Her Yüz Tipine Uygun Kahkül Saç Modelleri – Kahkül Modelleri

Kahkül Modelleri

Yıllar geçse de modası değişmeyen bir saç modeli kahkül. Kısasıyla uzunuyla kadınların vazgeçemediği, bir dönem mutlaka denediği ya da denemek için derin düşüncelere daldığı bir model. Dillersen düşmeyen kahkül modelleri ile kendi tarzınızı yeniden oluşturmanız, kendinize yeni bir hava katmanız mümkün. Kahküllü saç modelleri hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmak ve kuaförünüze gitmeden önce birkaç fikir edinmek için buraya göz atabilirsiniz. Kahkül modelleri ve isimleri neler, kahkül kesiminde nelere dikkat edilmeli gibi sorularınızın cevapları burada.

Uzun Kahkül Modeli

kahkül modelleri

kahkül modelleri

Kadınların genellikle kendisine ayrı bir hava katmak ve yüz kusurlarını gizlemek için kullandığı kahkül modellerinden biri uzun kahkül. Hem çok daha kullanışlı hem de çok daha salaş bir görünüm elde etmenizi sağlıyor. Uzun kahküllü saç modelleri daha çok yuvarlak yüz şekline sahip kişiler tarafından tercih ediliyor. Çünkü kısa ve hacmi seyrek olan modeller yuvarlak yüz tipi için pek uygun değil. eğer yuvarlak bir yüzünüz varsa uzun kahküllü saç kullanabilirsiniz. Uzun kahküllü saç modelinin uzunluğunu ise gözlerinize kadar indirebilirsiniz. Eğer bu boy sizi rahatsız edecekse çok az olacak şekilde göz hizasına çıkabilirsiniz ancak bu uzunluğunu ne kadar fazla tutarsanız yüzünüze yakışma ihtimali de o kadar artacak bizden söylemesi. Ayrıca uzun kahküllü saç modeli sayesinde yüzünüzün daha ince ve olduğundan daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer alnınızda sivilcelenmeler varsa bu modelle onları kapatmanızda mümkün. Evde kendiniz de kesebileceğiniz uzun kahkül saç modelleri görenlerin size hayran olmasını sağlayacak.

Ortadan Ayrılmış Kahkül Modeli

kahkül modelleri

kahkül modelleri

Dilediğiniz zaman toplayabileceğiniz kahkül modellerinden biri olan ortadan ayrılmış model genellikle kare ve sivri yüz hatlarına sahip kişiler tarafından tercih ediliyor. Çünkü bu model keskin yüz hatlarının yumuşamasını ve göze çok daha az batmasını sağlıyor. Ortadan ayrılmış kahkül saç modelleri genellikle kaş hizzasında kesiliyor. Ancak siz daha uzun kullanmak isterseniz yanaklarınıza kadar indirebilirsiniz. Ortadan ayrılan bir model olduğu için uzunluğunu dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bu model aynı zamanda gözünün önüne saç gelmesini sevmeyenlerin de ilk tercihleri arasında. Ortadan ayrılmış kahkül saç at kuyruğu, dağınık topuz gibi saç modellerine de hayli fazla yakışıyor. Daha salaş ve doğal bir görünüm elde etmek için kahküllerinize dalga verebilir, saçınızın geri kalan kısmını da aynı dalgayla şekillendirebilirsiniz. Bir davet için de günlük hayat için de ortadan ayrılmış kahkül saç ideal. Ancak bu modelin diğer kısa modeller gibi tam bir kahkül görünümü vermediğini de belirtmek isteriz. Eğer alnınızı tamamen kapatmak isterseniz diğer kahküllü saç modellerine göz atmanız gerekir.

Yandan Ayrılmış Kahkül Modeli

kahkül modelleri kahkül modelleri

Ortandan ayrılmış kahkül size göre değilse ve kahkülünüz diğer modeller gibi kısa olsun istemiyorsanız yandan ayrılmış kahküllü saç modelini değerlendirebilirsiniz. Sağ ya da sol tarafa kahkülünüzün büyük bir çoğunluğunu atmanız yeterli. Bu aşamada yön belirleme tamamen size kalmış durumda. Eğer sol kulağınızda takmaya doyamadığınız küpeleriniz varsa onları kapatmamak adına kahkülünüzü sağ tarafa atabilir ya da yüzünüzün sol tarafından istenmeyen cilt lekeleri varsa bu lekeleri kapatmak için kahkülünüzü sol tarafa atabilirsiniz. Kahküllerinizi çoğu zaman cilt kusurlarını saklama yöntemi olarak görmenizde hiçbir zarar yok ne de olsa. Yandan ayrılmış kahkül modeli eğer çok uzun olursa şekil vermekte zorlanabilirsiniz. Ayrıca kahküllü tutam çok kolay bir şekilde saçlarınıza karışabilir. Bu nedenle uygulayacağınız kahkül modeli boyunu iyi ayarlamanız gerek.

Kısa Kahkül Modeli

kahküllü saç modelleri kahküllü saç modelleri

Kahkül çeşitleri arasında en marjinal duranlardan biri de kısa kahkül. Ancak kısa kahkül kestirmeden önce çok dikkatli olmanız ve düşünmeniz gerekli. Çünkü kısa kahkül ne yazık ki her yüz tipine uygun değil. kısa kahkül kesimi sonrasında kahkül uzatma süresince zorluk yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kısa kahkülün size yakışmayacağını düşünüyorsanız bu modelden uzak durmanızda fayda var. küçük ve ince yüz tipine uygun olan bu model kaşın biraz daha üzerinde kalıyor. Küçük yüz tipleri için en uygun olan kısa kahkül çeşitleri kıvırcık saçlı kişilerinden uzak durması gereken bir model. Şekillendirme aşamasında saç kısalığından dolayı sorun yaşayabilirsiniz. Özellikle sıcak yaz günlerinde kahküle çekilen fön çok uzun süre kalmayacağı için kahkülde kıvrılmalar ve kıvırcıklaşmalar yaşanabilir. Bunun için düz saçlı kişilerin kısa kahkül kestirmeleri çok daha uygun. Kahkül uzatma süresi sancılı olduğundan bu model hakkında kuaförünüze sorular sorabilir, hatta kesim öncesinde kahkül postiş ile denemeler yapabilirsiniz. Kısa kahkül özellikle uzun ve düz saçlarda çok daha hoş bir görünüm sunuyor. Saçlarınızı bu modelle at kuyruğu yapabilir, hem rahat hem de şık bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bombeli Kahkül Modeli

kahküllü saç modelleri kahküllü saç modelleri

Ne çok ne de çok kısa olmayan kahküllere uygulanabilecek bir model bombeli kahkül. Bu kahkül modelinde kahkül boyunun göz hizasında olması en ideali. Sağ ya sol taraftan bir tutam saçın uzun bırakılacağı bombeli kahkülü elde etmek için her gün şekillendirmeniz gerekir. Çünkü bombe görünüm ancak fönle elde edilebiliyor. Kahkülünüzü fön tarağıyla içe doğru birkaç kez fönlemeniz yeterli. Ardından dilediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. Bombeli kahkülde dikkat etmeniz gereken en önemli konu kahkül uzunluğu. Eğer kahkülünüz çok uzun olursa hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkabilir. Aynı durum kısa kahküller için de geçerli. Bombe işleminin saçı çok az miktarda yukarıya çekeceğini göz önüne alarak kesim işlemini yaptırabilirsiniz.

Kahkül Nasıl Kesilir?

Kahkül modellerine göz attıktan sonra kahkül nasıl kesilir sorusuna cevap arıyor olabilirsiniz. Evde küçük işlemler sonrasında kendi kahkülünüzü kendiniz elde edebilirsiniz. Ancak bu işlemin dönüşünün olmadığını da unutmayın. Bu nedenle kesim öncesinde kahkül boyundan modeline kadar her detaya dikkat etmenizde fayda var. kahkül nasıl kesilir sorusuna cevap bulmadan önce kahkül modelinize karar verin. Bu kararda da yüz şeklinizin çok önemli olduğunu unutmayın. Düz bir kahkül elde etmek istiyorsanız kesim sırasında kesinlikle iniş çıkışlardan kaçının. Makas izinin kalmasını istemiyorsanız kesim sırasında başka malzemelerden de yardım alabilirsiniz. Eğer kısa kahkül istiyorsanız maksa izinden korkmanıza gerek yok. Ancak salaş ve doğal bir görünüm olan uzun kahkülde jilet ya da diğer kesim izin bırakmayan seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Kahkülünüzün yoğunluğunun ne kadar olmasını istediğinize de karar vermeniz gerek. Eğer hacimli ve yoğun bir görünüm elde etmek istiyorsanız kahkül kesimi için alacağınız tutamı fazla tutabilirsiniz. Aksini istiyorsanız tutamı azaltmanız yeterli. Alacağınız kahkül tutamını ıslatarak boyutunu ayarlayabilirsiniz. Saçın kurumasında biraz daha kısalacağını göz önüne alarak boyutunu ayarlayabilirsiniz. Kahkül kesimi konusunda kendinize güvenemiyor ya da olumsuz bir sonuç almaktan korkuyorsanız bir kuaförden yardım alabilirsiniz.

kahkül kesimi

Kahkül ve Saç Rengi

Kahkül kesiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir noktada saç rengi. Saçlarınız açık bir renge sahipse ve ince telliyse kesilecek olan kahkülün yoğun ve kısa olmasında fayda var. bu sayede çok daha hacimli bir görünüm elde edebilirsiniz. eğer saçlarınız koyu renkse ve gürse kahkül için alınacak saç tutamını daha az tutmanızda fayda var. çünkü bu durumda kahkülünüz çok abartılı ve kabarık durabilir. Kahkül modelleri ve isimleri hakkında yeterli fikriniz oluştuysa ve saç renginize, yüz tipinize uygun modele karar verdiyseniz kesim işlemine geçebilirsiniz.

kahkül kesimi

Kahkül Nasıl Kullanılır?

Kahkül kesimi sonrasında akıllara takılan bir diğer soru da kahkülün nasıl kullanacağıyla ilgil. Aslında kahkül kullanımı tamamen kişisel zevklere ve saç tipine göre değişiklik gösteriyor. Eğer saçlarınız çok kıvırcıksa kahkül kullanımınız kesinlikle fönsüz olmaz. Yoğun kıvırcıklarınız varsa ve yüzünüze yakışıyorsa kahküllerinizi bu şekilde de bırakabilirsiniz. Kahkül kesimi eğer çok kısaysa saçlarınızın düz olması çok daha rahat etmenizi sağlar. Kış aylarında kahkül kullanımının daha kolay olacağını da belirtmek isteriz. Kahküllü saç modellerini ister günlük hayatta isterseniz de özel günlerde gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. şık bir topuz kahkülle size başka bir hava verebilir. Özel günlerde bu şık topuzu tercih edebilir, günlük hayatta kendiniz yapabileceğiniz salaş bir topuzla kahkülünüzü tamamlayabilirsiniz.

kahküllü saç

Kahkül Kesiminde Yapılan Yanlışlar

Kahkül modelleri bazı insanlara çok yakışsa da bazı insanlar için aynı durum geçerli olmuyor. Bu nedenle kahkül peruk ile önceden denenebilir ve yüzde nasıl duracağına bakılabilir. Kahkül peruk denemesi sonrasında modele karar verilip kesime geçilebilir. Bu aşamada ‘’bana kahkül yakışır mı?’’ sorusunu çok kez soracağınız için kesim öncesinde aşağıdaki maddelere göz atmanızda fayda var. kahkül yakışır mı yakışmaz mı, kahkül kesiminde yapılan hatalar nelerdir ve nasıl olmalı gibi soruların cevaplarını burada bulmanız mümkün.

  • Kahkül şekillendirmesi sırasında kullanılan fırça çok önemli. Eğer fırça çok kıvrımlı olursa ortaya çıkan sonuç rahatsız edici olabilir. aynı durum düzleştiriciyle şekillendirilen kahküller için de geçerli. Çok düz bir kahkül hem çok yapmacık hem de rahatsız edici olur.
  • Eğer kahkülünüzü düzleştirici ile şekillendiriyorsanız cihazınızın derecesini çok yüksek tutmamanız gerek. Ayrıca kahkül üzerinde düzleştiriciyle geçerken iz bırakmamaya da özen gösterin.
  • Saç dipleriniz çok terliyorsa eğer kısa kahkül modellerinden uzak durun. Kahkül kesiminde yapılan en büyük yanlışlardan biri de bu.
  • Kahkül kesimi sonrasında bakım isteyen bir saç modeli. 15 günde ya da ayda bir kesinlikle kahkülünüzü yeniden şekillendirmeniz gerek. Eğer kesim işlemi uygulanmazsa kahkülünüz şeklini kaybeder ve sizi rahatsız eder.
  • Yüz tipine uygun olmayan kahküllerden kesinlikle kaçının.
  • Saçlarınız ince yapılıysa kahkül için alınan tutamı fazla tutun. Aksi takdirde seyrek ve cansız bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Alnınızın bitimindeki saç kısmınızda saç ayırma iziniz varsa kahkülünüzü ortada tutma ihtimaliniz düşer. Bu nedenle saçınızın ayrımlarını kesim öncesinde kaldırmaya çalışın.
  • Sürekli kahkülünüzü şekillendirmeni gerekebilir. Kahkül kesimi öncesinde buna dikkat edin.

kahküllü saç

Takma Kahkül Nedir?

Son dönemlerde popüler olan takma kahkül oldukça kullanışlı bir seçenek sunuyor. Kahkül kestirmek gözünüzde büyüyor ve sonrasında pişman olmaktan korkuyorsanız takma kahkülden yardım alabilirsiniz. Hem bu sayede dilediğiniz zaman kahkülle saç modellerini, dilediğiniz zamansa kahkül olmadan yapılan saç modellerini kolayca uygulayabilirsiniz. Kahkül kesimi öncesinde bu saç modelinin sizde nasıl duracağına da takma kahküller sayesinde karar verebilirsiniz. Bu durumda kahküllü haliniz hakkında kesin bir sonuç elde etmiş olursunuz ve karar verme aşamasında aklınız karışmaz. Kahkül kestirmek takma kahküller sayesinde artık çok daha kolay. Kuaförünüzden ya da internet üzerinde kolayca kahkül postiş seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca takma kahkül çıtçıt olarak da adlandırılıyor. Kahkül çıtçıt özelliği sayesinde saniyeler içerisinde saçın önüne yerleştiriliyor ve istediğiniz görünüme ulaşmış oluyorsunuz. Takma kahkül seçiminde saç renginize ve yapınıza uygun, kaliteli seçenekleri göz önüne alın. Yoksa kahkülünüzün duruşu sizi rahatsız edebilir.