Doğum Kontrol Ertesi Gün Hapı Nedir – Ertesi Gün Hapı Ne İçin Kullanılır ?

ertesi gün hapı ella

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında en etkili yöntemlerden biri de ertesi günü hapıdır. Ertesi günü korunmasız cinsel ilişki veya hamilelik riski bulunan birlikteliklerden sonra gebelik oluşumunun engellenmesini sağlayan bir haptır.

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi günü korunmasız cinsel ilişkinden sonra alınabilen ve istenmeyen hamileliklerin önüne geçen bir doğum kontrol hapıdır. Peki, ertesi gün hapı ne zaman alınmalıdır? Ertesi günü hapı korunmasız veya riskli cinsel ilişkiden 72 saat sonrasına kadar alınabilir. Ertesi günü hapı, cinsel ilişkiden sonra ne kadar kısa süre içinde alınırsa o kadar etkili olur. Doğum kontrol yöntemleri arasında en etkili olan rahim içine takılan spirallerdir. Fakat, ertesi günü hapı acil durumlar için en sık tercih edilen yöntemlerden biridir.

Konuyla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de ertesi gün hapı kaç gün etkilidir sorusu. Ertesi günü hapı 72 saate kadar yani 3 gün içinde alınabilir. Ertesi günü hapı etkisi açısından ne kadar erken alınırsa o kadar o kadar etkili olur.

ertesi gün hapı

Ertesi gün hapı kesin çözüm mü?

Her doğum kontrol yönteminin % 0,1 lik bir yanılma (hamilelik) payı vardır. Ertesi günü hapı, spiral yöntemi kadar etkili bir yöntem değildir. Spiral yönteminde, progesteron hormonu salgılayan bakır teller sayesinde spermlerin rahim kanalına girişini engeller. T şekline benzeyen ve 2-3 cm boyundaki bu araç günümüzdeki en etkili korunma yöntemleri arasında geçer. Ertesi günü hapı ise sürekli olarak kullanılabilecek bir hap değildir.  Ertesi günü hapı kullandığınızda çoktan yumurtlamış olabilirsiniz. İlacın cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra alınması bu yüzden oldukça önemlidir.

Ertesi gün hapı etkileri nelerdir?

Ertesi günü hapı, yüksek miktarda progesteron hormonu içerir. Ertesi günü hapı, spermlerin rahme tutulmasını ve döllenmesini engeller. Ayrıca doğum kontrol hapının unutulması, diyafram kayması, erken boşalma, kondom yırtılması veya cinsel saldırıya maruz kalınması gibi durumlarda önleyici doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilir.

ertesi gün hapı nedir

Ertesi gün hapı nereden alınır?

Ertesi günü hapını eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Herhangi bir reçete gerektirmeyen ertesi gün hapı fiyatı 2018 sonuçları için internetteki ilaç fiyatlarını araştırabilirsiniz. Ertesi gün hapı isimleri ve fiyatları için dilerseniz bir eczacıdan yardım da alabilirsiniz. Genellikle eczanelerde ertesi gün hapı adı olarak birkaç isim duyacaksınızdır. Fakat içerlerinde en sık tercih edilen ertesi gün hapı ella olarak bilinmektedir. Ertesi gün hapı ella, fiyat olarak diğer haplara göre daha uygundur. Yine de ertesi gün hapı ne kadar diye merak ediyorsanız bir sağlık profesyoneline danışabilir veya internette ilacın 2018 fiyatına bakabilirsiniz.

Ertesi günü hapı nasıl kullanılır?

Ertesi günü hapını kullanırken en dikkat etmeniz gereken hususlardan biri ilacı cinsel ilişkiden sonra en kısa süre içinde almaktadır. Kutunun içinden iki adet hapı arka arkaya, günün her saatinde aç veya tok karnına içebilirsiniz. Eğer ilacı içtikten sonra 2 ila 3 saat arasında bir kusma ya da ishal gibi bir durum meydana gelirse yeni bir tablet almalısınız.

Unutmayın! Ertesi günü hapı sonrasında yaşanan cinsel ilişkiler için koruyucu bir yöntem değildir.

ertesi gün hapı yan etkileri

Ertesi gün hapı yan etkileri var mıdır?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, ertesi günü hapı diğer doğum kontrol yöntemleri gibi her cinsel ilişki sırasında alınabilecek bir hap değildir. Ertesi günü hapı zararları açısından sürekli kullanıma müsait olmayan bir korunma yöntemidir. Bu yüzden aynı adet dönemi içerisinde bir kereden fazla kullanılması önerilmez.

Vücuda ayda bir giren progesteron ve östrojen hormonunu, ertesi günü hapı ile bir günde tüm vücudunuza almış olursunuz. Dolayısıyla ertesi günü hapının her cinsel ilişki sonrasında kullanılması vücuttaki hormonların yükselmesine bağlı hastalıklara yol açabilir, hormonal dengenin bozulmasına neden olabilir ve kişinin kendini endişeli veya sürekli olarak gergin hissetmesine neden olabilir.

Ertesi günü hapını kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girecekseniz mutlaka prezervatif, diyafram, vajinal halka, doğum kontrol hapı veya alternatif doğum kontrol yöntemleri ile korunmalısınız. Ertesi günü hapından sonra girilen korunmasız cinsel ilişkiye karşı, ertesi günü hapı herhangi bir etki göstermemektedir.

Uzun süreli doğum kontrol yöntemlerinden; doğum kontrol hapı, doğum kontrol iğnesi veya spiral yöntemi gibi uygulamalar için size en uygun olanını hekiminiz ile görüşerek belirleyebilirsiniz.

Ertesi günü hapının bilinen en etkili yan etkisi kusmadır. Ertesi günü hapını kullandıktan sonra kusma durumu söz konusu olursa mutlaka yeni bir tablet daha alınmalıdır. Bunun dışında olası yan etkileri ise aşağıdaki gibidir.

 • Halsizlik
 • İshal
 • Kas ağrısı
 • Bulanık görme
 • Dikkat bozukluğu
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Adet düzensizliği
 • Hafif kanama
 • Karın ağrısı
 • Kasık ağrısı
 • Göğüslerden hassaslık
 • Duygu durumunda ani değişimler ve asabiyet hali.

Ertesi günü hapını emziren kadınların kullanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. İçerisinde bulunan hormonlar anne sütünden bebeğe geçebileceği için, ilacı kullandıktan sonra bebeğin bir hafta emzirilmesi tavsiye edilmez. Ertesi günü hapını kullanan anneler sütünün kesilmesine karşı sütlerini pompalayarak sağıp daha sonra atabilirler. 

Ertesi gün hapı kullananlar genellikle acil durumlarda bu hapı tercih etmeli ve bir adet dönemi içinde bir kereden fazla kullanmamalıdır. Peki, ertesi gün hapi adeti geciktirir mi? Ertesi günü hapı regli döneminizin daha erken veya daha geç olmasına etki edebilir. En bilinen yan etkilerinin içinde adet düzensizliği de bulunmaktadır. İçinde bulunan hormonlar sebebi ile regli dönemine etki edebilmektedir. Fakat, regliniz 7 günden fazla gecikirse ve bunun yanında kusma, baş dönmesi ve göğüslerden hassasiyet gibi şikayetleriniz varsa olası hamilelik durumu için mutlaka en kısa süre içinde bir doktora gözükmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bir hafta içinde yapılan idrar testlerinde hamilelik yoksa fakat şikayetleriniz devam ediyorsa, bir süre daha bekleyip sonuçtan kesin emin olmak için kan testi yaptırabilirsiniz.

ertesi gün hapı kullananlar

Ertesi gün hapı bebeğe zarar verir mi?

Ertesi günü hapının hamile kaldıktan sonra kullanılması tavsiye edilmemektedir. Fakat, hamile  olduğunuzu fark etmeden kullanmanızda da herhangi bir etkiye yol açmaz. Ertesi günü hapının içerisinde bulunan progesteron hormonu aslında gebeliği destekleyici bir hormondur. Ertesi günü hapında ise bu hormon gebelik öncesinde spermlerin yumurtalığı döllemesini engellerken, hamilelik döneminde bebeğe herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Eğer hamile kaldıktan sonra fark etmediyseniz ve ertesi günü hapı kullandıysanız bu durum için endişelenmenizi gerektirecek bir riski yoktur.

Ertesi günü hapı istenmeyen gebelik durumlarının yaşanmaması için çok acil durumlarda ve ayda sadece bir kere önerilir. Eğer ertesi günü hapının yanında farklı bir ilaç kullanıyorsanız, hap diğer ilaçla etkileşime geçebilir ve kusmanıza ya da diğer semptomları yaşamanıza sebep olabilir. Eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa, ertesi günü hapı alırken konuyla ilgili eczacınıza danışarak bilgi alabilirsiniz.

Ertesi günü hapını kullanırken yukarıda belirttiğimiz yan etkilerden birkaç tanesini yaşıyorsanız en kısa süre içinde mutlaka konusunda bir doktora başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here