Siğil Nasıl Geçer ? Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır – Siğil Duası

siğil tedavisi

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen siğil önemsenmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Küçük belirtilerle kendini gösteren siğilin daha sonra yayılarak birden fazla bölgeye bulaşma ihtimali. Kendi haline bıraktığınızda geçebileceği gibi kimi siğillere uygun tedavi yöntemleri gerekmektedir. Siğil nasıl geçer sorularınıza bir cilt doktoruna danışarak kesin cevaplar bulabilirsiniz.

Siğil Nedir?

Birçok insanda meydana gelen siğilleri virüs enfeksiyonu olarak tanımlamak mümkün. Vücutta çıktığı yerlere göre farklı görünümlere sahip olabilirler ve bu görünümler kişiden kişiye değişebilir. Kabartı haline olan siğiller aynı zamanda bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Ana siğilin yanında meydana gelen küçük kabarcıklar yayılmanın bir işareti olarak görülür.

siğil nasıl geçer

Siğil Neden Çıkar?

Siğil virüs temelli bir enfeksiyon türü olduğu için temelinde HPV (human papillomavirus) bulunur. Siğil neden çıkar sorusunun en temel cevabı olan HPV yaralanma ve kesiklerde vücuda girebilir. Ayrıca siğil problemi olan birine dokunmak, ona ait bir kıyafeti giymek de siğil çıkarma nedenleri arasında. Genellikle el, ayak ve parmaklarda çıkan bu siğiller zararsız olsa da bulaşıcı olmasıyla bilinir. Bu nedenle siğil nasıl olur sorusunun bir cevabı olan temas konusunda dikkat etmek gerekir. Hemen hemen her birey de siğil çıkabilir. Ancak siğile neden olan HPV virüsünü kapmaya yatkın kişiler ilk sırada yer alır. Bu kişileriyse çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar,  ergenlik dönemindeki bireyler, tırnak yiyenler ve tırnak etlerini koparanlar olarak sıralamak mümkün.

Siğil Riskinin Yüksek Olduğu Durumlar

Siğil problemi herkes için geçerli olsa da bazı durumlarda yaşanma riski daha yüksek oranlarda karşımıza çıkıyor. Siğil nasıl geçer sorularına cevap bulmadan önce bu risk grubunda yer alıp almadığınıza bakmakta fayda var.

 • Alerjik bünye
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Cinsel temas (genital siğil nedenlerinden)
 • Yara ve kesikler
 • Havuz, hamam, kaplıca, birden fazla kişinin kullandığı banyo, ortak tuvaletler
 • Yetersiz hijyene sahip olan kuaför ve güzellik merkezleri
 • Siğile temas etmiş ve ortak kullanım sağlayan eşyalar
 • Sık tıraş
 • Siğile dokunma
 • Tırnak yeme alışkanlığı
 • Vücudun güçsüz kalması

siğil

Siğil Çeşitleri

Siğil nasıl tedavi edilir sorusundan önce vücudunuzda bulunan siğil çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Siğil çeşitleri kişilere göre farklılık göstererek, farklı tedavi yöntemleri isteyebilir.

Yaygın Siğiller: Bu siğil çeşidi genellikle el, el üstü ve parmak aralarında meydana gelir. En çok karşılaşılan siğil çeşidi olan yaygın siğillerin en temel nedenini tırnak eti koparmak olarak gösterilebilir.

Ayak Tabanı Siğilleri: En ağrılı siğil çeşidi olan ayak tabanı siğilleri genellikle nasırla karıştırılıyor. Tek bir yerde çıkabileceği gibi grup halinde de ayak tabanına yayılıp yürümeyi zorlaştırma ihtimali var.

Düz Siğiller: Genellikle saç ve yüz çevresinde meydana gelen bu siğiller çok fazla rahatsızlık vermez. Yumuşak, düz ve silik bir görüntüye sahiptirler.

Etek Siğilleri: Aktif cinsel hayatı olan bireylerde daha fazla görülen bu siğiller genellikle genital bölgede çıkar. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken etek siğilleri tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabilir.

Siğil Belirtileri

Cilt üzerinde hafif kabarcık oluşturarak meydana gelen ve karnabahara benzeyen siğiller kimi zaman daha düz ve yumuşak da olabilir. Siğil belirtileri için cildinizi gözlemlemeniz yeterli. Cilt üzerinde açık krem ve kahverengi tonlarında kabarcıklar görüyorsanız siğil belirtileri kendini göstermeye başlamış olabilir.

genital siğil

Siğil Tedavisi

Cilt üzerinde meydana gelen siğilleri tedavi etmek için sayısız çeşit mevcut. Siğil tedavisi öncesinde siğil çeşidine karar verilmesi gerekir. Her siğil çeşidi için aynı tedavi olumlu sonuçlar vermeyebilir çünkü. Maddi imkanlarında önemli bir etken olduğu siğil tedavisinde cerrahi yöntemler olduğu gibi evde kişinin kendi uygulayabileceği seçenekler de var.

Siğil Cerrahi Tedavi

Siğil tedavisinde bir doktordan yardım alarak cerrahi yöntemlere başvurabilirsiniz. En kesin ve olumlu sonuçları bu tedavi yönteminde bulmak mümkün. Uygulanacak olan cerrahi tedavi yöntemleri uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir.

 • Cryo
 • Lazer
 • Elektrokoter
 • Cerrahi Eksizyon

Siğil İlaç Tedavisi

Siğil tedavisinde cerrahi yöntemden sonra en çok tercih edilen yöntemse ilaç tedavisi. Siğil tedavisi ilaç kullanıldığında etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Siğil nasıl tedavi edilir konusunda cerrahi yöntemler ve ilaç arasında kaldıysanız durumu değerlendirmek için bir uzmana başvurabilirsiniz. Siğil tedavisi ilaç yöntemleri cerrahi yöntemlere oranla daha az maliyetli oluyor.

Siğile Ne İyi Gelir?

Siğil tedavisinde cerrahi yöntemleri ve ilaç tedavilerini denemek istemiyorsanız evde doğal yöntmler kullanarak sorunu aşmaya çalışabilirsiniz. Siğile ne iyi gelir sorusunu cevabını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Çay ağacı yağı
 • Hint yağı
 • Aspirin
 • Limon kabuğu
 • Sarımsak kapsülü
 • Havuç
 • Muz kabuğu
 • Sirke

Siğil Bandı

Evde kendi çabalarınızla siğillerden kurtulmak için siğil bandı kullanabilirsiniz. Eczanelerden ya da internet üzerinde kolayca temin edebileceğiniz siğil bantları sorunlu bölgenin yumuşamasını sağlıyor. Siğil bandı uyguladığınız siğili sonrasında sıcak suda bekletip ponza taşıyla hafifçe ovabilirsiniz. Ancak cildinizde tahrişe neden olacak sertlikte ovmamaya özen göstermeniz önemli.

siğil yaktırma

Siğil Yaktırma

En çok tercih edilen yöntemlerden biri de siğil yaktırma. Bir uzman kontrolünde yaptırabileceğiniz bu işlem cerrahi tedavi yöntemlerinin arasına giriyor. Sağlık sektörünün ilerlemesinden dolayı çok kısa bir süre içerisinde siğil yaktırma işlemini uygulatabilirsiniz.

Siğil Kremi

Uzun süreli bir kullanım sağlanması gereken siğil kremlerinde birçok çeşit var. Doktor tavsiyesi üzerine ya da eczacınıza danışarak size en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Siğil kremi sorunlu bölgenin üzerine belirli aralıklar uygulanarak siğilleri tedavi ediyor. Genital siğil sorununda tercih edilecek olan krem seçiminde çok daha hassas olmanız gerek. Siğil kremi seçerken gücünü kaybettiğiniz bağışıklık sistemini yerine getirecek ve HPV virüsüne karşı sizi koruyacak bir krem seçmeniz gerekli. Siğil ilacı seçenekleri arasında bulunan bu krem aynı zamanda derinin soyulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle siğil olmayan bölgeye kesinlikle temas ettirmemek gerek.

Siğil Dondurma

Kriyoterapi adının verildiği bu yöntem acısız ve kısa sürede sonuç veren siğil tedavi seçenekleri arasında yer alıyor. Bu yöntemde meydana gelen lezyonlar dondurma tekniğiyle ortadan kaldırılıyor. Siğil dondurma işleminde karbondioksit ya da sıvı azot kullanılarak sorunlu bölgeye sprey şeklinde uygulanıyor.

Siğil Kalemi

Eczanelerden rahatlık bulabileceğiniz bir diğer tedavi yöntemiyse siğil kalemi. Kalem içerisinde bulunan etken maddeler siğil üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Siğil kalemi ile yapılan uygulamada son derece dikkatli olunmalıdır. Siğil kalemi tedavisi hafta bir kez düzenli olarak uygulanmalı. Bu yöntemi yüzünüzde ve genital bölgenizde bulunan siğillerde kullanmamanızda fayda var.

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil ilacı ve diğer tedavi yöntemlerinden başka bir seçenek değerlendirmek isterseniz siğil için okunacak dua listelerine göz atabilirsiniz. Siğil nasıl geçer dua etmek etkili olur mu sorusuna kesin bir cevap vermek mümkün değil. Ancak siğil duası edilerek manevi yönden kendinizi rahatlatabilirsiniz. Abdest alıp boş bir odaya geçtikten sonra 40 kez ‘’Em ebremu emren fe inna mubrimun’’ siğil duası okuyabilirsiniz. Siğil nasıl geçer dua etmek etkili olur mu sorunuzu cevabını deneyip görebilirsiniz.