Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

huzursuz bağırsak sendromu yaşayanlar

Halk arasında huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinen İrritabl Bağırsak Sendromu, sosyal hayatı çok fazla etkileyen ve kişilerin sürekli ağrı hissetmesine neden olan bir hastalık. Karında meydana gelen şişlikler, dışkılama hareketlerinde yaşanan ağrılı değişimler ve kronikleşmeye başlayan sırt ve baş ağrıları huzursuz bacak sendromunun beraberinde getirdiklerinden yalnızca birkaçı. Huzursuz bacak sendromu hakkında daha detaylı bilgi almak ve huzursuz bağırsak sendromu nasıl geçer öğrenmen için yazının devamına göz atabilirsiniz.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Huzursuz bağırsak sendromu genellikle ataklar şeklinde gerçekleşir ve bu ataklar sırasında kişiler şiddetli karın, bel ve baş ağrısı geçirir. Bağırsak hareketlerinde yaşanan düzensizlikler kişiyi zorlar. Kabızlık ardından başlayan ishal bu sendromun en belirgin özellikleri arasında yer alır. Huzursuz bağırsak sendromu nedir sorusuna verilebilecek olan bir başka cevapsa bağırsağın değişen fonksiyonel hareketleri olabilir. Genellikle bağırsak hareketlerinden şikayetçi olan ve gerekli muayene sonucunda herhangi bir ciddi rahatsızlığı bulunmayan kişilere huzursuz bağırsak tanısı konur.

huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz Bağırsak Sendromu Neden Olur?

Beyin ve bağırsak arasındaki ileti kusuru sonucunda meydana gelen huzursuz bağırsak sendromunu aynı zamanda sinir sistemi tarafından da etkilenir. Huzursuz bağırsak, özellikle kalın ve ince bağırsak arasındaki iletişimin kopukluğundan dolayı kendini göstermeye başlar. Yönetimde meydana gelen bu düzensizlikler bağırsak düz kaslarını olumsuz bir şekilde etkiler. Bunun ardından bağırsaktaki kaslar şiddetli bir şekilde kasılıp gevşeyebilir ve bu hareketlerde kişilerin ağrı duymasına neden. Kişilerin bağırsaklarından herhangi bir tıkanma olmaz ancak huzursuz bağırsak öyleymiş gibi hissettirir. Eğer huzursuz bağırsak sendromu uzun süre devam ederse kişinin psikolojisini derinden etkiler.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri yalnızca karın ağrısı ve bağırsak hareketlerinde düzensizlik olarak çıkmaz. Bunlara ek başka belirtiler de bulunur ve her kişide hissedilen eşik daha farklı olur. Genelleme yapmak gerekirse huzursuz bağırsak sendromu belirtileri aşağıdaki gibi ifade edilebilir.

 • Karın ağrısı
 • Karında şişkinlik hissi
 • Aşırı miktarda gaz
 • Dışkılama hareketlerinde değişimler
 • Kabızlık
 • İshal
 • Sürekli ıkınma hissi
 • Dışkılama sonrasında bağırsakların tam boşalmadığı hissi
 • Dışkı ile birlikte sümüksü yapı
 • Midede ekşime
 • Geğirme
 • Bulantı
 • Kusma
 • Cinsel isteksizlik

huzursuz bağırsak sendromu tedavisi

Huzursuz Bağırsak Diyeti

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerin beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerekir. Eğer kişinin sağlıksız, yağlı ve katı besinlerle oluşmuş bir beslenme alışkanlığı varsa kesinlikle değiştirmesi ve lifli gıdalara yönelmesi gerekir. Huzursuz bağırsak diyeti genellikle sağlıklı, lifli, posalı, sebze ve meyvelerin olduğu bir listeyi içerir. Buradaki amaç bağırsak hareketlerini düzene sokmak olduğu için bağırsağa iyi gelecek besin gruplarını tercih etmek gerekir.

Huzursuz bağırsak sendromuna ne iyi gelir sorusunu cevaplarından biri olan bu diyette ara öğün yapılması da oldukça önemli. Belirli öğün sayısı ve belirli miktarda alınacak olan besin grupların bağırsağın rahatlamasına yardımcı olur. Huzursuz bağırsak sendromu nasıl geçer sorusuna verilen cevaplardan biri olan ilaçlara yönelmeden önce kendinize uygun bir diyet uygulayın. Rahatsızlığınızın sağlıklı beslenme, stresiz ve hareketli bir yaşamla yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Huzursuz Bağırsak Tedavisi

Huzursuz bağırsak tedavisi öncesinde kesinlikle yaşanan bu olumsuzlukların başka bir rahatsızlıktan dolayı yaşanmadığına emin olmak gerekir. Huzursuz bağırsak sendromu yaşayanlar tanı süresince gergin olabilir. Bu nedenle onlara rahatsızlıklarının hayati bir risk taşımadığını söylemek ve onları bu konuda ikna etmek gerekir. Genellikle huzursuz bağırsak sendromu yaşayanlar kişiler psikiyatri ya da nöroloji uzmanlarına da sevk edilir. Çünkü hastalığın altında yatan psikolojik durumun çözülmesi amaçlanır.

Biofeedback Tedavisi: Bu tedavi yönteminde hastanı gevşemesi ve rahatlaması amaçlanır. Bağırsak ve beyin arasındaki ilişkinin kullanıldığı bu yöntemde kişinin kaygısal bozukluklarından endişeli cevaplarına kadar birçok noktaya dikkat edilir. Görsel ve işitsel uyaranların kullanıldığı biofeedback tedavisinde hastaların sonuçları sağlıklı bireylerle karşılaştırılıp eksiklikler aranır ve buna göre olumlamalar yapılır.

İlaçlar: Huzursuz bağırsak sendromunun tedavisinde uzman hekim tarafından önerilen ilaçlar da kullanılabilir. Ancak huzursuz bacak sendromu ilaç alımı öncesinde kesinlikle bir uzman tarafından tanımlanmış olmalı. Bu ilaçlar spazm önleyici ya da ishal önleyici olabilir. Ayrıca kişi psikolojik tedavi görecekse eğer antidepresanlar da bu ilaçlar arasında yer alır.

Probiyotik takviyesi: Huzursuz bağırsak sendromunda tercih edilebilecek en işe yarar takviyelerden biri de probiyotikler. Bağırsak hareketlerin düzene girmesini sağlayan bu besin grubu rahatsızlığı kısa bir sürede yenmenize yardımcı olabilir. Probiyotik içeren besinlerse aşağıdaki gibi sırlanabilir.

 • Yoğurt
 • Ayran
 • Keçi sütü
 • Turşu
 • Kefir
 • Zeytin

Huzursuz Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi

Beslenme düzeninize değiştirip, doğadan yardım alarak da bu hastalığı yenebilirsiniz. Her şeyden önce sizi strese sokan ve olumsuz etkileyen durumlardan kurtulmanız gerekir. Ardından huzursuz bağırsak sendromu ilaç seçeneklerine de göz atabilirsiniz ancak bu durumu başka yöntemlerle de aşmanız mümkün. Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi yöntemlerine göz atarak kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı ebegümeci bitkisini 5 – 6 dakika kısık ateşte kaynatıp ardından suyunu süzüp ılımasını bekleyin. Günde iki kere yapabileceğiniz bu yöntem bağırsaklarınızın rahatlamasını, şişkinliklerinizin inmesini sağlayacak. Ayrıca huzursuz bağırsak sendromuna e iyi gelir sorusunu cevaplarından biri olan çörek otunu da beslenme düzeninize ekleyebilirsiniz. Çörek otu, hazımsızlığı gideriyor ve midede meydana gelen şişkinliklerin inmesini sağlıyor. Bunun yanında bol su tüketmeniz de oldukça önemli.