Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir ? Limonlu Su Zayıflatır mı?

limonlu su

Zayıflamak isteyenlerin en çok da sularını renklendirdiğini görüyoruz son zamanlarda. Suya faydalı besinler girdikçe çok daha güzel sonuçlar alınıyor. Limonda da bu besinlerin başta gelen isimleri arasında. Saymakla bitmeyen limonlu suyun faydaları yediden yetmişe herkesin dilinde. Genç kalmak, vücudu beslemek, ışıl ışıl bir cilde sahip olmak ve daha sağlıklı bir şekilde kilo vermek için evimizden limonu eksik etmemiz gerekiyor.

Limonun İçeriği

Sofralardan eksik olmayan, salatalara tat veren ve sularımızı güzelleştiren limonun vitamin ve mineral bakımından zengin bir içeriği var. Yüksek oranda C vitamini içeren bir adet limon vücudun ihtiyacı olan günlük C vitamini oranını %50 oranında karşılıyor. A vitamini açısından da zengin olan limon, limonlu su seçeneğinde çözünme gerçekleştiriyor ve vitaminler daha çok etkili oluyor. Ayrıca limon içerisinde potasyum, kalsiyum ve bakır mineralleri de var.

limonlu suyun faydaları

Limonlu Ilık Suyun Faydaları

Sabahları uyandıktan sonra kahvaltı etmeden önce bir bardak ılık suyun içerisine birkaç damla limon sıkarak güne başlayabilirsiniz. Limonlu ılık su zayıflatır mı sorusuna tam anlamıyla evet demek mümkün değil. Ancak beslenmenize dikkat eder ve düzenli egzersiz yaparsanız limonlu ılık su zayıflatır mı sorusuna evet cevabını verebiliriz. Limonlu su ne işe yarar gibi soruların cevapları için limonlu su faydaları listesi yapmak yeterli.

 • Göbek bölgesinde biriken yağların yıkımına yardımcı olmasıyla bilinen limon suyu zayıflamaya yardım ediyor. Limonlu su zayıflatır mı diye soranlara özellikle göbek bölgesi için evet diyebiliriz. Ancak yalnızca limonlu su için zayıflamayı beklememek gerek.
 • Limon içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücutta antioksidan bir etki sağlıyor.
 • Limonlu su içmek her gün belirli bir oranda C vitamini almanızı sağlıyor.
 • Sindirim sorunu olanlar bu sorunun önüne limonlu suyla geçebilir. Yemeklerden sonra büyük bir şişkinlik yaşıyor ve ağırlık hissediyorsanız limonlu su faydaları arasında olan rahatlatma etkisine başvurabilirsiniz.
 • Sık sık kabızlık yaşıyorsanız her sabah aç karnına limonlu su içerek kabızlığın oluşmasını önleyebilirsiniz. Limonlu su neye iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de kesinlikle kabızlık.
 • Limon mikrop kırıcı özelliği sayesinde idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonları önleme de oldukça etkili. Limonlu su içmenin faydaları arasında vücutta meydana gelen bakterilerin üremesinin önüne geçilmesi yer alıyor. Bu sayede hastalıkları atlatma hızınız daha yüksek oluyor.
 • Limonlu suyun içerisinde bulunan potasyum içeriği ürik asidin çoğalmasını sağlar ve toksik maddelerin birikmesinin önüne geçer. Bu etki safra kesesi ve karaciğer yağlanması üzerinde olumlu sonuçlar doğurur.
 • Limonlu su içmenin faydaları arasında ağız kokusunda kaybolma yer alıyor. Birçok kişinin şikayetçi olduğu ağız kokularının önüne her sabah ılık bir abrdak suyu birkaç damla limon damlatarak geçebilirsiniz. Ayrıca limonun mikrop kırıcı özelliği ağız içinde geceden kalan bakterileri de yok ediyor. Ancak limonun asitli etkisinin diş minelerine zarar vermemesi için limonlu su içtikten sonra ağzınızı suyla çalkamanız gerekli.
 • Limonun içerisinde bulunan C vitamini hastalıklara karşı koruyor. Limonlu su ne işe yarar diyenlere bağışıklık sisteminin güçlenmesi örneği verilebilir.
 • Limonlu su içmek aynı zamanda cilt için de çok faydalı. Limon içerisinde bulunan C vitaminin kolajen üretiminde yapıcı bir etkisi bulunuyor. Bu özellik sayesinde yaşlanmayı geciktirmek ve etkilerini hafif bir şekilde hissetmek mümkün. Cildinizde parlama sağlayan limonlu su aynı zamanda genç bir görünüme kavuşmanızı da sağlıyor.
 • Sabahları aç karnına içilen bir bardak ılık limonlu su kalp krizi ve felç riskinin azalmasını sağlıyor. Kanın pıhtılaşmasını ve kan basıncının dengelenmesine de etki ediyor.
 • Limonlu su neye iyi gelir sorusunun cevaplarında böbrek taşı da yer alıyor. Susuz kalan vücudun en büyük düşmanı olan böbrek taşlarının oluşumunu önlemek için limonlu sudan yardım alabilirsiniz.
 • Limonlu su tansiyon yükselmelerinin de önüne geçiyor. Yüksek tansiyon hastalığı olanların doktorlarına danışarak tüketmeleri önemli. Limon su tansiyon hastaları için oldukça rahatlatıcı bitkisel bir seçenek olabilir.

limonlu su zayıflatır mı

Limonlu Su ve Diyet

Diyet yapanların çok iyi bildiği her gün tükettiği ve içerken bir hayli keyif aldığı içeceklerin başında geliyor limonlu su. Yağ yakıcı özelliği sayesinde limonlu su diyet yapanların en yakın dostu. Özellikle göbek bölgesinde meydana gelen yağlanmaların önüne limonlu suyla geçmek mümkün. İştahınızı dengelemenizi ve kontrol etmeniz limonlu su sayesinde çok daha kolay oluyor. Sabah aç karnına bir bardak ılık suya birkaç damla limon damlatıp güne daha enerjik başlayabilirsiniz. Ayrıca bu sayede kahvaltı öncesinde iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz. Limonlu su ile zayıflayanlar bilir ki bu tarifin zayıflama döneminde büyük bir yeri vardır. Zayıflamanıza direkt ve tek başına etkisi olmasa da limonlu su diyet ve sporla desteklendiğinde muhteşem sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

limonlu su içmek

Limonlu Su Tarifi

Limonlu suyunuzu sabah bir bardak suyun içerisine limon damlatarak elde edebileceğiniz gibi geceden de hazırlayıp sabaha hazır edebilirsiniz. Dilerseniz limonlu su tarifi için alternatif eklemeler de yapabilirsiniz. Yaz aylarında serinletici bir seçeneği gün boyunca tüketmek için geceden bir limonu kesip bir şişe suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Bu limonlu su tarifi için nane eklemesi oldukça hoş bir seçenek. Limonlu su ile zayıflama aşamalarınızda damak zevkinize uygun tarifler yaparak su içmeyi bir keyfe dönüştürmeniz mümkün. Eğer dilerseniz limonlu suyunuza birkaç parça salatalık ekleyerek daha sağlıklı bir su elde edebilirsiniz. Limonlu su nasıl yapılır sorusunun cevabı işte bu kadar basit. Biraz su ve birkaç malzemeyle limonlu su nasıl yapılır cevaplarına ulaşabilirsiniz.

limonlu su faydaları

Limonlu Su Nasıl Zayıflatır?

Birçok kişinin limonlu suyun zayıflama etkisinden hala haberi yok. Bilenlerinse aklını kurcalayan sorular var. Limonlu suyla zayıflama özellikle son dönemlerde oldukça popüler olsa da hakkında merak edilenler bitecek gibi değil. Sabahları kahvaltı yapmadan önce aç karna içilen limonlu su yaklaşık 1 buçuk saat midede kalıyor. 1 buçuk saat boyunca midede kalan limonlu su tokluk hissetmenizi sağlıyor ve iştahınızı kapatıyor. Limonlu su ile zayıflama bu nedenle mümkün. Tokluk hissi yaşayan bireylerse kahvaltıda fazladan kalori almanın önüne geçiyor. Limonlu suyla zayıflama konusunda merak edilen bir diğer konuysa limonlu su kaç kalori sorusu. 250 mililitrelik bir bardak limonlu su yaklaşık 10 kalori. Limonlu su kaç kalori sorusunun cevabı tüketilen miktara göre değişiklik gösterebilir elbette.

Limonlu suyun idrar söktürücü özelliği olması vücutta bulunan fazlalıkların atılmasında büyük bir etkiye sahip. Limonlu su zayıflatır mı sorusuna bu fazlalıkların atılmasıyla olumlu cevap vermek mümkün. Limonlu suyun genellikle ılık bir şekilde tüketilmesiyse diğer önemli nokta. Soğuk suyun iştah açıcı bir özelliğe sahip olması, limonlu suyun ılık tüketilmesinin en önemli neden. Limonlu su ile zayıflayanlar genellikle buna dikkat etse de yaz aylarında tercihlerinizi biraz olsun değiştirebilirsiniz. Her sabah uyandığınızda bir bardak ılık su içerisine birkaç damla limon damlatarak kısa bir süre içerisinde gözle görülür bir değişim sağlayabilirsiniz. Bu değişimin etkili olması içinse zayıflama döneminizi diyet ve spor ile güçlendirmeniz de gerekli.