Argan Yağı Ne İşe Yarar – Argan Yağı Faydaları Nelerdir ?

argan yağı

Afrika bölgesinin kuzey kısmında bulunan Fas’ta yetiştirilen Argan ağacının tohumlarından çıkartılan argan yağı uzun yıllardır sağlık ve güzellik alanlarında kullanıyor. Çok eski zamanlara dayanan tarihi ile argan yağı özellikle sağlık amacıyla bu bölgede yemeklerde kullanıyor ve insanlar bu yağdan şifa buluyor. Artan sağlık ve güzellik kaygılarıyla alternatif tıpa yönelmenin sonucunda her geçen gün argan yağı önem kazanmaya başladı ve bu yağ birçok kişinin vazgeçilmezleri arasında. Saç bakım ürünlerinde sıkça karşımıza çıkan argan yağı saçın sağlıklı uzamasında da önemli bir yerde. Bu nedenle kadınlar arasında sıkça tercih edilen argan yağlı serumlar ve saç bakım ürünleri her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlıyor. Güzelliğin sırrını doğal ürünlerde arayanların başköşesinde tuttuğu ürünlerin arasında bulunan bu yağ sunduğu sayısız faydasıyla birçok kişinin yardımına koşuyor. Argan yağı ne işe yarar diye soranlara ise saçtan cilde kadar tüm vücudunuzda kullanabileceğiniz bir bakım ürünü diyebileceğimiz bu mucizevi yağ birçok soruna çözüm sunuyor.

argan yağı nasıl kullanılır

Argan Ağacı Hakkında

Bin bir zahmetle yetiştirilen Argan ağacı yağının güzellik sektöründe ilgi görmeye başlamasıyla bu ağaç hakkında merak edilenler de artıyor. Yalnızca Fas’ta yetişen bu ağaç oldukça özenli bir bakım istiyor. Zeytin ağacını andıran yaprakları ve 10 – 15 cm uzunluğunda bulunan gövdesiyle karşımıza çıkan Argan ağacının iyi bakılması durumunda ömrü de uzun oluyor. 200 yılı bulan ömrü ve sert kabuklu meyveleriyle insanlara şifa dağıtan Argan ağacının bu sert kabuklu meyvelerinden argan yağı elde ediliyor.

Argan Yağı Nedir?

Özenle yetiştirilen Argan ağacının verdiği sert kabuklu meyvelerin kırılan kabuklarında yumuşak yapıya sahip bir çekirdek bulunuyor. Argan yağı nedir sorusuna cevap veren bu çekirdek kavrulma ve öğütülme işlemlerinden geçiyor. Öğütme işlemi sonrasında çekirdeğin iç kısmında bulunan ve bu işlemler sonrasında kendini gösteren kahverengi yapılı hamurumsu madde argan yağının ham maddesini oluşturuyor. Hamurumsu maddenin su katılarak yoğurulma işlemi görmesinden sonra çıkan sıvı saf argan yağı olarak kullanılabiliyor. Argan yağı nedir dendiğinde bu hamurumsu yapının çıkardığı sıvıdır demek en doğrusu oluyor.

argan yağı nedir

Argan Yağı Faydaları

Argan yağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde güçlü bir bakım ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yüksek miktarda A ve E vitaminine sahip olmasından dolayı cilde ve saça derinden bir bakım yapmanızı sağlayan bu yağ cilt, saç, yüz, ayak ve tırnak bakımlarının da vazgeçilmezleri arasında.

  • Argan Yağının Cilt İçin Faydaları: Cilt bakımında son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlayan argan yağı besleyici özelliği ile cildin yenilenmesine ve canlanmasına yardım ediyor. Argan yağı faydaları arasında bulunan yaşlanma karşıtı özelliği yüzde oluşan kırışıkların düşmanı. Yorgunluğun getirdiği gözaltı torbalarına da savaş açan argan yağı düzenli kullanımda bu sorunlardan kurtulmanıza yardımcı oluyor. Cilt tipine göre etkileri değişebilen bu yağ sahip olduğu E vitamini ile cildin parlamasını sağlıyor. Ciltte tahriş gibi sorunlara neden olmayan argan yağı taşıdığı nemlendirici özelliği sayesinde cildinizin yumuşacık olmasına da yardımcı oluyor. Besleyici özelliğinin yanında sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde ciltte oluşan mikroplardan cildi temizleyerek erken yıpranmalarını engelliyor. Aynı zamanda bu özelliği sayesinde ciltte oluşan siyah nokta ve sivilceleri gidermede ve yeni oluşumları engellemede de etkili. Yüksek nemlendirici özelliği sayesinde özellikle kış aylarında dudak çatlakların da hızlı bir iyileşmesini sağlıyor.
  • Argan Yağının Saç İçin Faydaları: Genellikle saç bakımında kullanılan ve birçok kişinin tercih ettiği argan saçın sağlıklı uzamasını ve daha canlı görünmesini sağlıyor. Arga yağının saça faydaları arasında en önemli etkisi sağlıklı uzama sağlaması. Saçın yumuşak ve ipeksi bir hal almasına yardımcı olan argan yağı faydaları arasında kırıkların tedavisi edilmesi yer alıyor. Kırılan ve yıpranan saçların onarımında sıkça kullanılan bu yağ sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde bu olumsuzlukları iyileştiriyor. Argan yağının saça faydaları sayesinde saçlarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlıyor. Sağlıklı ve güçlü saçlar ise birçok kişinin kendini daha özgüvenli hissetmesini sağlıyor.
  • Argan Yağının Çatlaklar İçin Faydaları: Gebelik dönemi ve sonrasında kadınların sıkça yaşadığı çatlak sorunlarına argan yağı içerdiği yüksek E vitamini ile yardımcı oluyor. Gebelik süresince ve sonrasında düzenli argan yağı kullanımı sonucunda cilt yağın içerisinde bulunan vitaminler sayesinde elastik bir özellik kazanıyor. Sağladığı bu özellik sayesinde çatlakları en aza indiren argan yağı gebelik süresince de cildin yumuşak ve canlı kalmasını sağlıyor.

argan yağı kullanımı

Argan Yağı Kullanımı

Argan yağı nasıl kullanılır sorusuna cevap vermeden önce sizi rahatsız eden ve gidermek istediğiniz sorununuzun ne olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Saçta ve ciltte farklı şekilde kullanılan argan yağında her iki kısım için uygulanacak farklı yöntemler bulunuyor. Cilt bakımında özellikle kırışıklıkları önleyen argan yağı sıra saça geldiğinde canlı ve sağlıklı uzayan saçlar vaat ediyor. Argan yağı kullananlar saçlarında yaşadıkları değişimleri belirli bir süre fark etmeye başlıyor. Gözle görülür değişiklikler sunan bu yağ argan yağı nasıl kullanılır diye düşünenlere sayısız kullanım seçeneği sunuyor.

Saç İçin Argan Yağı Kullanımı

  • Saçınızın uzunluğuna göre ayarladığınız argan yağı miktarını önceliği saç diplerine vererek saç uçlarınıza kadar uygulayın. Tüm saça dağılan argan yağının ardından saç diplerinize yavaş ve dairesel hareketlerle masaj yaparak bir süre aynı hareketlerle devam edin. Saç diplerinize yaptığınız bu masaj kan dolaşımınıza hızlandırarak saç köklerini uyarıyor ve yağın saç köklerine daha kolay ulaşmasını sağlıyor. Bu uygulamanın ardından sıcak bir havluyu başınıza sararak yaklaşık bir saat saçınızın argan yağını çekmesini bekleyin. Bir saat sonra saçınızı durulayabilirsiniz. Burada önemli olan nokta saçınıza gereğinden fazla argan yağı uygulamamanız. Fazla uygulanan argan yağını saçınızdan çıkarabilmek adına daha fazla şampuan kullanmanız gerekebilir, bu da saç derinizde kurumalara yol açarak bakımınızın işe yaramamasına neden olabilir.
  • Bu seçenekte ise argan yağı kullanımı sonrasında durulamaya gerek kalmıyor. Normal serumlar gibi uygulayabileceğiniz bu yöntemde duştan çıktıktan sonra nemli saçlarınıza bir miktar argan yağını masaj yaparak uygulamanız yeterli. Yalnız fazla argan yağı kullanmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Fazla argan yağı kullanımı saçnızın yağlı gözükmesine neden olabilir. Bu uygulamada saç diplerine çok yoğunlaşmadan saç uçlarını hedefleyebilirsiniz.

argan yağı ne işe yarar

Cilt İçin Argan Yağı Kullanımı

  • Argan yağının saf halini cildinize dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz. İçerdiği yüksek E vitamini sayesinde ciltte oluşan kırışıklıklara karşı etkili olan argan yağını yüzünüze 10 – 15 dakika masaj yaparak uyguladıktan sonra yüzünüzü sıcak su ile durulayabilirsiniz. Cildinizin nemlenmesini ve canlanmasını sağlayan bu yöntemde düzenli kullanımda ciltteki kırışıklıkları azaltmada ve yeni oluşacak olan kırışıklıkları önlemede yardımcı oluyor.
  • Argan yağı kullanımında diğer bir yöntem ise gece yatmadan cildinize masaj yaparak uygulayacağınız yöntem yer alıyor. Yastığınıza bir havlu sererek yastığınızın lekelenmesini önleyebileceğiniz bu yöntemde tüm gece yüzünüzde kalan argan yağı yoğun bir bakım sağlıyor. Sabah uyandığınızda ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu yöntemde çok fazla miktarda argan yağı kullanmamanız gerekiyor. Fazla kullanım sonucunda yağ yüzünüzden akabilir. Birkaç damla argan yağı tüm yüzünüze yeterli gelecektir. Dilerseniz boyun ve dekolte bölgenize de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Argan Yağlı Sabun

Serum ve saç bakım ürünlerinde sıkça karşımıza çıkan argan yağı özel yapım sabunlara da renk katıyor. Kişisel bakımında kullandığınız sabunun argan yağlı seçeneğini tercih edebilirsiniz. Argan yağlı sabun içerisinde bulunan omega 9 saçınızı ve cildinizi besleyerek daha canlı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı oluyor. Argan yağlı sabun saça kullanıldığında saçların dökülmesine karşı engelleyici etkisiyle saçların daha sağlıklı uzamasını sağlıyor. Saç derisinde bulunan yağın dengelenmesini sağlayan argan yağlı sabun saç köklerinde oluşan kapanma ve yıpranmaları önlüyor. Açık ve sağlıklı gözenekler saçların sağlıklı uzamasında önemli bir etki. Bu nedenle saç temizliğinde sıkça kullanılan argan yağlı sabun besleyici özelliği ile saçınızda muhteşem sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

Argan yağlı sabun cilt için kullanıldığında ise cilde yumuşaklık ve canlılık katıyor. Ciltte oluşan sivilcelenmelerin önüne geçen bu sabun günlük kullanım için de gayet uygun. Her sabah ve gece yatmadan yüzünüzde kullanabileceğiniz argan yağlı sabun anti bakteriyel özelliği sayesinde ciltte temizleyici görevi görüyor. Normal sabunların yüzde neden olduğu kuruluğa argan yağlı sabunda rastlanmıyor. Nemlendirici etkisi yüksek olan bu sabunlar hem bakım yapıyor hem de cildi nemlendiriyor.

argan yağı markaları

Argan Yağlı Şampuan

Güzellik ve bakım ürünlerinde sıkça karşımıza çıkan argan yağı sıra şampuanlara geldiğinde bizlere yardımcı olmaya devam ediyor. Artık neredeyse her markette argan yağlı şampuan seçeneği bulunuyor. Normal şampuan kullanmak istemeyenlerin ilk seçenekleri arasında olan bu şampuanlar besleyici özelliği ile saçları uzatmada ve canlı göstermede bir hayli etkili. Saç temizleme sırasında aynı anda bakım yapmak isteyenlere avantajlı bir fırsat sunan bu şampuanların içerisinde bulunan vitamin ve mineraller saç derisinin nemlenmesini ve saç tellerinin güçlenmesini sağlıyor. Argan yağlı şampuan alırken şampuanın içerisinde bulunan argan yağı miktarına dikkat etmek gerekiyor. Ambalajların arkasında yazan miktarlarla saçınızın yıpranma durumunu karşılaştırıp karar vermeniz en iyisi. Eğer argan yağlı şampuan seçeneği size hoş gelmiyorsa şampuanınızın içerisine alacağınız saf argan yağını ekleyebilirsiniz. Bu seçenek de birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Burada argan yağı miktarını saçınızın yıpranma durumuna göre ayarlayabilirsiniz. Şampuanın miktarına göre küçük bir matematik hesabıyla bu durumu çözüme kavuşturmanız mümkün. Ancak miktarı çok fazla da kaçırmamanız gerekiyor. Aksi takdirde saçınızı temizle işleminde sorun yaşayabilirsiniz.

Argan Yağlı Krem

Günlük bakımda sıkça kullanılan nemlendiricilerin başında gelen argan yağlı krem, içerdiği vitamin ve mineralleri sayesinde özellikle kış aylarında yaşanan kuruluk ve çatlamalara karşı savaşıyor. Cildi derinlemesine nemlendiren argan yağlı krem aynı zamanda yüz için sunduğu seçeneklerde yaşlanma karşıtı etki gösteriyor. Cilde esneklik veren özelliği sayesinde kilo verme dönemlerinde de sıkça tercih edilen bu krem ciltte özellikle kadınları rahatsız eden çatlak problemini gidermede yardımcı oluyor. Cildin gerek duyduğu nemi cilde sağlarken cildin nem dengesini de koruyor. Ciltte sağlanması gereken nem dengesi oldukça önemli bir konu olduğu için argan yağlı krem bu konuda oldukça hassas olanlara çözüm sunuyor. Çünkü ciltteki nem dengesinin bozulması istenmeyen sonuçlara ve fazla sivilceye neden olabiliyor. Bunun yanında ellerin en büyük düşmanı olan soğuk hava ve karın etkilerini argan yağlı krem ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Argan Yağlı Ev Yapımı Cilt Bakım Maskeleri

Saçınızda ve cildinizde kullanabileceğiniz argan yağını cilt için sade kullanmanın dışında farklı seçenekler de mevcut. Argan yağı neye iyi gelir diye düşünenlerdenseniz cilt kuruluğu ve kırışıklığına iyi geldiğini söylemek istiyoruz. Bu nedenle ciltte sıkça tercih edilen argan yağı kullananlar tarafından da oldukça seviliyor. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu maskelerle pürüzsüz ve sağlıkla parlayan bir cilt sizi bekliyor. Argan yağı markaları çeşitli seçenekler sunsa da hepsinin hizmet ettiği amaç tek noktada birleşiyor. Bu nedenle maskenizde kullanacağınız yağın markası önemli olsa da bütçenizi bu konuda çok da zorlamamanızı öneriyoruz. Bu konuda argan yağı markaları size farklı alternatifler sunsa da içerisine ekleyeceğiniz yağlarla maskenizi zenginleştirmeniz mümkün.

  • 2 kaşık argan yağına birer kaşık bal ve yoğurt ekleyerek karıştırdıktan sonra yüzünüzde 20 – 25 dakika bekletip yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.
  • Argan yağı neye iyi gelir diye bir sorunuz varsa eğer: Bu maske cildini derinden beslemek isteyenlerin ilk tercihi oluyor. 1 kaşık argan yağına ekleyeceğiniz badem yağı, bal ve limon cildinizi derinden besleyecektir.

Argan Yağı Saç Çıkarır mı?

Sayısız iyileştirici özelliği olan argan yağında en merak edilen soruların başında argan yağı saç çıkarır mı geliyor. Özellikle bakım ürünlerinde sıkça karşımıza çıkan argan yağı saç bakımı için sıkça tercih ediliyor. Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlayan bu yağ içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde parlaklık ve yumuşaklık da veriyor. Durum böyle olunca saç dökülmesi yaşayanlar argan yağının yeni saçlar çıkartıp çıkartmadığını merak ediyor. Saça besleyici bir seçenek sunan argan yağının saç çıkarması konusunda kesin yorumlar bulunmasa da saçların daha sağlıklı ve rahat uzamasını sağlayan etkileri bulunuyor. Temizleyici ve besleyici özelliği olmasından dolayı saç köklerini temizleyerek saç tellerinin daha rahat çıkmasını sağlıyor. Çıkan saç tellerine nemlendirici bakım yaparak da sağlıklı uzamasını sağlıyor. Argan yağının saç çıkarmada doğrudan etkisi olmasa da dolaylı yoldan saçların çıkmasına ve uzamasına yardımı bulunuyor.

argan yağı fiyatı

Argan Yağı Fiyatı

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri satan birçok yerde rahatlıkla bulabileceğiniz argan yağı markaya ve miktarına göre farklı fiyat seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Argan yağı fiyatı 20 Türk Lirası’ndan başlayarak kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Piyasada bulunan argan yağları genellikle içerisinde farklı katkı maddeleri taşıyor. Saf argan yağına ulaşmak ise oldukça zor. Bu nedenle en az katkı maddesi içeren yağa ulaşmakta fayda var. Saf argan yağına yakın sayısız ürün de mevcut. Bunun yanında argan yağı destekli serumlar da var. Direkt argan yağı ile bakım yapmak istiyorsanız bu konuda biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Saf argan yağlarında ise fiyatlar biraz daha yüksek denilebilir.

Argan Yağı Zararları

Faydaları dillere destan olan argan yağının bazı durumlarda zararlı etkileri de olabilir. Kullanım öncesinde cildinizin küçük bir yerinde test etmenizi önerdiğimiz bu yağda alerjik reaksiyon çok fazla görülmese de eğer hassas bir cildiniz varsa dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle hamile ve çocuklarda kullanımına dikkat edilmesi gereken bu yağda hamilelerin kullanmadan önce bir uzmana danışmasında fayda var. Argan yağı zararları arasında ise güneşe uzun süre argan yağı ile maruz kalmanız durumunda oluşabilecek lekeler bulunuyor. Birçok faydası bulunan bu yağın güneş koruyucu olarak kullanılmaması gerekiyor. Cildinize argan yağı uyguladıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalmamanızda fayda var. Eğer cilt bakımı için argan yağını tercih ediyorsanız uygulamanızı gece ya da evden çıkmayacağınız saat dilimlerinde yapmanız daha iyi olacaktır. Çocuklarda argan yağı kullanımında da dikkatli olmak gerekiyor. Çocukların saç derileri yetişkinlere göre daha hassas olacağı için kullanmadan önce bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.

 

Chia Tohumu nedir, Chia Tohumu bilinmeyen faydaları için tıklayınız

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir öğrenmek için hemen tıklayın!

antivirüs lisansları