Saç Dökülmesi Nedenleri & Sebepleri – Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

saç dökülmesi

Birçok kişinin sık yaşadığı saç dökülmesi ve beraberinde getirdiği sorunlar çoğu zaman can sıkıcı durumları meydana getiriyor. Kadın ve erkeklerde saç yapılarına göre değişen dökülme türleri saç dökülmesi yaşayanların sosyal hayatlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu olumsuzlukların biri ise kişinin yaşadığı özgüven kaybı. Özellikle son zamanlarda trendlerin ve modanın insanlara nasıl gözükmesini söylemesi en küçük saç dökülmesi probleminde özgüven kaybına neden oluyor. Güzellik algısındaki yaygın düşünce direkt olarak saç dökülmesinin sonuçları üzerinde etkili esasında. Saç dökülmesinin psikolojik sonuçları arasında bunlar yer alırken her kişinin yaşadığı dökülme probleminin nedenleri ise farklı. Kimi insanda stres saç dökülmesi ile sonuçlanırken kimisinde bu dökülmede genetik faktörler etkili olabiliyor. Dökülme her ne sebepten dolayı yaşanırsa yaşansın bu sorunla karşı karşıya kalan kişilerin aklına takılan en önemli soru saç dökülmesi nasıl önlenir oluyor.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi nedenleri psikolojik ve vücudun bazı eksikliklerine dayanabilir. Her saç telinin farklı büyüme evrelerine sahip olması ve 6 – 8 yıllık büyüme evresinin ardından saç tellerinin dinlenme evresine geçmesinden sonra yaşanan süreçlerin farklılık göstermesi saç dökülmesinin sebebi için yapılan araştırmalara yardımcı oluyor. Dinlenme evresinden yaklaşık 3 ay sonra saç telleri kendiliğinden dökülmeye başlıyor ve bu dökülme günde yüz saç teline kadar normal sayılıyor. Sizin bu noktada dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer günde yüz telden fazla saç dökülmesi gözlemliyorsanız saç dökülmesi nedenleri konusunda bir uzmana danışmanız faydalı olabilir. Eğer mevsim geçişlerinde artan saç dökülmeleriniz varsa bunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Bu dönemlerde saç dökülmelerinin artması çok doğal. Sürekli devam eden dökülmeler yaşıyorsanız saç dökülmesine karşı önlemler almanız gerekiyor.

saç dökülmesi nedenleri

Saç Dökülmesi Ve Saç Yıkaması Arasındaki İlişki

Birçok kişinin atladığı noktaların başında saçı yıkama yöntemi ve sıklığı geliyor.  Saç dökülmesi sebepleri arasında gelen sık yıkama belirli bir süreden sonra saç derisinin doğal yapısına karşı tehdit oluşturuyor. Saçları sık yıkayarak temiz kalmasını sağlamak her ne kadar kulağa hoş gelse de saçınızın kendi yağından beslenmesi de gerekiyor. Sık yıkama sonucunda saç derisinde yağlanma zorlaşıyor ve saç bu yağın içinden kullanması gereken vitaminleri alamıyor. Saç dökülmesi için çözüm niteliğinde olan bu noktada ara ara saçları dinlendirmek ve her banyoda şampuan kullanmamaya özen göstermek gerekiyor. Diğer önemli nokta olan saçları yıkama yönteminde sıkça yapılan hataların başında gelen aşırı sıcak su kullanma ve saçı fazla ovalama saç köklerinde zarara neden oluyor. Saç dökülmesini engellemek için banyoda kullanılan suyu ılık olması, saçları şampuanlamada nazik hareketlerde bulunulması ve banyodan çıktıktan sonra kuruma işleminde saçın fazla hırpalanmaması gerekiyor.

Saç Dökülmesi ve Beslenme Arasındaki İlişki

Saç dökülmesi erkek ve kadınların sıkça karşılaştığı sorunların başında geliyor. Bu konuda birçok kişinin endişeleri ve bu endişelerin getirisi olan çözüm yolları var. Dış faktörlerin saça verdiği zararların yanında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise beslenme düzeni. Saçı serumlar, maskeler ve saç dökülmesini önleyen şampuan seçenekleri ile dışarıdan tedavi ederken beslenme unsurunu gözden kaçırabiliyoruz. Vücudumuzda işleyen mükemmel bir sistem ve bu sistemleri destekleyen sayısız yapı taşı bulunuyor. Biz vücudumuza ne kadar iyi davranırsak bunun karşılığını da o kadar iyi alıyoruz. Sağlıklı beslenen ve düzenli spor yapan bir kişi bunun karşılığını fit bir vücut ile alıyor. Eğer canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız beslenmenize ve aldığınız besinlerin kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Saç dökülmesi vitamin eksikliği yaşayanların sıkça karşılaştığı sorunların başında geliyor. Eğer yoğun bir saç dökülmeniz varsa vücudunuz size bir şeylerin eksik olduğunu anlatmaya çalışıyor olabilir. Vücudunuzun sesine kulak vermenizde fayda var. Bir doktor kontrolünden geçerek vücudunuzda nelerin eksik olduğunu öğrenebilir ve beslenme düzeninizi bu eksikleri tamamlama doğrultusunda planlayabilirsiniz. Doktorunuzdan besin takviyesi konusunda öneriler de alabilirsiniz. Vücudunuzun üretmediği ve sizin dışardan temin etmeniz gereken vitamin ve minerallerin olması durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmayı hayatınıza dahil ettikten sonra saçınızda dökülme devam ediyorsa kesinlikle bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.

saç dökülmesi neden olur

Saç Dökülmesi ve Stres Arasındaki İlişki

Saç dökülmesi neden olur sorunun başlıca nedenleri arasında yer alan stres artık birçok kişinin günlük hayatında sürekli karşılaştığı bir unsur. Zorlaşan yaşam koşulları ve iş hayatında yaşanan güçlükler beraberinde stresi de getiriyor. Saç dökülesinde önemli bir etkisi olan stresin her geçen gün artması sayısız olumsuz etkiyi arkasında getiriyor. Rahat bir yaşam herkes için mümkün olmasa da üzüntüye sebep veren şeylerden uzak durmak, daha az strese girmek ve gün içerisinde kişilerin kendilerine nefes alacak duraklar bırakması biraz olsun iyileştirici etki sağlıyor. Hemen hemen her köşede karşımıza çıkan ve bizi etkisi altına alan stres unsuru yalnızca saç dökülmesinin değil sayısız hastalığında başlangıcı aslında. Saç dökülmesini önleyen şampuan da kullansanız, sayısız maske de uygulasanız yoğun bir stres altında olduğunuz sürece bu yöntemlerin etkisi sizin için çok kalıcı olmayabilir. Stressiz bir hayata ulaşmanın bir hayli zor olduğu bugünlerde sizi üzen şeylerden kaçamıyorsanız mevcut durumun sizi çok fazla etkilememesine özen göstermenizde fayda var.

Kadınlar İçin Saç Dökülme Nedenleri

Kadın ve erkeklerin farklı yapı ve hormonlara sahip olması yaşanan saç dökülmelerinin de nedenlerini değiştiriyor. Saç dökülmesi nedenleri kadın için olduğunda başka bir boyutla karşımıza çıkıyor. Genellikle erkeklerde karşımıza çıkan kellik sorunu kadınlarda da ortaya çıkabiliyor. Özellikle yaşlanmayla birlikte gelen menopoz dönemleri kadınlarda saç dökülmesinin en sık görüldüğü dönem. Erkeklere oranla daha uzun ve gür saçlara sahip olan kadınların yaşadığı dökülmeler çoğu zaman önemsenmiyor. Fazla saça sahip kadınlar bu dökülmeleri bir noktaya kadar normal sayabilir. Ancak bu dökülmeler rahatsız edici noktalara ulaştığında saç dökülmesine karşı önlem almak gerekiyor. Kadın ve erkeklerin saç dökülme sebebi konusunda stres ortak düşmanı. Bunun yanında saç dökülme nedenleri kadın için hormonsal değişiklikler ve gebelik döneminde yaşanan değişimlerle karşımıza çıkıyor. Kadınların saçlarına çok fazla işlem uygulaması da cansızlaşan saçların dökülmesine neden oluyor. Sürekli uygulanan fön, boya ve saça ilaçla uygulanan perma işlemi saç kayıplarına neden olabiliyor.

saç dökülmesine karşı

Erkekler İçin Saç Dökülme Nedenleri

Her bireyin korkulu rüyası olan saç dökülmesi erkek için daha da korkutucu olabiliyor. Kadınlarda saç dökülmesinde etkili olan dış faktörler sıra erkeklere geldiği zaman yerini genetik faktörlere bırakıyor. Saç dökülmesinin nedenleri erkek için genellikle aileden gelen faktörlerle bağlantı oluyor. Dış faktörlerden kişinin kendini koruması daha kolay bir seçenek olurken konu genetik faktörlere geldiğinde işler biraz daha zorlaşıyor. Saç dökülmesini engellemek için dışarıdan alınacak ilaçlar ve serumlar çoğu zaman işe yarasa da kalıcı bir çözüm olmuyor. Erkeklerde genellikle ön ve orta kısımlarda yaşanan saç dökülmesi ilerleyen aşamalarda kellikle sonuçlanabiliyor. Birçok erkeğin sosyal hayatına da yansıyan bu durumdan kurtulmak için kişiler saç dökülmesini durdurmak ve yeni saçlar çıkmasını sağlamak için doğal yollara başvuruyor. Bu yöntemlerin etkisi elbette kişiden kişiye farklılık gösteriyor ve ne yazık ki başvurulan çoğu yöntem kalıcı bir sonuç sağlamıyor. Saç dökülmesinin nedenleri erkek için bazen daha da içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Stresli bir hayatın en önemli nedeni olduğu bu dökülmeler kişilerin daha çok strese girmesine de neden oluyor. Saç dökülmesi yaşayanların ilk önce bu durumu kabullenmesi ardından konu hakkında bir uzmana danışarak önlemler alması bu sürecin daha hafif atlatılmasını sağlıyor.

saç dökülmesi sebepleri

Saç Dökülmesine Karşı Önlemler

Normal seyirden farklı dökülmeler yaşıyorsanız buna karşı alabileceğiniz sayısız önlem bulunuyor. İlk başta saç dökülmesi neden olur sorusuna cevap bulmanız gerekiyor. Saçınıza yaptırdığınız işlemler, hava kirliliği, mevsim geçişleri, fazla yıkama ve saç tipinize uygun olmayan ürünler saç dökülmesi sebepleri arasında başlıca etkenler olabilir. Aşırı yıkama ve yıkama sırasında normalden sıcak su kullanmak saçlarınızın yıpranmasına ve erken dökülmesine neden olabilir. Bunun yanında saça gereğinden fazla boya işlemi uygulamak saç derisinde tahribatlara yol açarak sağlıklı saçların güçsüzleşip dökülmesine neden oluyor. Saç dökülmesi şampuan ile de ilişkilendirilebilir. Saç tipinize uygun olmayan şampuanlar dökülme ile size sinyaller veriliyor. Bu nedenle şampuanınızı saç tipinize uygun ve kaliteli şampuanları tercih etmenizde fayda var. Saç dökülmesini önlemek çoğu zaman sanıldığı kadar zor bir durum değil. Saçınızın size verdiği sinyallere dikkat ederek bu sorunu aşmanız mümkün. Dış faktörlerin saçınızı yıpratıp dökülmesine etkisi bir hayli çok olsa da saç dökülmesi vitamin eksikliği yaşayanlarda artarak karşımıza çıkıyor. Dıştan yapılan bakımların yanında beslenmenize dikkat etmeniz ve aldığınız vitaminlerin vücudunuza yeterli geldiğinize emin olmalısınız. Saç dökülmesi için sayısız neden ve bu nedenleri tedavi edebilecek sayısız unsur mevcut. Bu konuda size düşen görev saçınızı dış faktörlerden olabildiğince korumak ve beslenmenize dikkat etmek.

saç dökülmesi erkek

Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Yöntemler

Birçok kişinin hayatını ciddi anlamda etkileyen saç dökülmesini önlemek için sayısız doğal yöntem mevcut. Kalıcılığı ve etkisi kişiden kişiye ve koşullara göre değişen bu yöntemlerde dökülmeye karşı kesin bir sonuç sağlanmasa da eskiye oranla saçın daha iyi bir duruma gelmesi mümkün. Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusunu sıkça duymaya başladığımız son günlerde bu sorunun arkasından gelen cevaplardan en dikkat çekeni ise sarımsak. İnsan sağlığında sıkça başvurulan sarımsak konu saç dökülmesine geldiğinde de sunduğu faydalarla biliniyor. Saç dökülmesine sarımsak ile çözüm bulmak isteyenler için farklı uygulama yöntemleri olan bu doğal seçenekte sarımsağın saç köklerini canlandırma özelliği bulunuyor. Saç köklerine verdiği canlandırma ile kökleri harekete geçiren sarımsak yeni saçların çıkmasına yardım ederken mevcut saçların da güçlenmesini sağlıyor. Doğal yöntemler arasında bulunan ve birçok kişinin yaşadığı sorunlardan olan saç dökülmesine sarımsak ile çözüm sağlanabiliyor. Bunun yanında yılan yağının yeni saç çıkarma özelliği düzenli kullanım sonucunda saç dökülmesi yaşayanların yardımına koşuyor. Badem yağı ve zeytinyağı saçı besleyen ve onaran diğer yağlar arasında yerini alıyor. Bu süreçte saç dökülmesi yaşayanların sabırlı olması ise en önemli noktalar arasında.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuanlar

Saç bakımında ve dökülmesinde önemli bir noktada yer alan şampuan konusunda yanlış seçimler de saç dökülmesine neden olan ve dökülmeyi arttıran seçenekler arasında yer alabiliyor. Saç dökülmesi şampuan seçiminiz hakkında size bazı sinyaller veriyor olabilir. Kullandığınız şampuanın saç tipinize uygun olmaması ve içerinde bulunan kimyasalların saçınızda farklı sonuçlar doğurması mümkün. Son zamanlarda artan saç dökülmelerine karşı özellikle eczanelerde saç dökülmesi için şampuan seçenekleri bulunuyor. Marka ve içerik olarak değişiklik gösteren bu ürünler normal şampuanlara göre farklı seçenekler sunuyor. Saçınızın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri bu yöntemlerle almanız mümkün. Saç dökülmesi için şampuan kullanmaya karar verdiğinizde bu ürünlerin içerisinde paraben, Saodyum Lauryl Sulfate (SLS), silikon ve Sodium Laureth Sulfate (SLES) gibi maddelerin bulunmamasına özen göstermelisiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Serumlar

Çeşitli markaların sunduğu serumlar saç dökülmesinde önleyici etki sunuyor. Genellikle gün içerisinde saçlarınız yoğun hava kirliliği, güneş, egzoz ve sigara dumanı gibi kötü etkenlere maruz kalıyor. Durum böyle olunca canlılığını yitiren ve kopmaya başlayan saçları dıştan beslemek gerekiyor. Saça canlılığını geri veren saç dökülmesi serumları güçlenen saçların dökülmesini engelliyor. Genellikle sabah ve akşam kullanılan serumlar sabah saçınızı güne hazırlarken geceleri yoğun bir bakım sağlıyor. Saçlarınıza serum uygulayıp dışarı çıktığınızda bu serumlar saç tellerini koruyarak dış faktörlerden daha az etkilenmenizi sağlıyor. Saç dökülmesi serumları yeni saçların çıkmasını ve saç köklerin güçlenmesine yardımcı oluyor.

saç dökülmesi nasıl önlenir

Saç Dökülmesine Karşı Maske

Saç dökülmesinde kullanılan yöntemler çoğu zaman tercihlere göre değişebiliyor. Saç dökülmesine maske uygulaması en çok tercih edilen dökülme karşıtı önlemler arasında yer alıyor. Bu maskeler kadınlar ve erkekler için farklılık gösterse de evde yapılan doğal maskeler genellikle her iki taraf içinde uygulanabiliyor. Evde doğal yöntemlerle haftada iki ya da üç kez uygulayabileceğiniz bu maskelerde kullanılan ürünler saç köklerini beslemeye yardımcı oluyor. Saç dökülmesini durdurmak için doğanın bize sunduğu nimetlerden faydalanmak en güzel seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

  • Yumurta Maskesi

Saç dökülmesinde evde hazırlanan en kolay maskeler arasında yer alan yumurta maskesinde yumurtanın beyazının içerdiği protein saçınızın köklerine nüfuz ediyor. Bir yumurtaya bir bardak süt, iki yemek kaşığı limon ve zeytinyağı ekleyerek zenginleştirebileceğiniz bu maskede tüm ürünleri bir kaba koyup çırpmanız yeterli. Bu karışımı saçınızda 20 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

  • Muz Maskesi

Muzun içerisinde bulunan potasyum, yağ, vitamin ve antioksidanlar saç dökülmesine maske ile çözüm arayanların yardımına koşuyor. İki adet muzun içerisine birer kaşık bal, zeytinyağı ve hindistancevizi yağı ekleyerek elde edeceğiniz karışımı 15 dakika saçınızda bekletmeniz yeterli.

  • Yoğurt Maskesi

Saçların ihtiyacı olan vitaminleri sağlayan bu maske ile saçlarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Yoğurtun içinde bulunan B vitamini, D vitamini ve proteinler direkt olarak saç derisi tarafından emiliyor. Yoğurt maskesinde yoğurtun içine ekleyeceğiniz Bir yemek kaşığı bal ve elma sirkesi saçınızın daha canlı ve sağlıklı olmasına yardımcı oluyor.

  • Avokado Maskesi

Saçın gelişimine yardımcı olan avokado içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde saç köklerine bakım yapıyor. Saç derisinde oluşan iltihaplanmalara karşı da iyileştirici etkisi olan avokado maskesinde küçük bir avokadoyu ezip içerisine biraz süt, zeytinyağı ve badem yağı ekleyerek zengin bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışımı haftada iki kere 20 dakika saçınızda bekletip durulamanız yeterli.

  • Biberiye Maskesi

Saç dökülmelerine karşı uzun zamandır kullanılan biberiye mevcut saçı beslerken antioksidan özelliği ile saç köklerini temizliyor. Biberiye maskesinde taze biberiye dallarını sıcak su da 3 – 5 dakika beklettikten sonra elde ettiğiniz suyu soğumaya bırakın. Soğuyan suyu saç diplerinize masaj yaparak uygulamanın ardından suyu saçınızda 15 – 25 dakika arasında bekletebilirsiniz. Daha sonra ılık suyla nazik bir şekilde saçınızı durulamanız yeterli.