Magnezyum Nedir, Magnezyum Eksikliğinin 10 Belirtisi

magnezyum eksikliği

Magnezyum sıklıkla duyulan fakat etkileri genellikle çok dikkate alınmayan minerallerden biri.  İnsan vücudunun işleyişinde büyük bir öneme sahip olan ve yeterli oranda alınmadığında farklı rahatsızlıkları da tetikleyebilen magnezyum nedir, hangi etkilere sahip, magnezyum eksikliği nelere sebep olabilir gibi daha pek çok soruya yanıt bulabileceğiniz yazının devamını okuyabilirsiniz.

Magnezyum nedir ne işe yarar?

Magnezyum birden fazla alanda kullanılabilen, insan sağlığı açısından oldukça önem arz eden minerallerden biri olarak tanımlanabilir. Kadınlarda 200-400 mg, erkeklerde ise 300-500 mg arasında günlük olarak alınması gereken magnezyum faydaları arasında kemikleri güçlü tutmak, kalp ritmini dengelemek, boğaz kaslarını rahatlatmak, krampları önlemek ve sinir fonksiyonlarını korumak sayılabilir. Doğal yollardan besinler aracılığıyla alınan magnezyum gerekli görüldüğünde magnezyum hapı, magnezyum yağı gibi farklı şekillerde dışarıdan da takviye edilebilir.

magnezyum nedir

Magnezyum hangi besinlerde bulunur?

Magnezyum hangi besinlerde var diyerek araştırma yaparsanız karşınıza ilk çıkacaklar arasında fındık ve tohumlar olacak. Bunların dışında magnezyum eksikliği gidermeden en çok işe yarayan gıdalar; baklagiller, tam tahıllar ve koyu yeşil renge sahip bitkiler yer alıyor. Gramları ile detaylı bir şekilde magnezyum içeren yiyecekler listesi hazırlarsak;

 • 1 fincan kavrulmuş ayçiçeği çekirdeği: 512 mg
 • 1 fincan kavrulmuş badem (kuru): 420 mg
 • Kavrulmuş susam tohumu: 101 mg
 • 1 fincan haşlanmış ıspanak: 78 mg
 • Kavrulmuş kaju: 74 mg
 • 2 büyük öğütülmüş tahıldan yapılan bisküvi: 61 mg
 • 1 fincan haşlanmış siyah fasulye: 120 mg
 • 1 fincan pişmiş yulaf: 58 mg
 • 1 fincan haşlanmış brokoli: 51 mg
 • Kabuklu halde haşlanmış edamame: 100 mg
 • 2 çorba kaşığı fıstık ezmesi: 49 mg
 • Çiğ karides: 48 mg
 • 1 adet orta boy muz: 33 mg
 • 1 dilim buğday ekmeği: 23 mg

Bu liste dışında da pek çok gıda yine büyük oranlar da vücudun ihtiyacı olan magnezyum takviyesi için tercih edilebilir.

Magnezyum neden bu kadar önemli bir mineral?

Elbette ki sağlıklı ve dengeli beslenmek her insanın uygulaması gereken bir durum fakat magnezyum takviyesi neden bu kadar önemli diye soruyorsanız ilk bilmeniz gereken şey, kalsiyum ile bağlantılı olması. Kemik gelişimindeki etkisi dışında nelere etki ettiğini listeleyerek açıklayalım.

 • Vücudun iletişim için kullandığı elektriksel sinyallerin sağlıklı olması magnezyum faydaları arasında ilk sırada yer alıyor. İster doğal yollardan isterseniz de eksikliği görüldüğü anda magnezyum ilacı ile bu haberleşmeleri sağlıklı hale getirebilirsiniz.
 • Hücrelerin bölünüp gelişimin sağlanabilmesi için vücudun proteine ihtiyacı var. Gerekli olan proteinin sentezlenme görevi yine magnezyum içeren yiyecekler sayesinde oluyor.
 • Magnezyum hangi besinlerde var diyerek araştırma yaptığınızda göreceğiniz şeylerden bir tanesi de alınması gereken gıdalar kas gelişimine de etki ediyor. Kısacası düzenli ve dengeli magnezyum almak veya dışardan magnezyum ilacı ile vücuda takviye etmek kasların daha fonksiyonlu çalışmasını sağlar.
 • Depresyonda olan kişilere neden hiç magnezyum hapı, yağı veya doğal yollardan magnezyum alınması önerildiğini düşündünüz mü? İnsanın ruh halini düzenleyen serotonin hormonunun salgılanma seviyesine etki eden mineral magnezyumdur ve yeterli oranda salgılanma sağlanamazsa kişiler depresyona sürüklenir.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı magnezyum nedir ve ne işe yarıyor kesinlikle bilmek gerekiyor.

magnezyum

Magnezyum eksikliği nasıl belli olur?

Magnezyum eksikliği belirtileri kendini kolaylıkla belli edebilen semptomlardan oluşuyor ve bu semptomların kendinizde bulunduğundan şüphe ediyorsanız doğal yollardan aldığınız magnezyum vücut için yeterli gelmiyor yargısına varabilirsiniz. 4 farklı basamakta açıklayacağımız magnezyum eksikliği belirtileri şu şekilde listelenebilir:

 • Aşırı yorgunluk:

Yorgunluk magnezyumun yetersiz gelmesi durumunda hemen kendini belli etmeye başlar ve sadece fiziksel bir yorgunluk olarak değil mental anlamda da kişiler normalden daha yorgun düşebilirler. Oluşan yorgunluk kişilerin konsantrasyonu ile doğrudan ilişkili olup algıların giderek zayıflamasına neden olur. Bu yorgunluk durumu bazı kişilerde mide bulantısına da dönüşebilir.

 • Kas ağrıları ve kramplar:

Magnezyum kasların daha güçlü ve sağlıklı çalışmasını sağlar fakat eksiklikler oluşmaya başladığı anda kas gücü zayıflamaya başlar. Kas gücünün zayıflamasıyla beraber şiddetli kas ağrıları hatta ve hatta sıklıkla yaşanan kramplar ortaya çıkar.

 • Kalsiyum seviyesine etki eder:

Kalsiyum ve magnezyum arasında oldukça güçlü bağlar bulunur. Vücutta azalmaya başlayan magnezyum doğrudan kalsiyum seviyesini düşürür ve hipokalsemi denilen rahatsızlığı doğurur. Hipokalsemi yani kanda azalan kalsiyum ise kemik ve diş gelişimi için olumsuz etkileri gün yüzüne çıkartır. Bu nedenle düzenli kalsiyum ve magnezyum ölçümü yaptırmalısınız.

 • Ruhsal bunalım (depresyon):

Magnezyum seviyesinin düşmesi insanın karakterinde farklı değişimler yaşanmasına neden olur. Aşırı telaşlılık, stresle baş edememe, yavaş yavaş depresyonun eşine sürüklenme gibi durumlara sebep olurken, göğüste darlık ve ağrı hissiyle kişiyi hasta eder.

Magnezyum eksikliği olan kişilerde ne gibi rahatsızlıklar oluşur?

Magnezyum vücudun haberleşme aracılığını üstlenen önemli bir mineral olduğu için, herhangi bir sebeple eksilmeye başlayan magnezyum farklı rahatsızlıkların kapısını aralar. Düzenli magnezyum takviyesi yapılarak değiştirilebilecek bazı rahatsızlıkların dışında kalıcı hastalıklara da zemin hazırlayabilir.

Magnezyum beyin fonksiyonları ve stres hormonunu dengede tutmaya yardımcı olur. Eksikliğinde ise genellikle panik atak ve anksiyete rahatsızlıklarını tetikler.

 • Depresyon:

Yapılan pek çok araştırmaya göre özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasına depresyon seviyesinde artışlar giderek fazla bir şekilde görülmeye başlanmış. Bunun nedeni olarak da uzmanlar toprakta azalmaya başlayan magnezyum seviyesini gösteriyor.

 • Astım:

Akciğerde yer alan bronşiyal kasları rahatlatan şey magnezyumdur ve magnezyum seviyesi azalırsa bu kasların gevşemesi azalır. Gevşeyemeyen kaslarda astım rahatsızlığına neden olabilir.

 • Kabızlık:

Bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan magnezyum için eksiklik yaşıyorsanız manyezi sütü içebilir veya dışarıdan takviye için ilaçlar kullanabilirsiniz.

 • Diyabet:

İnsülin ve glukozun hücrelere geçişine yardım eden mineral magnezyumdur ve magnezyum vücutta azalırsa, glikoz dokularda birikmeye başlar. Birikmeler de glisemik stres ile hasara neden olur. Bu kadar önemli bir mineralin eksikliğini fark ettiğiniz an hemen magnezyum takviyesine başlamalısınız.

 • Kalp hastalıkları:

Kalp kaslarının işleyişinde rol oynayan magnezyum, ritim bozukluğu ve kalp krizini tetikleyebilir. Bu tarz kötü durumlar ile karşılaşmamak için düzenli magnezyum ölçümü yaptırılmalı ve yine düzenli bir şekilde magnezyum takviyesine başvurulmalı.

 • Hipertansiyon:

Kan basıncı ve damarlardaki daralmaları magnezyum minerali kontrol ettiği için eksiklik görüldüğünde genellikle hipertansiyona neden olabilir.

 • İnsomnia:

Uyuyup uyanma düzenini melatonin ismi verilen bir hormon düzenler. Bu hormonun düzenli salgılanabilmesi de yine magnezyumun yeterli olmasıyla alakalı olduğu için uyku düzenini sağlamak için magnezyum takviyesi oldukça önemli görülür.

 • Sinir problemleri:

Migren, bağırsak ağrıları, kramp ve kasılmalar magnezyuma bağlı gelişir. Eğer sinir sisteminizin düzgün çalışmasını istiyorsanız düzenli ölçüm yaptırmanız gerekir.

 • Osteoporoz:

Kalsiyum ve magnezyum arasındaki sıkı bağ, eğer magnezyum seviyesi düşerse farklı hastalıklara sebep olabilir ki bu hastalıkların en tehlikelisi osteoporoz ismi verilen kemiklerin sertleşememe ve çabuk kırılması olarak karşımıza çıkar.

magnezyum eksikligi belirtileri

Magnezyum yağı nedir nerede kullanılır?

Magnezyum yağı aslında bir anlamda tuzlu su çözeltisidir demek yanlış olmaz. Magnezyum klorür ismi verilen tuzun suda çökeltilmesiyle ile elde edilir. İşe bu magnezyum klorür ister püskürtme yöntemiyle isterseniz de sürme yöntemiyle kullanılabilir. Kas ağrısı, eklem ağrısı, cilt güzelliği, ter kokusu ve stres için kullanılabilir.

Magnezyum çubuğu

Magnezyum çubuğu diğer magnezyum takviye ürünleri gibi bir ürün değil. Özellikle de kamp yapmaktan hoşlanan kişilerin çok sık kullandığı magnezyum çubuğu, ateş yakmak için kullanılan ve çakmak vazifesi gören bir alet olarak tanımlanabilir. Farklı ebat ve şekillerde piyasada kolayca bulunabilen bu magnezyum çubuğu 10-30 TL’den satışa sunulur ve genellikle de görüntüsü anahtara benzer. Sizlerde kamp yapmaktan ve vahşi doğa yaşamından hoşlanıyorsanız bu magnezyum çubuğu ateş yakmak için oldukça ideal bir seçenek olabilir.

Magnezyum tozu

Magnezyum tozu beyaz renkte olup genellikle tebeşir tozu veya pudra ile karıştırılabilir. Ancak kullanım amacına göre magnezyum tozu tırmanış yapan dağcılar veya halter kaldıran sporcular tarafından tercih edilir. Elin terleyip kavrama gücünü zayıflatmamak için tercih edilen bu tozu piyasadan 5-30 TL aralığından temin edebilirsiniz.

Magnezyum tablet

Magnezyum tablet eczanelerden temin edilebilen ve farklı markalar altında satılan magnezyum takviye ilacı olarak karşımıza çıkar. Her kişide farklı miktarlarda alınması tavsiye edilen bu tarz magnezyum tablet genellikle doktor tavsiyesi olarak kullanılır. Düzenli ve belli bir miktarda kullanılması gereken magnezyum tablet fazla kullanımda kişiye faydadan çok zarar verebilir bu nedenle magnezyum tablet kullanmak istiyorsanız mutlaka bir doktora danışın.

Magnezyum sülfat ve magnezyum oksit

Magnezyum sülfat beyaz renkli bir mineraldir fakat halk arasında İngiliz tuzu olarak bilinir. Tuz ile alakası olmayan bu mineral, magnezyum eksikliği için kullanılır. Acı ve mayhoş bir tadı olan bu magnezyum sülfat genellikle hazımsızlık için kullanılır. Mikrop kırıcı etkisi nedeniyle de tercih edilebilir. Bunların dışında magnezyum sülfat kas ağrıları, yorgunluk, migren için de kullanılabilir. Magnezyum oksit ise genellikle tıbbi ilaçların içerisinde yer alır. Dispepsi, gastrit, peptik özafajitte gibi daha pek çok hastalık için doktorlar magnezyum oksit içeren ilaçları hastaları için önerebilir.

Magnezyum diasporal

Magnezyum diasporal 300 veya 610 mg olarak 2 farklı şekilde eczanelerde satılan bir ilaç olup ismi yine magnezyum diasporal olarak geçer. Genellikle hamilelerde yaşanan kas kasılmaları ve kramplar için önerilen bu ilaç kullanılmadan önce doktora tanışılmalıdır. Reçeteye gerek duyulmadan düşük fiyatlarla satılıyor olması herhangi bir doktorun görüşünün alınmasına gerek olmadığı anlamına gelmez. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere gün içerisinde

Kez alınabilen bu ilacı kullanmadan önce doktor önerisine kulak verin.

Magnezyum düşüklüğü nasıl tespit edilir?

Magnezyum eksikliğinde görülen belirtileri kendinizde tespit etmiş olmanız, magnezyum seviyenizin eksik olduğunu belirlemede yeterli değil bu nedenle eğer kesin sonuçlar elde etmek istiyorsanız kan veya idrar tahlili yaptırmanız gerekir. Yapılan tahlil sonucuna göre farklı değerler tespit edilir. Bu değerler genel olarak şu şekilde olur:

 • Yeni doğan bebeklerde: 1,5- 2,2 mg/ dL aralığında
 • Çocuklarda: 1,7- 2,1 mg/ dL aralığında
 • Yetişkinlerde: 1,8- 2,6 mg/ dL aralığında

Bu limitlerin altında bir magnezyum seviyeniz var ise hemen takviye ilaç tedavisi uygulanır veya hiç gerek duyulmadan beslenme düzeninizi dengeleyerek gerekli magnezyum seviyesine ulaşabilirsiniz. Eğer değerleriniz bu tablodan daha yüksek çıkarsa farklı hastalıklara kapı aralayabilir. Doktor tedavisi ile düzene sokulabilen yüksek magnezyumun tedavi edilmezse zemin hazırladığı hastalıklar şu şekilde listelenebilir:

 • Addison hastalığı
 • Triod bezinin düzensiz çalışması
 • Böbrek yetmezliği
 • Vücudun susuz kalması

Bunların dışında eğer vücutta normalden daha fazla magnezyum bulunuyorsa ya doğum kontrol ilaçları veya mide asit ilaçları gibi magnezyum seviyesini artıran ilaçlar kullanılmış demektir ya da müshil gibi bağırsak ilaçları kullanılıyor demektir.