Hint Yağı Ne İşe Yarar ? Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır ?

hint yağı

Hint yağı nedir?

Hint yağı, çok eski zamanlardan bu günlere kadar gelen ve sağlığa birçok açıdan iyi geldiği görülen bir yağdır. Özellikle ülkemizde güzellik amacı ile kullanılan Hint yağı, daha birçok şeye iyi gelmektedir.

Hint yağı bitkisi tohumlarının ezilmesi sonucu ortaya çıkan sarı sıvıya Hint yağı denilmekte ve birçok şeyin tedavisinde bu yağ kullanılmaktadır. İçerisinde doymamış yağlar barındırması, Hint yağının sağlığa faydalı olmasının en önemli faktörlerinden bir tanesidir. Hint yağı kullanımı en çok Afrika ve Hindistan’da görülmektedir. İçerisinde antioksidanlar barındırması ve iltihap karşıtı olması nedeniyle çok fazla kullanılmakta olan Hint yağı, ülkemizde genel olarak güzellik ve kozmetik alanında kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda Hint yağının yeni keşfedilen faydaları da ortaya çıkmış ve ülkemizde de bu yağa gereken önem her anlamda verilmeye başlanmıştır.

hint yağı ne işe yarar

Hint yağı ne işe yarar?

Hint yağının içerisinde bulunan antioksidanlar, antiseptik özellikler, antienflamatuvar özellikleri bu yağın vücudunuzda iltihapların giderilmesine yardımcı olmakla birlikte Hint yağı içerisinde bol miktarda bulunan antioksidandan dolayı da vücuttaki serbest radikallerin gelişimi engellenmektedir. Bu nedenle birçok şeye iyi gelen Hint yağı neye iyi gelir gelin hep birlikte öğrenelim.

Kabızlığa iyi gelir: Eğer kabızlık problemi yaşıyorsanız 3 gün boyunca Hint yağından bir kaşık kullanarak bu probleminizden kurtulabilirsiniz. Hint yağı çok eski zamanlardan beri etkili bir kabızlık ilacı olarak kullanılmaktadır.

Eklem Ağrılarına iyi gelir: Siz de eklem ağrıları yaşıyorsanız ve bu durum sizleri gün içerisinde çok fazla rahatsız ediyorsa Hint yağı kullanmanızın zamanı gelmiş olabilir. Eklem ağrılarının oluştuğu bölgeye belirli bir miktar Hint yağı sürerek ağrılarınızı kısa süre içerisinde dindirebilirsiniz.

Karaciğeri korur: Hint yağı içerisinde bolca bulunan antioksidan miktarından dolayı bu yağın karaciğerle dost olduğu bilinir. Alternatif tıp uzmanları hin yağının karaciğeri temizleyici etkisi olduğunu söylemektedirler.

Parkinson hastalığına iyi gelir: Hint yağı vücudun gen sisteminde iyileştirmeler yaptığı için parkinson hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Bununla birlikte, aynı sebepten dolayı, beyin felci gibi hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Hint yağının içerisinde bolca bulunan yararlı bileşenlerin bağışıklığı düzeltici etkileri bilinmektedir.

Kaşların çoğalmasını sağlar: Hint yağı kaş çıkarır mı diye merak ediyorsanız, cevabımız “evet”. Hint yağının içerisinde bulunan yararlı bileşenler aynı zamanda kaş sağlığı açısından da oldukça faydalı olmakla birlikte haftada iyi defa kulak çubuğuna damlatıp kaşınıza sürdüğünüz takdirde Hint yağı, kaşlarınızın gürleşmesini sağmaktadır. Hint yağı kaş için de oldukça faydalıdır.

hint yağı kaş uzatır mı

Saçlara faydalıdır: Hint yağı saç çıkarır mı diye merak mı ediyorsunuz? Hint yağı saç için de oldukça faydalıdır. Hint yağını saç diplerine masaj yaparak uyguladığınızda kan dolaşımını hızlandıracağınız için yağın saçlarınızı daha hızlı uzatmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli Hint yağı kullanımı saçlarınızın hem parlak hem de daha sağlıklı uzamasını sağlayacaktır. Peki, bu Hint yağı nasıl kullanılır? Hint yağında en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız gece yatmadan önce saçlarınıza Hint yağı sürün ve bez yardımıyla sarın. Gece hücreleriniz hızlı bir şekilde yenileceği için Hint yağı sayesinde saçlarınız sağlıklı ve hızlı uzayacaktır. Hint yağı saça nasıl uygulanır diye merak edenler varsa bu yöntemle saçlarına uyguladıktan sonra, yıkamasının ilk aşamasını kuru olarak şampuanlama yöntemi ile gerçekleştirmeliler. Duşa girdiğinizde saçınıza su değdirmeden önce şampuanlamalı ve sonrasında su dökmelisiniz. Su olmadığı için elbette ki şampuan köpürmeyecektir ancak bu şekilde saçınız yağdan çok daha çabuk arınacaktır.

Kirpiklere iyi gelir: Hint yağı kirpik uzatırmı diye merak edenleriniz de mutlaka var. Düzenli Hint yağı kullanımının kirpiklerinize iyi geldiği, onları uzattığı ve canlandırdığı da görülmüştür. Bir kulak çöpü yardımı ile kirpiklerinize haftada birkaç kere sürebilirsiniz. Hatta geceden sürerek uyuyabilir ve sabah kirpiklerinizi yıkayabilirsiniz.

hint yağı kirpik

Tömör tedavisinde de etkilidir: Yapılan son araştırmalarda Hint yağının kansere bağlı olarak oluşan küçük tümörlerin gelişmesini engellediği ortaya çıkarılmıştır.

Cilt çatlakları tedavisinde etkilidir: Hint yağı cilt çatlakları tedavisinde de oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri cildinizi derinlemesine nemlendirerek gerginleşmesini sağlar. Cildinizi derinlemesine nemlendirmek istiyorsanız çatlak olan bölgelere duştan sonra masaj yaparak Hint yağını uygulaması yapabilirsiniz. Eğer düzenli olarak uygularsanız Hint yağının cilt çatlaklarınız üzerindeki etkisini göreceksiniz.

Yara izleri tedavisinde etkilidir: Yara izleri tedavisinde de Hint yağı en çok tercih edilen yağ türleri arasındadır bulunmakla birlikte Hint yağının hücreleri hızlı bir şekilde yenilemesi bu tedaviyi etkili kılmaktadır.

Mantarları tedavi eder: Aynı zamanda Hint yağının enfeksiyon iyileştirici etkisi de bulunmaktadır. Bu etkisinden dolayı da mantar tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır. Tırnak mantarı veya vücudun belirli bir yerinde meydana gelen mantar tedavisinde Hint yağı oldukça etkilidir.

Lenf ve karaciğere iyi gelir Hint yağı lenf ve karaciğer sağlığı için de oldukça faydalıdır. Hint yağı, karaciğeri olumlu anlamda desteklerken lenflerin de rahatlamasını sağlamaktadır.

Yüzdeki akneler için iyileştiricidir: Hint yağı, risinoleik asit barındırdığı için bakterilerin azalmasını sağlayarak sivilceleri önlemektedir. Cilde derinlemesine işleyen Hint yağı katmanları temizleyerek sivilce oluşumunu da azaltmaktadır. Peki, nasıl kullanılmalıdır? Cildi ılık su ile temizledikten sonra Hint yağını cildinize yedirin ve sabah kalktığınızda cildinizi soğuk su ile yıkayın, bu kadar basit.

Cildi nemlendirir: Hint yağı, cildin nem oranını dengelemektedir. Özellikle kuru ciltler için çok faydalı olan Hint yağı, cilt bakımında en çok tercih edilen yağlardan biridir. Nasıl kullanılmalıdır? Her gece yatmadan önce, temizlemiş olduğunuz cildinize Hint yağından yedirerek sürün ve sabaha kadar cildinizde bekletip sabah kalktığınızda durulayın.

hint yağı saç

Hint yağının zararları nelerdir?

Her şeyin faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Öncelikle ne gibi zararlar oluşturabileceğini bilmeli ve kullanmak istediğimiz ürünü ona göre kullanmalıyız. Eğer bilmeden bir ürünü tüketirsek, meydana gelecek zararların da farkında olmayabiliriz ki en kötü senaryolar da bu durumlarda ortaya çıkmaktadır.

  • Hint yağı sindirim bozulmalarına neden olarak kusma ve bulantı gibi şikayetler meydana getirebilir.
  • Kabızlıkta etkisini bir hayli gösterse de ishal yapıcı özelliği de bulunduğu için dikkatli tüketilmelidir.
  • Hassas ciltlere sahip kişilerde deride tahriş yaparak döküntülere neden olabileceği için herhangi ters bir durumda kullanımını direkt durdurmalısınız.
  • Aşırı kullanım sonucunda ciltte kaşıntı ve kızarıklık oluşturabileceğinden kararında kullanmak çok önemlidir.
  • Cilde masaj yaparak uyguladığınızda kramplara neden olabilir bununla ilgili önleminizi almalısınız.
  • Dudak kısmına değdirdiğinizde dudak ve dilde şişme görülebilir, dikkatli kullanmalısınız.
  • Vücutta su kaybına neden olabileceğinden bol su ile tüketmelisiniz.
  • Ciddi rahatsızlığı bulunanların Hint yağını kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları önemlidir.

hint yağı saça nasıl uygulanır

Hint yağı kullananların yorumları

Hint yağı kullananlar, genellikle birkaç hafta içinde sonuç aldıklarını söylüyorlar ama her şeyde olduğu gibi bunda da düzenli kullanmak şart… Eğer Hint yağını düzenli kullanırsanız yukarıda saymış olduğumuz tüm maddelerde işe yaradığını göreceksiniz. Kullanan herkesin vazgeçilmezi olan Hint yağı fiyatı da zannettiğiniz kadar yüksek değil. Araştırarak en doğal ve en uygun Hint yağını çok da yüksek olmayan ücretlere bulabilirsiniz.