Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır ? Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir ?

maydanoz kürü

Maydanoz Kürü

Son zamanlarda diyet programlarında adından sıkça söz ettiren maydanozun zayıflamaya ve sağlıklı yaşamaya sayısız faydası bulunuyor. Yeşil renkli ve damarlı bir bitki türü olan maydanoz sofralarda hoş kokularında temsilcisi. Genellikle salataların içerisinde kullanılan bu yapraklı bitki oldukça besleyici bir besin değerine sahip. Akdeniz ikliminde rahatlıkla yetişen maydanoz yaklaşık 2000 yıldır sofralardan eksik olmuyor. İçerisinde yüksek bir oranda A vitamini taşıyan bu bitki ayrıca C ve K vitaminlerine de sahip. İçerisinde çok az bir miktarda yağ barındırmasından dolayı maydanoz kalori bakımından oldukça düşük rakamlara işaret ediyor. Her gün düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde vücudun ihtiyacı olan demir ve kalsiyumu karşılıyor.

maydanoz

Maydanozun Yararları

Birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olan maydanoz bağışıklık sistemi için çok önemli bir değere sahip. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu yeşil bitki düzenli tüketildiğinde kanser hastalığından da koruyor. Maydanozun yararları saymakla bitmiyor.

 • Kalbe İyi Geliyor

Vücutta bulunan ve belli bir miktarı aşan amino asitler kalbi ve damarları kötü etkiliyor. Kalp ve damar sağlını tehdit eden bu unsurun önüne maydanoz ile geçmek mümkün. Maydanozun içerisinde bulunan folatlar bu amino asitleri zararsız moleküllere dönüştürerek vücuda zarar vermelerini engelliyor.

 • Kanseri Önlüyor

Maydanozun içerisinde bulunan kanser önleyici özelliği sahip apepginen maddesi güçlü bir antioksidan ve önemli bir yapı taşı. Bu nedenle maydanoz düzenli tüketildiği takdirde cilt, prostat, sindirim sistemi ve meme kanserine yakalanma oranını azalıyor. İçerdiği besin maddeleri sayesinde iltihaplanmalarında önüne geçiyor

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

En önemli faydalarında biri de bağışıklık sistemine olan etkisi. Maydanozun faydaları arasında esansiyel yağların sunduğu ve iltihap sökücü bir özellik bulunuyor. Bu özellik iltihabın beraberinde getirdiği birçok hastalığı önlüyor ve yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlıyor.

 • Astıma İyi Geliyor

Astım hastalığı son zamanlarda insanlar arasında kendini daha çok göstermeye başladı. Durum böyle olunca da astıma alternatif seçenekler aranmaya başladı. Bu seçeneklerin başında gelen maydanoz astım hastalığına iyi geliyor ve tüketenin daha rahat bir şekilde nefes almasına yardım ediyor. Maydanoz suyu astım hastalığında yaşanan atakların şiddetini azaltıyor. Akciğerde bulunan bronşların açılmasını sağlıyor.

maydanozun faydaları

 • Damarları Koruyor

Kalp sağlığını tehdit eden amino asitler aynı zamanda damarlara da ciddi zararlar verebiliyor. Eğer kanda gereğinden fazla bir miktarda amino asit bulunursa bu durum kalp krizi ve felçle sonuçlanabilir. Oldukça ciddi bir durum olan amino asit miktarını dengeleyen maydanoz damaların sağlıklı bir şekilde işlevini görmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda içerisinde bulunan beta karoten kılcal damarlara iyi geliyor.

 • İdrar Yollarına İyi Geliyor

İdrar yolu enfeksiyonu için tedavi edici bir etkisi olan maydanozun ödem söktürücü ve iltihap iyileştirici özelliği var. Hastalığın yanında alternatif bir seçenek olarak maydanoz tüketmeniz tedavinizi destekleyebilir. Yine de eğer bir hastalığınız varsa maydanoz tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

 • Cilde İyi Geliyor

Cilt sağlığına oldukça olumlu bir etkisi bulunan maydanoz ile canlı bir görünüme kavuşmanız mümkün. Maydanoz ciltte akne ve sivilce oluşumuna neden olan serbest radikallere karşı savaşıyor. Bu sayede maydanoz ile pürüzsüz ve canlı bir cilde kavuşmanız mümkün. Maydanoz suyu ile yüzünüze maske yapabilir bu maskenizi zeytinyağı ve badem yağı ile zenginleştirebilirsiniz.

 • Kemiklere İyi Geliyor: 

Maydanozun içerisinde bulunan C, B12, K ve A vitaminleri kemiklerin sağlıklı olması ve ilerde kemik erimesi yaşanmaması için oldukça önemli. Kemikleri güçlendiren ve vitaminler sinir sistemi sağlığında da iyileştirici bir etki sunuyor.

maydanoz limon

 • Böbreklere İyi Geliyor

İçerisinde bulunan vitaminler ve bileşenler böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor, idrar sökmesini kolaylaştırıyor.

 • Kan Basıncını Düzenliyor

Kan basıncı vücudun sağlıklı çalışmasını sağlayan en önemli etkenlerin başında geliyor. Kan basıncında yaşanan artış ve azalmalar vücuda ciddi zararlar veriyor. Bu durumların önüne maydanoz tüketerek geçebilirsiniz. İçerisinde bulunan folik asit kalp sağlığını korumaya ve kalp krizi riskini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

 • Saçlara İyi Geliyor

Saç bakımında da kullanılabilecek olan maydanoz saç derisini rahatlatıyor. İçerisinde buluna esansiyel yağlar saç köklerinde iyileşmeleri sağlıyor ve bu sayede saçta meydana gelen dökülmelerde azalma gözlemleniyor.

 • Romatizmaya İyi Geliyor

Eklem ağrılarının hafiflemesini sağlayan maydanoz aynı zamanda romatizma gibi rahatsızlık verici ağrıların da düşmanı.

 • Kabızlığa İyi Geliyor

Sindirim sistemlerinin en büyük problemleri arasında olan kabızlık hazır gıda tüketimi sonucunda bir hayli arttı. Hareketsiz kalan bağırsakların verdiği bir tepki olan kabızlığı gidermede maydanoz etkili bir seçenek sunuyor. Ayrıca bağırsakta meydana gelen parazit ve kurtların vücuttan uzaklaşmasını sağlıyor.

 • Uykusuzluğa İyi Geliyor

Maydanozun yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkisi bulunuyor. Geceleri uyku sorunu çekenlerin yatmadan önce bir bardak maydanoz suyu içmesi daha rahat bir uyku uyumalarını sağlıyor. Aynı zamanda aşırı yoğun zamanlarda dinlendirici ve yorgunluk giderici bir etkisi bulunuyor.

maydanoz ve limon kuru

Maydanozun Zararları

Maydanoz içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığı önleyici bir etki sunsa da bazı özel durumlar ve aşırı kullanım bu faydaların önüne geçebilir. Bu nedenle maydanoz kürlerini denemeden önce kronik ve ciddi rahatsızlığınız olmadığından emin olmanız şart. Eğer aşırı derecede maydanoz tüketirseniz de aynı olumsuz etkiler karşınıza çıkıyor. Vücut gereğinden fazla vitamin ve mineral ile başa çıkamıyor. Çok fazla çalışmaya başlayan böbrekler bir yerden sonra olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bu tip sorunları yaşamamak için maydanoz kullanımında miktarı aşmamalı ve bir rahatsızlığınız var doktorunuza danışmalısınız.

 • Maydanoz aşırı tüketildiği takdirde baş ağrısına neden olabilir. Eğer o gün içerisinde aşırı miktarda maydanoz tüketir ve baş ağrısı ile karşılaşırsanız bu ağrı tükettiğiniz miktarı azaltmanız gerektiğini söylüyor.
 • Maydanoz tansiyon düşürücü özelliği nedeniyle baş dönmelerine neden olabilir. Düşük tansiyon sorunlarında bu bitkinin asla tüketilmemesi gerekiyor. Normal tansiyona sahip kişilerinde fazla tüketmeleri ani tansiyon düşüşlerine yol açabilir.
 • Maydanozun böbrekleri çalıştırıcı özelliği bulunuyor. Bu nedenle böbrek rahatsızlığı olan kişiler maydanozu tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışması şart. Özellikle böbrek rahatsızlığı olan kişilerin bilinçsiz bir şekilde maydanoz tüketmesi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
 • Maydanozun aşırı tüketimi sonucu kasılma nöbetleri ile karşılaşmak mümkün. Bu etkiler görüldüğünde zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor.
 • Maydanozun sindirim sistemine olan etkisi göz önüne alındığında aşırı kullanım bağırsak hareketlerinin değişmesine yol açabilir. Bu durumlarda bağırsakların eski haline dönmesi için bir süre maydanoz tüketmemek gerekiyor.

maydanoz suyu nasıl yapılır

Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz suyu normal maydanoz tüketiminden çok daha fazla etki sağlıyor. Suyun içerisinde çözünen vitamin ve mineraller vücuda daha hızlı nüfuz ediyor. Bu nedenle maydanoz suyu tüketiminde miktara çok fazla dikkat etmek gerekiyor. Düşük tansiyonu olan kişilerin günde bir fincanı geçmemesi önemli. Çünkü maydanozun tansiyon düşürücü özelliği var. Eğer düşük tansiyon sorunu yaşıyorsanız maydanoz suyu tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücutta bulunan toksinlerin atılmasını dağlıyor. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olan maydanoz suyu böbrekte kum ve taş olaylarının da önüne geçiyor.
 • Vücutta eğer demir eksikliği varsa maydanoz suyu bu eksikliğin giderilmesini sağlıyor.
 • Enfeksiyondan koruyor ve iltihaplı yerleri daha hızlı iyileştiriyor.
 • İçerisinde bulunan B12 vitamini sayesinde karın bölgesinde meydana gelen şişkinlikleri azaltıyor. Gaz sorununu çözüyor.
 • Yağ yakıcı özelliği bulunuyor. Bu özelliği sayesinde maydanoz suyu zayıflatır mı sorusuna evet cevabını vermek mümkün oluyor.
 • Önemli bir sorun olan karaciğer yağlanmasını önlüyor. Yağlı karaciğeri tedavi etmeye yardımcı oluyor.
 • Cildin altında oluşan ve cilt görünümüne zarar veren enfeksiyonların önüne geçiyor.
 • Hücre yenilenmesine yardımcı oluyor. Bu özelliği sayesinde yaşlanma karşıtı bir etki gösteriyor.

maydanoz suyu faydaları

Maydanoz Suyu Tarifi

Sayısız faydası olan maydanoz suyu yapmak oldukça basit. Çay demleme gibi düşünülebilecek bu uygulamada kaynayan suya maydanoz koymanız yeterli. Bir demetin dörtte birini maydanoz suyu tarifi için kullanabilirsiniz. Maydanozları suya koyduktan sonra birkaç dakika daha kaynatıp demlenmeye bırakın. Maydanoz suyunuzu içerisine limon ve bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Maydanoz limon ile bir araya geldiğinde yağ yakıcı özelliği artıyor.

Maydanoz ve Limon Kürü 

Zayıflamak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği maydanoz kürü sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlıyor.  Maydanozun içerisinde C, A ve K vitamini, folik asit, kalsiyum, potasyum ve demir gibi mineraller zayıflama döneminde vücudun ihtiyacı olanları sağlıyor. Bu vitamin ve mineraller ödem atmaya ve idrar sökmeye yardımcı oluyor. Bu özeliği sayesinde maydanozla zayıflama bir hayli kolaylaşıyor. Güçlü antioksidan özelliği ile de vücutta istenmeyen ve kiloya neden olan unsurların atılmasını sağlıyor. Vücudun en doğal temizleyicisi olan maydanozun faydaları size yenilik olarak geri dönüyor. Sindirim sistemini düzen sokucu etkisi de maydanoz ile zayıflama konusunda önemli bir unsur. Çünkü sağlıklı ve ideal kilolu bir bedenin yolu sağlıklı bir sindirim sisteminden geçiyor. Bu etkileri sayesinde hemen hemen herkesin kullanmaya başladığı maydanoz kürü kolay yapımı ile de dikkat çekiyor. Her evde olan malzemeler ile kolaylıkla yapılabilen bu kür vazgeçilmeziniz olmaya aday.

maydanoz suyu

Maydanoz ve Limon Kürü Tarifi

Birkaç malzeme ile elde edebileceğiniz bu kürün zayıflama üzerinde elbette büyük bir etkisi var. Ancak bu kürü uyguladığınızda gün içerisinde yediklerinizde bir hayli önemli. Beslenmenize dikkat ederek ve spor yaparak bu kürü uygularsanız en hızlı sonuçları alabilirsiniz. Maydanoz ile zayıflama aslında sanıldığından çok daha kolay. Maydanoz limon ile bir arada kullanıldığında daha çok etki sağlıyor. Bu muhteşem ikiliyi bir kürde birleştirerek kilo vermek isteyenlere maydanoz ve limon kürü ile müjde verebiliriz. Maydanoz zayıflatır mı sorunuza bu kür cevap veriyor. Maydanoz kürü tarifi aynı zamanda sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde kavuşmanızı sağlıyor.

Malzemeler:

 • 20 – 30 adet maydanoz (sapları dahil)
 • 1 adet limonun suyu
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı:

 • Maydanozlarınızı tane tane ayırdıktan sonra güzelce yıkayın. Yıkama işleminden sonra saplarını kesmeyin çünkü kürün içerisinde saplarının da olması gerekiyor. Ardından limonunuzu da yıkayıp kesime hazırlayın
 • Maydanozlar sağları ile birlikte blendera koyun. Daha yoğun bir kıvam isterseniz daha fazla maydanoz ilave edebilirsiniz.
 • Yıkadığınız bir limonun suyunu sıkıp blenderın içerisine ekleyin.
 • İçerisinde maydanoz ve limon suyu olan blendera son işlem olarak da 1 su bardağı suyu ekleyin.

Tüm bu malzemeleri blendera ekledikten sonra birkaç kez karışımın birbirine geçmesini sağlamak için çalıştırmanız yeterli. Maydanoz kürünü yapmak işte bu kadar basit.

Maydanoz Kürü Tüketimi

İki malzeme yardımıyla elde ettiğiniz ve şifa deposu olan bu içeceği sabahları aç karnına tüketebilirsiniz. Özellikle sabahları aç karnına tüketildiğinde direkt olarak bağırsaklara inmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede sindirim sisteminizde çok kısa bir sürede düzelme görmeniz mümkün. Ancak maydanoz küründe dikkat edilmesi gerek en önemli nokta bu karışımın 2 haftadan fazla bir süre kullanılmaması. İki haftalık kullanımdan sonra kürünüze 5 gün ara vermeniz gerekiyor. Eğer bu beş günün sonundan tekrar kürü uygulamak isterseniz iki hafta daha uygulayabilirsiniz. Ancak ikinci aşamadan sonra vereceğiniz arayı beş günden uzun tutmanız gerekiyor.

Not: Maydanoz kürünü denemeden önce eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. Günlük alışkanlıkların dışında olan bu tarz kullanımlar bazen vücudun beklenmeyen tepkiler vermesine neden olabiliyor. Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa ilaçla birlikte kullanımı hakkında bilgiye sahip olmanızda fayda var.

maydanoz kürü faydaları

Maydanoz Kürü Faydaları

Oldukça uzun bir zamanı kapsayan maydanoz kürü düzenli ve bilinçli kullanıldığı takdirde gözle görülür faydalar sağlıyor. Maydanoz kürü faydalarını gözle görebilmeniz için biraz sabırlı olun ve kürünüze istikrar ile devam edin. Yaklaşık 10 gün sonra sonuçlarını çok daha net görebileceğiniz bu kür sayesinde yemek sonrasında ve regli dönemlerinde oluşan şişkinlikler azalıyor. Sindirim sistemini düzenliyor ve idrar söktürüyor. Sık idrara çıkmak ise maydanozla zayıflamanın en belirgin özelliği. Bu sayede vücutta bulunan fazla yağ ve zararlı maddeler atılıyor. Aynı zamanda cilde gözle görülür bir parlaklık kazandırıyor.

Maydanoz Detoksu

Detokslar birçok zararlı maddeden arınmamıza ve fazla kilolarımızdan kurtulmamıza yardımcı oluyor. Maydanoz zayıflatır mı sorusuna evet cevabını verebildiğimiz gibi içerisinde maydanoz olan bir detoks içinde aksini söylemek mümkün değil. Karaciğer yağlanmasına önemli bir etkisi olan maydanozun her hali şifa dağıtıyor. Uygulayacağınız bu maydanoz detoksu ile karaciğer yağlanmasının önüne geçebilir, vermek istediğiniz son kilolarınızı verebilir ve daha hafif bir bedene kavuşabilirsiniz. 4 gününüzü alacak olan bu detoks sonrasında vücudunuzda ve cildinizde meydana gelen değişimleri göreceksiniz.

Malzemeler:

 • 3 adet limon
 • 1 su bardağı kesiliş maydanoz
 • 5 adet haşlanmış kereviz
 • 6 su bardağı su

Hazırlanışı:

 • Tarifte bulunan 3 adet limonun suyunu sıkın.
 • Haşlanmış kerevizleri ve daha önceden kestiğiniz maydanozları birleştirerek blendera koyun.
 • Blendera koyduğunuz kereviz ve maydanozların üzerine limon suyunu ekleyin.
 • Blenderı çalıştırıp malzemelerin güzelce karışmasını ve birbirinin içine geçmesini sağlayın.
 • Lapa halini alan karışıma 6 bardak suyu ekleyin.
 • Su ekledikten sonra blenderı tekrar çalıştırın ve suyun lapanın içerisine geçmesini sağlayın.

Maydanoz Detoksu Nasıl Yapılır?

Yukarıda tarifi verilen detoksu uygularken yediğiniz diğer besinler büyük bir önem taşıyor. 4 gün boyunca günde 3 defa tüketeceğiniz bu tarifi her gün taze bir şekilde hazırlamanız tarifin daha faydalı olmasını sağlıyor. Detoks boyunca çok katı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmanız ve bol bol su tüketmeniz detoksunuzun amacına ulaşmasını sağlıyor. Dört günün sonunda detoksu bırakıp normal yeme düzeninize dönebilirsiniz ancak birden katı yiyeceklere yüklenmeyin. Hafif yeme düzeninize uzun süre devam edebilir bu sayede uzun bir süre kilo alımlarının da önüne geçebilirsiniz.

Maydanoz Çayı

Maydanoz çayı diğer kürlere göre daha kolay bir kullanım sunuyor. 2 çay kaşığı maydanoz çayının içerisinde bulunan değerler sayesinde günlük K vitaminin %155’ni karşılamak mümkün. Aynı zamanda A, C vitamini ve demirde içeriyor. Maydanoz kalori açısından fakir bir bitki olduğu için çayı da yalnızca 2 kalori. Maydanoz çayı hazırlarken dilerseniz kurutulmuş dilerseniz taze maydanoz yaprakları kullanabilirsiniz. Hoş kokusu ile mutfağınızı saran bu bitkinin çayını da normal çay demleme yöntemi ile demleyebilirsiniz. Ancak maydanozlar 10 – 15 dakika demlendikten sonra çayın acılaşmaması için süzmeniz gerekiyor.

Dikkatinizi Çekebilir