Burun Tıkanıklığı, Burun Tıkanıklığına Çözüm Olacak 10 Öneri

burun tıkanıklığına çözüm

Burun tıkanıklığı neden olur? Burun tıkanıklığına karşı ne gibi önlemler alınabilir? Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir? Erişkinler ve bebeklerde burun tıkanıklığının tedavisi nasıl yapılır? Burun tıkanıklığı ile ilgili merak ettiğiniz her şey yazımızda…

Burun tıkanıklığının genel sebebi gribe bağlı veya burundaki et ve kemik eğriliğinden kaynaklanan bir durumdur. Burun tıkanıklığı, horlama, sinüs ve baş ağrısı gibi durumlara sebep olabilir. Burun tıkanıklığı, grip veya soğuk algınlığına bağlı durumlardan kaynaklanıyorsa, farklı bir akıntı olur. Bunun için kullanılan ilaçlar oldukça etkilidir ve kısa sürede burun tıkanmasının önüne geçer.

Burun tıkanıklığı nedenleri arasında en sık rastlananlar; alerjik durumlar, grip, burun eti, enfeksiyon ve yapısal nedenlerden kaynaklı olabilir. Burun tıkanıklığı hemen hemen her yaş grubunda sıklıkla görülen bir rahatsızlık türüdür. Burun tıkanıklığı tedavisi genellikle, hekim tarafından verilen ilaçlarla hızlıca sonuç verir. Yine de birçok insan burun tıkanıklığına doğal çözüm yolları ile tedavi yöntemleri aramaktadır.

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı nasıl olur?

Burun tıkanıklığı kişinin nefes alamaması sonucunda hissettiği bir rahatsızlık durumudur. Özellikle sabahları ağız kuruluğu ve sürekli olarak yorgun uyanıyorsanız, kronik burun tıkanması gibi bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Kronik burun tıkanıklığı gibi bir sorununuzun olup olmadığını öğrenmek için en kısa sürede bir doktora başvurunuz. Tedavi edilmeyen burun tıkanıklıkları ilerde kalp büyümesine sebep olabilir.

Bu yüzden basit gibi görünen burun tıkanıklıkları, kullandığınız yöntemlere rağmen bir hafta içerisinde geçmiyorsa bir kulak burun boğaz (kbb) doktorundan randevu alarak muayene olmayı ihmal etmeyiniz.

Burun tıkanıklığı neden olur? Burun tıkanıklığını birkaç sebebe bağlı olarak ayırabiliriz. Fakat bir haftadan uzun süren burun tıkanıklıklarıyla birlikte sorunlarda çoğalmaya başlamaktadır. Burun tıkanıklığının uzun süre ile devam etmesi durumunda horlama, nefes alamama, uykusuzluk sebebi ile aşırı yorgunluk hissiyatı gelişebilir. Ayrıca burun tıkanıklığı durumu kişinin sık sık hastalanmasına da sebep olabilmektedir.

burun tıkanıklığı nasıl geçer

Burun tıkanıklığı sebepleri nelerdir?

Burun tıkanıklığının sebeplerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Kronik sinüzit
 • Geniz eti
 • Enfeksiyon
 • Tümörler
 • Grip
 • Soğuk algınlığı
 • Alerjik rinit
 • Kemik eğriliği gibi durumlardan kaynaklanabilir.

Peki, sıklıkla burun tıkanıklığı yaşayan kişiler bu duruma karşı nasıl önlemler almalı?

 • Öncelikle eğer alerjiniz varsa, bu duruma karşı gerekli önlemlerinizi almalısınız
 • Hekiminiz tarafından verilen ilaçlar varsa (sprey veya damla gibi) düzenli olarak kullanın
 • Tuzlu su ile burnunuzu gece yatmadan önce ya da sabah uyanınca temizleyebilirsiniz
 • Uyuduğunuz odanın nemli kalmasını sağlayın
 • Gün içerisinde bol miktarda su tüketin
 • Eğer gün içinde çok fazla süt içiyorsanız süt içiminizi en aza indirin. Süt, mukuslu yapının üretimini artırmaktadır. Bu yüzden daha az içmeniz tavsiye edilir
 • Sigara içilen ortamlardan uzak durun, eğer içiyorsanız sigarayı mutlaka azaltın

Burun tıkanıklığı için ne yapmalı?

Burun tıkanıklığına çözüm olarak yine hekiminizin önerdiği ilaç ve spreylerden de faydalanabilirsiniz. Burun tıkanıklığı ilaç tedavisi ile birkaç gün içerisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Özellikle son dönemlerde yaygınlaşan ve çocuklar için tercih edilen damlatılarak kullanılan ilaçlar kısa sürede burun tıkanıklığını çözmektedir. Burun tıkanıklığı sprey gibi kolay kullanımlı ürünlerle de kısa sürede tedavi edilebilir. Fakat doğumsal yani yapısal nedenlerden dolayı yaşananlar ise burun tıkanıklığı ameliyatı ile tedavi edilebilir.

burun tıkanıklığı için ne yapmalı

Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun tıkanıklığı tedavisinden önce, burun tıkanıklığına sebep olan durumlar araştırılmalıdır. Burun tıkanıklığına karşı evde kendi yöntemlerinizle hazırlayabileceğiniz karışımların yanı sıra, hekiminizin tavsiyesi ve önerileri üzerine ilaç, sprey ya da yakaya damlatılan damlalardan tercih edebilirsiniz.

Burun tıkanıklığını açan şeyler arasında eczanelerden alabileceğiniz burun spreyleri ya da evde kendi imkanlarınızla hazırlayacağınız burun tıkanıklığına pratik çözüm ve doğal yöntemler bulunur.  Burun tıkanıklığına evde çözüm önerileri ve özellikle de ilaç kullanmak istemeyenlere, burun tıkanıklığına bitkisel çözüm önerileri araştırmaktadır. Burun tıkanıklığını ne geçirir sorusunun cevabı olarak aşağıdaki uygulamaları deneyebilirsiniz.

Muhteşem ikili zencefil ve limon

Zencefil ve limon ikilisi hemen hemen birçok hastalığın dermanı olmuştur. Özellikle zencefil hem gribal etkilere karşı, hem de burun tıkanıklığına karşı son derece etkili bir yöntemdir. Eğer solunum yollarınızda enfeksiyon veya virüse bağlı sorunlar varsa, zencefil bu durumlar için birebir etkilidir. Bir bardak kaynamış su içine 1 çay kaşığı bal, 1 parça zencefil (göz kararı) ve yarım limon suyunu ekleyin. Bu karışımı 10 dakika kadar demlenmek üzere bırakın. Demlendiğinden emin olduktan sonra bu karışımı süzerek günde 3 defa tüketebilirsiniz.

Burun tıkanıklığına soğan kürü

Burun tıkanıklığına soğan kürü uygulamak en iyi gelen şeylerden biridir. Soğan, keskin kokusu ile burun tıkanıklığına karşı son derece etkilidir. Soğan kürü uygulanışı açısından da son derece pratik ve kolaydır. 1 adet soğanı ortadan ikiye bölerek gün içerisinde en az iki defa 4 ila 5 dakika boyunca koklayın. Bu kür, burun tıkanıklığınızın kısa sürede açılmasını sağlayacaktır. Yine de bir haftadan uzun süren burun tıkanıklığı şikayetiniz varsa mutlaka bir doktora danışın.

Burun tıkanıklığına zeytinyağı

Eğer, burun tıkanıklığınızdan dolayı nefes alamayacak bir durumdaysanız. Burun tıkanıklığına zeytinyağı ile çözüm bulabilirsiniz. Burnunuza birkaç damla zeytinyağı damlatabilir veya kulak çubuğu yardımıyla sürebilirsiniz. Zeytinyağının şifalı yapısı aynı zamanda burun tıkanıklığı açma konusunda da size yardımcı olacaktır.

Vazgeçilmez tuzlu su

Burun tıkanıklığında belki de en sık tercih edilen yöntemlerden biri de tuzlu su karışımıdır. 1 yemek kaşığı deniz tuzunu, 1 litre sıcak su içerisinde atarak karıştırın ve çözülmesini sağlayın. Daha sonra bir şırınga yardımı ile günde 2 defa burun deliklerinize 5 ml kadar uygulayın.

burun tıkanıklığına zeytinyağı

Buhar uygulaması

Burun tıkanıklığına iyi gelen yöntemlerden biri de buhar uygulamasıdır. 1 litre su içerisine 1 avuç papatya veya 1 avuç okaliptus yaprağı ekleyin ve kaynamaya bırakın. Kaynayan karışımı ocaktan alın ve kafanızı bir havlu ya da tülbent yardımıyla örterek bu karışımı soluyun. Uygulamaya başladığınız an bir rahatlama olduğunu hissetmeye başlayacaksınız.

Sarımsak

Sarımsak her derde deva bir antibiyotik özelliği de sahip olan bir bitkidir. İçerisinde bulunan sülfürik  sebebi ile burunda meydana gelen enflamasyonu azaltır ve burun tıkanıklığının önüne geçer. Sarımsak kürünü yapmak için ihtiyacınız olan yarım bardak su ve 1 diş sarımsaktır. Çiğ sarımsağı ezerek yarım bardak suyun içine atarak kaynamaya alın. Demlendikten sonra birkaç saat bekleyin ve sarımsaklı suyu süzün. Süzdüğünüz sarımsaklı suyu bir enjeksiyon yarımı ile günde iki kez 10’şar damla olarak uygulayın.

Nane çayı

Nane çayı içerisinde bulunan mentol sebebi ile geniz yolunun açılmasına yardımcı olur. Nane çayının sıcak olarak tüketilmesi burun içinde bulunan maddelerin temizlenmesine de yardımcı olur. Bir bardak suyun içine bir miktar nane yaprağı atarak kaynatın ve daha sonra demlemeye bırakın. Dadah sonra demlenen çayı ılık olarak tüketebilirsiniz.

Yukarıdaki tavsiyeleri herhangi bir alerjiniz yoksa uygulayabilirsiniz. Beklenmeyen bir reaksiyon görmeniz durumunda mutlaka en kısa süre içerisinde doktorunuza başvurunuz. Özellikle hamile kadınların bu uygulamalardan önce mutlaka doktoruna danışmaları gerekmektedir.