Hangi Yorgan Nasıl Yıkanır ? Evde Yün Yorgan Yıkama

yorgan nasıl yıkanır

Kışları en sıcak dostumuz olan yorganları, kullanıldığı malzemeye en uygun şekilde yıkamamız çok önemli.

Kışın en soğuk gecelerdeki koruyucumuz yorganlarımız da her malzeme gibi bakteri barındırır, eğer yorganların temizliğine dikkat etmezsek bize iyilikten çok kötülüğü dokunacaktır.

Yünlü, pamuklu, elyaf, kuş tüyü gibi pek çok çeşidi olan yorganların her birinin ayrı ayrı yıkama talimatları ve temizleme malzemeleri var.

 

Yün yorgan nasıl yıkanır?

Yün yorganınız çok büyük değilse ve çamaşır makinasına sığacak boyutlarda ise normal deterjan ve yumuşatıcı koyarak yünlü yıkama programında yıkayabilirsiniz.

Çamaşır makinanıza sığmıyor ise küvetinizde yıkayabilirsiniz. Küveti öncelikle soğuk su ile doldurup yorganı 2 saat suda bekletin ve yünlü çamaşırlar için üretilen özel deterjandan 2 çay bardağı koyun iyice köpürterek yıkayın. İyice yıkandığından emin olunca küvetteki suyu boşaltarak tekrar soğuk temiz su ile doldurun ve iyice durulayın. Açık havada kurutarak bir dahaki kışa kadar saklayabilirsiniz.

Pamuk yorgan nasıl yıkanır?

Pamuk yorganınızı çamaşır makinenizin pamuklu programında yıkayabilirsiniz eğer sığmıyor ise yünlü yorganda olduğu gibi küvette yıkayabilirsiniz.

evde yorgan yıkama

Kuş tüyü yorgan nasıl yıkanır?

Çift kişilik olsa da çok yer kaplamayan kuş tüyü yorganınızı çamaşır makinasının hassas programında yıkayabilirsiniz.

Elyaf yorgan nasıl yıkanır?

Elyaf yorganınızı 30-40 derecelerde çamaşır makinanızda yıkayabilirsiniz, yoksa küvette de yıkama işlemini yapabilirsiniz.

Yorganınızı tekrar kullanmadan önce iyice kuruduğundan emin olmalısınız, eğer geniş bir alanınız varsa yorganı yayarak kurutabilirsiniz.