Elma Sirkesinin Faydaları – Elma Sirkesinin Bilinmeyen 10 Faydası

elma sirkesi

Elma Sirkesinin Faydaları

Milattan Önce 5000’li yıllara ait geçmişiyle günümüze kadar uzanan elma sirkesinin mucizevi faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle salatalar için kullanımı yaygın olan bu elma sirkesi hakkında gerçekleri öğrendiğinizde asla evinizden eksik etmeyeceğinizi düşünüyoruz. Elma sirkesinin faydaları nelerdir detaylı bilmek istiyorsanız yazımızdan oldukça yararlı bilgiler edinebilirsiniz.

Elma sirkesi nedir?

Mayalanan elmanın bir süre dinlendirilmesi ile ortaya çıkan bu mucizevi sirkeyi ister için, ister salatalarla beraber tüketin isterseniz de sadece hijyen amaçlı kullanın. Elmanın içinde bulunan nişasta ve asit sayesinde pek çok alanda yaygın olarak kullanılan sirkeyi alırken dikkat etmeniz gereken tek şey, organik bir ürün alıp almadığınız. Eğer emin olamıyorsanız; 3 adet elma, 1-2 çay kaşığı şeker ve tuz, 800 ml suyu karıştırıp cam şişede muhafaza ederek kendiniz de yapabilirsiniz. Satın alırken de evde kendiniz yaparken de cam şişede olmasına mutlaka özen göstermelisiniz çünkü plastik şişelerdeki sirkeler bir süre sonra işlevselliğini yitirir.

elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesi nerelerde kullanılır?

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Önce mutfaklarda kullanılarak hayatımıza giren elma sirkesi daha sonra ev temizliğinde, cilt ve saç bakımında oradan da birçok rahatsızlığa ek tedavi olarak kullanılıyor. Her kullanımın farklı teknikleri bulunsa da tıp dünyasının da onayladığı elma sirkesini evinizden eksik etmemelisiniz. Hatta elma sirkesi içmenin faydalarının çok daha fazla olduğuna inanılıyor. Fakat burada küçük bir uyarı yapmakta fayda var. Her ne kadar çok faydalı bir karışım olsa da, mutlaka kullandığınız ölçülere dikkat etmeli, sağlığınızı tehlikeye atmamalısınız. Çünkü içerisinde bulunan asit fazla kullanımda zararlı olabilir.

elma sirkesi neye iyi gelir

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da onaylanıyor. Hangi alanlarda nasıl etkili sonuçlar veriyor diye merak içerisinde olanları aydınlatacak bu yazımızda, önemli noktalara vurgu yaparak bir derleme oluşturduk.

  • Saç bakımı 

Elma sirkesi saç bakımında kadınların kurtarıcı olan bir yöntem. Gözenekleri kapalı olan saçın sağlıklı uzaması beklenemez. Sağlıksız saçlarda deforme olarak kırıp, dökülmelere sebep verir. İşte elma sirkesi bu kapanan gözeneklerin açılmasında yardımcı olur. Gözenek temizlendiği için de saç canlanır. Güneş ışınlarının verdiği zarar nedeniyle saçın düşen pH dengesini yerine getiren elma sirkesi saç bakımı için genellikle durulama suyuna katılarak kullanılır. Burada önemli olan sirkenin fazla olmadığından emin olmak. Daha öncede bahsettiğimiz gibi elma sirkesinin faydaları ve zararları kullanılan miktarla çok ilişkili. 1 litre su için 1 yemek kaşığı sirke kullanılması gayet ideal bir ölçü, fazlasını kullanmak zarar getirebilir. Saç rengini açmak içinse papatya, su ve elma sirkesi karışımını uygulamak yeterli.

elma sirkesinin faydaları

  • Cilt bakımı 

Elma sirkesi neye iyi gelir diye araştırma yaptığınızda karşınıza çıkan ilk sonuç cilt bakımı olacak. Cilt temizleme için kullanılan sirke, suyla seyreltilip pamuk yardımı ile yüze uygulandığında hem gözenekleri temizliyor hem de yaşlanma lekelerinin azalmasını sağlıyor. Elma sirkesinin cilde faydaları bununla da bitmiyor. Başa dert olan sivilce ve siyah noktaların azalmasında büyük etki gösteren elma sirkesi aynı zamanda fındık yağı ve Aloe vera jeli ile karıştırılarak besleme amaçlı da kullanılabilir. Kullanmadan önce görülmeyen küçük bir noktada denemek de fayda var çünkü sirke içerisindeki asit nedeniyle bazı ciltlerde alerji oluşmasına sebep olabilir. Bu arada elma sirkesi faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından detaylı incelenmiş olup, pek çok videoda işinize yarayabilecek bilgileri sizlerle paylaşıyor, o videolardan da yardım alabilirsiniz.

  • Ev temizliği 

Elma sirkesinin faydaları her alanda yardıma koşarken, bebekli kadınların kullanım olarak tercih ettiği alan genellikle ev temizliği oluyor. İlk olarak mutfak temizliğinde elma sirkesinin faydaları nelerdir diye merak edenlere hemen şunu söyleyelim; mutfak, banyo gibi alanlar bakteri oluşturan ilk yerler. İstediği kadar temiz görüntüsü olsa da gözle görülemeyen pek çok bakterinin oluşma yerlerini sirkeli suyla silmelisiniz çünkü bakterilerin oluşmasını önleyici etkisi var. Cam temizliği, tezgâh temizliği hatta buzdolabı temizliği için bir kovada su ve elma sirkesini karıştırıp bu bölgeleri güzelce silmelisiniz. Aynı zamanda bulaşık makinasında kullanıldığında eşyalara parlaklık verirken, çamaşır makinasında kullanıldığında lekelerin çıkmasını sağlıyor. Elma sirkesi neye iyi gelir diye sormaya bile gerek kalmadan pek çok annenin mutlaka sebze ve meyvelerinin temizliğini de sirkeli su ile yapmasında fayda var.

elma sirkesinin faydaları ve kullanımı

  • Sağlık 

Elma sirkesinin faydaları ve kullanımı hakkında detaylı derlediğimiz yazımızda en dikkat edilmesi gereken kısım, sağlık için kullanılması oluyor. İster yemeklerle beraber isterseniz de birebir tüketimlerde elma sirkesinin faydaları ve zararları oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır. İçerek tüketiyorsanız ve elma sirkesi içmenin faydaları bu şekilde daha çok etkili olur diyorsanız mide sorunlarınız olup olmadığına dikkat edin. Elma sirkesinin cilde faydaları bölümünde bahsettiğimiz gibi bazı kişilere faydadan çok zarar verebilir. Boğaz ağrısı için kullanacaksanız mutlaka su ile seyreltip tüketin. Elma sirkesinin faydaları ve kullanımı migren ağrısı için tercih ediliyorsa, sadece buharını soluyarak kullanılmalı.