Boy Uzatma Ameliyatı ile 15 cm Uzamak Mümkün!

boy uzatma ameliyatı

Çocukluk döneminde gelişen hastalıklar,  genetik sebepler veya beslenme sorunları nedeniyle kısa boy sorunuyla karşı karşıya kalan insanlar için uygulunan yönteme boy uzatma ameliyatı denir. Boy uzatma ameliyatı genel anestezi ile yapılan bir işlemdir.  Boy uzatma ameliyatı kemik içine ve dışarıdan uygulanan sistemler olarak ikiye ayrılır.

Dikkatinizi Çekebilir: Boy Uzatma Yöntemleri

Dışarıdan uygulanan sisteme eksternal fiksatörler denilir. Bu sistem eski ve artık çok tercih edilmeyen bir sistemdir. Bu sistemde kemik cihaza sahitlenir ve daha sonra yapılan müdahale ile kemik çatlatma işlemi yapılır. Bu operasyondan sonra yerleştirilen alet yardımıyla her gün 1 mm kadar uzatılıyor. Bu işlemde kemik her gün belirli aralıklarla uzadığı için kemik esnekliğini kaybetmiyor ve kopma gibi beklenmeyen durumlar görülmüyor.

boy uzatma ameliyatı fiyatı

Fakat son dönemlerde tıp dünyasınında gelişmesiyle yeni bir yöntem uygulanmaya başlandı. Bu yönteme ise Manyetik rod teknolojisi denilmektedir. Bu yöntemde uzayan çiviler yardımıyla boy kısalıkları veya farklı bacak uzunluklarının tedavi daha kolay yapılmaktadır. Vücudun içine yerleştirilen Manyetik rodlar sayesinde  hasta, kemik iltihapları, vücutta iz kalması veya eklem kasılmaları gibi sorunlarla karşı karşıya gelmez. Kemik içine yerleştirilien Manyetik rodlara, dışarıdan kumanda ile müdahale edilebilir. Boy ameliyatı sonrasında hasta 8 ila 15 cm arasında uzayabiliyor. Eğer cücelik sendorumu gibi bir sendromla karşı karşıya kalınmışsa, o zaman agresif boy uzatma yöntemleriyle hastanın boyu  uzatılabiliyor. 1 ay ile 1 yıl arasında günlük 1 mm olarak uzatılan kemikler toplamda 18 ila 20 cm arasında uzatılabiliyor.

Boy uzatma ameliyatı kimlere yapılır?

Boy uzatma ameliyatı hem sağlık sorunlarıyla mücadele edenlere hem de estetik açıdan kendini yeterli görmeyenlere yapılabilen bir operasyondur. Bunlar;

  • Kısa boylu olanlar
  • Travma veya doğuştan gelen bir bacağın kısa olması
  • Beslenme bozuklukları
  • Kemiklerin uzamasını etkileyen genetik hastalıklar

Boy uzatma ameliyatı olanlar, genellikle farklı bacak uzunlukları, estetik kaygı veya genetik sebepler nediyle boy uzatma işlemi yaptırmaktadır. Eskiden son derece ağrılı ve uzun süre yatak istirahatı gerektiren bu işlem artık günümüzde  çok daha hızlı ve başarılı sonuçlar vermektedir. Boy uzatma ameliyatı olan ünlüler de genellikle estetik amaçlı ve hızlı iyileşme sürecinden dolayı Manyetik rod teknolojisini tercih etmektedirler.

boy uzatma ameliyatı 2018

Boy uzatma ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeli?

Boy uzatma ameliyatının süresi 1 ila 2 saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra hastanın hekim tarafından çok sıkı takip edilmesi gereklidir. Ameliyattan hemen sonra hasta bir bakıcı yardımıyla ayağa kaldırılır ve yürütülmeye çalışılır. Bundan sonraki süreçte de hastanın aktif olarak günlük hayatını sürdürebilmesi ve yürüşlerine devam etmesi için fizyoterapi tedavi görmesi gerekebilir.

Günümüzde, geçmişe göre daha fazla boy uzatma ameliyatı yapan hastaneler ve konusunda uzman boy uzatma ameliyatı yapan doktorlar bulunmaktadır. Bu operasyona karar vermeden önce hastane ve doktorunuzu iyi seçmeniz ve gerekli araştırmaları yaparken daha önce operasyon geçiren kişilerle de konuşmanız tavsiye edilir. İyi bir araştırma sonucunda seçeceğiniz hastane ve doktorla başarılı bir operasyon geçirebilirsiniz.

Boy uzatma ameliayatından önce mutlaka çok iyi araştırma yapmalı, gerekirse birkaç farklı doktordan görüş almalı ve tüm bu sürecin zorluklarını iyi öğrenmelisiniz. Boy ameliyatı ister estetik amaçla ister sağlık amacıyla yapılsın her operasyonda olduğu gibi kemik uzatma operasyonunda da bazı riskler olabilir. Boy uzatma ameliyatı riskleri arasında aşadakiler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kemik içine yerleştirilen implanların enfeksiyona sebep olması
  • Yeni kemik dokusunun oluşmaması
  • Kemik içine yerleştirilen çivilerin gevşemesi, kırılması gibi süreci uzatan durumlar
  • Ameliyat sonrası işlem yapılan bacakta meydana gelen kas zayıflaması
  • Eklemlerin sertleşmesi veya kısıtlanması
  • Vücutta yara izi durumlara sebep olabilir.

Boy uzatma ameliyatı genellikle farklı bacak uzunlukları, genetik sebepler ve beslenme bozukluğu sebebi ile tercih edilmektedir. Eğer boy kısalığınız psikolojik olarak sizi etkiliyor ve özgüven eksikliğine sebep oluyorsa yine bu gibi durumlar için de uygulanabilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte estetik açıdan boy uzatma ameliyatı 2018 yılında en çok tercih edilen operasyonlar arasında yer almaktadır. Fakat boy uzatma ameliyatı fiyatı diğer estetik operasyonlar açısından daha pahalıdır. Bu yüzden boy uzatma operasyonu yaptırmadan önce çok iyi bir araştırma yapmalısınız.