Çam Terebentin Yağı 20 Faydası – Çam Terebentin Nasıl Kullanılır?

çam terebentin yağı

Güzellik ve bakımda doğal yöntemlerin çok daha fazla tercih edildiği bir dönemdeyiz. Artık yapay ve zararlı maddelerde uzak duran herkes daha şeffaf daha doğal olan bakım ürünlerine yöneliyor. Özellikle saç bakımı konusunda hassas olan kadınlarınsa son zamanlarda vazgeçemediği bir yağ var; Çam terebentin. Çam terebentin yağı doğal bakım ürünleri arasında yerini alıyor ve mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Saçlardaki hasarı onaran ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayan saç terebentin yağı saç köklerini besleyerek saç dökülmesine de iyi geliyor. Çam terebentin nedir, çam terebentin nasıl kullanılır ve bu yağın faydaları nelerdir sorularına burada cevap bulabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı Nedir?

Çam terebentin yağı nedir sorusuna en kısa haliyle çam ağaçlarından elde edilen doğal bir yağ olduğu açıklaması yapılabilir. Terebentin denen madde ağaçtan ya kendi kedine akıyor ya da bir çizik sonrasında akıtılıyor. Ancak bu çam terebentin esansı olursa farklı, terebentin yağı olursa farklı oluyor, buna dikkat edin. Çam terebentin esansı ağacın dikene sahip olan yapraklarından elde ediliyor, yağı ise kozalak gövdesinde bulunan kimi yerlerde bal kimi yerlerde reçine olarak anılan kısımdan elde ediliyor. İkisi de damıtma yöntemiyle ayrıştırılıyor ve doğal bir şekilde, özünü kaybetmeden karşımıza geliyor.

Çam Terebentin Faydaları

Özellikle saç ile bağdaştırılan çam terebentin yağı aslında başka birçok konuda da oldukça etkili çözümler sunuyor. Çam terebentin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Eklem ve romatizmal ağrıları çam terebentin yağı ile yapılan bir masajla son verebilirsiniz.
  • Çam terebentin ne işe yarar sorusunun cevaplarından biri de nefes açma. Bir miktar çam terebentini sıcak su içerisine koyarak soluyabilir, bu sayede nefesinizi açabilirsiniz. Bu kullanım akciğerleri rahatlatıyor.
  • Stres ve gerginliği alan çam terebentin banyo suyuna konduğu zaman rahatlatıcı bir etki sağlıyor.
  • Anti – bakteriyel özelliği sayesinde cilt üzerinde bakterilerden dolayı meydana gelebilecek hastalıkların önün geçiyor.
  • Kan dolaşımını hızlandırarak vücudun daha aktif ve dinç kalmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu özelliğiyle varislerin tedavisinde de kullanılıyor. Çam terebentin ne işe yarar sorusunun en önemli cevaplarından birinin de bu olduğunu belirtmek isteriz.
  • Düzenli kullanımda saçların hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlıyor.
  • Sivilce ve egzama gibi önemli cilt problemlerine çözüm sunuyor.
  • Saç derisine besleyici etki gösterdiği için var kepek sorunu çözüyor ve tekrar kepek oluşmasını engelliyor.
  • Şampuan içerisine eklendiği zaman, şampuan içerisindeki zararlı maddelerin saçta hasar bırakmasının önüne geçiyor ve şampuan içeriğini zenginleştiriyor.

çam terebentin yağı faydaları

Çam Terebentin Nasıl Kullanılır?

Öncelikle çam terebentin yağı aldıktan sonra nerede kullanacağınız karar vermeniz gerek. Eğer saçlarınız için kullanacaksanız en pratik yöntemin çam terebentin şampuan içerisindeki kullanımı olduğunu söyleyebiliriz. Çam terebentin şampuan içerisine konduğu zaman her yıkamada saçta meydana gelebilecek hasarı en aza indiriyor ve saçlara bakım yapıyor. 300 ml dolaylarındaki bir şampuan kutusu içerisine yaklaşık olarak 30 damla çam terebentin yağı koyarak karışımınızı elde edebilirsiniz. Çam terebentin saç bakımı yapmak isteyenlerin bu şekilde yanında oluyor. Aynı zamanda çam terebentin saç maskelerine de eklenebilir. Saçlarınıza yaptığınız rutin bakımların içerisine 5 – 10 damla am terebentin ekleyerek mükemmel sonuçlara alabilirsiniz.

Çam terebentin kullanımı sırasında diğer yağlardan da yardım alarak çok daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Badem yağı ve zeytinyağı ile elde edeceğiniz bir saç maskesi içerisine çam terebentinde ekleyebilirsiniz. Özellikle saç köklerini masaj yaparak uygulamanız gereken bu maske çam terebentin kullanımı seçenekleri arasında saçınıza e iyi geleceklerden. Hata E vitamini kapsülünü de karışımınızın içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu maskeyi haftada 1 kez yapabilir, saçlarınızın çok daha canlı olmasını bu sayede sağlayabilirsiniz.

Çam terebentin esansı faydaları arasında nefes açma da yer alıyor. Bu aşamada dilerseniz esansı dilerseniz de yağı kullanabilirsiniz. Kaynatıp herhangi bir kabın içerisine aldığınız suya 5 – 6 damla çam terebentin yağı ya da esansı dalatarak 5 kez içinize çekin. Çam terebentin esansı faydaları arasında belki de sağlığa ne iyi gelen bu kullanım sonrasında akciğerlerinizdeki rahatlamayı hissedeceksiniz.

Çam Terebentin Saç Çıkarır Mı?

Çam terebentin saçların daha sağlıklı olmasını sağlarken saç köklerinin de güçlenmesini ve canlanmasını sağlıyor. Bu nedenle çam terebentin saç çıkarır mı sorusuna evet demek mümkün. Çünkü saç köklerindeki kan akışının hızlanmasını sağlıyor ve bu sayede de yeni saçların çıkmasına yardımcı oluyor. Ancak herkeste aynı etkiyi gösteremeyebilir.

Çam Terebentin Saç Uzatır Mı?

Zengin içeriği sayesinde çam terebentin saç uzatmak isteyenlerin en yakın dostları arasında yer alıyor. Çam terebentin saç uzatır mı sorusuna gönül rahatlığıyla evet cevabını vermek mümkün. Ayrıca çam terebentin saç uzatmakla kalmıyor aynı zamanda saçların gürleşmesini ve parlak olmasını da sağlıyor.

Çam Terebentin Kaşa Sürülür Mü?

Çam terebentin yağının kaşa sürülmesinde hiçbir sakınca bulunmuyor. Kaşlarınızın daha sağlık ve canlı olması için badem yağı ve çam terebentin yağını karıştırarak kaşlarınıza bakım yapabilirsiniz. Çam terebentin yağı kaşa sürülür mü sorusunun cevabının kesinlikle evet olduğunu söyleyebiliriz.

Çam Terebentin Yağı Fiyat

Hemen hemen herkesin alabileceği bir fiyata sahip çam terebentin yağı. Dilerseniz aktarlardan dilerseniz de güvendiğiniz alışveriş sitelerinden çam terebentin yağını alabilirsiniz. Çam terebentin yağı fiyat konusunda oldukça uygun olduğu için de saç bakımlarının vazgeçilmezi oluyor.