Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir ? Mide Üşütmesi Kaç Gün Sürer ?

mide üşütmesi kaç gün sürer

Dönem dönem hepimizin yaşadığı mide üşütmesi neden olur? Hangi sebeplere bağlı olarak gelişir. Peki, mide üşütmesi nasıl tedavi edilir? Mide üşütmesi ile ilgili tüm merak edilenleri ve önerileri sizin için araştırdık…

Büyük veya küçük demeden hemen hemen hepimizin yaşadığı mide üşütmesi nedir? Tıp dilinde gastroenterit olarak geçen mide üşütmesi vücudumuza giren parazitler, virüsler veya bakterilerden dolayı meydana gelen bir mide hastalığıdır.

Peki, mide üşütmesi nasıl olur? Parazit, virüs ve bakterilerin yanı sıra mide üşütmesi soğuk içeceklerin veya dondurma ve benzeri soğuk içeceklerin tüketilmesi sonucu da meydana gelebilir. Mide üşütmesi neden olur sorusunun cevabı olarak birçok etken sıralanabilir. Özellikle virüsler ve bakteriler şiddetli ağrıya ve aynı zamanda mide bulantısına da yol açabilir. Bunların dışında; soğuk algınlığı, grip, alerjiye bağlı durumlar, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve strese bağlı olabilir.

Bakterilerin ve virüslerin çoğu zaman bulaşıcı etkileri vardır. Bu durum özellikle bebekleri ve çocukları sıklıkla etkilemektedir. Her ne kadar hijyen konusunda dikkat edilsede, bazı durumlarda hastalıklar bulaşıcı olabiliyor. Bakterilere ve virüslere  bağışıklık sistemi düşük olan kişiler daha sık yakalanıyor.

Zaman zaman birkaç kez yakalandığımız mide üşütmesinin tedavisi kolay ve basit olmasına rağmen ilerleyen evrelerinde ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

mide üşütmesi belirtileri

Mide üşütmesi belirtileri nelerdir?

İlk etapta fark edilemeyen mide üşütmesi belirtileri ilerlemesi ile birlikte aşağıdaki durumlara sebebiyet verebiliyor.

 • Şiddetli mide bulantısı
 • Mide krampları
 • Mide yanması
 • Mide ekşimesi
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Kusma ve ishale bağlı gelişen halsizlik
 • Nefes kokusunun yoğunlaşması
 • Şişkinlik
 • Terleme
 • Baş ağrısı
 • Geğirme
 • Kilo kaybı
 • Gaz sancısı
 • Dışkı renginin yeşil olması
 • Hazımsızlık
 • Ağız kuruluğu
 • Aşırı susama şeklinde kendini gösterir.

Mide üşütmesi kaç gün sürer?

Mide üşütmesi soğuk algınlığına bağlı olarak gelişirse genellikle bir hafta içinde bitkisel tedavi yöntemleriyle geçer. Eğer, viral enfeksiyon, bakteri ya da mikroplara bağlı gelişiyorsa mutlaka antibiyotik kullanılması gereklidir. Fakat, kişinin yaşına, bağışıklık sistemine ve hastalığın şiddetine bağlı olarak daha uzun da sürebilir, daha kısa da. Mide üşütmesi ile karşı karşıyaysanız günlük hijyeninize ve beslenme düzeninize dikkat etmeniz, hekiminiz tarafından önerilen ilaçları da düzenli olarak kullanmanız tavsiye edilir.

mide üşütmesi

Mide üşütmesi tedavisi

Mide üşütmesinin en sık görülen belirtileri arasında olan ishal, vücudun çok fazla su kaybetmesine neden olur. Eğer, mide üşütmesine bağlı olarak ishal ve kusma ile karşı karşıyaysanız mutlaka sıvı tüketimini artırmaya dikkat etmelisiniz. Susuz kalan vücut dehidrasyona sebep olabilir ve bu durum kalp atışlarınızın yavaşlamasına tedavi edilmezse de durmasına neden olabilir. Mide üşütmesi durumunda öncelikle bol sıvı tüketmeye dikkat edin. Bakteriyel sebeplere bağlı gelişen durumlar içinse hekiminiz tarafından önerilen mide üşütmesine iyi gelen ilaçları kullanabilirsiniz.  Birçok insan mide üşütmesi gibi durumları önemsemeyerek çevresine “mide üşütmesine hangi ilaç iyi gelir” şeklinde sorular yöneltmektedir. Fakat, hekiminizin yazmadığı ilaçları kullanmak durumunuzun daha kötü olmasına neden olabilir. Bu yüzden hekiminiz tarafından onaylanmayan reçetesiz ilaçların kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Mide üşütmesine iyi gelen şeyler arasında;

Hepimizin bildiği üzere nane – limon çayı mide üşütmesine karşı oldukça etkilidir. Özellikle mide üşütmesi denilince akla ilk gelen nane limon çayı olmuştur hep. Yapımı açısından oldukça kolay olan nane limon çayını dilerseniz hazır poşet çay şeklinde alabilir, dilerseniz aktardan alarak kendiniz yapabilirsiniz.

Yine etkisini her hastalık döneminde daha bir hissettiğimiz mucizevi çorba tavuk suyu çorbası. Mide üşütmesi veya grip gibi durumlarda kimse bir şeyler yemek veya içmek istemez. İşte, tam da bu durumda tavuk suyu çorbası imdadımıza yetişir. Hem tadının hafif olması hem de mideyi rahatlatması açısından tavuk suyu çorbası mide üşütmesi ve grip gibi hastalıklarda sıkça tercih edilmektedir.

Mide üşütmesine iyi gelen yiyecekler;

Soğanın ne kadar sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. İçinde bulunan maddelerde doğal antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Özellikle kırmızı soğan kırmızı soğan mide üşütmesine karşı oldukça etkilidir. Gün içinde midenizi çok fazla yormanız önerilmediği ve bu dönemde mideniz hassas olduğu için az bir miktar kırmızı soğan tüketebilirsiniz.

Yine, sarımsak da en az soğan kadar etkili bir doğal antibiyotiktir. Gün içinde az miktar yemeğinize karıştırarak veya çiğ olarak tüketebilirsiniz. Soğan ve sarımsak her ne kadar şifa kaynağı da olsa, yine de fazla tüketilmesi zaten hassas olan midenizin daha da kötüleşmesini sağlayabilir.

Zencefil artık günlük hayatımızda da sıkça tükettiğimiz bitkiler arasındaki yerini çoktan aldı. Zencefilin tadı biraz buruk olması sebebiyle eskiden çok fazla tüketilmezdi, fakat günümüzde birçok yemeğin ve tatlının içinde de kullanılmasıyla birlikte sıklıkla tüketilen besin değerlerinin arasında yer alıyor. Hem hastalıklara hem de mide üşütmesine karşı oldukça etkili olan zencefilin çayı günde bir bardak içmeniz son derece faydalı olacaktır.

Son olarak yine bir şifa kaynağı olan bal, mide üşütmesine iyi gelmektedir. Az bir miktarda balı dilerseniz sade olarak tüketebilir, suya karıştırabilir veya içtiğiniz bitki çayına ekleyerek içebilirsiniz. Bal hem boğazınızın yumuşamasını sağlar, hem de mide üşütmesine iyi gelir.

Dikkatinizi Çekebilir: