Nefes Koçu Sarp Ertekin ile Nefes Seansları – Röportaj

Nefes Koçu Sarp Ertekin ile Nefes Seansları ve Nefes koçluğu hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Nefes Neden Önemli ?

Nefes yaşam kaynağımız. İlk nefesimizi aldığımız andan, son nefesimizi verene kadar bu yaşamda nefes alıp vermeye devam edeceğiz. Bunu hepimiz gibi ben de biliyordum. Ama nefes koçu olana kadar, nefes hakkında birçok şeyi bilmiyormuşum. Beni en çok şaşırtan şey her birimizin nefesinin parmak izimiz gibi diğer insanlardan tamamen farklı ve bize özel olduğuydu.

Kimimiz nefes almadan önce bekliyor, kimimiz nefesi bırakırken zorlanıyor, kimimiz ise kesik kesik nefes alıyoruz. İşin ilginç yanı nasıl nefes alıyorsak da öyle bir yaşam sürüyoruz. Maalesef birçok kişi zamanla edindiği yanlış nefes alışkanlığına bağlı olarak nefes kapasitesinin çok ufak bir kısmını kullanıyor.

Nefes Alışkanlıkları Nasıl Oluşuyor?

İçinde bulunduğumuz şartlar, ekonomik ve sosyal koşullarımız, ailemiz, çevremiz ve toplum zaman içinde bizi duygusal ve ruhsal açıdan etkileyerek çeşitli duygulara sokuyor. Yaşadığımız olaylar, üzüntüler, stres, kaygı ve endişeli durumlarda her seferinde bir duyguya girdiğimizde solunum sistemimizde de bazı değişiklikler oluyor.

Heyecanlandığımızda, öfkelendiğimizde hızlı hızlı nefes alırken, strese veya derin düşüncelere girdiğimizde nefes almayı unutuyor, nefesimizi bırakmadan önce bir müddet tutuyor ya da oflayarak puflayarak bırakıyoruz. Zamanla bu duygular yoğunlaştıkça, gündelik yaşamımızda nefes alıp verme şeklimiz yeme içme alışkanlığı gibi bir nefes alışkanlığına dönüşüyor. İşte tüm bu duygu değişimleri uzun vadede bizlerin nefes alışkanlıklarımızı değiştirmemize, kısıtlı ve sığ nefesler almamıza sebep oluyor.

Genelde yiyecek ve içeceklerde doğal ürünlere gösterdiğimiz özeni nefes alışverişimize göstermiyoruz. Tam, doğru ve doğal şekilde nefes almak yerine kısıtlı, belki sadece bizi hayatta tutacak kadar nefes alıyoruz. Oysa doğru nefes almak bizi rahatlatıp hayat kalitemizi arttırırken, hatalı nefes alımı bedende bazı hastalıklara ve tıkanıklıklara yol açıyor. Sonuç olarak önce fiziksel sağlığımız, daha sonra zihnimiz, son olarak da psikolojimiz & ruhsal durumumuz olumsuz şekilde etkileniyor.

Bununla birlikte bilimsel olarak nefes ile vücuda giren oksijen miktarının artmasının hücrelerin canlanmasına, yenilenmesine, yaşam enerjisinin yükselmesine ve sonuç olarak da yaşamdan alınan keyfin fazlalaşmasına sebep olduğu ispatlanmış durumda. Kaldı ki vücuda herhangi bir ilaç, katkı maddesi, ya da kimyasal almadan en doğal şekilde sadece nefesin gücüyle şifalanmak ve zihni dinginleştirmek mümkün oluyor. Yüzyıllardır nefes hem tasavvufta hem de doğu öğretilerinde meditasyon ve ruhsal arınma için kullanılan en etkili yöntem.

Nefes Koçluğu Nedir? 

Nefes Koçluğu; nefesi bir davranış biçimi olarak inceleyen sistemdir. Nefes seansı ise, ağızdan derin nefesler alırken kişinin nefesindeki limitleyici alışkanlıklarının analiz edildiği, analiz sonrası tespit edilen probleme uygun nefes alma ve bırakma yöntemlerinin kullanıldığı çalışmalardır.

Nefes Koçluğunun Faydaları Nelerdir?

Nefes seansları fiziksel, duygusal ve ruhsal açıdan bize birçok fayda sağlar. En önemli faydaları şöyle sıralamak mümkün:

  • Vücuda giren oksijen miktarının artması
  • Oksijen miktarı artıkça hücre yenilenmesinin hızlanması
  • Yaşam kalitesinin artması
  • Stres ve anksiyetenin azalması
  • Dinginleşmek ve huzurlu olmak
  • Zihindeki negatif düşüncelerden kurtulmak
  • Odaklanmayı ve konsantrasyonu arttırmak
  • Yaşamdan keyif almayı sağlamak

Sarp Ertekin Kimdir?

Uluslararası bir şirkette profesyonel yönetici olarak çalışan Sarp Ertekin, iletişim ve ilişki koçluğu alanlarında uzmanlaşarak, başkalarının potansiyellerini ortaya çıkarmalarını kolaylaştırıyor, danışanlarının kendilerini gerçekleştirmelerine yardımcı olurken kurumsal ve bireysel eğitimler düzenleyerek çeşitli üniversitelere konuşmacı olarak davet ediliyor.

İlk profesyonel koçluk eğitimini Londra’da bulunan London School of Coaching – JMJ Associates’ten aldıktan sonra, Türkiye’de de Adler International Learning Central Europe’da eğitimlerini tamamlayan Sarp Ertekin, aynı zamanda “IBF – International Breathing Foundation” üyesi olarak, yurt içi ve yurt dışında profesyonel olarak nefes koçluğu çalışmalarına devam ediyor. Kendisinin nefes seansları ile ilgili diğer yazıları için bu linke tıklayabilirsiniz.