İyi Bir Antrenman Ayakkabısı Seçimi Nasıl Yapılır?

Ayakkabı seçimi, ayak sağlığı ve yürüyüş kalitesi için oldukça önemlidir. Konu spor olduğu zaman, antrenman ayakkabısı seçimi daha fazla özen ister. İyi bir antrenman için iyi bir ayakkabı kullanmak, verimli bir spor aktivitesi adına temel şarttır. Antrenman esnasında sakatlanma yaşayan birçok birey, yanlış ayakkabı seçiminden dolayı bu durumla karşılaşmaktadır. Bu nedenle antrenman ayakkabısı almadan önce temel kriterleri öğrenmek en doğrusu olacaktır. 3 temel kriter ile herkes kendisi için en uygun olan fitness ayakkabısı seçimini yapabilir.

  1. Ayak Anatomisi Şeklini Alan Ayakkabılar Seçilmeli

Ayaklar, eylemlerimize bağlı olarak belirli kas hareketlerini yapabileceği, güçlü ve bir o kadar da hassas bir sisteme sahiptir. Ayağın koşarken, ağırlık kaldırırken, yürürken ya da zıplarken içerisindeki kas sistemini farklı şekillerde çalıştırdığı görülmektedir. Bu nedenle antrenman ayakkabısı da mutlaka ayak anatomisine uyum sağlayabilecek esneklikte olmalıdır. Günlük bir ayakkabı ile antrenman eylemlerini yapmak, ayak yapısını çok zorlar. Yapısı itibariyle esnemeyen, sert malzemeler ile üretilen ve ayak şekline uygun olmayan antrenman ayakkabıları, ayak ağrılarına ve sakatlanmalara sebep olabilir. Ancak doğru bir antrenman ayakkabısı, ayağın olabildiğince şeklini alabilecek yapıya sahip olduğu takdirde, ayak sistemini sakatlanmalara karşı koruma altına alacaktır. Bu anlamda hem kadın fitness ayakkabısı hem de erkek fitness ayakkabısı kategorilerinde en iyi antrenman ayakkabılarını tercih etmek gerekecektir.

  1. Ayakkabı Malzemesinin Dayanıklılığı ve İçeriğine Dikkat Edilmeli

Antrenman ayakkabısı, günlük ayakkabı malzemelerinden daha farklı içeriklere sahip olmak zorundadır. Ayak sağlığının korunması, koku oluşumunun önüne geçilmesi ve sakatlanmalara karşı önlem almak için nefes alan kumaş ve diğer ayakkabı malzemeleri seçilmelidir. Tamamen kapalı ve sert bir dış yüzeye sahip olan ayakkabılar, spor için uygun olmayacaktır. Özellikle kadın fitness ayakkabısı modellerinde sadece estetik görünüme önem veren bazı markalar, işlevselliği ve sağlığı göz ardı edebilmektedir. Bu nedenle antrenman ayakkabısı seçiminde hem kadınlar hem de erkekler, görsel bütünlükten ve estetikten önce mutlaka ayakkabının malzemesine önem vermelidir. Fileli spor ayakkabıları, daha ince ama dayanıklı tabanlar, antrenmanlar esnasında çok faydalı olacaktır. Bunun haricinde ipli, fermuarlı, yapışkanlı ve bunun gibi farklı bağlanabilir özellikli antrenman ayakkabıları arasında, kullanıcılar kendileri için kullanımı kolay olan türü tercih edebilirler. Ayakkabı içerisinde kullanılan kumaşların da pamuklu ya da sentetik olup olmadığına dikkat edilmeli, kolay yıkanabilen ya da silinebilen ürünler tercih edilmelidir. Böylelikle ayakkabılar daha uzun ömürlü olacak şekilde kullanılabilir.

  1. Antrenman Türüne Göre Ayakkabı Seçimi Yapılmalı

Yapılan antrenmanın türü ve ağırlığı da antrenman ayakkabısı seçimini direkt etkiler. Bu anlamda antrenman ile ilgilenen herkes, ilgilendikleri spora göre ayakkabı almalıdır. Koşu sporu ile ilgilenen bireyler ile, ağırlık çalışması yapan sporcular birbirlerinden farklı özelliklerde antrenman ayakkabısı ihtiyacı yaşayacaktır. Koşu hızını ve süresini arttırmak için daha hafif ayakkabılar üretilirken, ağırlık esnasında giyilen ayakkabılar, zemin ile bağlantıyı güçlendirmek üzere daha sert malzemelerden üretilmektedir. Pilates ve yoga ile ilgilenen sporcular da yine çok daha hafif malzemelerden üretilen spor ayakkabıları ile rahat edeceklerdir. Birçok erkek fitness ayakkabısı, kolay temizlenebilme özelliği ile, uzun süreli ve yoğun antrenmanlara uygun hale getirilmektedir.

Her bireyin spor yaparken kendini daha zinde ve güçlü hissetmesi, kullandığı antrenman ayakkabısı ile doğrudan ilgilidir. Dünyanın en iyi markalarını içerisinde barındıran Sportive ile şimdi en iyi ve size en uygun antrenman ayakkabısını seçmek çok kolay olacak. Daha kaliteli bir spor aktivitesi için, en iyi antrenman ayakkabısı sizi Sportive’de bekliyor.