Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri – Saç Uzatan 10 Saç Maskesi

saç uzatma yöntemleri

Saç Uzatma Yöntemleri

Bakımlı ve ışıl ışıl saçların hayalini kurmayan kadın yok denecek kadar az. “Bir de upuzun saçlarım olsun.” diyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. İlk olarak hemen söyleyelim ki bir gecede saç uzamaz. Sabır ve özen isteyen saçlarınızı hayal ettiğiniz aşamaya getirirken üzerinde durmanız gereken özel saç uzatma yolları hakkında merak edilen detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Doğru şampuanı bulmak

Saç uzatma yöntemleri denildiğinde nedense akla birbirinden pahalı veya karmaşık maskeler gelebiliyor. Elbette maske yapılacak ancak ilk adım saçınızı tanımaktan geçiyor. Bu aşamada bilmeniz gereken en önemli detay saç asla bir gecede uzamaz. O nedenle 1 haftada saç uzatma konusunda çığır açacağınızı düşünmeyin. Sağlıklı bir saç ayda en fazla 1,25 cm uzayabilir bu nedenle sabır gerektiren bir aşama olduğuna vurgu yaptık. İşte bu sağlıklı uzamayı sağlayabilmek için yapmanız gereken birinci adım saçınızı tanıyıp ona uygun şampuan kullanmak. Saç yapısına uygun ve doğru miktarda kullanılan şampuanlar saçın daha hızlı uzamasını sağlar. Elbette farklı içeriklerle hazırlanan saç uzatan şampuan kullanımını da tercih edebilirsiniz. Bu ürünler genellikle bitkisel içerikli olup başta sarımsak olmak üzere çeşitli bitki karışımlarıyla elde edilir. Ancak hemen bir hatırlatma yapalım bu saç uzatan ürünler tek başına etkili değil. Yani siz saça özen göstermeyin sonra kullanın saç uzatan şampuan sonra uzasın diye bir durum söz konusu değil. Özen ve sabır her olayda olduğu gibi saç bakımında da ilk dikkat edilmesi gereken noktaların başında geliyor.

saç uzatan şampuan

Mutlaka saç kremi kullanılmalı

Saç uzatma formülleri arasında oldukça önemli olan fakat çoğu zaman göz ardı edilen saç kremleri, saçın alabileceği tahribi azaltır. Tahrip azalırsa saç daha az deforme olur ve sonuçta kırılmadan sağlıklı bir şekilde uzar. Zaten saç kırılmaya başladıysa saç uzatma asla beklenilen düzeyde olmaz çünkü sürekli çatallara ayrılarak kopmalar başlar. Bu tarz can sıkıcı durumlar yaşamamak için her şampuanlamadan sonra güzelce saç uçları ve biraz daha üst kısımlarına krem sürün. Kullandığınız saç kremleri Nutri- Omega içerikli olursa daha çok etki gösterir. Hemen yeri gelmişken bir noktaya daha değinelim; kırıklar oluşan ve çatallaşan saçları anında kestirmeniz gerekir. Saçı çabuk uzatmanın yolları arasında kırıkları toplatıp yeniden bakıma devam etmek ilk sırada geliyor diyebiliriz.

Etkili bir yağ terapisi uygulamak

“Etkili” kelimesiyle açıklamaya çalıştığımız terapi aklınıza hemen pahalı ürünleri getirmesin. Elbette tercih sizin ancak “Bakım için çok para harcanması gerekir.” düşüncesini aklınızdan çıkarmanızda fayda var. Son maddede evde uygulayabileceğiniz haftalık maskelerden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz o nedenle onu şimdilik es geçerek yağ terapisi üzerine odaklanalım. Çok uygun fiyatlarla alabileceğiniz saç uzatan serum veya saç uzatan yağ ürünleri saçın kaybettiği nem dengesini, canlılığını ve parlaklığını geri kazanması için haftada 1-2 kez uygulanabilen basit ürünlerden oluşur.

hızlı saç uzatma

Saç taramayı öğrenmek gerekir

Saç uzatma için kullanacağınız ürünlerin yanında saç uzatma yöntemleri erkek veya kadın fark etmeden dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir detaysa saçı tarama şekliniz. Saç kırılgan bir yapıya sahipken bir de sürekli karışıp düğüm olan bir saç yapınız varsa kesinlikle ayrı bir özen göstermeniz şart. Saçın kökten uca doğru yavaş hareketlerle ve yumuşak uçlu fırçalarla taranması gerekir. Bu sayede hem saç tahrip olmaz hem de köklere masaj etkisi yaratır ki bu durum saç uzatmak için etkili ve basit bir yol sayılır.

Yastık kılıfı ve şampuanı değiştirmeyi unutma

Saç uzatmak için ilk adımda doğru şampuanı bulmaktan bahsettik fakat bu demek değildir ki sürekli aynı şampuanı kullanacaksınız. Özellikle de saç uzatma yolları arıyorsanız farklı içerikleri olan şampuanları veya direkt saç uzatan şampuan konseptiyle piyasaya sürülen ürünleri de deneyebilirsiniz. Her ürün her kişide aynı etkileri göstermeyebilir bu nedenle en doğru ürünü kendi yöntemlerinizle bulmalısınız. Bunun dışında saç uzatma formülleri arasında pek de bahsedilmeyip aslında çok önemli olan diğer bir detay yastık kılıfları. Saçların karışması, hava almaması veya kötü kokması gibi sorunların sebebi yastık kılıflarından kaynaklanabilir. Saten kılıf kullanmak çoğu zaman işe yarar ancak bu tarz kılıfları sevmiyorsanız her gün yastık kılıfınızı yenisiyle değiştirin ve saç uzatma yöntemleri arasına bir yenisini ekleyin.

saç uzatma

Beslenmenin etkisini es geçmeyin

Beslenme konusu sağlıkla ilgili hemen hemen her konunun ana maddesi sayılır. Pek çok konuda dengeli beslenmenin olumlu etkileri gözlenirken saçı çabuk uzatmanın yolları arasında da yine beslenme bulunuyor. Saç uzatma yöntemleri bayan erkek fark etmediği için beslenme düzeninizi bir an önce oturtmalısınız. Su, yeşil çay, protein ve sebze tüketimini düzenli uykuyla harmanlamak hızlı saç uzatma etkenleri arasında sayılır. Bunun dışında saç uzatan serum ve saç uzatan vitaminler yardımıyla da kendi saç uzatma yöntemleri erkek ve kadınlar için oluşturulabilir. İşte kendi kendinize yapabileceğiniz saç uzatma maskeleri ve saç uzatan yağ kürleri:

Evde uygulanabilecek saç uzatma yöntemleri

Bahsettiğimiz aşamaları göz ardı etmeden kendi hazırlayabileceğiniz saç uzatma kürü ile hızlı uzayan ve bakımlı saçlara kavuşmanız hiç de zor değil. Çok cüzi meblağlara alabileceğiniz saç uzatan ürünler sayesinde kendi bakımınızı evinizde yapabilirsiniz.

  • Hindistancevizi yağı

Saç uzatan yağ olarak da anılan Hindistan cevizi yağı oldukça uygun fiyatlı bir ürün olup hemen hemen her yerden kolayca alabileceğiniz bir yağ çeşidi. Yalnız burada önemli olan sıvı şekli değil margarin kıvamında olan halini almak. Haftada bir kez saçınıza uygulayacağınız bu hızlı saç uzatma yağı sayesinde daha parlak, güçlü ve uzayan saçlara kavuşabilirsiniz.

  • Zeytinyağı maskesi

Zeytinyağı yüzyıllardır cilt ve saç bakımında etkileri kanıtlanan en etkili yağlardan biri sayılır. Saç kökünü besleyen, parlaklık ve canlılık katan bu yağ sayesinde 1 haftada saç uzatma konusunda doğru yöntemi uyguladığınızı fark edebilirsiniz. Duştan 1 saat önce saç diplerine hafif daireler şeklinde masaj yaparak sürebileceğiniz yağı uç kısımlarına da sürün. Isıtılmış havlu yardımıyla saçınızı kapatıp bir saat sonra yıkayınız. Saç uzatma yöntemleri bayan arkadaşlar için hep önemli olduğu için haftada 1 defa veya ayda 2 defa uygulayacağınız bu saç uzatma maskeleri sayesinde canlılığını kazanan saçlara kavuşmak mümkün.

  • Yumurta maskesi

Saç uzatma kürü için en önemli etken protein alımını artırmaktan geçiyor. Yumurta da protein olarak oldukça zengin olduğu için bu saç uzatan maskeyi mutlaka denemelisiniz. Kükürt, çinko, demir ve fosfor içeren yumurtayı kaşık zeytinyağı ve kaşık bal ile karıştırıp saç uzatan krem ürünler kıvamında bir karışım elde edin. Tüm saça uygulanan maskeyi 20 dakika saçta bekletip önce soğuğa yakın su ile durulayıp sonra normal düzeninde yıkayın. Duş sonrasında da her zaman kullandığınız saç uzatan krem ile saçı yumuşatmayı unutmayın.

  • Vitamin takviyesi

Saç uzatan vitaminler olarak anılan besinleri tüketmenin yanı sıra eczanelerden kapsül veya tüp halindeki şekillerinden alarak da saça uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda içilebilen bu tarz kapsülleri eczacı ile konuşarak almalısınız. Biotin (B7 Vitamini) ve Niasin (B3 Vitamini) bu konuda en çok tercih edilen kapsüller oluyor. Genellikle 30-50 TL arasında markasına göre değişen fiyatlarıyla karşınıza çıkan bu vitaminler saçın uzamasına etki ediyor.

Dikkatinizi Çekebilir: