PRP Nedir ? Prp Saç Tedavisi Nasıl Yapılır ?

prp saç tedavisi

PRP Nedir?

Son zamanların en popüler gençleşme yöntemleri arasında yer alan PRP tedavisinde kan hücreleri kullanılıyor. PRP nedir sorusuna kısaca “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” denebilir. Cilt gençleştirme yöntemleri arasında en yenisi olan ve en çok tercih edilen PRP tedavisinde gözle görülür sonuçlar almak mümkün. PRP tedavisi nedir sorusu yöntemin popüler olmasıyla çok daha fazla gündeme gelmeye başladı. Birçok kişinin tercih ettiği bu yöntemde kişiden 8-20 cc kan alınıyor ve ardından bu kan santrifüj ediliyor. PRP tedavisi nedir sorusuna aslında kişinin kendi kanıyla tekrar canlanmasıdır demek mümkün. Bu yöntemde elde edilen serum, mezoterapideki gibi derinin içerisine enjekte ediliyor. PRP nedir nasıl yapılır sorularınıza burada cevap bulabilirsiniz.

İnsan vücudunda bulunan dokular herhangi bir zarar uğradığında kanda bulunan pıhtı hücreleri bu dokuya ulaşarak burada meydana gelen zararı onarmaya başlar. PRP tedavisi bu dokuların onarım hızını arttırır ve çok daha iyi sonuçların alınmasını sağlar. PRP yöntemi ile yapay bir şekilde elde edilen serumlarda bulunan plateletlerin yoğunluk oranı kanda bulunandan neredeyse 4 kat daha fazladır.

prp nedir

Proloterapi Nedir?

PRP tedavi yöntemi ile hemen hemen aynı mantığa sahip olan Proloterapi tedavi yönteminde de amaç doku onarılmasıdır. Proloterapi nedir sorusuna en kısa yoldan yapısı bozulmuş, eskimiş ve işlevini yerine getiremez hale gelmiş bağların, eklemlerin, tendonların ve yumuşak derinin yenilenmesi olarak adlandırabiliriz.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Gençleşme konusunda her geçen gün yeni bir yöntem karşımıza çıkıyor. Son yıllarda adından sıkça söz ettiren PRP yönteminde uygulama aşaması oldukça basit. PRP tedavisi nasıl yapılır sorusuna verilebilecek en iyi cevap enjekte yöntemi olabilir. Uygulama yaptıracak olan kişiden ilk önce 8-20 ml arasında bir kan alınır. Alınan bu kan santrfüj isimli özel cihazda plateletlerine ayrılır. PRP tedavisi nedir nasıl yapılır diye merak edenleri bu aşama kokutabilir ancak tahlili için kan vermekten bir farkı yok işlemin. Alınan ve işleme sokulan kan plateletler kitte bulunan tüpün içerisinde yoğunlaşarak istenilen formu alır. Bu forma PP ismi verilir. Elde edilen PRP isimli kan dolgu ya da mezoterapi yöntemleri ile onarılmak istenen bölgeye uygulanır. Bu uygulama sonrasında ciltte gençleşme ve parlaklık görülür.

prp saç

PRP İle Saç tedavisi

Saç dökülmesi günümüzde birçok kişinin problemleri arasında. Günde 100-150 saç telinin dökülmesi normal karşılanabilir. Ancak bu sayı daha fazla olmaya başladığında ciddi kayıpla meydana gelir. PRP tedavisi ciltte gösterdiği başarıyı saç hücrelerinde de gösterir. PRP saç derisine uygulandığında dökülmenin önüne geçilebilir. Özellikle yoğun saç dökülmesi yaşayanların olumlu sonuçlar aldığı PRP saç tedavisinde uygulama ciltte yapılan ile neredeyse aynı olur. PRP saç tedavisi için hastanın kanı alınır, özel cihazdan geçirilir. Bu cihazda fibroblast denilen saç köklerini besleyecek olan hücreler ayrılır. Ayrılan bu hücreler dökülme yaşanan bölgeye enjekte edilir. PRP nedir saç için sorusuna en yalın haliyle bu şekilde cevap verilebilir. PRP saç tedavisi yaptıranların yorumları genellikle olumlu yönde.

PRP Saç Çıkarır Mı?

PRP yönteminde esas amaç hücrelerin çoğaltılması ve dokunun yenilenmesidir. PRP saç çıkarır mı sorusuna bu nedenle evet denebilir. Ancak uygulamada kişinin dökülme oranları, genetik yapısı ve dış faktörler göz önüne alınmalıdır. 3 seans sonucunda PRP yönteminde saç derilerde atış gözlemlenebiliyor. Dökülme oranı yüksek olan bireylerde ise bu seanslar artış gösterebilir. PRP saç tedavisi ile güçlü saçlara kavuşmak mümkün. Ancak tedavinin etkisi 1-2 yıl arasında geçebiliyor. Bu nedenle saçın durumuna göre tedavinin tekrar edilmesi gerekir. PRP saç tedavisi yaptıranların yorumları işlemin oldukça etkili ancak sürekli olmadığını söylüyor. PRP nedir saç için gerekli bir yöntem midir diye düşünüyorsanız konunun uzmanına danışarak saçlarınızın bu tedaviye ihtiyacı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

prp tedavisi nedir

PRP ve Saç Ekimi Arasındaki İlişki

PRP saç ekimi uygulaması değildir. Ancak saç ekimi uygulamasında destekleyici olarak tercih edilebilir. Saç ekimi sonrasında uygulanan PRP ekim işleminde meydana gelen yaraların çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlar. PRP saç ekimi uygulamasına bu şekilde destek olur. Ekilen saçın çok daha çabuk canlanmasını ve kendine gelmesini sağlar. Aynı zamanda mevcut saç köklerinin yeniden kazanılmasına etki eder.

PRP Hangi Alanlarda Kullanılır

Gençleşme yöntemlerinden en popüler olanı PRP özellikle son zamanlarda sıkça tercih ediliyor. PRP tedavisi nedir nasıl yapılır sorusunu ise uygulamanın hangi bölgelere yapıldığı izliyor.

  • Cildi yenileme
  • Cilt kırışıklıklarını azaltma
  • Leke tedavisi
  • İz tedavisi
  • Saç dökülmesi
  • Sivilce izi tedavisi
  • Saç diplerini güçlendirme
  • Çatlak tedavisi
  • Lazer sonrası cildin iyileşmesini hızlandırma

PRP Uygulaması Fiyatları

Seans başına ücretlendirme yapıldığı için PRP uygulaması fiyatı hakkında kesin bir şey demek zor. PRP saç tedavisi fiyat konusunda da aynı durum söz konusu. Dökülmeler kişiden kişiye farklı olduğu için PRP saç tedavisi fiyatı herkes için farklı olabilir.

Dikatinizi Çekebilir: