Ananasın Faydaları Nelerdir, Ananas Nasıl Soyulur ?

ananas faydaları

Görüntüsü ile bize sıcak iklimlerin heyecanını yaşatan ananas tropikal kuşağın en sevilen meyveleri arsında. Ana yurdu Güney Amerika olan bu meyvenin oldukça zengin bir içeriği var. A ve C vitaminlerinin yanında potasyum ve kalsiyumu da içerisinde barındıran ananas sofraların renklenmesini sağlıyor. Dünyanın sayısız noktasında vazgeçilmezler arasında yer alan bu meyve Türkiye’de eskiye oranla daha fazla tüketilmeye başladı. Farklı tadı ile damaklardan iz bırakan ananasın birçok çeşidi de bulunuyor. Herkesin merak ettiği ve ilk fırsatta denediği bu meyvenin bir o kadar da faydası var.

ananas bitkisi

Ananas Nedir?

Bilinen keşif tarihi 1493 olan ananas ilk çıktığı zamanlarda bir hayli cep yakıyordu. Uzun bir süre boyunca zenginlerin sofrasında yer alan bu meyve ziyafetlerde sunulan ikramların en gözdeleri arasındaydı. Zamanla keşfedilmeye başlayan ananas meyvesi tropikal iklimlerde arkadaşlık, sevgi ve dostluk anlamlarında kullanılıyor. Oldukça tatlı bir meyve olan ananas bazı kişiler tarafından çam kozalağına benzetilse de kendisine özgür bir görüşünü bulunuyor. Dış kabuğunda dikenli bir yapısı olan ananas meyvesinin uç kısımlarında yeşil yaprakları bulunuyor. Genellikle sarı ve kahverengi karışımı bir renge sahip olan ananas bazı yerlerinde yeşilimsi renkler sunuyor. Zengin ve besleyici bir besin değerine sahip olan bu meyvenin tadı da bir hayli güzel. Özellikle çocukların sevdiği bir tada sahip olan ananasın tatlı olmasının yanında sulu bir yapısı var. Ananas suyu da tüketim şekilleri arasında en çok tercih edilenlerden. Birçok kişi tarafından tercih edilen bu meyve son zamanların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

ananas suyu

Ananas Çeşitleri

Farklı çeşitlerle karşımıza çıkan ananas meyvesi Ananasgiller familyasının bir üyesi. Birçok alt türü ve ismi olan bu meyvenin en çok tercih edilen ve sevilen türü ise Ananas Comosus. En çok tercih edilen bu türden ayrı 8 çeşit ananas daha bulunuyor ve hepsinin ayrı özellikleri var. Ananas Bracteatus tohumlu bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Etli bir yapıya sahip olan bu tür aynı zamanda bir süs bitkisi. Ananas Fritzmuelleri ise etli ve yenilebilen bir çeşit ancak diğer türlere göre biraz yabani kalıyor. Ananas Parguazensis ise yenilemeyen yabani bir tür. Ananas Lucidus lif olarak kullanılan bir süs bitkisi. Bunun yanında Ananas Monstrosus ve Ananas Sodies diğer ananas türleri arasında yer alıyor. Bu 8 alt türü bir de 4 adet çeşidi mevcut. Ananas çeşitlerini smooth cayenne, red spanish, queen ve abacaxi olarak sıralamak mümkün.

ananas tarlası

Ananas Nasıl Yetiştirilir?

Tropik bir meyve olan ananasın yetişmesinde en uygun ortamı tropikal iklimin özellikleri sağlıyor. Ananas nasıl yetişir soruna en iyi cevabı veren tropikal iklim sıcaklığı yetişme dönem için oldukça önemli. 30 derece kuzey ve 25 derece güney koordinatları arasında en iyi ortamını bulan bu bitkinin en fazla 30 derece sıcaklığa ihtiyacı bulunuyor. 22 derece sıcaklıkta en güzel meyvesini veren ananas ağacı derecesinin sıfırın altına düşmediği yerleri tercih ediyor. Yabani türler genellikle kendiliğinde çıkıp yetişme özelliğine sahip ancak istenilen ananasa ulaşmak için özel alanlar oluşturmak gerekiyor. Önemli ve değeri oldukça yüksek olan ananas kıymetli meyveler listesi arasında yer alıyor. Tropikal iklime sahip olmayan bölgeler özel ananas tarlası oluşturup bu meyveye ulaşmaya çalışıyor. Ancak bu oluşturulan ananas tarlaların yukarda bahsi geçen sıcaklıkları tam olarak yakalamak bazı zamanlar zor olabiliyor.

ananas nasıl soyulur

Ananas Besin Değeri

Oldukça besleyici bir değer sahip olan ananas diyetlerde de sıkça karşımıza çıkıyor. Neredeyse herkesin damak tadına hitap edebilen bu meyvenin şeker oranına dikkat etmekte fayda var. Vücudunuzun şeker ihtiyacını karşılayabileceğiniz ananas besin değeri sayesinde yapay şekerlere ihtiyacınız kalmıyor. Ancak tüketirken aşırı kaçmamak ve miktarına dikkat etmek gerekiyor. Bir dilim orta boy ananasın içerisinde 11.81 gram karbonhidrat, 0.49 gram protein, 0.11 gram yağ, 1.26 gram lif, 98.1 mg potasyum, 52.2 iu A vitamini ve 43.2 mg C vitamini bulunuyor. Yüksek vitamin, mineral ve lif içeren bu meyveyi isteyenler ananas suyu olarak da tüketebilir. İçerisinde bulunan bromelain enzimleri sayesinde vücuda alınan proteinlerin rahatça parçalanmasına ve hücrelere taşınmasına yardım ediyor. Aynı zamanda ananasın yağ depolanmasına karşı önleyici etkisi sayesinde selülit oluşumunda önleyici bir etkisi bulunuyor.

ananas

Ananasın Özellikleri

İnsan vücudu için birçok besleyici özelliği sahip olan ananas bitkisi mineral bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahip. Bu nedenle yapay koşullar sağlanarak dünyanın birden fazla noktasında yetiştiriliyor. Sayısız hastalığa iyi gelen ananas bitkisinin bu hastalıkları önleyici bir özelliği de var. Ananas suyu böbreklere de iyi geliyor. Sulu bir yapıya sahip olmasından dolayı ananasın suyuna ulaşmak çok zor olmuyor. Ananas toksin atıcı özelliği sayesinde zayıflamak isteyenlerinde en yakın dostu. Bir adet ananas ağacı aslında size sayısız özellikte meyveler sunuyor.

Ananasın Faydaları

Zengin bir besin değerine sahip olan ananasın faydaları birçok derde deva oluyor. Alternatif tıbbın en iyi yardımcıları arasında olan ananas faydaları ile duyanları şaşırtıyor. Bir meyveden daha fazlası olan ananas her evin başköşesinde yerini alıyor.

 • Serbest Radikalleri Önlüyor

Serbest radikaller vücutta kanser ve kalp rahatsızlıklarının oluşmasına neden oluyor. Ananas sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde bu serbest radikallerin vücutta dolaşmasını önlüyor ve vücuttan atılmasını sağlıyor. Hücrelerin kendini yenilemesine yardımcı oluyor.

 • Soğuk Algınlığına İyi Geliyor

Kış aylarının kaçınılmazı imkansız hastalığı olan soğuk algınlığını ananas ile önlemek mümkün. İçerisinde bulunan C vitamini ve bromelain sayesinde mikroplara karşı savaş açıyor. İlaç tedavilerinde destekleyici bir etkisi olan ananasın soğuk algınlığı ile ortaya çıkan öksürüğü gidermek gibi faydaları da var.

 • Bronşite İyi Geliyor

Anti – inflamatuar özelliği sayesinde bronşitte yaşanan sorunları gidermeye yardımcı olan ananas bronşların iyileşmesini sağlıyor. Bronşit hastalığının beraberinde getirdiği bronş iltihabının vücuttan sökülmesinde ve tedavi edilmesinde önemli bir rol oynuyor.

 • Hipertansiyonu Önlüyor

Hipertansiyon problemi yaşayan hastalara genellikle ara öğünlerinde bir dilim ananas tüketmeleri öneriliyor. Potasyum oranı oldukça yüksek olan ananasın kan basıncını dengelemekte ve düzenlemekte de önemli bir etkisi var.

 • Bağırsak Kurduna İyi Geliyor

İçerisinde bulunan sindirim enzimi bromelain sayesinde bağırsakta meydana gelen kurtlara ve parazitlere ulaşmayı başaran ananas hastalığa yol açan bu etkenleri önlemeye yardım ediyor. Mevcut hastalığın tedavisinde ise iyileştirici bir rol oynuyor.

 • Cilde İyi Geliyor

İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerin yanında antioksidan bir özelliğe sahip olan ananas cildi hem besliyor hem de ciltte oluşabilecek olan enfeksiyonları önlüyor. Ananas faydaları ciltte kendini parlaklık ve canlılık olarak gösteriyor. Sivilce ve akne oluşumunun da önüne geçen ananas cildin özellikle kış aylarında daha güçlü olmasını sağlıyor. C vitamini sayesinde yaşlandırmayı geciktirici özelliğinin yanında hücre dokularının yenilenmesini sağlıyor. Cildi içten ve dışta yenilen ananası cilt bakımınızda da kullanabilirsiniz. İlerleyen yaşla birlikte göz çevresinde kendini göstermeye başlayan kırışıklıklara bir miktar ananas suyu uygulayabilirsiniz. Ananas suyunu göz çevrenize sürdükten sonra 10 dakika beklemeniz yeterli. Vücutta oluşan çatlak ve kurumalara da aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

ananas diyeti

 • Kanserden Koruyor

Serbest radikallerin vücutta dolaşmasını önlediği gibi hücrelerin güçlenmesini de sağlıyor. Güçlenen hücreler kanser hücrelerine karşı daha etkili bir savaş açabiliyor. Ayrıca kanser hücreleri yüzünden zarar görmüş hücrelerin onarılmasına da yardımcı oluyor.

 • Kalbi Koruyor

Son zamanlarda sıkça yaşanmaya başlayan kalp rahatsızlıklarının önüne ananas ile geçmek mümkün. Sağlıklı yaşam standardınıza ekleyeceğiniz bir dilim ananas ile kendinizi kalp hastalıklarından koruyabilirsiniz. Kalp hastalığının en önemli nedeni olan serbest radikalleri önleyen ananas kolesterol seviyesini de düzenliyor. Antioksidan özelliği sayesinde damarların korunmasını ve temizlenmesini sağlıyor.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Sık sık hasta olmanın nedeni bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanıyor. Zayıf bir bağışıklık sistemi vücuda giren mikroplarla savaşmakta etkili olamıyor. Ananas içerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Bağışıklık sistemi güçlenen kişinin organları daha sağlıklı çalışıyor ve hastalıklara yakalanma oranı azalıyor.

 • Sindirim Sistemine İyi Geliyor

İçerisinde bulunan yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor. Diyetlere sıkça eklenen bu meyve sayesinde sindirim konusunda karşılaşılan sorunların önüne geçmek mümkün.

 • Saç Dökülmesini Engelliyor

Birçok kişinin yaşadığı dökülme problemleri bir süreden sonra can sıkıcı olmaya başlıyor. Ananas içerisinde bulunan vitaminler sayesinde saçın beslenmesine yardımcı oluyor. Beslenen saçlarda ise dökülme problemi ortadan kalkıyor. Taze bir şekilde tüketilen ananas suyu  saç köklerinin güçlenmesinde önemli bir etki sağlıyor.

 • Kemikleri Güçlendiriyor

Genellikle süt ve süt ürünleri için kemik güçlendirici algı olsa da ananasın içerisinde bulunan potasyum ile güçlü kemikleriniz olmasını sağlıyor. Ayrıca içerisinde bulunan manganez kemik ve bağ dokularını besliyor. Günde bir bardan ananas suyu tüketen kişilerde kemik erimesi daha az görülüyor.

 • Dişlere İyi Geliyor

Diş minelerinin güçlenmesini sağlayan ananas bu sayede dişte meydana gelen çürük ve sızlamalarında önüne geçiyor.

 • Gözlere İyi Geliyor

Yaşlanma ve sigara kullanımıyla ortaya çıkan Makula Dejenerasyonu bir göz sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Ananas içerisinde barındırdığı beta karoten ile bu sorunun önlenmesinde önemli ir yerde bulunuyor. Aynı zamanda göz sağlığını koruyor.

 • Sinüzite İyi Geliyor

Bromelain maddesi sayesinde kronik bir rahatsızlık haline gelen sinüzitin iyileşmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda boğaz ağrısına ve bademcik şişkinliklerine de iyi geliyor.

ananas nedir

Ananas Nasıl Soyulur?

Sert ve büyük bir görünüme sahip olan ananas soyulma işlemi yüzünden birçok kişinin gözünü korkutuyor. Aslında dikkat edilmesi küçük noktalar ve önemli ipuçları ile bu aşamayı kolayca atlatmak mümkün. Ananas nasıl soyulur sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

 • Ananası soyabilmek için ilk öncelikle meyveyi kesme tahtasına yatay bir şekilde yatırmanız gerekiyor. Bu kesme işleminizin daha kolay olmasını sağlıyor.
 • Daha sonra ananasının baş ve son kısımlarından bir parmak kesmeniz gerekiyor. Yapraklı kısmında ve altta bulunan kabuklarından bu şekilde kurtulabilirsiniz. Ancak bu kesinlerin çok fazla olmamasına dikkat edin.
 • Dikey pozisyona alabileceğiniz ananasın kabuklarını ince bir şekilde kesebilirsiniz. Burada da çok kalın kesikler atmamanızda büyük fayda var. Eğer kesikler kalınlaşırsa ananasın etli kısmını boşa harcayabilirsiniz.
 • Kabuklarını tamamen ayıkladığınız ananası tekrar yan yatırarak üzerinde v şeklinde modeller yapabilirsiniz. Girinti çıkıntı şeklinde yapabileceğiniz bu motifler sayesinde meyve tabağınızın daha ihtişamlı görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Eğer dilimleme işleminden sonra daha küçük parçalar şeklinde tüketmek isterseniz dilimlediğiniz ananasları şeritler halinde kesip ardından küp küp doğrayabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından ananasınızı afiyetle yiyebilirsiniz.

Ananas Diyeti

Son dönemlerde birçok kişinin uyguladığı ve trend diyetler listesinde ilk sıralarda ananas diyeti yer alıyor. Bu diyet yağ birikimini önlüyor ve antioksidan özelliği sayesinde vücudun yenilenmesini sağlıyor. Tek başına ananas zayıflatır mı sorusuna evet diyebilmek elbette zor. Ancak ananas tüketimi spor ve diye ile birlikte olursa ananas zayıflatır mı sorusuna eve diyebiliriz. Unutmayın ki hiçbir besin tek başına zayıflamanıza etkide bulunmuyor ne yazık ki.

Ananas diyetini uzun süre yapabileceğiniz diyetlerden ayrı tutmanız gerekiyor. Hızlı sonuçlar elde edebileceğiniz bu diyette birçok kısıtlamam bulunuyor. Bu nedenle bu diyeti en fazla 5 gün uygulamanızı sonrasında normal beslenme düzeninize dönmenizi öneriyoruz. Herhangi bir sağlık sorununuz olmadığı ve diyette verilen gün süresini aşmadığınız sürece ananas diyetinin yıkıcı bir etkisi bulunmuyor. Ancak diyeti uygulamadan önce bir doktora danışmanızda fayda var.

ananas kalori

5 Gün Boyunca Uygulayabileceğiniz Liste:

 • Kahvaltı: Her sabah bir bardak ılık su içtikten sonra kahvaltınızı yapabilirsiniz. 2- 3 dilim ananas, bir küçük kase az yağlı yoğurt ve yulaf ezmesi beş gün boyunca kahvaltılarda size eşlik edecek.
 • Ara öğün: 1 su bardağı ananas suyu, 1 dilim çavdar ekmeği ve bir haşlanmış yumurta tüketebilirsiniz. Ancak burada ananas suyunun taze olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Marketlerde bulunan ananas meyve sularını kullanmanızı önermiyoruz.
 • Öğle yemeği: Mevsim sebzelerinden ya da sevdiğiniz sebzelerden küçük bir tabağa haşlanmış bir yemek hazırlayabilirsiniz. Sebzelerinizin yanına balık ya da tavuk eşlik edebilir.
 • Ara öğün: Bir küçük kase yoğurt içerisine ananas dilimleri ekleyebilirsiniz.
 • Akşam yemeği: Haşlanmış tavuk ve küp küp doğranmış ananaslardan oluşan bir salata tercih edebilirsiniz.

Kısa sürede hızlı bir sonuç elde etmek istiyorsanız bu diyete beş gün boyunca sadık kalmanız gerekiyor. Ananas kalori bakımında yüksek rakamlar içemiyor ve bu diyette yanına eklenen besinler hem besleyici hem de düşük kalorili. Hazırlanması da bir hayli kolay olan bu diyette bol su ve yeşil çay tüketebilirsiniz. Günde 3 fincandan fazla yeşil çayın vücuda zararlı olabileceğini de unutmayın. Sabahları içeceğiniz suyu birkaç damla limon sıkarak daha fazla kilo verebilirsiniz. Eğer ağır spor yapıyorsanız bu tarz diyetlerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Ananas kalorisi düşük bir diyet olduğu için bir spor esnasında vücudun ihtiyacı olan enerjiyi alması zorlaşır.

Ananas Detoksu

Detokslar vücudumuzun yenilenmesine ve arınmasına yardım ediyor. Özellikle dikkatsiz geçirilen birkaç hafta sonrasında temizlenme adına muhteşem bir seçenek sunan detoksların her birinde ayrı bir tarif mevcut. Ananas severleri sevindirecek olan ananas detoksu ile 2 gün sonunda kuş gibi hafifleyebilirsiniz. Pişmanlıkların telafisini en ii şekilde size sunan bu detoks boyunca listenin dışına çıkmamanız gerekiyor. Detoks boyunca enerji alımı bir hayli düşebileceği için oluşacak olan halsizlik ve bağ ağrısı durumlarından korkmayın.

1.Gün

 • Kahvaltı: İki dilim ananas, tam tahıllı kızarmış ekmek ve düşük şekerli reçel
 • Öğle yemeği: 20 gr ton balığı. Dilerseniz biraz zeytinyağı ile tatlandırabilirsiniz. İki Dilim Ananas.
 • Akşam yemeği: 200 gr ızgara tavuk göğsü, iki dilim ananas ve yeşil salata.

Eğer öğün aralarında çok fazla açlık hissederseniz taze ananas suyu tercih edebilirsiniz.

2.Gün

 • Kahvaltı: Bir dilim tam tahıllı ekmek, bir dilim az yağlı peynir ve iki dilim ananas.
 • Öğle yemeği: Izgara biftek ya da ızgara tavuk tercih edebilirsiniz. İki dilim ananas.
 • Akşam yemeği: Kereviz, kuşkonmaz ve enginar sebzelerinden bir yemek ya da çorba tercih edebilirsiniz. İki dilim ananas.

Detoksa devam etmeye karar verirseniz üçüncü ve dördüncü günde sırası ile bu menüleri uygulayabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: