Gırtlak Kanseri Nedir, Belirtileri – Gırtlak Kanseri Tedavisi

gırtlak kanseri

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Tolumda çok yaygın bir şekilde görülmeye başlayan gırtlak kanserinin ilk hedefi erkekler. Bir genelleme yapacak olursak her 100 bin kişiden birinde bu kansere rastlamak mümkün. Ancak son zamanlarda artan sigara kullanımı bu sayının hızla yükselmesine neden oluyor. Gırtlak kanseri riski sigara içen erkeklerde içmeyen erkeklere göre daha fazla. Gırtlak kanseri evreleri hakkında bilgi almak, hastalığa dair daha detaylı bilgi almak ve gırtlak kanseri tedavisi ile ilgili seçenekleri öğrenmek için yazının devamına göz atabilirsiniz.

Gırtlak Kanseri Nedir?

Gırtlak kanserinin tıpta kullanılan bir diğer ismiyse larenks. Bu kanser türü isminden de belli olacağı üzere boğazın hemen alt kısmında ve yutağın ön tarafında bulunan gırtlak ve çevresinde kendini gösteriyor. Gırtlak kanseri nedir sorusuna bulunduğu bölgeden yola çıkarak cevap verebiliriz bu nedenle. Bu organın görevi kişinin beslenme sırasında yediği besinlerin nefes borusuna kaçmasını engellemek. Larenks yani gırtlak, içerisinden geçen havanın etkileşimi sonrasında titreşen ve ses çıkartılmasını sağlayan ses tellerine ev sahipliği yaptığı için burada oluşan ses ağız boşluğunda ve bir diğer yapı olan burunda yankılanıyor. Bu yankı sonrasında ses dudak, dil ve ağız hareketleriyle şekillenerek konuşmaya dönüşüyor. Gırtlak kanserinin bu nedenle ses tellerine olan yıkıcı zararı hayli fazla. Burada bulunan bazı hücrelerin kontrolsüzce çoğalması sonucunda meydana gelen tümörler kanserin oluşmasına neden oluyor. En kısa haliyle gırtlak kanseri nedir sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

gırtlak kanseri nedir

Gırtlak Kanserinden Nasıl Korunmak Gerekir?

Gırtlak kanseri evreleri ile tanışmadan ve günlük yaşantınızı sekteye uğratmadan önce kanserden korunma yollarına başvurmanızda fayda var. Çünkü gırtlak kanseri yaşam süresi için kesin bir bilgi vermek zor. Bu durum ancak kanserin ilerleme durumuna ve kişinin direncine bağlı. Bu gibi sorularla boğuşmamak ve sağlıklı bir yaşam sürmek içinse yapmanız gerekenler aşağıdaki gibi.

  • Sigaradan ve alkolden uzak durun
  • Ses tellerini zedeleyecek konuşmayın
  • Boğazınızın kurumasına izin vermeyin
  • Çok nemli ve tozlu ortamlarda uzun süre durmayın

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Her rahatsızlıkta olduğu gibi gırtlak kanserinde de belli başlı belirtiler varBu nedenle vücudunuzdaki değişimlere ve alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekli. Gırtlak kanseri belirtileri ilk olarak kendini ses tellerini etkileyerek belli ediyor. Eğer tümör ses telleri üzerine yerleşmiş ve bu bölgede ilerlemişse kişide ses değişimleri başlayabiliyor. Diğer gırtlak kanseri belirtileri için aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

  • 2 haftayı geçen ses kısıklıkları yaşıyorsanız eğer bir an önce bir kulak burun uzmanına danışmanız gerekir.
  • Sürekli boğazı temizleme hissi
  • Boğazda ve kulaklarda sürekli devam eden ağrılar
  • Yutma güçlüğü
  • Kanlı balgam
  • Boynun yan tarafında şişme (bu durum daha çok kanserin ilerleyen safhalarında kendini gösteriyor. )

Gırtlak Kanseri Risk Faktörleri

Gırtlak kanseri diğer kanser türlerine oranla daha geri de kalsa da yine de dikkat edilmesi gereken bir kanser türü. Özellikle tümörlerin gırtlak üzerine yerleşmesi hayati risk taşıdığı için bu kanser türünü tehlikeli hastalıklar arasına almak mümkün. Gırtlak kanseri kurtulma oranı ve bu kansere yakalanma oranları hakkında kesin bir rakam vermek zor olsa da bunun için 100 bin kişiden birini gösterebiliriz. Gırtlak kanseri yaşam süresi de yine kişiden kişiye ve hastalığın evresine göre değişir.

Risk grubunun diğer penceresindeyse yüksek alkol tüketimine sahip olan kişiler var. Gırtlak kanseri kurtulma oranı bu alışkanlıkların devam etmesi durumda hayli düşük. Özellikle sigarayla birlikte alınan alkol hastalığa davetiye çıkarıyor. Bunun ardından kötü beslenme ve stres geliyor.

Petrol ürünleri, boya sanayi ve ağaç kesim gibi kirli hava içerisinde çalışan kişilerde gırtlak kanserinin görülme ihtimali daha yüksek. Özellikle yakıcı maddelerin solunması risk grubundaki diğer kişileri meydana getiriyor. Ayrıca gırtlak kanseri oluşumunda reflünün de etkisi olabileceği söyleniyor ancak konu hakkında kesin bir bilgi henüz yok. Yalnızca mideden yemek borusuna doğru giden asidin zararlı olabileceği ve kanser yapmasa da kanseri tetikleyebileceği konusunda yargılar var.

gırtlak kanseri belirtileri

Gırtlak Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle gırtlak kanseri belirtilerinin kişide olup olmadığına bakmak gerekir. Eğer belirtilerden bir kaçına sahipseniz zaman kaybetmeden bir kulan burun boğaz uzmanına danışmanız gerekir. Doktor gırtlak kanserinden şüphe ederse hastaya rijid ya da fleksibl laringoskop muayenesi yapılır ve hastalık hakkında kesin bir teşhis konulmaya çalışılır. Gerek duyulursa gırtlak kanseri ameliyatı uygulanır. Ancak buna doktor karar verebilir.

Hastada normalden farklı bir durum saptanırsa bu defa tanı koymada farklı yollar izlenir. Lokal ya da genel anestezi ile tümör olduğu şüphelenilen bölgeden biyopsi alınır. Biyopsi sonuçların daha net ve kesin olmasını sağlar. Ayrıca tanı sırasında boyundan ultrasonda kullanılabilir. Bu özellikle tümörün oluşumu ve büyüklüğü hakkında bilgi almak için yapılır. Gırtlak kanseri görüntüleri bu şekilde elde edilebilir. Gırtlak kanseri görüntüleri elde etmek için bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve pozitron emisyon tomografisi gibi araçlardan da yardım alınır. Eğer kanser varsa bu araçlar sayesinde evresine ve hastanın durumuna bakılır.

Gırtlak Kanseri Tedavisi

Gırtlak kanseri tedavisi için her hastaya farklı seçenekler sunulabilir. Bu hastalığın tedavi seçiminde tümörün gırtlağın neresinde yer aldığı ve boyunun ne olduğu büyük önem taşır. Gırtlak kanserinin son evresi ve ilk evresinde uygulanan tedavi yöntemleri elbette farklı olacaktır. Ayrıca hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna da bakılır. Hastanın kaldıramayacağı bir tedavi yönteminin uygulanmasından kaçılır.

Cerrahi Tedavi: Gırtlak kanseri ameliyatı en çok başvurulan ve olumlu sonuçların en fazla olduğu tedavi yöntemlerinden. Kanserin boyutuna göre tümörlü bölge alınabilir ya da tümörlü bölgeyle gırtlağın bir kısmı alınabilir. Eğer gırtlak kanserinin son evresi ise gırtlağın tamamının alınması da söz konusu. Bu ameliyatlarda boynun ön kısmında nefes borusuna trakeostomi isimli bir delik açılıyor ve hastanın buradan nefes alması sağlanıyor. Gırtlak kanseri hasta yorumları da hastalığın tedavisinde ameliyatın olumlu sonuçlar verdiği yönünde.

Lazerle Tedavi: Gırtlak kanserinde lazerle tedavinin yapılabilmesi için hastalığın en erken safhalarda teşhis edilmesi gerek. Lazer yönteminde yalnızca ağızdan ışınlar gönderiliyor. Gırtlak kanseri hasta yorumları bu tedavinin daha acısız ve kolay olduğu yönünde.

Gırtlak Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bu soruya kesin bir cevap vermek zor. Gırtlak kanseri ameliyatı kaç saat sürer sorusuna cevap verebilmek için öncelikle hastanın durumuna ve tümörün boyutlarına bakmak gerekir.

Gırtlak Kanseri Olan Ne Kadar Yaşar?

Bu cevap verilmesi zor ve bir o kadar da can sıkıcı bir soru. Gırtlak kanseri olan ne kadar yaşar sorusuna verilebilecek cevap aynı ameliyat süresinde olduğu gibi aslında. Eğer kanser ileri safhalarda değilse ve ameliyat ve diğer tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilecekse hastanın yaşam oranı çok ama çok yüksek. Bu durumda gırtlak kanseri ne zaman öldürür sorusuna kanserin son evreleri olarak cevap verilebilir. Ancak yine de her hastanın farklı bir beden gücü ve tedaviye reaksiyonu olacağı göz önüne alınarak kesin hükümler vermemek gerekir. Zamanında müdahale, düzenli beslenme ve moral olduğu sürece gırtlak kanseri ne zaman öldürür sorusuna istenilen cevabı vermek mümkün.

Dikkatinizi Çekebilir: