Göğüs Ağrısı Neden Olur ? Sol Göğüs Ağrısının Başlıca Nedenleri

göğüs ağrısı neden olur

Göğüs ağrısı kişilerin yaşayabileceği ciddi bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkar. Genellikle sadece kalp kriziyle bağlantı kurulan bu belirti aslında pek çok rahatsızlığın tetikleyicisi olabilir. Özellikle göğüs ağrısı neden olur, göğüs ağrısı sebepleri nelerdir konularında bilgi sahibi olmanız erken müdahale için çok önemli bir etken. Hayati önem taşıyan bu göğüs ağrısı için hangi doktora gidilir, hangi bölümde oluşan ağrı ne demek gibi önemli detayları bilmek ve ona uygun önlem almak pek çok rahatsızlığı başladığı anda çözüm yoluna gidilmesinde çok etkili bir yöntem.

Göğüs ağrısı nedir?

Göğüs bölümün sağ veya sol kısımda hissedilen baskı, yanma, sızlama ve batma gibi ortaya çıkan genel ağrının ismi göğüs ağrısı olup, göğüs ağrısı nedenleri belirtileri farklılık gösterir. Kişiler arasında sadece kalple bağlantı kurulan bu ağrının aslında kalp dışındaki etkenlerden de kaynaklı olduğunu belirtelim.

sol göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı kaç çeşide ayrılır?

Tek bir sebebe ve tek bir hastalığa dayanmayan göğüs ağrısı neden olur, hangi durumlar bu ağrıyı tetikler açıklamalarına geçmeden önce ana hatlarıyla ele alırsak; kalp ve damar kaynaklı, akciğer kaynaklı, sindirim sistemi kaynaklı ve diğerleri şeklinde ayrım yapılması gerekir. Genellikle sol göğüs ağrısı kalp ve damarlarla ilişkilendirirken, sol göğüs ağrısı ile asla alakası olmayan sağ kısımda oluşan ağrılar akciğer, safra kesesi, kaburga kırığı, pankreatit veya zona ile ilişkilendirilebilir. Ancak sürekli üzerine vurgu yaptığımız gibi göğüs ağrısı sebepleri farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Ağrının nerede ve ne aşamada seyrettiğine dikkat etmek hayat kurtarıcı bir önlem olabilir. Özellikle sol göğüs ağrısı nedenleri hafife alınmaması gerekir ve ağrıyla beraber baskı artıyorsa acilen 112’yle irtibata geçmelisiniz.

Göğüs ağrısının genel belirtileri?

Sol göğüs ağrısı nedenleri arasında en stres yaratan hastalık kalp krizi olsa da doktor kontrolünden geçmedikçe netlik kazanmaz. Kalpten kaynaklanan ve sol göğüs ağrısı neden olur sorusu beraberinde kol, çene veya yüzde hissedilen uyuşmalara sebebiyet verir. Aynı anda göğüs ağrısı sırta vurması ya da kaburganın altında ağrı hissetme belirtileri ortaya çıkar. Bu süreçte göğüs ağrısı nefes darlığı da yapabilir. Kalp krizi durumlarında soğuk terleme, baygınlık ve çarpıntılar yaşanır. Göğüs ağrısı nefes darlığı ile birleştiği için bazı anksiyete bozukluğu yaşayanlarda çok daha fazla paniğe neden olabilir. Göğüs ağrısı nedenleri belirtileri açısından herkeste aynı belirtiler gözlenmeyebilir. Örneğin şeker hastaları göğüs ağrısını çok az veya hiç hissetmeyebilirler. Göğüs ağrısı sırta vurması ve beraberinde mide ağrısıyla oluşursa sindirimle alakalı bir sıkıntı yaşandığının göstergesi olabilir. Yine bu tarz durumlarda göğüs ağrısı ve öksürük oluşarak boğazda bir şey varmış hissi yaşanabilir.

göğüs ağrısı nasıl geçer

Göğüs ağrısını tetikleyen etkenler nelerdir?

Göğüs ağrısı nasıl geçer araştırması yapmadan önce sağlık sorunları dışında hangi durumlar göğüs ağrısı yapar, bu durumda oluşan göğüs ağrısı ne iyi gelir konusunda bilgi verelim. Panik atak veya anksiyete bozukluğu, yoğun stres yaşatan olaylar, göğüs kaslarında zorlama ya da incinme, kaburgada kırık veya çatlak, astım ve mide yanmaları, bronşit, zona, pankreas iltihabı, safra kesesi iltihabı, mide ülseri, göğüs kemiği iltihabı gibi durumlarda da göğüs ağrısı oluşur. Bu tarz sebeplerde oluşan göğüs ağrısı veya göğüs üstü ağrısı kalp krizi yaşanıyor paniğe sebep olabilir.

Hamilelik ile göğüs ağrısının bağlantısı nedir?

Hamilelik döneminde kadınların sık yaşadığı sorunlardan biri olan göğüs ağrısı hangi belirtileri taşır diye merak edenlere hemen bir liste hazırlayalım. Neden bu süreçte göğüs ağrısı yaşanır, ortaya çıkan hamilelikte göğüs ağrısı ne zaman biter gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz açıklamaya geçmeden önce göğüs ağrısı hamilelik belirtisi mi diye araştırma yapanlara hamilelikle bağlantısı bulunduğunu ancak her ağrının tek başına gebelik göstergesi sayılamayacağını belirtelim. Gebelikte göğüs ağrısı vücudun değişim geçirmesiyle ortaya çıkan bir belirti olup, her kadının vücudunda aynı etkilere sahip değil. İyi huylu oluşan kistler gebelikte göğüs ağrısı yaşanmasına sebep olabilir. Bunun dışında hormon düzeyinde oluşan dengesiz durumlar, göğüslerde sızıntı, büyüme gibi durumlar göğüs ağrısı oluşmasına zemin hazırlar. Kişinin vücut yapısına ve yaşanan hamilelikte göğüs ağrısı ne zaman biter sorusu pek çok kadının merak ettikleri arasında bulunuyor. Bu durum için net cevap vermek oldukça zor. Bazı kadınlarda ilk üç ay içerisinde ortadan kalkan ağrı, diğerlerinde 9. aylara kadar uzayabiliyor.

sol göğüs ağrısı neden olur

Göğüs ağrısı erkeklerde sık rastlanan bir rahatsızlık mıdır?

Kadınlar için gebelikte göğüs ağrısı ne zaman geçer sorusundan sonra en çok araştırma yapılan konu erkeklerde göğüs ağrısının sık olup olmadığı oluyor. Göğüs ağrısı neden olur erkek vücudunu ne tetikleyebilir sorusu, en başta belirtilen sağlık problemlerinden hiçbirinin yaşamayan erkekler için geçerli bir durum. Genellikle ergenlik döneminde görülen bu durum, göğüs ağrısı neden olur erkek bu durumda ne yapmalı paniklerine sebep olabilir. Bu durum meme bezinde genişlemeyle ilişkilendirilir. Meme ucunda hassasiyet oluşumu, gerginlik ve göğüs ağrısı şeklinde kendini belli eder ancak doktor kontrolünden sonra net tanı koyulur.

Göğüs ağrısına ne iyi gelir?

Göğüs ağrısı nasıl geçer veya sol göğüs ağrısı nasıl geçer konularında araştırma yapmadan önce ilk bilmeniz gereken ağrı yerine göre hareket etmek gerektiği oluyor. Özellikle sol göğüs ağrısı nasıl geçer sorusu çok dikkat edilmesi gereken bir durum. Kalp ve damarla ilişkilendirilen bu bölüm için diğer belirtilerde taşınıyorsa en kısa sürede hastaneye gidilmeli ve asla hafife alınmamalı. Göğüs ağrısı hangi bölüm üzerinde yaşanıyorsa, müdahale ona göre şekil değiştirir. Ancak genel olarak hafif olan göğsün sağ veya göğüs üstü ağrısı için evde yapılabilecekler:

  • Meyankökü kaynatıp içilebilir.
  • Ispanak tüketimini artırmak ağrıları azaltır.
  • Nar suyu, keçiboynuzu ve kuru üzüm tüketimi de ağrıları azaltabilir.
  • Gebelikte göğüs ağrısı ne zaman geçer artık dayanamıyorum diyen veya emziren kadınlarda oluşan ağrılar için sıcak su altında yavaşça göğse masaj yapılmalı.
  • Göğüs ağrısı ve öksürük için oldukça şaşıracağınız fakat göğüs ağrısı ne iyi gelir sorusuna birebir cevap olabilen ebegümeci çayını evinizden eksik etmemelisiniz.
  • Son olarak da hala pek çok kişinin göğüs ağrısı hamilelik belirtisi mi acaba diye merakta kalmasına istinaden ortaya çıkan sırt ağrısıyla beraber oluşan ağrı için de her gün 2 adet sarımsak yutulmalı, böyle masaj hareketleriyle gevşetilmeli.

Göğüs ağrısı için hangi doktora başvurmak gerekir?

Göğüs ağrısı için hangi doktora gidilir sorusunun tek yanıtı göğüs hastalıkları birimine başvurmaktan geçer ancak ani gelen bir göğüs ağrısı, kalp sıkışması durumları oldukça tehlike arz ettiği için direkt müdahale için hastanelerin acil bölümlerine başvurmak gerekir. O anda göğüs ağrısı hangi bölüm üzerindeyse ona uygun ilk müdahaleyi acil doktorları yapabilir ancak sonrasında mutlaka bir göğüs uzmanına görünmeli, gerekli testleri yaptırmalısınız. Çıkan sonuca göre doktorunuzun koyduğu yasaklara uymalı, tavsiye ettiklerine kulak asmalısınız. Hafife alınamayacak kadar önemli bir rahatsızlık olan göğüs ağrısı, erken teşhis ve önlemler sayesinde hayat kurtarıcı özellik taşır.