Hindistan Cevizi Yağının Mükemmel Faydaları ve Saç Bakımı

hindistan cevizi yağı

Doğanın bize sunduğu eşsiz güzelliklerin başında gelen Hindistan cevizi yağı içerisinde sahip olduğu maddelerle mükemmel bakımların yapılmasına yardımcı oluyor. Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren ve her evde yerini almaya başlayan bu yağ gerek saç bakımında gerekse cilt bakımında etkili. Diyet yapanların yemeklerinde bile kullandığı Hindistan cevizi yağı kokusuyla da kullananları büyülemeye devam ediyor. Masaj yağı olarak da kullanılan ve cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlayan Hindistan cevizi yağının kullanımında dikkat edilmesi gerek püf noktalar bulunuyor.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Tropik bölgelerde adından sıkça söz ettiren ve bu iklimin koşullarında büyüyen Hindistan cevizi meyvesinin yenirken eşsiz bir tat veren beyaz bölgesinin kabuktan ayrılıp kurutulmasının ardından soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen yağa Hindistan cevizi yağı denir. Birçok yağda olduğu gibi soğuk sıkın yöntem ile evlerimize ulaşan bu yağın içerisinde anti bakteriyel özellik sağlayan maddeler bulunuyor. Mikrop kırıcı özelliği sayesinde yüzden saça sayısız uygulama alanına sahip. Hindistan Cevizi yağı sahip olduğu laurik asit özelliği sayesinde de özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminin gücüne güç katıyor. Cildin içten dışa yenilene ve canlandıran bu yağ 24.5 derecenin altındayken katı halde karşımıza çıkıyor. Bu nedenle kış aylarında temin ettiğiniz Hindistan cevizi yağını bazı yöntemlerle sıvı hale getirmeniz şart. Yaz aylarında ise hava sıcaklıklarına bağlı olarak kendi kendine sıvılaşabiliyor. Doğanın sunduğu mucizelerin arasında bize göz kırpan Hindistan cevizi yağının oldukça geniş bir kullanım alanı mevcut. Her alanda farklı fayda sağlayan bu yağ birçok derde çare oluyor.

hindistan cevizi

Hindistan Cevizi Yağı İçeriği

Son zamanlarda binlerce kişi tarafından kullanılan ve sayısız faydası ile dillerden düşmeyen Hindistan Cevizi yağı sunduğu bu fayları içerisinde bulunan yağ asitlerine, vitaminlere ve proteinlere borçlu. Oldukça zengin bir içeriği sahip olması nedeniyle vücudu içten dışa yenileyen ve iyileştiren bu yağ yemeklerde kullanıldığında bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı oluyor. Saçlara ve cilde sağladığı yumuşaklık ve parlaklık içerisinde bu kadar zengin besin maddelerinin bulunmasından geliyor. Hindistan cevizi yağı bu besleyici ögeleri sayesinde her geçen gün vazgeçilmezlerin arasında yükselmeye devam ediyor.

Capric – Caprylic – Lauric acid: Her yağ asidinin kendine has özelliği mevcut. İsimleri geçen bu üç yağ asidi Hindistan cevizi yağının anti bakteriyel özellik göstermesini sağlıyor. Güçlü bir dezenfektan özelliği gösteren bu yağ asitleri cilde uygulandığında oluşan yaraların hızlı ve etkili ir şekilde kapanmasını sağlıyor. Açık yaralarda meydana gelebilecek enfeksiyonları da önlüyor aynı zamanda. Gözeneklerden vücuda giren bu yağlar iyileşme süreçlerinin en yakın dostu. Eğer bu yağ asitleri vücuda beslenme yolu ile alınırsa monokaprinler ve monolaurinlere dönüşerek vücutta ki bağışıklığın artmasını sağlar. Oldukça kolay bir şekilde parçalanabilen bu üç yağ asidi vücutta enerjinin hızlı bir şekilde açığa çıkmasına da yardımcı oluyor. Egzersiz öncesinde tüketildiğinde enerjinin hızlı bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan Hindistan cevizi yağı kilo verme konusunda da yardımcı oluyor.

Doymuş Yağlar: Hindistan cevizi yağının cildi nemlendirmesini ve yumuşatmasını sağlayan bu yağlar genellikle orta zincirli yağ asitleri ya da trigliseridlerdir. Cilde uygulandığında açık gözeneklerden girerek cildi derinlemesine nemlendirirler. Aynı zamanda ciltte bulunan nemi muhafaza ederler ve nem kaybını önlerler.

hindistan cevizi yağı faydaları

E Vitamini: Birçok faydası bulunan e vitamini konu Hindistan cevizi yağı faydalarına geldiği zamanda kendini gösteriyor. Cilt bakımında herkes tarafından bilinen ve tercih edilen E vitamini sağlıklı bir cildin ilk gerekleri arasında. Cildin sağlıklı bir şekilde gelişmesi, ciltte oluşan aşınma ve yıpranmaların onarılması, cildin soğuklardan korunması ve cildin pürüzsüz olmasını sağlayan bu vitamin cilt için tam bir kurtarıcı görevinde. Özellikle yaşlanma karşıtı özelliği Hindistan cevizi yağının diğer özellikleri ile buluştuğunda ortaya mükemmel sonuçlar çıkıyor. İyi bir antioksidan özelliğine sahip olması bunun temel nedeni. 100 gram Hindistan cevizi yağında yaklaşık olarak 0,1 mg E vitamini bulunuyor. Oldukça tatmin edici bir rakam olan 0,1 E vitamini sayesinde cildi besleme özelliği daha da fazla oluyor.

Protein: Hindistan cevizi faydalarında sunduğu protein oranı konu Hindistan cevizi yağına geldiğinde de değişmiyor. Yağın içerisinde bulunan bu proteinler vücudu içten beslerken cilde de dıştan besleyici bir özellik sağlıyor. Bu proteinler sayesinde gençleşen cilt daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşuyor. Hindistan cevizi yağı sahip olduğu proteinler sayesinde dokuların iyileşme sürecine de yardımcı oluyor ve daha sağlıklı olmalarını sağlıyor.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Doğal yağlar hayatımızın her alanında bize fayda sağlıyor. Özellikle cilt ve saç bakımı konusunda son zamanlarda sıkça başvurulan bu yağların yemeklerde kullanıldığında da vücuda olan faydaları hayli fazla. Hindistan cevizi faydaları soğuk sıkım yöntemi ile meydana getirilen yağında daha etkili bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Yemekleri Tatlandırıyor

Yağ yakmada ve kolesterol dengesini korumada etkili olan Hindistan cevizi yağı yemeklerde kullanıldığında hem sağlıklı hem de hoş kokulu bir seçenek oluşturuyor. Isındığı zaman özelliği korumaya devam eden bu yağ içerisinde barındırdığı maddelerin kaybolmasını önlüyor. Bu nedenle yemeklerde kullanıldığında oldukça besleyici bir seçenek sunan Hindistan cevizi yağını kurabiyelerden salatalara kadar kullanmanız mümkün. Kullanım miktarına dikkat etmeniz gereken bu yağ size ve sevdiklerinize sağlıklı bir seçenek sunuyor.

Makyaj Temizliyor

Makyaj temizlemek adına alınan kimyasal dolu ürünleri geri de bırakmanıza yardımcı olan Hindistan cevizi yağını makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Doğal bir alternatif sunan bu yağdan pamuğunuza bir miktar almanız yeterli. Yüzünüzden makyajınızı çıkartırken hem bakım yapmak hem de sonrasında yumuşak bir cilde sahip olmak istiyorsanız Hindistan cevizi yağı ile makyajınızı çıkarmanızı öneriyoruz.

Cilde İyi Geliyor

Cilt bakımlarında sıkça kullanılmaya başlayan Hindistan cevizi yağı faydaları arasında cildi pürüzleştirip yumuşatmak yer alıyor. Eğer bu yağı bir nemlendirici gibi kullanmak isterseniz çok az bir miktarı alıp temizlediğiniz yüzünüze sürmeniz yeterli. Fazla miktarda kullanılırsanız yüzünüzde parlamalara neden olabilir. Eğer maske gibi uygulamak isterseniz nemlendirici özelliğindekinden daha fazla bir miktarı alıp yüzünüzde bir süre bekletebilirsiniz. Peeling yapmanıza da yardımcı olan Hindistan cevizi yağına bir yemek kaşığı toz şeker ekleyerek pürüzsüz sonuçlara ulaşmanız oldukça kolay. Cildi yumuşatmanın yolu Hindistan cevizi yağından geçiyor.

Yaraların İyileşmesine Yardımcı Oluyor

Genellikle güzellik alanında kullanılan Hindistan cevizi yağının fazla bilinmeyen bir özelliği de yaraların üzerinde sahip olduğu iyileştirici etkisi. Küçük yara ve kesiklerin üzerine uygulandığında yaranın kapanmasına ve iyileşmesine yardımcı oluyor. Duyulan acının hafiflemesini sağlıyor.

hindistan cevizi yağı saç

Saça İyi Geliyor

Hindistan cevizi yağı saç için kullanıldığında eşsiz sonuçlar veriyor. Son dönemlerde birçok kişinin saç bakımında sıklıkla tercih ettiği bu yağ saça hem hoş koku veriyor hem de yumuşamasını sağlıyor. Duştan önce saçınıza bir miktar Hindistan cevizi yağı sürüp bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı saç bakımı yapmanın en kolay yollarında biri olarak karşımıza çıkıyor.

Böcek Isırıklarına İyi Geliyor

Özellikle yaz aylarında birçok kişinin sıkça başına gelen böcek ısırıklarına ve sonrasında yaşanan şişliklere iyi gelen Hindistan cevizi yağı kaşıntıyı da önlüyor. Egzama sorunu yaşayanlarında sıkça kullandığı bu yağ egzama ile meydana gelen kaşıntıların hafiflemesine yardımcı oluyor ancak tedavi edici bir etkisi bulunmuyor.

Dişleri Beyazlatıyor

Diş konusunda oldukça hassas olan kişiler her gün yeni yöntemlere başvuruyor. Pahalı beyazlatma yöntemlerine bütçesi olmayanlar soluğu doğal çözümlerde alıyor. Hindistan cevizi yağına bir miktar karbonat ekleyip dişlerinize uyguladığınız zaman düzenli kullanım sonucunda dişlerinizde meydana gelen beyazlık göze fark ediliyor. Anti bakteriyel özelliği sayesinde Hindistan cevizi yağı ağız içinde oluşan mikropların önlenmesine de yardımcı oluyor.

Bebeklerin Diş Çıkarmasına Yardım Ediyor

Yeni yeni diş çıkarmaya başlayan bebeklerin o dönemde çektiği sancılı süreçlerin hafiflemesinde Hindistan cevizi yağı büyük rol oynuyor. Diş çıkaran bebeğin huzursuzluğu almak ve kolay uyumasını sağlamak için diş çıkan erlere çok az bir miktarda Hindistan cevizi yağı uygulamak yeterli. Dilerseniz bebeğinizin vücuduna yağ ile masaj yapabilir daha huzurlu uyumasını sağlayabilirsiniz.

hindistan cevizi yağı fiyatı

Deodorant Olarak Kullanılıyor

Kişisel bakım ürünlerinin en önemlileri arasında bulunan deodorantlar içerdiği kimyasal maddeler nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmiyor. Kendini kimyasal maddelerden korumak isteyenlere çözüm sunan Hindistan cevizi yağı duştan sonra koltuk altına çok az bir miktarda uygulandığından deodorant görevi görüyor ve tüm gün boyunca hoş kokmanızı sağlıyor. Aynı işlemi ayaklarınıza da uygulayabilir oluşan kötü kokuların önüne bu şekilde geçebilirsiniz.

Güneş Yanıklarını İyileştiriyor

Hindistan cevizi yağı faydaları arasında bulunan iyileştirici özelliği güneş yanıklarında da etkili. Uzun süre güneşin altında kalmanız sonucu oluşan yanıklara az miktarda Hindistan cevizi uygulayabilirsiniz. Bu yağ yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor ve yanıklardan dolayı duyduğunuz acıyı hafifletiyor.

Tırnaklara İyi Geliyor

El ve ayak tırnaklarınızda oluşan kırılma ve matlaşmaları Hindistan cevizi yağı ile gidermeniz mümkün. Tırnaklara bakım yapma özelliği ile yumuşak olmalarını sağlayan Hindistan cevizi yağı tırnak diplerinde meydana gelen kurumalarında önüne geçiyor. Aynı zamanda oje vb. kullanımlarla parlaklığını yitiren tırnakların eski haline dönmesini ve daha canlı olmasını sağlıyor.

Pişiklere İyi Geliyor

Özellikle annelerin bebeklerinde yaşadığı sorunların başında gelen pişik problemini çözmede Hindistan cevizi yağı oldukça etkili. Pişik sonucunda tahriş olan ve yanan cildi yatıştıran Hindistan cevizi yağını kullanmadan önce alerjik reaksiyonlarına dikkat etmek gerekiyor. Hassas bir cilde sahip olan bebeklerde kullanımına daha özenli bir şekilde dikkat edilmesi gereken bu yağ yetişkinlerin yaşadığı pişik problemlerinde de kullanılabilir. Özellikle aşırı kilo nedeniyle görülen bu pişiklere her gece yatmadan önce bir miktar Hindistan cevizi uygulamanız yeterli.

Kırışıklıklara İyi Geliyor

Hindistan cevizi yağı içerdiği anti  – aging özelliği ile cildin erken yaşlanmasını önlüyor. Yoğun nem sağlayan özelliği sayesinde cildin kırışmasını önleyen Hindistan cevizi yağı aynı zamandan uzun süre önce meydana gelmiş olan kırışıklıkların iyileşmesine yardımcı oluyor. Nemlendirici etkilerin cildin erken kırışmasını önlediği biliniyor. Hindistan cevizi yağı da anti – aging özelliği ile nemlendirici özelliğini birleştirerek daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı oluyor.

hindistan cevizi faydaları

Dudakları Nemlendiriyor

Doğal bir dudak nemlendiricisi olan Hindistan cevizi yağı özellikle kış aylarında soğuklardan çatlayan dudakların iyileşmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda soğuklardan koruyucu etkisi de mevcut. Soğuk kış günlerinde evden çıkarken dudaklarınıza uygulayacağınız çok az miktarda bir Hindistan cevizi yağı tüm gün boyunca dudaklarınızın nemli kalmasını sağlıyor ve çatlak oluşumlarının önüne geçiyor.

Göz Altı Morluklarına İyi Geliyor

Özellikle yoğun dönemlerin sonunda sıkça karşılan göz altı morlukları ve torbalarını yatıştırıp azalmasını sağlayan Hindistan cevizi yağını göz altınıza sürerek bir süre bekleyebilirsiniz. Düzenli kullanım sonucunda uykusuzluk, yorgunluk ve stresin meydana getirdiği olumsuz görüntülerin giderilmesinde etkili oluyor.

Hindistan Cevizi Yağı Fiyatı

Düzenli kullanımlarda hem ciltte hem de saçlarda mükemmel sonuçlara ulaşmanızı sağlayan Hindistan cevizi yağı fiyat olarak da bütçenizi zorlamıyor. Her markanın kendine has bir özelliği olduğu göz önüne alınırsa Hindistan cevizi yağı fiyatı da markalara göre değişiklik gösteriyor. 20 TL’den başlayan ve sürekli değişiklik gösteren bu yağın ortalama fiyatları ise 40 – 50 TL arasında değişiklik gösteriyor. Hindistan cevizi yağınızı alırken güvenilir yerlerden ve güvenilir markalardan almanızı öneriyoruz.

Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Yapılır?

Hindistan cevizi yağının yanında Hindistan cevizi sütü de tüketmek isteyenlere evde kolaylıkla yapabilecekleri bir tarif veriyoruz. Dışardan aldığınız durumlarda oldukça pahalı bulabileceğiniz Hindistan cevizi sütünü evde birkaç küçük püf nokta ile kolaylıkla elde edebilirsiniz.

hindistan cevizi sütü

Malzemeler:

  • Hindistan cevizi
  • 1,5 su bardağı su

Yapılışı: Kırıla Hindistan cevizi kabuklarını kenara ayırıp içlerini çıkartmanız gerekiyor. Bu işlemin ardından bu içleri iki saate yakın su da bekletin. Su da bekelerken yumuşayacak olan Hindistan cevizini alıp rondodan suyunu ekleyerek geçirebilirsiniz. Bu işlemin ardından bir tülbent yardımı ile rondodan geçirilen Hindistan cevizini süzebilirsiniz. 1 su bardağına 2 su bardağı su olarak ölçü alacağınız bu aşamada kaynamış suyu Hindistan cevizinin üzerine dökün. Ardından su ile ıslanan bu karışımı blenderdan geçirin. Bu işlemin sonucunda karışımı tekrar süzüp Hindistan cevizi sütünüzü elde edebilirsiniz. Evde Hindistan cevizi sütü yapmak aslında bu kadar basit

Hindistan Cevizi Sütü Nerede Kullanılır?

  • Kahvenizi tatlandırabilirsiniz.
  • Yaz aylarında Hindistan cevizi aromalı dondurmalar yapabilirsiniz.
  • Hindistan cevizi sütüne damak zevkinize göre mevsim meyveleri ekleyip milkshake yapabilirsiniz.
  • Özel bir pilav türü olan basmati pilavı yapabilirsiniz.
  • Sütle tükettiğiniz besinleri Hindistan cevizi sütü ile tüketebilir, farklı tatlar yakalayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Kaç Kalori?

Zayıflamak isteyenlerin ve diyet yapanların hayatlarına yavaş yavaş dahil etmeye başladığı Hindistan cevizi yağ sağladığı yağ yakıcı özelliği ile vücudun enerji alımını hızlandırıyor. Yeni zayıflama trendlerinde adından sıkça söz ettiren bu yağ hoş kokusu sayesinde de sıkça tercih ediliyor. Özellikle diyet döneminde tüketilen yağların önemli olmasından dolayı ilk sıralara geçen Hindistan cevizi yağının 100 gramında 358 kcal mevcut. Yağın içerisinde bulunan besleyici vitamin ve mineraller daha sağlıklı bir hayat içinde oldukça etkili. Potasyum, demir, mangan, bakır mineralleri, folik asit ve lif açısından oldukça zengin olan Hindistan cevizi yağının doymuş yağ oranı da bir hayli yüksek.

Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kalın ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlayan Hindistan cevizi yağı saçlara düzenli şekilde uygulandığında gözle görülür sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Hindistan cevizi yağı saç bakımı konusunda en etkili yağların arasında geliyor. Dilerseniz içerisine badem yağı ve zeytinyağı da ekleyebileceğiniz Hindistan cevizi yağını tek başına kullanmanız da mümkün. Kış aylarında katı bir şekilde karşımıza çıkan bu yağı kullanabilmek için sıvılaşmasını sağlamanız gerekiyor. Hafif ısı aldığında sıvılaşan Hindistan cevizi yağını özellikle saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Saç diplerini bu şekilde uyarıp yağın köklere ulaşmasını sağladıktan sonra yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulamanız yeterli. Hastada iki kere yapabileceğiniz Hindistan cevizi yağı saç bakımı sonucunda saçlarınız daha canlı ve parlak bir şekilde karşınıza çıkıyor.

Dikkatinizi Çekebilir