Karaciğer Yağlanması Belirtileri – Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Vücudumuzun en önemli organları arasında olan karaciğerin sayısız görevi bulunuyor. En çok işlevi ve sürekli çalışan organlardan olan karaciğer bize kedimizi iyi hissettirebilmek adına çeşitli fonksiyonlar sağlıyor. Vücut için önemli yağ ve proteinlerin taşınmasını ve gerekli yerlere ulaşmasını, kanın sayısız kimyasaldan ve alkolden temizlenmesini, yağların vücutta sindirilmesini ve atıkların vücuttan atılmasını sağlayan safranın üretilmesini, fazla şekeri nişastaya çevirerek depolanmasını sağlayan, kan pıhtılarını düzenleyen ve enfeksiyona karşı vücudun bağışıklık kazanması sağlayan karaciğer tüm bu görevleri yerine getirebilmek için çok çalışıyor. Sağlıklı ve düzenli beslenme ise her göreve koşan karaciğerin yükünü hafifletmeye yardımcı oluyor. Bu nedenle alınan gıdaların karaciğer üzerinde önemli bir etkisi var. Karaciğer yağlanması belirtileri vücudumuza yardımcı olmayı bıraktığımız an başlıyor. Sürekli şekerli ürünler tüketen biri hem fazla kalori alıyor hem de karaciğerin gereğinden fazla şekeri sürekli olarak dönüştürüp depolamasına neden oluyor. Karaciğer yağlanması nedir diye soranlara en genel hatlarıyla bu şekilde açıklama yapılabilir. Özellikle belli bir yaştan sonra artan bu yağlanmalar günlük alışkanlıklar ve genetik kalıntılarla da doğrudan alakalı. Hareketsiz yaşam, düzensiz ve sağlıksız beslenme genetik faktörlerle birleştiğinde karaciğer yağlanması kaçınılmaz bir sonuç oluyor. Karaciğer yağlanması nasıl önlenir derseniz yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz bu yolun başlangıcı.

karaciğer yağlanması belirtileri

Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Karaciğer yağlanmasının en önemli nedenlerinin başında hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme geliyor. Hareketsiz kalan vücut bir süre sonra sağlıklı işleyişini kaybediyor. Alınan kaloriler harcanacak yer bulamadığında direkt olarak depolanmaya gidiyor. Ve bu düzen uzun süre devam ettiğinde karaciğer yağlanması nedenleri arasında bulunan hareketsiz yaşam en büyük düşmanınız oluyor. Hareketsiz yaşamın bir uzantısı olan sağlıksız beslenme de hareketsiz yaşam kadar zararlı. Karaciğer yağlanması nedir demeden önce karaciğerin yağlanmasına neden olan koşullara bakmak gerekir. Karaciğer yağlanması nedenleri ise şu şekilde devam ediyor;

 • Yüksek alkol kullanımı (alkol içerisinde bulunan yağ asitleri parçanla işlemi için karaciğere gönderiliyor. Ancak karaciğer tarafından parçalanması zor olan bu yağ asitleri parçalanamadığı zaman karaciğerde depolanıyor.)
 • İçeriğine göre bazı ilaçlar
 • Hızlı bir şekilde kilo alıp vermek
 • İlerleyen yaş
 • Aşırı şişmanlık
 • Uzun süre damar yolundan besin almak, normal beslenmemek
 • Yüksek Tansiyon
 • Diyabet
 • Tek öğünde yüksek kalori almak
 • Hormonal bozukluklar
 • A vitamini içeren besinlerden fazla tüketmek

karaciğer yağlanması tedavisi

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer hücrelerinde biriken yağlar bir yere kadar rahatsızlık vermese de belirli bir sınırı aştığında vücut bunun sinyallerini vermeye başlıyor. Artan bu yağlanma karaciğere baskı uygulayarak genişlemesine ve ardından işlevini yapamamasına neden oluyor. Erken teşhis konulduğunda tedavisi mümkün olan karaciğer yağlanmasının ilerleyen aşamaları karaciğer yetmezliğine kadar varıyor. Karaciğer yağlanması belirtisine kulak vererek bunu erken safhada tespit etmek mümkün. Her kişide aynı belirtilere rastlanmasa da karaciğer yağlanması yaşayanlarda genellikle şu belirtiler baş gösteriyor:

 • Uzun süren halsizlik ve bitkinlik, günlük aktivitelerde çok çabuk yorulma.
 • Şiddetli mide bulantıları
 • Eskiye oranla daha sık baş ağrısı
 • Nefesin ve vücudun normalden farklı kokması
 • İştah kaybı
 • Ciltte gözle görülür sorunlar (sivilce, siyah nokta, kaşıntı)
 • Dikkatte eksilme
 • Unutkanlık
 • Karın ağrısı
 • Koltuk altında ve boyun bölgesinde yaşanan renk değişimleri, kararma

Karaciğer Yağlanması Ciltte Belirtileri

Karaciğer yağlanmasında gözle görülür belirtilere şahit olmak da mümkün. Yalnız yağlanmanın ilk zamanlarında çok fazla belirti göremeyebilirsiniz. İlerleyen aşamalarda kendini göstermeye başlayan karaciğer yağlanması ciltte belirtileri genellikle renk değişimleri ve solgunlukla başlıyor. Genellikle canlı bir renginiz varsa bu renk değişimi bir hayli göz çarpacaktır. Beyaz ve soluk bir renginiz varsa sararmalar daha çok yaşanabilir. Renk değişimlerinin yanı sıra aşırı kaşıntı ve kızarıklıklar da karaciğer yağlanması belirtisi olabilir. Ciltte oluşan ve gözle görülür bu etkilere ek olarak vücudun çeşitli yerlerinde şişkinlikler de bu belirtilerin içerisinde yer alabilir. Cildinizde durduk yere kırmızı lekeler çıkması da dikkate alınması ve es geçilmemesi gereken önemli bir nokta. Karaciğer yağlanması zararları açık bir şekilde cilt üzerinde kendini gösteriyor. Vücudumuz içeride olan aksilikleri bazı yollarla cildimize yansıtarak bunun farkına varmamızı sağlıyor.

karaciğer yağlanması nedir

Karaciğer Yağlanmasında Beslenme

Karaciğer yağlanması yaşayanların ve bunun önüne geçmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur beslenme. Hayatımızın her anında karşımıza çıkan sağlıklı beslenme konusu karaciğer yağlanması sebepleri olduğunda da başrolde yer alıyor. Düzensiz beslenme aralıkları, tek öğünde aşırı kalori alımı ve abur cubur içerikli beslenmeler karaciğer yağlanmasında en önemli neden. Tüketilen besinlerin şeker ve yağ açısından zengin olması, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri barındırmaması sağlıksız beslenmenin kapılarını aralıyor. Özellikle düşük proteinli beslenme bir süre sonra vücudun halsiz kalmasını, organların çalışması için gerekli yapı taşlarına ulaşamamasına neden oluyor. Karaciğer yağlanmasına yüksek miktarda A vitamini içeren besinler tüketmek de neden olabiliyor. Karaciğer fazla gelen A vitaminini bir yerden sonra depolamaya başlayarak yağlanmaya başlıyor. Karaciğer yağlanması neden olur demek aslında sağlıksız ve hareketsiz yaşam sonuçları nelerdir sorunun cevabı bir yerde. Geri kalan nedenler de eklendiğinde ne yazık ki bu sorun kaçınılmaz bir hal alıyor.

Karaciğer Yağlanması Sonuçları

Genellikle koşullara ve kişilerin genetik yapısına göre değişiklik gösteren karaciğer yağlanması iki çeşidiyle karşımıza çıkıyor. Bu yağlanmalardan biri basit yağlanma olarak adlandırılıyor. Basit yağlanma seçeneğinde karaciğerde gene bir yağlanma söz konusu ancak iltihaplanma görülmediği için bu seçenekte siroz riski çok fazla yok. İkinci seçenek olan yağlanma türünde karaciğerde depolanan yağın yanında iltihap ve bağ dokusunda yaşanan artış siroz riskini arttırıyor. Karaciğer yağlanması sonuçları ikinci seçenekte daha ciddi olabiliyor. Basit yağlanma seçeneğinde sağlıklı beslenme ve spor gibi unsurları hayatınıza katarak önüne geçebileceğiniz karaciğer yağlanmasında sıra ikinci seçeneğe geldiğinde işler değişiyor. Mutlaka tedavi edilmesi gereken karaciğer yağlanmasının daha fazla ilerlemeden önüne geçilmesi şart. Karaciğer yağlanması basit bir yağlanma ile başlasa da iltihaplanmalar bu yağlanmayı siroza taşıyabilir. Eğer yaşam tarzında iyileştirici değişiklik yapılmaz, karaciğer yağlanması tedavisi sağlanmazsa sonuçlar karaciğer yetmezliğine kadar gidebilir.

karaciğer yağlanması belirtisi

Karaciğer Yağlanmasına Sebep Olan Zararlı Yiyecekler

Sağlıksız beslenme faktörünün yüksek olduğu karaciğer yağlanmasında tüketilmemesi gereken sayısız yiyecek ve içecek mevcut. Bu durumu yaşayanlar için hayli can sıkıcı bir durum olsa da karaciğer yağlanması hafife alınmaması ve dikkat edilmesi gereken bir hastalık. Bu nedenle karaciğer yağlanmasına zararlı yiyecekler tüketmeyi bırakmalı, yeni bir beslenme düzenine başlamalısınız. Karaciğer yağlanması yaşayanların kesinlikle uzak durması gereken besinler ise şu şekilde;

 • Hayvansal yağ içeriği yüksek olan besinler
 • Abur cubur
 • Yüksek şekerli yiyecek ve içecekler
 • Alkol
 • Karbonhidrat değeri yüksek olan besinler
 • Katkı maddesi içeren besinler
 • Hazır gıda
 • Sosis, salam ve sucuk türü besinler
 • Yüksek A vitamini içeren besinler
 • Yağlı yiyecekler
 • Margarin içeren besinler

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer yağlanması tedavisi yöntemleri yağlanmanın derecesine ve çeşidine göre değişiklik gösteriyor. Eğer basit yağlanma olarak adlandırılan karaciğer yağlanması yaşıyorsanız tedavinin süreci azalıp sonuca ulaşmak daha kolay oluyor. Basit yağlanmanın önüne geçmekte en önemli görev size düşüyor. Hayat tarzınızı değiştirerek ve daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek önemli bir değişim kaydedebilirsiniz. Karaciğer yağlanmasının nasıl tedavi edilmesi gerektiği konusunda doktorunuz size kesin bilgiler verecektir. Eğer bu yağlanma daha ileri boyutlardaysa ilaç tedavisi ve uygulanacak başka yöntemler mevcut. Karaciğer yağlanması her ne koşulda olursa olsun sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve alkolden uzak durmak ilk yapılması gerekenler arasında bulunuyor. Karaciğer yağlanması diyeti ile vücudunuzun aldığı zararları hafifletmeniz mümkün. Bildiğiniz diyetlerden biraz farklı olan bu diyette önemli nokta besinlerden alınan miktarlar ve vitaminler. Karaciğere fazladan yüklenen her vitamin size tekrar yağlanma olarak geri dönebilir, bu nedenle tüketilen besinlerin miktarı çok önemli. Sağlıklı olmak adına size iyi gelecek besinleri fazla tüketmeye başlarsanız karaciğer yağlanması zararlarına eklemeler yapmış olursunuz. Her şeyin azı karar çoğu zarar diye boşuna dememiş elbette büyüklerimiz. Basit dozda bulunan karaciğer yağlanmalarına hayat tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek son vermek mümkün fakat bu defa akıllarda diğer seçenek için sorular oluşmaya başlıyor. Karaciğer yağlanması tanısında biraz geç kalmışsanız ve diğer seçenekle karşı karşıyaysanız basit karaciğer yağlanmasında yapacaklarınız bu seviyede yeterli gelmeyebilir. İltihaplı karaciğer yağlanmalarında ciddi bir boyuta taşınan karaciğer yağlanmasının siroza dönüşmemesi için mutlaka doktor gözetiminde tedavi olmanız gerekiyor.

karaciğer yağlanması nedenleri

Karaciğer Yağlanması Testi

Kendi vücudunuzu tanımanın ve vücudunuzda fark ettiğiniz değişikliklere kulak vermeniz önemli. Sağlık problemleri ilk başlarda küçük sinyaller vererek kendini belli etmeye başlıyor. Eğer bu dönemlerde kendinizi ihmal eder, yaşadığınız problemleri görmezden gelerek ertelerseniz bu küçük problemler ilerleyen zamanlarda daha büyük problemleri karşınıza getirebilir. Karaciğer yağlanması yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmenin en kesin yolu elbette bir doktor kontrolünden geçiyor. Karaciğer yağlanması neden olur merak ediyorsanız bu sorulara dikkat etmenizde fayda var. Bu sorular hastalık hakkında size küçükte olsa bazı tüyolar veriyor. Bu nedenle vücudunuzda yaşadığınız değişimlere bakarak karaciğer yağlanması testi sayesinde bu konu hakkında biraz fikir sahibi olabilirsiniz. Aşağıda bulunan sorulara cevabınız genellikle evet oluyorsa bir doktora danışmanızda fayda var.

 • Uzun zamandır hareketsiz bir yaşam sürüyor musunuz?
 • Eskiye oranla daha halsiz ve yorgun musunuz?
 • Şekerli gıdaları fazla tüketiyor musunuz?
 • Son zamanlarda çok sık baş dönmesi ve mide bulantısı yaşadınız mı?
 • İştahınız azaldı mı?
 • Eskiye oranla daha çok unutkanlık yaşıyor musunuz?
 • Artan ağız kokunuz var mı?
 • Son zamanlarda yüzünüzde normalden fazla sivilce çıkmaya başladı mı?
 • Herhangi bir alerjik sorun olmamasına rağmen kırmızı lekelerle karşılaşıyor musunuz?
 • Dikkat ve odaklanma sorunu yaşıyor musunuz?
 • Renginiz solgunlaşmaya başladı mı?
 • Boyun ve yüz çevresinde kararmalar yaşıyor musunuz?

Karaciğer Yağlanması Kürü

Karaciğer yağlanmasını önleme ve mevcut yağlanmayı azaltmak adına bazı yöntemler mevcut. Doktora danışmadan uygulamanızı önermediğimiz bu yöntemlerin arasında birkaç gün süren kürler yer alıyor. Özel tariflerle yapılan bu kürlerde düzenli kullanım ile karaciğerde yağlanmanın azalmasını hedefleniyor. Kişiden kişiye ve yaşanan sorunlara göre etki derecesi değişen bu kürlerin kesin sonuç vermesini beklememek gerek. Karaciğer yağlanması türlerine göre de etkisi tartışılan bu kürler için detaylı bir araştırma yapmadan ve uzamana danışmadan uygulama yapmamanızda fayda var. Gerekli şartlar sağlanırsa ve siz bu tedavinize yardımcı olacak karaciğer yağlanması kürü uygulamak isterseniz sayısız doğal besin sizi bekliyor olacak. Eğer bu kürleri uygulamaya karar verirseniz aşırıya kaçmamanız ve yalnız kürlerden umut beklememeniz gerek. Bol içerek etkisini arttırabileceğiniz bu kürler karaciğer yağlanmasını atlatmanızda size yardımcı bir unsur oluyor yalnızca.

Karaciğer Kürü

 • Bir çay bardağı zeytinyağı
 • İki diş ezilmiş sarımsak
 • Bir parça rendelenmiş zencefil
 • Taze sıkılmış portakal suyu (miktarı isteğe göre ayarlanabilir)

Bu kürün içerisinde bulunan malzemeleri rondodan geçirerek tamamen ezilmesini sağlayabilirsiniz. İçilecek kıvamda olan bu kürü her gün yeniden taze malzemelerle yapmanızı öneriyoruz. 3 gün boyunca her gece yatmadan tüketebileceğiniz bu kürün yanında beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekiyor. Bu kürü ayda bir ya da iki ayda bir uygulayabilirsiniz.

Maydanoz – Limon Kürü

 • 20 adet taze maydanoz dalı
 • Yarım limon

Yapımı oldukça kolay olan bu kürde maydanozları blenderdan geçirerek yapımına başlayabilirsiniz. Ufalanan maydanozların üzerine yarım limonun suyunu sıkın. Limon suyunu maydanozlara ilave ettikten sonra blender içerisinde bulunan malzemelere yarım bardak su eklemeniz yeterli. Bunun ardından son kez blender ile karıştırabileceğiniz bu kürü her sabah kahvaltıdan yaklaşık yarım saat önce tüketmeniz gerekiyor. 15 gün sürmesi gereken bu kür sonrasında tekrar aynı küre devam etmek isterseniz bir hafta ara vermeniz gerekiyor. Kürün içerisinde bulunan maydanoz ve limonun yağ sökücü ve antioksidan özelliği karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu etki sağlıyor.

Lavanta Kürü

 • Lavanta

Çay demlemek kadar basit olan bu kürde kaynayan suya lavanta ekleyip yaklaşık 10 dakika demlemeniz yetiyor. Her gece yatmadan önce içilmesi önerilen bu kürün her gün taze şekilde yapılmasında fayda var. Lavantanın çok fazla demde kalmaması da önemli bir nokta. 15 gün boyunca uygulanabilen bu kür karaciğer yağlanmasına ve sivilcelere iyi geliyor.

Karaciğer Yağlanmasında Şifalı Bitkiler

İlaç tedavisine destek olan bu bitkiler karaciğer yağlanmasının hızla ilerlemesini engelliyor. Eğer çok ileri seviyede bir yağlanmanız yoksa bu bitkileri sağlıklı beslenme ve spora ekleyerek daha kesin sonuçlar elde edebilirsiniz. Karaciğer yağlanmasında şifalı bitkiler sayesinde yaşanan yağlanmayı atlatmak ve olası yağlanmalara karşı önlem almak mümkün. Normal zamanlarda da yaşamınıza dahil etmenizde fayda olan bu bitkiler karaciğer yağlanması nasıl önlenir soruna da cevap niteliğinde. Eğer bu hastalıkla ilgili bir başlangıcınız ve süreciniz yoksa da yağlanmaya karşı önlem almak isterseniz şifa dağıtan bitkileri ara ara tüketebilirsiniz. Bu şifalı bitkiler hem daha sağlıklı olmanızı hem de olası hastalıklardan korunmanızı sağlıyor.

Karahindiba

Genellikle çimlerin üzerinde üflenerek dağıtılan karahindiba karaciğer yağlanmasında olumlu etkileri ile duyanları şaşırtıyor. Aktarlardan rahatlıkla temin edebileceğiniz karahindiba bitkisinin kökünden bir yemek kaşığı alarak normal demleme yöntemini kullanabilirsiniz. 15 dakika dem süresinin yeterli geleceği bu seçenekte günde üç bardağın üzerine çıkmamaya özen gösterin.

Yeşil Çay

Yağ sökücü ve antioksidan özelliği ile yeşil çay karaciğer yağlanmasının tedavisinde kullanılan şifalı bitkilerin başında geliyor. Vücuttan da yağ sökmeye ve yediğiniz besinlerde ki yağın parçalanmasına yardımcı olan yeşil çayı özellikle erken saatlerde tüketmeye önem göstermenizi öneriyoruz. Eğer yeşil çayın etkisini arttırmak isterseniz içerisine birkaç dilim limon ekleyebilirsiniz. Limon yeşil çayın içimini de kolaylaştırıyor. İdrar söktürücü özelliği sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlayan bu çay 2 bardaktan fazla tüketmemenizde fayda var.

Zerdeçal

Yeşil çay gibi antioksidan özelliği yüksek olan zerdeçal karaciğer yağlanması diyeti yapanlara destek olan bitkiler arasında yer alıyor. Yağ yakımına yardımcı olan zerdeçal bu yağların karaciğerde depolanmasına engel oluyor. Bir kaşık zerdeçal tozunu dilerseniz sıcak su da demleyip dilerseniz bir bardak süte karıştırıp tüketebilirsiniz. Günde iki bardak tüketebileceğiniz bu bitki sağladığı olumlu etkileri ile karaciğer yağlanması sebeplerinin oluşturduğu etkileri iyileştiriyor.