Ayak Mantarına Karşı Etkili 8 Tedavi Yöntemi

ayak mantarı neden olur

Parmak aralarında başlayan, tedavi edilmezse yayılarak devam eden ve tırnak yapısını bozabilen ayak mantarı çoğu kişinin şikayetçi olduğu bir rahatsızlık. Hem görüntüsü hem de aşırı kaşınma hissiyle ayakta mantar hastalığı hakkında merak edilen tüm detayları öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Ayak mantarı neden olur?

Ayak mantarı oluşumuna sebep olan bakterilere her kişi maruz kalır fakat neden bazı kişilerde ayakta mantar hastalığı meydana geliyor bilimsel olarak bir açıklaması bulunmuyor. Genel olarak ortaya çıkma sebebi olarak yıkanan ayağın özellikle de parmak aralarının kurutulmaması, çok dar ayakkabı ve sıkı çoraplar, aşırı terleme gibi sebeplere bağlı olarak oluşan nemli ortamda ayak altında mantar veya parmak aralarında mantar şeklinde görülür.

ayak mantarı tedavisi

Ayak mantarı belirtileri nelerdir, kimlerde görülür?

Öncelikle ayak altında mantar ve parmak aralarında oluşan mantarın farklı etkiler yaptığının bilinmesi gerekir. İkisi de oldukça kaşınan özelliklere sahip olsa da ayak altında oluşan mantarlar bazı kişilerin yürüme, koşma gibi aktiviteleri yapmasını engelleyebilir. Parmaklar arasında soyulmalar, tatlı bir kaşıntı hissi, kepeklenmeler, kızarıklıklar ve su toplama gibi semptomları olan ayak mantarı belirtileri fark edildiği anda hemen doktora gidilmeli. Bulaşıcı ve tekrarlayıcı özelliği bulunan ayak mantarı başlangıcı için kadınlarda daha nadir rastlanan bir cilt problemi olduğunu belirtebiliriz. Özellikle ergenlik çağında bulunan erkeklerde daha sık rastlanabilen ayak mantarı belirtileri şehir ortamında yaşayanlarda kırsal bölgelere oranla daha çok görülebilir. Tedavisi oldukça basit olan ayak mantarı için ilk olarak bilinmesi gereken hangi tür mantar hastalığına yakalanıldığını bilmekten geçiyor.

ayak mantarı belirtileri

Ayak mantar çeşitleri nelerdir?

Ayak mantarı çeşitleri genel olarak 4 ayrı grupta incelenir. Sırasıyla özelliklerinden bahsederek anlatmak gerekirse;

 • Candida Tırnak Enfeksiyonu; ayak mantarı çeşitleri arasında en sık rastlanan ve en bulaşıcı olanı kabul edilen tırnak mantarı, isminden de anlaşılacağı üzere parmaklardan çok tırnakları hedef alır. Ayak mantar başlangıcı olarak tırnak diplerinde renk değişimi, tırnak batması, tırnağın şekil değiştirerek kalınlaşması ve tırnak diplerinde şişmeler şeklinde kendini gösterir.
 • Proksimal Subungual Onikomikoz; ayak tabanında oluşmaya başlayan bu ayak mantarı için ilk söylenebilecek cilde kadar ilerleme gösterip genellikle de HIV pozitif virüsü taşıyan kişilerde ortaya çıktığı. Yine tırnaklarda deformeler oluşur ancak ağrılı bir ayak mantarı tedavisi görüleceğini de belirtmekte fayda var.
 • Distal Subungual Onikomikoz; en sık karşılaşılan mantar türlerinden biri olan bu çeşidinde, kullanılan ürünlerin etkisi oldukça büyük. Yani bu türdeki bir ayak mantarı neden olur diye sorarsanız hemen sıralayalım; uzun süreli terlik kullanımı, naylon çoraplar, ayak bakımına dikkat etmemek, havalandırılamayan ayakkabılar. Tırnakta deformeler oluşsa da asıl etkisi parmak arasında dökülen ve sık sık kaşınan özelliğiyle gösterir. Bu ayak mantarı tedavisi için ayak mantarı spreyi veya ayak mantarı için krem şeklindeki jeller önerilir.
 • Beyaz Yüzeysel Onikomikoz; en kolay iyileşen ve ayak mantarı doğal tedavi yöntemlerinin en sık kullanıldığı mantar türü olan beyaz yüzeysel, tırnak üstünde beyaz çizgiler şeklinde ortaya çıkar ve tıbbi ilaç kullanımı ile tedavi edilirse 7 gün içinde geçer.

ayak mantarı

Ayak mantarına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Ayak mantarı nasıl tedavi edilir, evde hangi yöntemler kullanılabilir gibi sorulara cevap niteliğinde listeleyeceğimiz kürler sayesinde mantara çözüm bulabilirsiniz. En çok da ayak parmaklarının arasında rastlanan ayak mantarı çok şiddetli acıya sebebiyet vermese de üzerine basıldığı zaman acı verebileceği gibi pullanma ve döküntülerin de artmasına yol açabilir. Ayak mantarı doğal tedavi yöntemlerinden birkaçı:

 • Bitkisel Sabunlar

En çok tercih edilen bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olan bitkisel sabunlar ile en hızlı ve pratik çözüme kavuşabilirsiniz. Bitkisel sabunların seçimi bu anlamda oldukça önemli. Doktorunuzun önerdiği bitkisel sabunu aldıktan sonra mantarların olduğu bölgeyi iyice yıkadıktan sonra mutlaka pamuklu bir havlu ile kurulamalısınız.

 • Doğal Karbonatlar

Maalesef ki ayaklarda kötü kokuya sebep olan ayak mantarına en etkili çözümlerden bir diğeri de doğal karbonatlar. Gece yatmadan önce giyeceğiniz çorabın içine biraz karbonat serpiştirerek mantardan dolayı oluşan kötü kokuyu giderebilirsiniz. Buna ek olarak ayak mantarı sirke karbonat karışımını da deneyebilirsiniz.

 • Toz tarçın

Ayak mantarı nasıl tedavi edilir konusunda doğal yöntemlere başvurmak istiyorsanız eğer toz tarçın ve su karışımını deneyebilirsiniz. 1 litre sıcak suyun (kaynar olmamalı) içerisine bir yemek kaşığı toz tarçın ilave ettikten sonra ayaklarınızı suyun içerisine koyun ve en az 1 saat kadar bekletin.

 • Sarımsak

Ayak mantarınız var ve en acısız, pratik ve doğal yöntemi arıyorsunuz? O zaman 2 – 3 diş sarımsağı soyduktan sonra havanda dövün ve sonra sulu kısmıyla mantarlı ayağınızı iyice ovalayın.

 • Yoğurt

Yoğurt için ayak mantarı tedavisinde üzerine yoktur desek yeri sahiden. Yoğurdun içerisindeki aktif bakteri kültürleri ayak mantarının yok olmasında oldukça etkili. Mantarlı bölgeye sade yoğurdu sürdükten sonra mutlaka kurumasını beklemelisiniz. Ardından ılık suyla ayağınızı durulayıp pamuklu havluyla kurulamayı unutmayın.

 • Elma Sirkesi

Ayak mantarı sirke ile tedavi yöntemlerinde başı çeken elma sirkesi ile hızlı bir şekilde ayağınızdaki mantarlardan kurtulabilirsiniz. 1 litre sıcak suyun içerisine yarım litre elma sirkesi ilave edin. Sonrasında ayaklarınızı suyun içerisinde en az 45 dakika bekletin. Ayrıca ayak mantarı karbonat sirke karışımının da etkili çözümlerden olduğunu hatırlatalım.

 • Paudarco Çayı

Ayak mantarı evde tedavi ile kesin çözüm sağlamak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise paudarco çayı. Günlük olarak hazırlayıp taze bir şekilde tüketmeniz gereken paudarco çayını her gün 1 – 2 fincan içmenizde fayda var. Bunun yanı sıra çayı hazırladıktan sonra biraz soğumasını bekletip ayaklarınızı bu çayla da yıkayabilirsiniz.

Tüm bu doğal tedavi yöntemlerini denediniz, ancak yine de sonuç alamadıysanız eğer ayak mantarı spreyi, tablet, ilaç vb. tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

ayak mantarı tedavisi

Ayak Mantarı Kremi

Hemen hemen herkeste görülebilen ayak mantarı tedavisinde genellikle doktorların ilk önerdiği yöntem ayak mantarı kremleri oluyor. Ayak mantarı kremi kullanımında dikkat etmeniz gereken bir nokta var o da doktorunuza danışmadan eczaneye gidip herhangi bir ayak mantarı kremi almamak. İlaç piyasasında en çok rastlanan Travazol ve Ürederm gibi ayak mantarı kremi markalarından birini kullanmadan önce bir doktora görünmenizi öneriyoruz. Ayak mantarı kremi kullanımı ise genellikle günde 2 defa direkt mantarlı bölge üzerine uygulanacak şekilde olmalı. İltihaplı bölgeler dışında hiçbir yere ayak mantarı kremini sürmemelisiniz. Kaşıntı, döküntü vb. problemleri hızlıca ortadan kaldıran ayak mantarı ilacı kullanmak istemezseniz de ayak mantarı evde tedavi yöntemlerine göz atabilirsiniz. Ayak mantarı için krem kullanmak isteyenler, öncelikle doktorundan kullanım talimatlarını dinlemeli ve sonrasında prospektüsü okuyarak yan etkilerine göz atmalıdır.

Ayak Mantarı Spreyi

Ayak mantarı neden olur denince akla ilk gelen şey şüphesiz hastalığın bulaşıcı olması. Bu anlamda başkalarının ayakkabılarını ve kişisel bakım malzemelerini kullanmamaya özen göstermelisiniz. Ayak mantarı ilacı, tablet veya krem kullanamayanlar için bir diğer alternatif tedavi yöntemi olan ayak mantarı spreyi kullanımında en önemli kıstas düzenli bir şekilde her gün uygulamak.

Dikkatinizi Çekebilir: