Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ? Ağız İçi Yarası Nasıl Geçer ?

ağız içi yarası

Yemek yemek insanların en sevdiği zaman dilimlerini meydana getiriyor. Özellikle hoş sohbetli masalarda uzun uzadıya yenen yemeklerin tadı başka hiçbir yerde yok. Ancak bu zamanlarda keyfinizi kaçırabilecek tek şey olabilir; ağız yarası. Ağız yarası neden olur tedavisi nedir sorularınıza burada cevap bulabilirsiniz.

Ağız Yarası Nedir?

Birçok kişinin başına gelen ağız yaraları kimi zaman uzun süreli kimi zamanda kısa süreli bir şekilde kendini gösterebiliyor. Bu dönemlerde ağızda yara neden çıkar soruları kişiler tarafından sıkça soruluyor. Ağız yarası aft olarak da isimlendirilebiliyor kimi yerlerde. Bazı zamanlarda kişiye hayli acı veren ve yemek yemesinin önüne geçen ağız içi yarası neden olur sorusuna doku bozuklukları cevabını vermek mümkün. Yeterince önem verilmeyen ağız içi temizliği burada mikropların oluşmasına ve çoğalmasına neden olabilir. Ayrıca aşırı sıcak ve soğuk yiyecek ve içecekler tüketmek ağız içinde dokuların zedelenmesinde oldukça etkili. Tüm bunların yanına dikkatsizlikte eklendiği zaman ağız yarası sebepleri kendini belli ediyor. Ağız yarası sebepleri göz ardı edilirse eğer sonuç bir hayli can yakıcı olabilir. Bu nedenle ağız bakımına ve tükettiklerinize dikkat etmeniz gerek. Ağız içi yaralarının genellikle karıştırıldığı bir diğer hastalıksa uçuk. Bu ikisinin birbirinden farklı olduğunu bilmenizde fayda var. En belirgin farkları çıktıkları yerler. Uçuş ağız kenarından meydana gelirken ağız yarası ağız içerisinde meydana geliyor. Ağız yarası için kullanılan tedaviyle uçuk için kullanılan tedavi de elbette farklı oluyor.

ağız içi yarasına ne iyi gelir

Ağız Yarası Belirtileri

Ağız yarası varlığını ilk başlarda hafif sızılarla belli eder. Özellikle bir şey yiyip içerken ağız içerisinde meydana gelen ağrılara kulak vermeniz önemli. Ağız yarası neden olur sorusuna cevap bulduktan sonra yaranın daha da ilerlememesi için bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerek. Kendini hafif sızılarla belli eden ağız içi yaraları bir sonraki aşamada şiddetli ağrılara neden olabilir. Ağız içerisinde belli noktalarda şişme ve ağrı varsa bu belirtileri dikkate almanız önemli.

Ağız Yaraları Neden Olur?

Ağız içi yarası neden olur sorusuna verilebilecek ilk cevap elbette ağız içerisinde yeterli temizliğin sağlanmaması olur. Bakterilerin ve mikropların ağız içerisinde üremesinin önüne geçmezseniz eğer ağız içi yaralarına maruz kalabilirsiniz. Ağız içi yarasına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız eski alışkanlıklarınızı gözden geçirerek cevabı bulmaya başlayabilirsiniz. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız yeterli temizliğe ulaşmanızı sağlamaz ne yazık ki. Diş fırçalamanın yanında fırçanın ulaşamadığı yerlere ulaşmak için gargara da yapmanız gerekir. Ağızda yara neden çıkar sorusuna verilebilecek diğer cevapsa uzun süreli kullanılan antibiyotikler. Ayrıca enfeksiyon ve viral gibi rahatsızlıklar geçirenlerin ağız içi yarası çıkarmak olasılığı yüksek olur. Ağız yarası neden olur sorusuna verilebilecek sayısız cevap var aslında. Stres ve depresyon da bu cevapların arasında. Ergenlik dönemi ve hormonal düzensizlikler ağız içi yaralarını tetikleyebilir. Eğer uzun süre boyunca iyileşmeyen ağız içi yaralarınız varsa bu kesinlikle bir doktora başvurmanız gerektiğini gösterir. Ağız yarası ilaç tedavisiyle sonlandırılabilir.

ağız yarası neden olur

Ağız Yarası Tedavisi

Ağız yarasına ne iyi gelir sorunuza cevap verebilmek için yaranın ne durumda olduğunu bilmek gerekir. Ağız içi yaralarının durumlarına göre uygulanması gerek tedavi türleri de değişiklik gösteriyor. Ağız içi yaraları bitkisel tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılabildiği gibi kimi zamanlarda antibiyotik kullanılmasını da gerektirebilir. Ağız içi yaralarınızın tedavisinde dilerseniz bir doktora başvurabilir dilerseniz de ağız yaralarına bitkisel çözüm sunan tedavi yöntemlerine yönelebilirsiniz. Ancak uzun süre boyunca uyguladığınız yöntemlere cevap vermeyen bir ağız içi yarasına sahipseniz ağız yarası tedavisi için kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekli. Ağız yarası neden olur tedavisi nedir sorularınıza en iyi cevabı elbette doktorunuzdan alabilirsiniz. Eğer bu sorunun üstesinden şifalı bitkiler ve doğal yöntemlerle gelmek isterseniz yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Karbonat

Ağız yarasına ne iyi gelir sorusunu eğer kırsal bir kesimde ararsanız karbonat cevabını alabilirsiniz. En çok büyüklerimizin kullandığı bu yöntem ağız yarasının sebep olduğu acıyı hafifletip, yarayı tedavi ediyor. İşlem öncesinde ellerinizin temiz olduğundan emin olmanız gerekli. Daha sonrasında bir miktar karbonatı alıp yara yerine dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı günde 3 – 4 kez yapabilirsiniz.

Tuzlu Su

Hemen hemen herkesin bildiği bir tedavi yöntemi tuzlu su. Ağız yarası için ne iyi gelir sorusunun da cevabı aynı zamanda. Tuzlu suyun mikropları öldürme özelliği yara bölgesinde yeni mikrop oluşumlarının da önüne geçiyor. Bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı tuz ekleyerek karışıma ulaşabilirsiniz.

Ayva

Yerken insanın dişlerini kamaştıran ayvanın antiseptik özelliği ağız içi yaralarına iyi geliyor. Ağız içi yarası nasıl geçer sorusuna ayvayla güzel bir cevap vermek mümkün. Ayva tüketerek ağız içi yaralarının iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Eğer ayva sevmiyorsanız yaralı olan kısmı bir parça ayvayla ovabilirsiniz. Dilerseniz de ayva kompostosu tüketebilirsiniz.

Bitkisel Çaylar

Ağız yarası için şifalı bitkiler seçeneğinden yardım alabilirsiniz. Evde bulunan yeşil çay, papatya çayı, nane çayı ve lavanta çayı gibi bitkisel poşet çayları demledikten sonra ağız içi yarasının üzerine tutmanız yeterli.

Sirke

Ağız içi yarasına ne iyi gelir sorusuna sirke cevabı verilebilir. Ancak kullanacağınız sirkenin doğal olmasına dikkat etmeniz gerek. Ağız yarası için yarım çay bardağı sirkeyle günde 2 kez gargara yapabilirsiniz.

Kekik 

Ağız yarası nasıl geçer sorularının bitkisel cevaplarından biri de kekik. Bir tatlı kaşığı kekiği çiğneyerek ağız yaralarından kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca kekik çiğnemek tekrar yaraların meydana gelmesini engelliyor.

Dut

Ağız içi yaraları bitkisel tedavi seçeneklerinde dut oldukça lezzetli bir alternatif. Dut şurubunun birkaç damlasını bir pamuğa damlatarak yaranın üzerine uygulayabilirsiniz. Ağız içi yaralarına bitkisel çözüm seçeneklerini kullanabilirsiniz.

ağız yarasına ne iyi gelir

Ağız Yarası İçin Krem

Eğer ağız yaralarına bitkisel çözüm yöntemleriyle çare bulma düşüncesi içerisinde değilseniz ağız yarası kremi kullanabilirsiniz. Ağız yarası için krem kullanarak daha kesin sonuçlar elde etme şansınız da var. Eczanelerden ve internet üzerinden ağız yarası kremi bulabilirsiniz. Ancak bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Ağız Yarası ve Sumak

Son dönemlerde ağız yaralarının tedavisinde sumak sıkça kullanılıyor. Ağız yarası sumak tedavisinde ihtiyacınız olan çok az malzeme var. Bu da tedaviyi kolaylaştırıyor. Bir bardak suyu cezve içerisinde kaynatarak içerisine 2 kaşık sumak ekleyip sonrasında soğumaya bırakabilirsiniz. Ağız yarası sumak tedavisinde kısa sürede olumlu cevap alabilirsiniz. Ağız içi yarası nasıl geçer sorusuna bu olumlu cevabı verebilmek için düzenli bir kullanım sağlamanız da şart.

ağız içi yarası nasıl geçer

Ağız İçi Yarasına Hangi İlaç İyi Gelir?

Ağız yarası nasıl geçer sorunuza en doğru cevabı doktorunuza danışarak alabilirsiniz. Ağız yarası ilacı herkese göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle ağız içi yarasına hangi ilaç iyi gelir sorusuna kesin bir cevap vermek zor. Ağız yarası aft ismiyle de anılsa da her iki isim için kullanılan ilaçlar elbette aynı. Ağız yarası tedavisi ilerleyen yaralarda antibiyotiklerle sağlanıyor. Yani ağız yarası için ne iyi gelir sorunuzun cevabı yaranızın durumunda saklı. Ağız yarası için şifalı bitkiler tercih etmiyorsanız size en yakın sağlık kuruluşuna ulaşabilirsiniz.