Ana Sayfa Sağlıklı Yaşam Varikosel Nedir ? Varikosel Belirtileri Nelerdir ? Varikosel Tedavisi

Varikosel Nedir ? Varikosel Belirtileri Nelerdir ? Varikosel Tedavisi

varikosel

Erkeklerde kısırlığın en sık görülen ve düzeltilebilen nedenlerinin başında gelen varikosel nasıl oluşur ?

Varikosel nedir ?

Varikosel, testislerdeki kanı boşaltan kalbe dönen toplardamarlarda oluşan damar genişlemesi yani toplardamarların varisleşmesidir. İlk başlarda belirti göstermeyebilir. Ancak zaman ilerledikçe testislerde şişlik, ağrı, sperm yapımı ve hareket azlığına neden olabilir.  Testis ısısının bozulması, kirli kanın içerisindeki toksik maddelerin testiste birikmesi ile testosteron üretimi bozulur. Hastalık ilerlediği zaman testislerin boyutunda azalma ve testosteron yapımı bozuklukları meydana gelir.

Varikosel belirtileri nelerdir ?

Varikosel olan erkeklerde başlarda belirti görülmez. Ayakta uzun süre durunca, uzun süre oturunca ya da fiziksel aktiviteler sonucunda ağrı görülür. Bu ağrılar geceleri daha yoğun hissedilebilir ve sabah uyandığınızda yok olabilir. Hissedilen ağrı testislerde ve kasık üzerinde bir ağırlık varmış gibidir. Varikosel belirtileri arasında en önemlisi testis üzerinde şişlik, kabarıklık ve testiste ağrı şeklinde görülür. Varikosel belirtileri arasında şişlik ve ağrının yanı sıra terleme ve sıcaklık hisside olabilir. Varikosel belirtileri arasında nadirde olsa bazı hastalarda testislerin küçülmesi de görülebilir. Varikosel hastalığı ilerledikçe damarlarda genişleme, damarların şişmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Varikosel sebepleri nelerdir ?

Varikosel, testislere doğru ve testislerden dışarıya doğru kan taşıyan damarların, kirli kanı alan ve temiz kanı testislere taşıyan damarların kapakçıklarında sorun olmasıyla ortaya çıkar. Kapakçıklar çalışmadığında kirli kan damarlarda toplanır ve bacaklardaki gibi varisler oluşur. Her iki testis üzerinde de meydana gelebilen varikosel en çok sol testiste görülür. Varikosel hangi testiste olursa olsun ya da iki testiste de olsa testislerin toplamda ürettiği sperm kalitesini etkiler. Damar kapakçıkların neden çalışmadığı ya da çalışmamasına engel olan durum tam olarak bulunmamıştır. Ancak bu varikosel hastalığının etken nedeni ergenlik dönemi olarak kabul edilir. Ergenlik dönemi dışında temel olarak varikosel hastalığına neden olan etkenler ise şunlardır;

 • Genetik hastalıklar
 • Uzun süre idrar tutma
 • Cinsel ilişkiden sonra uzun süre tuvalete çıkmama
 • Diyabet hastalarının toplardamar içerisindeki hücrelerin ölmesi ya da genişlemesi
 • Hipertansiyon hastalığı sonucunda testiste damarların genişlemesi
 • Testis kanseri ya da testis hastalıkları

varikosel nedir

Varikosel neden sol testiste daha çok görülür ?

 • Sol testisteki toplardamarın boşaldığı yer ana damarla dik açıya denk gelir ve tam olarak boşalma sağlayamaz.
 • Sol testisin toplardamarı daha uzundur.
 • Sol testisteki toplardamarın içerisindeki kanı ileri pompalayacak damar kapakçıkları daha az ve yetersiz seviyededir.
 • Sol testisteki damar basıncı daha fazla olduğu için kanı ileriye taşıyamaz.

Varikosele ne iyi gelir ?

Varikosel bitkisel yöntemlerle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Varikosel hastalığını iyileştiren ya da durumu aşağı çekebilen tedavi yöntemleri ile hastalığın ilerlemesinin önüne geçebilirsiniz. Bitkisel yöntemler kesin bir sonuç vermese de hastalığın önüne geçtiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Varikosel hastalığı için yapabileceğiniz yöntemler;

 • 3 şişe deniz tuzu eklediğiniz sıcak su içerisinde 45 dakika kadar oturun.
 • Banyo suyunun içerisinde 3 damla zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, gül yağı çiçek suyu, saldal ağacı yağı, combava yağı, tanacetum yağı, kimyon yağı, ylang ylang yağı, yasemin yağı ve cananga gibi esanslı yağlar ekleyebilirsiniz.
 • Çinko açısından zengin olan ayçiçek ve kabak tohumu ile bol bol meyve ve sebze tüketin.
 • Et, süt ürünleri, rafine edilmiş tahıllar, rafine nişastalar, işlenmiş yiyecekler, asitli ve kafeinli içecekler, tuz, şeker ve yapay tatlandırıcıdan uzak durun.

At kestanesi

Varikosel için şifa kaynağı olan at kestanesi iltihap kurutucu etkisi ile kılcal damar çatlaklarına iyi gelir ve kanamayı durdurur. Testis toplardamarlarında meydana gelen varislerin gerilemesine neden olur. Sonbaharda toplanan at kestanelerinin kabuklarını keserek içini ince bir şekilde doğrayıp güneşte kurutun. Kuruyan at kestanesini robottan geçirerek toz haline getirin ve kaynamış 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ekleyerek 20 dakika kadar demlendirip için. Dilerseniz içerisine şeker de ilave edebilirsiniz.

Üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeği güçlü antioksidan içeriği ile kan dolaşım sistemini düzenler ve damar tıkanıklıklarını açar. Bu nedenle testislerdeki varislerin açılmasını sağlar. Yaş ya da kuru üzüm yiyerek de etkisini görebilirsiniz ya da üzüm çekirdeğini satın alarak robottan geçirip yemeklerin içerisine 1 tatlı kaşığı ilave edip tüketebilirsiniz.

Varikosel zararları nelerdir ?

 • Varikosel hastaları arasında en önemli görülen zarar kısırlıktır. Varikosel hastalığı spermlerin hareketlerini yavaşlatarak testislerdeki sperm sayısını da azaltır. Bunun sonucunda da hastaların büyük bir çoğunluğu kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalır.
 • Varikosel çoğu hastada herhangi bir ağrıya neden olmazken bazı kişilerde ciddi ağrılara neden olabilir. Varikosel kasık ağrılarının yanı sıra bacaklarda da varis oluşumuna neden olabilir. Varikoselin en az görülen bu bulgusu yetişkin ve orta yaşlı erkeklerde görülmektedir.
 • Varikosel zararları arasında en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesi de atrofidir. Atrofi gıda bozukluğudur ve testislerde toplardamar kanının birikmesine neden olur. Bunun sonucunda da testis büyük ölçüde küçülür. Atrofi, orta yaş üzeri erkeklerde daha sık görülür.

Varikosel tedavisi nasıl yapılır ?

Varikoselin ve hastanın durumuna göre tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir. Varikosel hiçbir belirtiye neden olmuyorsa müdahale uygulamaya gerek yoktur. Belirti görülüyorsa varikosel tedavisinde cerrahi müdahale gereklidir.

Varikosel tedavisinde yapılan uygulamalar;

 • Açık ameliyat
 • Laparoskopik cerrahi
 • Perkütan embolizasyonu
 • Varikoselektomi
 • Varikosel embolizasyon

Varikosel ameliyatı nedir ?

Yaklaşık olarak yarım saat ile 3 saat arasında süren bir operasyonda kasıkta açılan 2 cm ile 4 cm arası genişlik ile içeri girilerek şişme ya da tıkanıklığın meydana geldiği damar tedavi edilir. Ameliyat mikroskobik olarak uygulanır. Ameliyat yüzde 95 oranında başarılı olur. Varikosel ameliyat sonrası hastanın sperm sayısı, hareketliliği ve kalitesi yüzde 70 oranında artma gösterir. Ameliyattan sonra sperm tahlili 3 ay sonra yapılır. Varikosele bağlı kısırlık ameliyat sonrasında yüzde 60 oranına kadar artar. Varikosel cinsel performansı etkileyen bir hastalık olmadığı için varikosel ameliyat sonrası erkeklerde cinsel performans olarak herhangi bir artma ya da azalma meydana gelmez. Varikosel ameliyatı olanlar 1 hafta sonra normal hayatına dönebilir hale gelir. Varikosel ameliyatı fiyatı hastanın durumuna ve uygulanacak tedavi yöntemine göre farklılık göstermektedir. Varikosel ilaçları varikoseli tedavi etmez, varikoselin tek tedavisi ameliyattır. Varikosel ilaçları ağrıları hafifletici etkiye sahiptir.

Varikosel çocuğa engel mi ?

Varikosel çocuk yapmaya engel bir hastalık değildir. 1 yıl boyunca denemelerinize rağmen çocuğunuz olmuyorsa mutlaka uzman bir doktora görünmenizde fayda var. Varikosel sperm kalitesini düşürdüğü için çocuk yapmayı zorlaştırabilir ama bu çocuğunuz olmayacağı anlamına gelmiyor. Sperm kalitesini arttırarak çocuk sahibi olabilirsiniz.

Merve Ağdağlı

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here