Hamileliğin İlk Belirtileri – Hamileliğin ilk 10 Belirtisi

hamileliğin ilk belirtileri

Hamileliğin İlk Belirtileri

Birbirine aşkla bakan her çiftin heyecanla beklediği haberlerden biridir hamilelik haberi. Bu haberi verebilmek elbette her belirti de mümkün değil. Ancak hamileliğin ilk belirtileri size test yapmanız için işaret verebilir. Ancak unutmamak gerek ki her adet gecikmesi hamilelik belirtisi değildir. Hamileliğin en önemli habercisi olan adet gecikmesi beraberinde diğer belirtileri de getirdiği zaman kesin sonuçlar verebilir.

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir sorunuza yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yalnızca her bünyenin aynı duruma farklı tepkiler gösterdiğini de unutmamanız gerekir. Bazı kadınlar hamileliğin ilk zamanlarında keskin belirtilere sahip olurken bazı kadınlar hamileliğin daha geç dönemlerine kadar hiçbir belirti gözlemlemez.

hamileliğin ilk belirtileri nelerdir

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi en çok bilinen hamilelik belirtileri arasında olsa da durum o kadar da kolay değil. Her adet gecikmesi yaşayan kadının hamile olma ihtimali yok. Adet gecikmesi kimi zaman stres, kimi zaman üzüntü kimi zamansa hava değişimlerinden ya da hormonsal sorunlardan meydana gelebilir. Ancak her şey yolundayken geciken adet hamileliğe işaret edebilir.

Yorgunluk

Hamileliğin ilk belirtileri kendini adet gecikmesinin yanında yoğun bir yorgunlukla gösterir. Eskisine oranla kendinizi daha halsiz ve yorgun hissediyorsanız eğer kan tahlili yaptırmanız da fayda var. Bu yorgunluk hamilelikten olabileceği gibi vücutta meydana gelen bir eksiklikten dolayı da olabilir.

Memelerde Büyüme ya da Hassasiyet

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de meme hassasiyeti. Özellikle adet dönemlerinde meme hassasiyeti ve büyümesi yaşamayan kadınların, birden bire bu durumları yaşaması hamilelik belirtisi olabilir. Hatta bazı kadınların meme uçlarında renk değişimleri de gözlemlenir.

Mide Bulantısı ve Kusma

Hamileliğin ilk hafta belirtileri nelerdir sorusunun cevabıysa elbette bulantı ve kusmalar. Geciken adet döngüsüne ek olarak yaşanan bulantı ve kusmalar hamilelik belirtisi olabilir. Çoğu kadın hamileliğinin ilk dönemlerinde yoğun bir şekilde bulantı ve kusma yaşar, birçok yiyecekten tiksinebilir. Genellikle sabah bulantıları olarak anılan bu durum günün herhangi bir saatinde de gerçekleşebilir. Hormon seviyesinin değişmesinden kaynaklanan kusmalar hamileliğin tahmini olarak 3. ayından sonra kaybolur.

Akıntı

Yaşanan yoğun akıntılar hamilelik belirtileri arasında kendini gösteriyor. Normal zamanlardan çok daha fazla akıntı yaşıyorsanız eğer hamile olma ihtimaliniz var.

Bayılma

Bulantı ve kusma kadar bayılma da hamilelik belirtileri arasında yer alıyor. Anne adayının daha önceden yaşadığı herhangi bir bayılma sorunu yoksa ve bayılmalar birden bire kendini gösteriyorsa hamilelik ihtimali kendini gösteriyor. Vücutta hamilelik nedeniyle meydana gelen hormon değişiklikleri nedeniyle bu bayılmalar kendini gösterebilir. Eğer başka bir sağlık sorunu yoksa bayılmak hamilelik belirtilerinin arasında gösterilebilir.

Hamile Hissetmek

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir, ne zaman başlar sorusuna ancak bir kadın net bir şekilde cevap verebilir. Kadınların sezgileri oldukça güçlüdür ve vücutta meydana gelen değişiklikler bir yana onlar hamile kaldıkları an bunu hissetmeye başlarlar. Bundan emin olamazlar yalnızca. Anne adayları hamile olduğunu hissedebilir, bu hisler sonucunda gidip test yaptırabilir. Bu durum araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Vücut Isısı Değişikliği

Birden bire sıcak basmaları anne adaylarının en çok yaşadığı durumlardan biri. Kış günü bile ortamın sıcaklığından rahatsız olabilirler.

İştah Artışı

Elbette hamileliğin belirtileri arasında iştah artışı yer alıyor. Anne adaylarının yeme isteklerini hamileliğin erken dönemlerinde hayli fazla oluyor. Hamileliğin ilk hafta belirtileri nelerdir sorusunun cevaplarından biri olan iştah artışı çoğu zaman anne adayının kendini aç hissetmesiyle doğru orantılı.

Kasık Ağrısı, Batma ya da Şişkinlik

Rahim içerisinde döllenen yumurta hayatta kalabilmek için rahim duvarına tutunur. Bu tutunma anne adayları tarafından kasıkta ağrı, batma ya da şişkinlik olarak hissedilebilir. Hamileliğin ilk belirtileri arasında bu ağrılar gösterilebilir.

Aşermek

İştah artışından ayrı olarak aşermek en çok bilinen hamilelik belirtileri arasında. Aşerme her kadında  olmasa da birçok kadında kendini gösteren belirtiler arasında. Hamileliğin ilk 4 ayında kendini gösteren aşerme belirtileri sonrasında kaybolabilir. Hamilelik ilk hafta belirtileri nelerdir sorusuna zamansız bir şekilde, mevsiminde olmayan meyvelerin istenmesi gösterilebilir.

Bazı Yiyeceklerden Tiksinme

Hamilelik belirtileri arasında aşerme olduğu kadar bazı yiyeceklerden tiksinme de yer alıyor. Anne adayları bazı meyve sebzelerin kokusunu duyduğu an mide bulantısı hissedebiliyor, o yiyeceği uzun bir süre tüketmek istemiyor.

Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin ilk haftasından itibaren sık idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Eskisine oranla daha kısa sürede ve daha fazla idrara çıkmaya başladığınız an hamile olma ihtimalinizin artıyor. Özellikle geceleri uykunuzdan uyandırma aşamasına gelecek olan bu durum bazı anne adaylarında kendini kabızlık olarak da gösterebiliyor.

Baş Dönmesi

Bayılma kadar yaygın bir belirti baş dönmesi. Vücutta meydana gelen değişimler kendini bazı zamanlarda baş dönmesiyle gösterebilir. Aynı zamanda hamilelik kan damarlarının genişlemesine neden olur, bu da tansiyon düşüklüğü olarak kendini gösterir. Uzun süre ayakta kalan ya da oturduğu yerden birden kalkan anne adayı baş dönmelerine sık sık maruz kalabilir.

Cinsel İstek

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ne zaman başlar sorusunun cevapları arasında yer alan cinsel istek birçok kişi tarafından garipsense de özellikle hamileliğin ilk aylarında kendini gösterir. Anne adaylarında hamileliğin ilk zamanlarında cinsel istek artışı yaşanabilir ve bu durum oldukça normaldir. Bu istek 4 aya kadar devam eder ancak hamileliğin son aylarında tamamen kaybolur.