Mide Ağrısına Ne İyi Gelir ? Mide Ağrısı Neden Olur – Nasıl Geçer

mide ağrısına ne iyi gelir

Mide ağrısı geçmişten beri en büyük problemlerimizin başında gelmiştir ve mutlaka ciddiye alınması gereken bir problemdir. Mide ağrısı birçok sebepten dolayı meydana gelebilir ve mide ağrısı birçok başka hastalığında habercisi olabilir. Bu sebeple mide ağrısı sebepleri çok iyi analiz edilmeli ve tedavisi çok geç kalınmadan yapılmalıdır.

Son dönemde mide ağrısı şikâyeti ile doktora başvuranların sayısı oldukça artıyor. Mide ağrılarımızın en büyük nedenleri ise yediklerimiz… Doğru beslenerek mide ağrılarından kurtulanların yüzdesi ise oldukça yüksek… Mide ağrısı için ilaç kullanarak ve yediklerinize dikkat ederek büyük mide krizlerinin önüne geçmiş olacaksınız. Ancak mide ağrısına ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalı ve onun yazacağı reçeteli ilaçların dışında kendi kafanıza göre ilaç kullanmamalısınız.

mide ağrısı

Mide Ağrısı Neden Önemlidir?

Mide ağrısı çok dikkat edilmesi gereken ve mutlaka doktorunuza başvurmanız gereken bir hastalıktır. Çünkü sizin basit bir şekilde özetlediğiniz mide ağrısı nedenleri birçok başka hastalığın habercisi olabilir. Cevabı bulunması gereken şey, bu ağrıların bir hastalık sonucu mu yoksa sadece bir hazımsızlık neticesinde mi olduğudur. Bu bilgi sayesinde mide ağrınız için erken teşhis konulabilir. Mide veya karın ağrıları;

 1. Sinirsel hazımsızlık,
 2. Safra taşı,
 3. Ülser,
 4. Mide kanseri ve
 5. Gastrit ve kolit hastalıklarının habercisi olabilir.

Eğer ağrılarınız 1–2 gün hiç durmadan devam ediyor ise daha fazla zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız sağlığınız için yararlı olacaktır.

mide ağrısı nasıl geçer

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı bu dönemde hemen hemen herkesin aşina olduğu, kimsenin yabancı olmadığı bir kavram… Ne yazık ki hem psikolojik nedenler hem de yeme alışkanlıklarımız yüzünden çoğumuz bu mide ağrılarına maruz kalıyoruz. Önemli olan mide ağrılarınızı ne sıklıkta ve ne şiddette yaşadığınızdır.

Mide ağrısı birçok nedenden dolayı baş gösterebilir. Bu nedenler psikolojik sorunlara dayalı olabileceği gibi kişideki düzensiz beslenme, hormonsal faktörlerden veya fark etmediği bir hastalıktan dolayı da olma riski oldukça yüksektir. Başlıca mide ağrısı sebepleri şunlar olabilir;

 1. Hazımsızlık
 2. Gaz
 3. Reflü
 4. Günlük yaşamın stresi
 5. Herhangi bir besin maddesine karşı yaşanan alerjik durum
 6. Mide ile ilgili bir hastalık
 7. Apandisit
 8. Kabızlık
 9. Laktoz İntolerans (Süt ve süt ürünlerine bağlı bir sorun)
 10. Fıtık
 11. Bağırsak düğümlenmeleri
 12. Hormonsal faktörler
 13. Psikolojik nedenler
 14. Çevresel faktörler
 15. Düzensiz ve sağlıksız yeme içme alışkanlıkları,
 16. Uzun süreli aç kalma,
 17. Alkol ve sigara tüketimi,
 18. Aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek,
 19. Safra taşı hastalığı,
 20. Ülser, gastrit, kolit ve mide kanseri gibi hastalıklar.

mide ağrısı neden olur

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eğer kronik bir mide ağrısı çekmiyorsanız ve mide ağrılarınızın sebepleri basit nedenlere bağlı ise doğal yöntemlerle kısa sürede mide ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün. Eğer siz de kronik olmayan günlük bir mide ağrısı problemi ile karşı karşıya kaldıysanız mide ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtını makalemizin bu bölümünde bulabilirsiniz. İşte mide ağrısını ne geçirir sorusunun cevabı ve mide ağrısına iyi gelen yöntemlerden bazıları…

 • Hafif Gıdalar Tüketin

Eğer son zamanlarda yeme içmenize pek dikkat etmediğinizi ve ağır yiyecekler tükettiğinizi düşünüyorsanız artık biraz midenizi rahatlatmanızın zamanı geldi demektir. Mide ağrılarınızı hafifletmek için mide asidini absorbe eden gıdalar tüketebilirsiniz ki bunların başında da ekmek, tost, muz, pilav (çok az yağlı), haşlanmış patates, haşlanmış tavuk (derisiz) gibi besinler gelmektedir. Bu besinler sayesinde sindirim sisteminizi çok fazla yormadan, mide asidini dengeleyerek ağrılarınızın yatışmasını sağlayabilirsiniz. Yiyeceklerinizi yavaş yavaş ve uzun süreli çiğnemeniz de sindirimin kolay olması konusunda size yardımcı olacaktır.

mide ağrısını ne geçirir

 • Bol Sıvı Tüketin

Mide ağrılarında bol sıvı tüketimi önemlidir, özellikle de mide ağrılarıyla birlikte ishal varsa kaybettiğiniz suyu gün boyu bol bol su içerek geri kazanmalısınız. Eğer vücudunuz çok fazla susuz kalırsa mide ağrısı bulantı şeklinde şiddetlenir ve halsizlik hissetmeye başlarsınız. Bu sebeple ishal gibi sebeplerden dolayı mide ağrısı veya mide bulantısı çekiyorsanız günde en az 2 – 3 litre su tüketmelisiniz.

 • Az Yağlı Gıdalar Tüketin

Eğer ciddi bir hazımsızlık probleminiz varsa gün içerisinde tıka basa yiyeceğiniz üç öğün yerine azar azar yiyeceğiniz beş öğün yolunu seçmelisiniz. Bu öğünlerde de çok yağlı, salçalı, baharatlı ve ağır yiyecekler yemek yerine daha az yağlı gıdalar yemelisiniz. İşlenmiş gıdalardan, konserve yiyeceklerden,  fast-food tüketiminden, yağlı et ve süt ürünlerinden, bol baharatlı yemeklerden uzak durmalısınız. Bu tüp gıdaları tüketmeyi çok seviyorsanız ve tam olarak hayatınızdan çıkarmakta zorlanıyorsanız en azından bu gıdaları azaltmak sindirim sisteminizin daha düzgün ve hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

 • Bol Bol Lifli Gıda Tüketin

Mide ağrılarının sebebi bazen de uzun süren kabızlık nedeniyle oluşabilir. Bu tarz durumlarda mutlaka su tüketiminize dikkat etmelisiniz ama bunun yanı sıra sindirim sisteminizin doğru çalışmasına yardımcı olan lifli gıdalar da tüketerek bağırsaklarınızı boşaltmalısınız. Lifli gıdalar sayesinde tuvalet probleminizi çözebilir ve kabızlık nedeni ile oluşan mide ağrılarınızı sonlandırabilirsiniz.

Kabızlık için tüketilmesi önerilen ürünlerin başında; buğday kepeği, esmer pirinç, rafine tahıllar, kepekli ekmek, kuru erik, kuru kayısı, kuru incir gibi lif bakımından zengin gıdalar gelmektedir. Bunların dışında düzenli olarak koyu yeşil yapraklı sebze ve taze meyve yemek de kabızlığa iyi gelen besinler arasında sayılmaktadır.

mide ağrısı için ilaç

 • Yoğurt ve Kefir Tüketin

Yoğurt ve kefir fermente süt ürünleridir ve bol miktarda kalsiyum ve D vitamininin yanı sıra sindirime yardımcı olan probiyotik de içermektedir. Probiyotikler, mide ağrısı için çok önemlidirler çünkü onlar, mide ağrısına yol açan mide enfeksiyonu, kronik mide iltihabı, ishal gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlarlar. Aynı zamanda da mide rahatsızlıklarının neden olduğu belirtileri de hafifletirler. Ancak burada mutlaka dikkat etmeniz gereken ibare, bu ürünlerin aktif kültür içermesidir. Yani tükettiğiniz yoğurt ve kefirin sindirime yardımcı olması için ambalajının üzerinde “aktif kültür içerir” yazısının mutlaka olması gerekmektedir.

 • Keten Tohumu Tüketin

Keten tohumu yüksek oranda lif ve sağlıklı yağ olarak bilinen omega-3 yağ asidi içerdiği için kabızlığa çok iyi gelir. Kabızlık sebebi ile vücutta oluşan şişlik ve mide ağrılarını oldukça azaltan keten tohumunu öğütülmüş olarak yoğurtla karıştırarak ya da salatalarınızda kullanarak tüketebilirsiniz. Çok sağlıklı bir besin olan keten tohumunu sabah, öğlen ve akşam öğünlerinizde istediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

 • Zencefil Çayı Tüketin

Zencefil çayı da sindirime yardımcı olan ürünlerden birisidir. Zencefil çayı, mide asidi üretimini dengelediği ve özellikle aşırı yemek sonrası yaşanan mide ağrısını hafiflettiği için oldukça önemlidir. Miden ağrılarınız için taze zencefil kökünden 2-3 dilim keserek kaynar suya atın ve 3-4 dakika kaynamasını sağlayın. Daha sonra 10 dakika demlenmeye bıraktığınız zencefil çayınızı mideniz yatışana kadar günde 2-3 bardak kadar tüketin. Başta zencefilin tadını çok beğenmeyebilir ve çok acı bulabilirsiniz ama içtikçe ve midenize iyi geldiğini gördükçe aslında o kadar korkulacak bir lezzetinin olmadığını tecrübe edeceksiniz. Eğer gerçekten tüketmekte zorlanıyorsanız içerisine bir tatlı kaşığı bal koyarak zencefil çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Mide Yanmasına İyi Gelebilecek Diğer Öneriler

Mide ağrısı için elinizden gelen her şeyi yaptınız ama hala ağrısını kesemediniz mi? O zaman mide ağrısı ne iyi gelir sorusunu derinleştirmeli ve alternatif birkaç öneriye daha kulak vermelisiniz. Eğe siz de mide ağrısı için ne yapılır sorusunun alternatif cevaplarını arıyorsanız makalemizin geri kalanını mutlaka okumalısınız?

 • Süt

Süt, mideyi yumuşatarak midede oluşan yanma hissini azaltacaktır. Ilık olarak içeceğini birkaç yudum süt ile mide yanmanızı sonlandırabilirsiniz. Eğer siz, laktoz intoleransı olanlardansanız sizin için üretilmiş olan laktozsuz süt seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Eğer ülseriniz varsa da sütü uzun vadede tüketmemeye özen göstermelisiniz.

 • Karbonatlı Su

Eğer yaptığınız onca şeye rağmen hala midenizdeki yanmanın azalmadığını görüyorsanız bir yöntem de karbonatlı su seçeneği olacaktır. Bir su bardağı suda erittiğiniz bir çay kaşığı karbonat ile midenizdeki hidroklorik asidin etkisini azaltabilir ve yanmayı azaltabilirsiniz.

 • Papatya, Meyan Kökü veya Kekik Çayı

Yediğiniz yiyeceklerin midenizi zorladığını hissediyorsanız yemeklerden hemen sonra papatya ve meyan kökü çayı içebilirsiniz. Bu çaylar, gıda asitlerini engelleyerek midede yanma oluşumunuzu engelleyecektir. Bunun dışında bir seçenek de kekik çayı olabilir. Çünkü kekik çayı, sindirimi kolaylaştırarak midenizi rahatlatmanıza yardım edecektir.

 • Sakız Çiğnemek

Sakız çiğneme seçeneği de yine midenizi rahatlatma yöntemlerinden birisi olarak karşınıza çıkmaktadır. Yemeklerden sonra mide asidinin etkisini azaltmak ve sindirimi rahatlatmak için özellikle şekeriz bir sakızı yarım saat boyunca çiğnemek mide yanmanızı önleyecektir.

 • Tarçınlı Bal

Alternatif yöntemlerden bir tanesi de her gün alacağınız bir kaşık tarçınlı bal olabilir. Tarçınlı bal, mide asidi ve ülser için oldukça uzun süredir kullanılmaktadır. Balı az bir tarçınla karıştırarak yemek midenizi oldukça sakinleştirebilir.

 • Muz ve Kavun

Araştırmalar sonucunda muz ve kavun tüketiminin mide yanmasının etkisini azalttığı görülmüştür.

 • Masaj ve Yürüyüş

Eğer mide yanması gaz sıkışması ile alakalı ise uygulayacağınız birkaç yöntem daha var. Bunlardan bir tanesi mide masajı… Mide masajı için sırtınızı dik tutacak şekilde oturup midenize dairesel hareketlerle yavaşta bastırmalısınız. Midenizi ovaladıkça avcunuzun ısısı ve hareketi ile mideniz rahatlayabilir. Bunun dışında ikinci seçeneğiniz de yorucu olmayan, kısa bir yürüyüş olabilir. Ağır ve sakin bir şekilde yürüyüş yaparak midenizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Mide Ağrısı Ne Zaman Tehlikelidir?

Mide ağrısı kıza süreli ve uzun aralıklarla sizi buluyorsa bunu çok fazla önemsemeyebilirsiniz ancak eğer uzun süreli ve kısa aralıklarla mide ağrısı çekmeye başladıysanız bunu mutlaka ciddiye almalısınız.

Daha önce de söylemiş olduğumuz gibi mide ağrılarının birden çok sebebi olabilir. Ancak her şeyin öncesinde önemle belirtmeliyiz ki, mide ağrılarınızın aniden başlaması ve uzun süre devam etmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Bazen mide ağrılarının nedeni, karın boşluğunda bulunan organların hastalanmasından kaynaklanabileceği gibi karın boşluğu dışındaki bölgelerin rahatsızlanmasından dolayı da olabilmektedir. Üşütme, gıda zehirlenmesi ve ameliyat gibi durumlarda mide ağrıları artış gösterebilir. Ayrıca mide ağrıları kalp krizi veya akciğerlerin rahatsızlanması gibi durumlardan dolayı da görülebilmektedir.

mide ağrısı sırta vururmu

Mide Ağrısı Sırta Vurur mu?

En sık karşılaşılan sorulardan bir tanesi de mide ağrısı sırta vururmu sorusudur. Mide ağrıları çoğunlukla geceleri nüksedebilir. Bazen mide ağrınız o kadar artar ki, dayanılmaz bir şekilde, karın bölgenizden sırt bölgenize doğru nüksedebilir. Bu ağrılara yansıyan ağrı denilmektedir. Bu durumda daha fazla paniklemek yerine sakin kalarak size en yakın hastaneye gidebilir ya da doktorunuzu arayabilirsiniz.

autocad lt