En Yaygın Kolesterol Belirtileri – Kolesterol Nasıl Düşürülür ?

kolesterol belirtileri 

Çağımızın en önemli sorunlarından birisi de kolesterol… Kolesterol hastası birisinin yediklerine, yaşam şekline, sporuna dikkat etmesi gerekir. Ama öncelikle kolesterolün ne olduğunu tam olarak bilmemiz gerekir…

Yazı İçeriği;

 • Kolesterol nedir?
 • LDL kolesterol nedir?
 • LDL kolesterol neden olur?
 • Kolesterol nasıl düşürülür?
 • Kolesterole ne iyi gelir?
 • Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir?
 • Kolesterol kaç olmalı?
 • Kolesterol Tedavisi

 Kolesterol nedir?

Öncelikle kolesterol nedir sorusunun cevabını vermeli daha sonra kolesterol hakkında daha detaylı bilgi sunmalıyız. Kolesterol, lipid denilen bir tür kan yağıdır, başka bir deyişle de vücudumuzun tüm hücrelerinde bulunan bir yağ maddesine verilen isimdir.  Aslında kolesterol zannedildiği gibi kötü değildir çünkü kolesterol, hayati fonksiyonları yerine getirmek ile görevlidir. Ancak fazla miktarda bulunduğu zaman kişinin vücuduna zarar vermeye başlar. Bu sebeple kolesterol değerleri oldukça önemlidir. İki türlü kolesterol vardır: Birincisi, LDL denilen kötü kolesterol. İkincisi, HDL denilen iyi kolesterol. Öncelikle LDL kolesterol sonrasında ise HDL kolesterol konusunu sizlere anlatacağız.

kolesterol

LDL kolesterol nedir?

LDL kolesterol, yüksek kolesteroldür ve kandaki kötü kolesterolün fazla olduğu anlamına gelmektedir. LDL kolesterolün yüksek olması, kişinin kalp probleminin olduğu anlamına gelmektedir. Yüksek kolesterol sonucu önemli kalp sorunları ile karşılaşılmaktadır. Yüksek kolesterol, damarlarda yağ birikmesine sebebiyet vererek arterlerin içinden yeterli miktarda kan akışı sağlanmasını da engellemektedir. Bu durumda kalp, yeterli kana ulaşamadığı için oksijen miktarını da yeterli miktarda sağlayamaz ve bunun neticesinde de kalp krizi ortaya çıkar. Aynı zamanda beyne de yeterli miktarda kan gitmez ve kişide felç ve inme gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

kolesterol testi

LDL kolesterol neden olur?

Aslında kişide yüksek kolesterol oluşmasının birçok sebebi vardır. Eğer yaşam şeklimize ve düzenimize dikkat etmezsek bu problem çok kötü sonuçlara yol açabilir. Şimdi, LDL kolesterol neden olur bunu merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız…

 1. Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmezseniz. Yağlı kırmızı et, süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdalar, katı margarin, tereyağı, kızarmış yiyecekler, katı bitkisel yağ, çerez, cips, kraker gibi atıştırmalıklar kötü kolesterolü yükseltecektir.
 2. Aşırı kilo almak vücuttaki dengeleri değiştirir. Eğer kilo alımınıza dikkat etmezseniz ve aşırı kilo alırsanız vücudunuzdaki trigliserid seviyesi yükselir, HDL seviyesi düşer.
 3. Spor yapmamak. Eğer hayatınızda hareket çok az ise bu da kötü kolesterole davetiye çıkaran bir nedendir. Kalbinizi çok zorlamadan sporunuzu mutlaka yapmalısınız.
 4. Sigara ve alkol tüketimi.
 5. Yaş. Erkekler 50 yaş üzerinde LDL seviyelerine dikkat etmeliler. Kadınlar menopozdan sonra erkeklerin LDL seviyelerine yaklaşmaya başlarlar ve onlar da menopozdan sonra LDL seviyelerine dikkat etmeliler.
 6. Genetik yatkınlık.

Tüm bunlar yüksek kolesterol belirtileri olabilir. Eğer yaşam şekliniz bu tabloya uyuyorsa o zaman bir hayat tarzınızda bir değişikliğe gitmenin vakti geldi demektir.

hdl kolesterol

Kolesterol neden yükselir?

Kolesterolün birçok yükselme nedeni vardır. Bu sebepler şunlardır;

 • Genetik olabilir. Kolesterol genetiktir ve ailede bir yüksek kolesterol hastası varsa siz de bu riski taşıyorsunuz demektir.
 • Aşırı stres. Eğer çok stresli bir işiniz varsa bu da yüksek kolesterolün yükselmesine neden olur.
 • Diyabet hastası olmak.
 • Yüksek tansiyon.
 • Tiroit salgısı az ise.
 • Metabolik sendrom.
 • Bulaşıcı hastalıklar nedeni ile.
 • Kullandığınız gıdalar.
 • Fazla kilolar.
 • Hipotiroit, karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi hastalıklar.

kolesterol nasıl düşürülür

Kolesterol nasıl düşürülür?

Kolesterolün yükselme nedenlerini anlattıktan sonra sıra geldi kolesterol nasıl düşürülür sorunun cevabını bulmaya… Eğer bir kolesterol hastası iseniz aşağıda size nasıl beslenmeniz gerektiği hakkında ipuçları vereceğiz ve kolesterolü ne düşürür sorusunun da cevabını vermiş olacağız.

Sağlıklı yağlar tüketin: Doymuş yağ oranı bakımından zengin yağ ve gıdaları azaltmanızın zamanı geldi. Katı margarinler, tereyağı, krema, iç yağ (sığır / koyun eti vb), sakatat, şarküteri ürünleri (sosis, sucuk, salam vb), peynir veya pizza benzeri gibi gıdalar doymuş yağ oranı bakımından oldukça yüksek gıdalardır ve bunların tüketimini bırakmak sizin için artık bir gerekliliktir. Tüketmeniz gereken günlük kalorinin en fazla % 10’u doymuş yağ içermesi gerekmektedir. Siz, zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağlar kullanmaya başlamalısınız.

Trans yağları terk edin: Trans yağlar bir kolesterol hastasının uzak durması gereken yağlardır. Margarin, pastane işi hazır gıdalar, hazır kurabiye veya bisküvi tarzı tatlılar, krakerler kolesterol seviyenizi yükseltecek ve sonuçları kötü olacaktır. Bu sebeple onların kullanımına bir an önce son vermelisiniz. Çünkü trans yağlar sadece kötü kolesterol seviyesini yükseltmekle kalmaz iyi kolesterol seviyesini de düşürür ve sizi oldukça kötü etkiler.

Kolesterol oranı yüksek gıdalardan uzak durun: Öncelikle günlük kolesterol alımınızı sınırlandırdığınız bir diyet programına sahip olmalısınız. Sakatat, yumurta sarısı ve süt ürünlerinde kolesterol oranı yüksek olduğu için onların tüketimine dikkat etmelisiniz.

Tam tahıllı ürünler kullanmalısınız: Tam tahıllardaki çeşitli besleyici maddeler kalp sağlığını desteklediği için tam tahıllı ürünlere yönelmelisiniz. Tam tahıllı ekmek, yulaf, kepekli makarna, esmer pirinç ve kepekli un gibi gıdaları tercih ederek sağlığınızı daha uzun seneler korumayı başarabilirsiniz.

Meyve ve sebzeler hayatınızda büyük rol oynamalı: Lif bakımında zengin olan meyve ve sebzeler sizin dostunuz, onlar kolesterolünüzü düşürmeye yardım edecekleri için hayatınzda da büyük rol oynamalılar. Canınız her atıştırmalık çektiğinde ya da öğün aralarında mevsim meyvelerini tüketebilirsiniz. Ayrıca mutfağınızda sebze ağırlıklı öğünler hazırlamalısınız.

Kalp dostu balıkları bol bol tüketin: Somon, uskumru veya tuna balığı gibi kalp sağlığınızı destekleyen balıkları bol bol tüketmelisiniz. Yağlı kırmızı et veya tavuk etindense bu tür balıklar çok daha az doymuş yağ oranına sahip oldukları için kalp dostudurlar.

Düzenli Egzersiz: Sporu hayatınızın ayrılmaz bir parçası yapmalı ve bu şekilde yaşamalısınız. Kendinizi ve kalbinizi çok fazla zorlamadan ama sürekli bir spor düzenine sahip olmak sizi her zaman sağlıklı ve dinç tutacaktır.

Eğer sizin de aklınızda kolesterolü ne dusurur sorusu dönüp duruyorsa yukarıda verdiğimiz reçeteyi uygulayarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

ldl kolesterol 

Kolesterole ne iyi gelir?

Kolesterol hakkında bilgi verip kolesterole neden olan şeyleri açıkladıktan sonra şimdi sıra geldi çözüme… Aklınızdaki en çok merak ettiğiniz soruların başında kolesterole ne iyi gelir sorusunun olduğunu biliyoruz. İşte size kolesterole iyi gelen yiyecekler ve kolesterol düşürücü bitkiler

 • Sarımsak: Sarımsak antioksidanlar bakımından zengin olduğu için kolesterol seviyelerinin düzenlenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Sarımsak kullanarak LDL kolesterol seviyelerini düşürebilirsiniz. Eğer düzenli olarak tüketirseniz de LDL kolesterol seviyelerini artırabilirsiniz.
 • Yulaf: Yulaf da LDL kolesterolü düşüren besinlerdendir. Yulafta bulunan lifler vücuda iyi gelmektedir. Ayrıca yulaf gibi içinde lif bulunan elma, armut, erik gibi meyveleri de tüketebilirsiniz.
 • Fındık: Fındıkta bulunan E vitamini, lif ve tekli doymamış yağlar kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Fındık dışında ayrıca günde bir avuçtan fazla olmamak üzere ceviz ve badem gibi yemişler de tüketebilirsiniz çünkü onlar da kolesterole iyi gelen besinler arasındadır.
 • Balık: Bazı balıklarda bulunan omega 3iyi kolesterolü yükseltir ve kan basıncını düzenler. Ayrıca kanı incelterek pıhtılaşmayla damar tıkanıklığı riskini de düşürür. Hamsi, sardalya, ton ve somon balıkları iyi birer omega 3 kaynağı olmakla birlikte kolesterol hastaları tarafından tüketilmelidir.
 • Zeytinyağı: Doymuş yağ oranı yüksek olan tereyağı, ayçiçek yağı gibi diğer yağlara göre daha sağlıklı bir yağ kaynağı olan zeytinyağını kullanmalısınız. Ancak zeytinyağı da kalori bakımından zengin olduğu için kilo fazlası olanlar günde iki kaşıktan fazla tüketmemelidir.
 • Yeşil çay
 • Soya fasulyesi
 • Domates
 • Enginar
 • Kırkkilit otu bitkisi
 • Limon, mandalina ve portakal gibi C vitamini içeriği yüksek bitkiler.
 • Zencefil
 • Avokado, muz, kivi, mango, armut ve şeftali gibi meyveler.
 • Patlıcan ve havuç.
 • Doğal meyve suları bolca tüketilebilir.

kolesterol nedir

Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir?

 1. Halsizlik ve Yorgunluk Hissi Yaşanabilir: Kanda bulunan kötü kolesterol seviyesi yükselmeye başladığı anda vücudunuzda halsizlik ve yorgunluk gözlemleyebilirsiniz. Çünkü kötü kolesterolün yükselmesi ile birçok arter, damar ve kalp rahatsızlıkları da baş göstermeye başlayacaktır ve bu da size yorgunluk ve halsizlik verecektir.
 2. Ayak Tabanında ve Bacaklarda Yanma Olabilir: Ayak tabanlarınız vücudunuzun ve dolaşım sistemimizin en uç noktasıdır. Yüksek kolesterol kanı olumsuz yönde etkilediğinde ilk olarak ayak tabanları ve bacaklar etkilenir çünkü yüksek kolesterol kanın geçişini engelleyecek şekilde damarları daralttığı için, kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler. Ayaklara ve bacaklara yeterli miktarda kan ulaşmadığı için de bu durum yanma ve ateş basması olarak ortaya çıkar.
 3. Ciltte Solgunluk Görülebilir: Eğer cildinizde ve ten renginizde bir solgunluk gözlüyorsanız bu durum genellikle kansızlık ile alakalandırılır. Ancak yüksek kolesterol sonucu da solgunluk gözlenebilir. Eğer kötü kolesterol seviyesi (LDL) artarsa damarlar tıkanır ve kan, oksijen taşımayı aksatır. Böyle bir durumda da doku ve organlara yeterli miktarda kan ve oksijen ulaşamadığı için cilt renginde solgunluk ve hastalıklı bir görüntü oluşabilir.
 4. Yaralar Geç İyileşebilir: Protein, vücutta oluşan yara ve kesiklerin iyileşebilmesi için en fazla ihtiyaç duyulan şeydir. Ancak bununla birlikte vücudun kan ve oksijene de ihtiyacı vardır. Bu sebeple kan dolaşımını etkileyen yüksek kolesterol, yaraların geç ve yavaş iyileşmesine sebep olabilmektedir.
 5. Ayak Tırnakları Kalınlaşabilir: Aslında ayak tırnaklarının kalınlaşmasının birçok nedeni olabilir. Ancak bu nedenlerden biri, dolaşım sistemi problemleridir. Çünkü yeterli miktarda oksijen ve kan dolaşımının olmaması, ayak tırnaklarında kalınlaşmasına sebep olabilir.
 6. Ayak Parmakları Morarabilir: Eğer vücudunuzda bir dolaşım sistemi problemi varsa bunu ayak parmaklarınız ele verebilir. Onlar morarır ve aslıda bu vücudunuzun verdiği bir alarmdır. Bunun nedeni, yüksek kolesterolün arter ve damarları tıkaması neticesinde kan dolaşımını engellemesidir ve bunun neticesinde de ayak parmakları morarır.
 7. El ve Ayaklarda Üşüme ve Uyuşma Görülebilir: Yüksek kolesterol sonucunda damarlar büyük oranda daralır ve bunun neticesinde de kan geçişi engellenir. Kan geçişi az olduğu için, el ve ayaklara uzanan damarlara ulaşamaz ya da yetersiz miktarda ulaşır ve B-bundan dolayı da, kişinin el ve ayaklarında üşüme ya da uyuşma gözlenebilmektedir.
 8. Nefes Darlığı Yaşanabilir: Birçok kalp ve arter hastalığının en büyük sorumlusu yüksek kolesteroldür. Nefes darlığı da kalp, arter ya da göğüs hastalıklarının belirtilerinden birini oluşturmaktadır. Ancak yüksek kolesterol kalp sağlığını doğrudan etkilediği için nefes darlığı, kolesterol belirtisi de olabilir.
 9. Ağrı ve Kramplar Olabilir: Yüksek kolesterol, kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkilediği için göğüs ağrıları başta olmak üzere, sırt, bacak ve boyun ağrıları yaşayabilirsiniz.
 10. Ksantelazma ve Ksantoma Oluşumu Görülebilir: Eğer kötü kolesterol 300 mg/dL seviyesinde ya da daha fazla miktarda olursa, tendonların üstünde ksantelazma ve göz kapaklarını altında da ksantoma denilen yapılar oluşmaya başlayabilir. Ksantoma, cildin altında oluşan sarı renkli ve içi sıvı dolu bir nodüldür. Ksantelazma ise hem göz kapaklarında hem de diğer bölgelerde oluşabilen sarımsı yağ bezeleridir.

ldl kolesterol nedir

Kolesterol kaç olmalı?

Eğer bir kolestrol hastası iseniz hayat boyunca yaptıklarınıza ve yediklerinize dikkat etmek durumundasınız demektir. Peki, kolesterol kaç olmalı merak ediyor musunuz? Bu tabloya göre siz de kendi kolesterolünüzün hangi gruba girdiğini görebilirsiniz ve kolesterolünüz yüksek ise kolesterol düşürmek için kendinize daha çok dikkat edebilirsiniz.

Uzman görüşlere göre kötü kolesterol 200 mg / dl’nin altında olmalıdır. LDL’nin 200 – 239 mg / ld olması sınırda olduğu anlamına gelir. 240 mg / dl olması da yüksek kolesterol demektir.

 • 100 mg / dl’den düşük olan LDL en sağlıklı seviye anlamına gelmektedir.
 • 100 – 129 mg / dl arasında bulunan LDL değeri sağlıklı ama dikkat edilmesi gereken seviye anlamına gelmektedir.
 • 130 – 159 mg / dl arasında bulunan LDL değeri sağlık sınırının aşıldığını gösterir.
 • 160 – 189 mg / dl arasında bulunan LDL değeri yüksek seviye kolesterol göstergesidir.
 • 190 mg / dl üzerinde bulunan LDL değeri çok yüksek seviye kolesterol göstergesidir.

kolesterol diyeti 

Kolesterol Tedavisi

Birçok hastalıkta olduğu gibi yüksek kolesterol hastalığında da ilaçsız tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bunun için yukarda yazdığımız şeylere dikkat ederek kolesterol hastalığınızı kontrol edebilirsiniz. Doğal beslenmek kolesterol hastalığı için çok önemli. Bunun yanında diyetinizi uygulamayı asla ihmal etmemelisiniz. Özellikle ilaç kullanmak istemiyorsanız kolesterol diyeti oldukça önemli… Ancak belirtmekte fayda var ki, kolesterol ilaçları kullanmayı bırakmak istiyorsanız bunu mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız. Onun kontrolünde diyet programı çıkarmalı ve sonrasında eğer doktorunuz da uygun olursa ilaçsız bir hayatı deneyebilirsiniz.

Kolesterol hastası iseniz konusunda uzman bir diyetisyen ile haftalık diyet programı çıkararak işe başlayabilirsiniz. Daha sonrasında da bir spor programı uygulamalı ve sağlıklı hayata adım atmalısınız. Bir kolesterol hastası iseniz bundan sonra daha çok hareket etmelisiniz. Eğer yüksek kolesterolünüze karşı başarılı bir savaş vermek ve kazanmak istiyorsanız sadece yiyecek ve içeceklerinize dikkat etmek yetmeyecektir. Bunu sürekli olarak uygulamak ve bir hayat tarzı şekline getirmelisiniz. Ayrıca sporu da olmazsa olmazlarınız arasına almalısınız… Haftada en az 3-4 gün 30-45 dakika yürümeniz spor hayatınız için bir başlangıç olacaktır. Yapacağınız tüm aktiviteler kötü kolesterolün azaltmasına yardımcı olmasa bile iyi kolesterolün artmasına fayda sağlayacaktır.

Araştırmalar gösteriyor ki yalnızca doymuş yağ alımınızı azalttığınız zaman bile kolesterol düzeyinizi yüzde 5-10 oranında düşürebiliyorsunuz ki bu da oldukça iyi bir gösterge… Bunun dışında beslenmenizi bitkisel kaynaklara yönelterek bu başarıyı yüzde 15’lere kadar ulaştırmak da sizin elinizde.

Sigarasız, alkolsüz, aktivitesi yüksek, sağlıklı yemeklerin yendiği, düzenli uykunun olduğu bir hayat size çok şey kazandıracaktır. Böyle bir hayat yaşadığınız sürece göreceksiniz ki sadece kolesterolünüz değil tüm sağlık problemleriniz düzene girecek ve çok daha sağlıklı bir hayat yaşamaya başlayacaksınız.

Yüksek kolesterol için doktorunuz ilaç önerdiyse ve siz bu ilacı kullanmadan kolesterolünüzü dengelemek istiyorsanız kendi kendinize aldığınız kararlar ile ilacınızın dozunu azaltmamalı ya da bırakmamalısınız. İlaç kullanmak istemediğinizi doktorunuza söyleyip onun kontrolünde ilaçsız bir yaşama karar vermelisiniz. Buna karar verdikten sonra da kontrollerinizin aralığını sıklaştırarak uygulamanızın doğru sonuç verip vermediğine bakmalısınız.