Akik Taşı Faydaları Nelerdir ? Akik Taşı Ne İşe Yarar – Kullanım Alanları

akik taşı

Hem görüntüsü hem de yaydığı enerjiden dolayı kadın ve erkeklerin severek kullandığı doğal taşlar modası geçmeyen aksesuarlarda sıklıkla kullanılıyor. Birbirinden farklı özellikleri olduğu ve hepsinin farklı bir enerjiye sahip olduğu düşünülen doğal taşlar arasında oldukça ilgi gören akik taşı hakkında hiç bilinmeyen detayları öğrenmeye hazır mısınız?

Akik taşının özellikleri

Akik taşı genel olarak iç içe çoğalan halkalardan oluşur ve eski çağlardan beri süs eşyalarında, çeşitli aksesuarlarda kullanılır. İsim bakımından ele alındığında Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden geldiği düşünülen akik taşı bölgeden bölgeye farklı isimlerle anılabilir. Kolaylıkla her yerden çıkartılabilen bu doğal taş Türkiye’de en çok Karadeniz bölgesinden elde ediliyor. Akik taşının özellikleri arasında en çok ilgi çekeni birden fazla renge sahip olması oluyor. Bilinen akik taşı renkleri gri, beyaz, kırmızı, kahverengi ve yeşil olarak sıralanabilir. Renk olarak birbirinden farklı etkilere sahip değil ancak önemli olan tek nokta taşın gerçek olup olmaması. İlk bakışta halkalı oluşum yapısıyla gerçek mi sahte mi anlaşılabilen taşın, aksesuar halinde gerçekliğinden şüphe ediliyorsa bir kısmı çakmak yardımıyla yakılabilir. Sahte taşlar boyayla kaplandığı için boya akıntısı oluşursa taşınız maalesef sahte. Ayrıca bir parçasını kırarak açtığınızda içerisinde halka oluşumu yoksa da taşın sahteliği anlaşılabilir.

akik taşı faydaları

Akik taşının faydaları

Doğal olarak nitelendirilen taşların birbirinden farklı etkileri bulunabiliyor. Özellikle de psikolojik açıdan çok yarar sağladığı düşünülen akik taşı faydaları bakımından detaylı ele alınmalı.

 • Vücuda temas etmesi halinde akik taşı ne işe yarar diye merak ediyorsanız hemen ilk etkisini anlatalım. Yaydığı ısı sayesinde gerginlik ve ağrının azalmasında faydalı oluyor.
 • Akik taşı özellikleri arasında en çok ilgiyi çeken kısım cinsellik üzerinde etki ediyor olması bulunuyor. Özellikle de erkeklerde etkisi gözlenen bu durum için pek çok erkek akik taşı yüzük veya akik taşı tespih
 • Cilt hastalıklarında tedavi amaçlı akik taşı faydaları göz önünde tutuluyor ve bu rahatsızlıkları iyileştirdiği düşünülüyor.
 • Akik taşı kolye veya akik taşı yüzük kullanarak loğusalık döneminin etkilerini en aza indiren doğum yapmış kadınlar tarafından çok değer gören bu doğal taşın, o sürede hem anne hem de bebek psikolojisi açısından olumlu etki yaratabildiği düşünülüyor.
 • Hangi akik taşı renkleri tercih edilirse edilsin, yaydığı enerji sayesinde boğaz çakrasını olumlu yönde etkiliyor ve burada meydana gelen rahatsızlıkların çözümlenmesinde rol oynuyor.
 • Akik taşı ne işe yarar konusunda araştırma yapanların en çok beğendiği özelliği bebeklerde de kullanılabiliyor olması oluyor. Kemik gelişimi ve diş yapısında etkileri olduğu düşündüğü için minik akik taşı kolye veya broş tarzında kullanımlarda bebekler için de tercih edilebilir.
 • Akik taşı anlamı bakımından negatifliği yok ederek enerji yenilenmesini sağladığı için özellikle sinirli, agresif yapıdaki kişilerin kullanması gereken özel bir taş olduğu söylenebilir. Erkeklerde genellikle akik taşı tespih olarak karşınıza çıkabilen bu taşın orijinal olduğuna da dikkat etmek önemli.
 • Dini açıdan akik taşı anlamı oldukça büyük çünkü Hz. Muhammet’in akik taşından yapılma kolye ve yüzük kullandığı iddia ediliyor. Bu taşın hafıza gücü olduğu, kötü enerjiyi içerisine toplayıp yenilenme sağlayarak olumlu etki bıraktığı da bilinenler arasında yer alıyor.
 • Özellikle kırmızı ve turuncu tonlarında bulunan akik taşlarının tembellik etkilerini azaltıp fiziksel canlılığı sağladığına inanılıyor.
 • Enerjisi düşük olan ve karşı taraftan hemen etkilenen kişilerde kesinlikle kullanılması önerilen akik taşı, düşük enerjiyi yükseltir.
 • Heyecanı dengeleyen ve kaygıyı azalttığı düşünülen akik taşı özellikle toplum önünde konuşma yapacak kişiler için etkili olabilir. ister üzerinizde aksesuar olarak isterseniz de cebinizde taşıyacağınız bir parça akik taşı kendinize olan güveninizi tazeleyerek diğer olumsuz duyguları bastırır.
 • Mavi dantelli akik taşları ise sosyal yaşamdaki etkileriyle gün yüzüne çıkıyor. Özgüven, serinkanlılık ve yoğunlaşma konularında yardımcı oluyor. Nazara da iyi gelen mavi akik taşı aynı zamanda konuşma güçlüğü çeken kişilerin üzerinde de etki ediyor.
 • Yosun renginde bulunan akik taşları da ruhsal durumu etkiler ve insan içine koşulsuz bir sevgi katar.

akik taşı tesbih

Akik taşının kullanıldığı alanlar

Pek çok doğal taşta olduğu gibi akik taşı da en çok aksesuarlarda kullanılır. Kadınlar için kolye, yüzük, küpe veya bileklik şeklinde kullanılabilen taşın erkekler içinde bileklik, yüzük ve tespih şeklinde aksesuarları bulunabiliyor. Süs eşyalarında da evin enerjisini yenilemek için tercih edilen akik taşı fiyatı yapıldığı alan, boyut veya rengine göre değişebilir. Farklı renkleri bulunuyor ancak bazı renklerini piyasada bulamıyorsunuz bu durumda fiyatının artmasına sebep olabilir. Genel olarak akik taşı fiyatı göz önüne alınırsa; basit aksesuarlarda 30-50 TL arasında piyasaya sürülürken, detaylar arttıkça 400 TL’ye kadar artan fiyatları karşınıza çıkabilir.

akik taşı kolye

Akik taşının temizlenmesi

Tüm doğal taşlarda olduğu gibi akik taşında da şifa için ilk etken öncelikle inanmaktan geçiyor. Etki edeceğine inanmazsanız bir faydası bulunmayan bu taşların bakımını da iyi yapmak gerekiyor. Özellikle temizlenme aşaması fazlasıyla kolay olan akik taşı için ilk yapmanız gereken temizleme 1 saat boyunca akar suyun altında bekletmek olmalı. Akar su altında kendi haline bırakılan taş, sür dolunca sudan alınıp güneş altında da 1 saat bekletilmeli. 2 aşamalı bu temizlikten sonra zamanla etkisi azalan akik taşınız eski gücüne yenilenerek kavuşabilir.