Ford Yedek Parça Nedir?

Teknolojinin gelişmesi sayesinde oto yedek parçaların çeşitliliği ve bulunurluluğu arttı. Yedek parçalara ulaşım da kolaylıkla sağlanmış oldu. Yedek parça diye adlandırılan malzemeler ise aracın kaza ya da parçanın zamanla bozulması sonucunda gereksinim duyulan ve bozulan parçanın yerine konulabilen parçalardır. 

Ford yedek parça ihtiyacı duyulduğunda ise en yakın sanayi bölgesine aracı götürerek hangi parçanın gerektiği belirlenmelidir. Bunun için bu konuda uzman kişilerden yardım alınır. Aracın yedek parça değişimine gereksinim duyduğu zamanlarda kimse uzun süre beklemek istemez. Bu işlemin de hızlı yapılması gerekir. Sanayi bölgelerinde elinde yedek parçası hazır bulunan yerleri tercih ederseniz beklemek zorunda kalmazsınız.

 Honda Yedek Parça Nerelerde Bulunur?

 Honda marka aracın kaza zamanlarında ya da zamanla bozulmuş olan aksamlarının onarılmasında Honda yedek parça kullanılır. Başka markalar bazı zamanlarda uyumlu olsalar da mutlak suretle kendi markasına ait olan yedek parçalar kullanılmaya özen ve dikkat gösterilmelidir. 

Türkiye’de yedek parça üretilmesi konusunda Dünya da önemli bir yere sahiptir. Büyük bir ekonomik değer getirisi olan yedek parça üretim fabrikalarının Türkiye de bulunması yedek parça bulma konusunda sıkıntı yaşanmasını minimuma indirerek işlemin hızlı olmasında katkıda bulunur. 

 Yedek Parçalarda Orijinal ve Yan Sanayi 

 Bazı yedek parçalar fabrikadan direkt orijinal birebir olarak marka bazlı üretilmektedir. Bu orijinal yedek parçalar araç için daha sağlıklı olmakla birlikte aracın garanti kapsamında kalmasını sağlar. Yan sanayi diye tabir edilen ve Türkiye de üretilen yedek parçalar ise kullanıldığında araç garanti kapsamından çıkmasına sebep olacaktır. Bu açından da eğer aracın garantisi devam ediyor ise orijinal yedek parçaların mutlak suret ile tercih edilmesi büyük önem arz edecektir. 

Aracın garantisi yok ise maliyetleri açısından da yan sanayi kullanılabilir. Bu tercih daha çok maliyetleri açısından fark yaratır. Orijinal yedek parça aracın direkt fabrikasından temin edildiği için pahalı olacaktır. Öte yandan da Türkiye de üretilen ve kolay ulaşım sağlanan yan sanayi yedek parçaların maliyeti diğer parçalara göre düşüktür. Bu fark gözetilerek bir tercih yapılmalıdır. 

Tüm yedek parça ürünleri ve bilgi için https://www.sanayiden.com/ford sitesini ziyaret edebilirsiniz.