Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir? Hatmi Çiçeği Çayı Neye İyi Gelir

hatmi çiçeği faydaları 

Şarkılara bile konu olan hatmi çiçeği nedir? Hangi hastalıklara faydalıdır? Peki, hatmi çiçeğini nasıl tüketmek gerekir? Hatmi çiçeği ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızda açıklıyoruz.

Hatmi çiçeği doğanın bize sunduğu faydalı bitkilerin başında yer almaktadır. Latince adı Althaea officinalis olarak da geçen bu şifalı bitki özellikle yaraların iyileşmesinde kullanılmaktadır. En çok merak edilen yönleriyle hatmi çiçeği ile ilgili tüm merak ettiklerinizi sizin için araştırdık.

Hatmi çiçeği nedir?

Ebegümecigiller ailesinden olan hatmi çiçeği Batı Asya bölgesinden yayılmıştır ve ülkemizde hemen hemen her bölgede yetiştirilmektedir. Özellikle sulak yerleri seven hatmi çiçeği ağacı dere kenarlarında rahatlıkla yetiştirilebilen bir bitki türüdür. Yaz sonlarında açan hatmi çiçeği pembe renkli çiçekleriyle oldukça güzel bir görünüme sahiptir.

hatmi çiçeği nedir 

Hatmi çiçeği faydaları nelerdir?

Hatmi çiçeği birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bunlar arasında

 • Yumurtalık ve rahim ağzı kanseri
 • Ağız içi yaraları
 • Öksürük
 • Soğuk algınlığı
 • Mide ve boğaz reflüsü
 • İdrar yolları iltihabı
 • Zona gibi sinir hastalıkları
 • Ağız ve diş sağlığı
 • Güneş yanıkları
 • Saç bakımı
 • Bağırsak iltihapları
 • Prostat hastalıkları
 • Sinüzit iltihabı
 • Sivilce ve akne tedavisi
 • Böbrek iltihabı gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

hatmi çiçeği

Hatmi çiçeği Muammer Yıldız tarafından da son derece şifalı olduğu söylenen bitkiler arasındadır. Hatmi çiçeğini birçok şekilde kullanarak tüketebilirsiniz. Özellikle hatmi çiçeği çayı ve hatmi çiçeği sütü sağlık açısından oldukça faydalıdır.

İbrahim Saraçoğlu’nun en bilinen tariflerinden biri de soğuk algınlığı için kullanılan hatmi çiçeği çayıdır. Peki, hatmi çiçeği çayı nasıl yapılır? Bunun için İbrahim Saraçoğlu’nun vermiş olduğu tariften faydalanabilirsiniz. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz sütle yapılan çay tarifi ile soğuk algınlığı, öksürük ve balgam gibi durumlarda kolayca yaparak tüketebilirsiniz.

Hatmi çiçeği sütle nasıl yapılır?

Bir bardak süt içerisine bir tatlı kaşığı hatmi çiçeği atarak kaynamaya bırakın. 5 dakika kadar kaynadıktan sonra süzün ve aç karnına ister sıcak, isterseniz soğuk olarak tüketin. Bu karışımı günde iki defa ve taze bir şekilde hazırlayarak aç karnına tüketebilirsiniz. Bu çay tarifini düzenli olarak yapmanız durumunda 3 ila 4 gün arasında etkisini gösterdiğini göreceksiniz.

Aktarlardan alabileceğiniz hatmi çiçeği kurusu ile dilerseniz sütle, dilerseniz su ile karıştırarak çay elde edebilirsiniz. Özellikle soğuk kış ayları için her evde bulunması gereken mucizevi bitkiler arasında yer alan hatmi çiçeği öksürük ve balgama karşı son derece etkilidir. Eğer sadece çay olarak tüketmek istemiyorsanız hatmi çiçeği süt, bal gibi besin maddelerini elde ettiğiniz karşıma ekleyebilirsiniz.

hatmi çiçeği çayı 

Hatmi çiçeği bebeklere verilir mi?

Yetişkinler için oldukça şifalı olan hatmi çiçeği bebekler için aynı etkileri göstermeyebilir. Özellikle iki yaşından küçük bebeklere herhangi bir bitki çayı içirmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebekler, yetişkinlere göre daha hassas bir bünyeye sahip oldukları için büyüklere iyi gelen şifalı bitkiler, bebekler üzerinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Hatmi çiçeği kaç yaşında içilir?

Hatmi çiçeği çayı yetişkinlerde öksürük, soğuk algınlığı ve daha birçok hastalığa iyi gelirken, bebeklerde alerjik durumlara sebep olabileceği için 6 yaşından küçük çocukların içmesi önerilmemektedir. Bu yüzden eğer 6 yaşından küçük bir çocuğa, öksürük veya soğuk algınlığı tedavisi için bitki çayı içirmek istiyorsanız mutlaka bir uzman tavsiyesi almanız önerilmektedir.

Her ne kadar doğanın bize sunduğu mucizevi bitkiler var olsa da bazı durumlarda vücudumuz bu bitkilere karşı reaksiyon gösterebilir. Bu yüzden bitkisel ürünler bile olsa, tavsiye edilenden fazlasını tüketmeyiniz.