Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ? Yeşil Çay Zayıflatır mı ?

yeşil çayın faydaları

Son dönem zayıflama trenlerinin başında gelen yeşil çay her geçen gün daha çok kişi tarafından tüketilmeye başlıyor. Kolay içimi, tadı, kokusu ve faydaları sayesinde vazgeçilmez içecekler arasında ilk sıralarda olan yeşil çayın faydaları arasında zayıflamaya olan olumlu etkisi de var. Her derde deva niteliğinde olan yeşil çay diyet yapanların da ilk tercihi.

Yeşil Çay Nedir?

Siyah çayın toplanmasından ve kurutulmasından ayrı bir şekilde elde edilen yeşil çay Camellia sinansis yapraklarından elde edilir. Siyah çay elde edilebilmek için çay yaprakları yavaş bir şekilde kurutulur ancak yeşil çayda yaprakların kurumasına izin verilmez. Yaprak toplandığında en hızlı şekilde kavrulup ardından kurutulur. Siyah çayın oksijenle tepkimeye girme duruma yeşil çayda bulunmaz.

yeşil çay

Yeşil Çay Çeşitleri

2 temel kategoriye ayrılan yeşil çay bunların da alt kategorileriyle birçok çeşit sağlıyor. Bu 2 temel kategoriyi Japon ve Çin yeşil çayları olarak adlandırmak mümkün. Yeşil çay nedir sorusuna bu kategorilerden cevap verilebilir. Japon yeşil çayları arasında gyukuro, sencha, matcha ve kamairicha isimleri, Çin yeşil çayları arasında gunpowder, sowmee, imperial, twankay ve young hyson vardır.

Yeşil Çay İçeriği

Çok eski zamanlardan beri yeşil çayın faydaları biliniyor ancak ülkemizde yeni yeni tüketimi artmaya başladı. Yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidan özelliği vücut için bir hayli faydalı. Bu nedenle yeşil çay diyet yapanların vazgeçilmezi. E vitamini açısında zengin bir yapısı olan yeşil çay bunun yanında keteşinler ve polifenollar içerir. Krom, çinko, magnezyum ve selenyum konusunda da zengin bir içeriği olan yeşil çay bir de C vitamini deposu. Güçlü antioksidan özelliği yeşil çay faydaları listesinde en başta geliyor ve bu özellik başka besinlerle birleştiğinde çok daha güçlü bir şekilde ortaya çıkıyor.

yeşil çay faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Dillerden düşmeyen içecekler arasında olan yeşil çay insan sağlığına etkisi olan sayısız faydasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Yeşil çay ne işe yarar sorusuna cevap arayanların alacakları cevap yelpaze bir hayli geniş. En çok yağ yakma ve kanser önleyici özelliğiyle bilinen yeşil çay fiyat konusunda da oldukça uygun. Hem cebe hem de sağlığa dost yeşil çayın cilde faydaları da oldukça fazla. Genç kalmak, kilo vermek ve sağlıklı olmak isteyenlerin ortak tercihi yeşil çay oluyor.

Kalbe İyi Geliyor: Kan basıncı değişikliklerinin damarlara olan olumsuz etkisini yeşil çay içerek atlatabilirsiniz. Damar cephelerinin güçlenmesini sağlayan yeşil çay faydaları arasında kan pıhtılaşmasını engellemek de var.

Kolesterole İyi Geliyor: Kanda bulunan yüksek kolesterolün düşmesinde ve olması gereken seviyede kalmasında etkili.

Zayıflatıyor: Metabolizmayı güçlendiren ve hızlandıran etkisi sayesinde yeşil çayla zayıflamak daha kolay. Yeşil çay zayıflatır mı sorusuna bu özelliği sayesinde evet diyebilmek mümkün.

Şekerin Yükselmesini Engelliyor: Birçok kişinin başlıca sorunları arasında yer alan diyabeti yeşil çayın şeker düzenleyici etkisi sayesinde kontrol altında tutmak mümkün. Aynı zamanda yeşil çay tansiyon yükselmelerinin de önüne geçiyor.

Yemek Borusu Kanserinden Koruyor: Yemek borusunda meydana gelen ve kansere neden olabilecek hücrelerin yayılma hızını yavaşlatıyor. Yeşil çay yararları arasında en çok bilinen kanser önleyici etki burada kendini daha çok gösteriyor.

Beyin Hücrelerini Koruyor: Beynin işlevlerini yerine getirmesinde ve düzenli bir şekilde çalışmasında olumlu bir etkisi olan yeşil çayın Alzheimer ve Parkinson rahatsızlıklarında da aynı etkisi geçerli. Beyin hücrelerini onarmada etkili olması yeşil çay ne işe yarar sorusuna verilebilecek bir cevap olabilir.

Diş Çürüğünü Önlüyor: Ağız içerisinde oluşan bakterilerin yayılmasını önleyen yeşil çay yararları arasında diş çürüğünü önleyici etkisi bulunuyor. İçerisinde bulunan güçlü antioksidanlar boğaz enfeksiyonlarına ve diğer ağız içi problemlerine savaş açıyor.

Kan Basıncını Düzenliyor: Düzenli bir şekilde yeşil çay tüketenlerin kan basınçlarında meydana gelen değişimler daha az oluyor. Bu özellik sayesinde yeşil çay tansiyon hastalarının vazgeçilmezi olmaya aday.

Depresyona İyi Geliyor: Yeşil çayın yapraklarında bulunan amino asitler sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki sağlıyor. Bu etki sayesinde yeşil çay tüketenler daha az kaygı ve stres duyuyor.

yeşil çay zararları

Yeşil Çayın Zararları

Her faydalı bitki de olduğu gibi yeşil çayda da zararlı etkiler var elbet. Günde 2 fincandan fazla tüketilmesi önerilmeyen yeşil çayın fazla tüketilmesi durumunda rahatsız edici etkileri ortaya çıkıyor.

  • Yeşil çay kafein özelliğine sahip olması nedeniyle fazla tüketilmesi durumlarında uykusuzluk, mide bulantısı ve ishal olarak içen kişide zararlarını gösteriyor. Özellikle kafeine duyarlı bir yapınız varsa günlük yeşil çay tüketimine dikkat etmeli, başka kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız.
  • Yeşil çayın zararları hamile ve emziren annelerde içerisinde kafein bulunmasından dolayı kendini gösteriyor.
  • Kanser hastası olup ilaç tedavisi gören kişilerin yeşil çay tüketmeden önce doktoruna başvurması gerekli. Yeşil çayın zararları arasında bazı ilaçların etkisini azaltması yer alıyor çünkü.
  • Uzun süreli açlıklardan sonra yeşil çay tüketilmemeli. Yemeklerden 1 – 2 saat sonra gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Yeşil Çay ve Zayıflama

Diyet ve spor yapanların listesinden eksik olmayan, her gün yeni bir faydasıyla bizleri kendine hayran bırakan yeşil çay zayıflama konusunda da oldukça etkili. Yeşil çay zayıflatır mı sorusuna evet cevabını vermek mümkün ancak diyet ve spor eşliğinde elbette. Yeşil çay diyet listesine eklendiğinde çok daha hızlı bir sonuç almanızı sağlıyor. Yeşil çay zayıflama konusuna olan etkisini metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakma özelliğine borçlu. Yeşil çay kalori yakma konusunda en yakın dostunuz olabilir. Zayıflama döneminde yeşil çay ne kadar içmeli sorusuna günde 1 ya da 2 fincan cevabı verilebilir. Yeşil çay kafein içermesi nedeniyle daha fazla tüketilmemeli. Eğer daha etkili bir sonuç ve güzel bir tat almak isterseniz yeşil çay limon karışımını deneyebilirsiniz. Aynı etkiyi farklı bir seçenek olan yeşil çay limon soda karışımında da görmeniz mümkün.  Yeşil çay limon ve yeşil çay limon soda karışımlarını denemeden önce doktorunuza danışmanız da fayda var.

yeşil çay zayıflatır mı

Yeşil Çay Demleme

Yeşil çay yapımı oldukça kolay. Siyah çayda kullanılan demleme yöntemini yeşil çay demleme aşamasında da kullanabilirsiniz. Eğer çok acı bir tat elde etmek istemiyorsanız demleme esnasında kullanacağınız yeşil çay oranına dikkat etmeniz gerek. Yeşil çay nasıl içilir sorusunu biraz da zevkleriniz şekillendiriyor. Yeşil çay nasıl içilir sorusunda merak edilen bir diğer konuysa şeker kullanımı. Yeşil çayla şeker tüketilmesi önerilmez ancak daha yumuşak bir içim için çayınıza limon ekleyebilirsiniz.

Yeşil Çay Fiyat

Yeşil çay nedir sorusundan sonra merak edilen diğer konu da yeşil çayın fiyatı. Yeşil çay yapımı sıklığınıza göre çayınızı almanız ilk önemli nokta. Yani yeşil çayı ne kadar içmeli sorusuna eğer 2 fincan cevabınız varsa daha çok almanız gerekebilir. Yeşil çayın cilde olan faydalarını maske şeklinde denemek isterseniz poşet yeşil çay da tercih edebilirsiniz. Açık ve poşetli yeşil çayın fiyatları birbirine yakın. Yeşil çay demleme aşamaları ikisi içinde aynı. Yeşil çay kalori yakma konusunda size yardımcı olduğu kadar fiyat konusunda da yardımcı olarak bütçenizi sarsmıyor.