Evde Doğal Saç Bakımı – Saç Bakımında Etkili 20 Saç Bakım Yağı

saç bakımı

Saçların sağlıklı uzaması, yıpranmaması ve dökülmemesi için bakım yapmanız şarttır. Saçlarınıza parlaklık kazandıracak, dökülmelerini önleyecek, saça ihtiyacı olan nemi verecek ve saç derisini besleyecek bakım kürleri, yağlar ya da maskeler kullanabilirsiniz. Saç bakımı için evde yapabileceğiniz doğal yöntemlerde mevcut.

Saç bakım yağı nedir?

Bakımlı saçlar kadınlar kadar erkekler içinde önemlidir. Saçlarımız ruhsal, fiziksel ve psikolojik sorunlardan etkilenerek cansızlaşabilir, kırılabilir ve dökülebilir. Sadece bu sorunlar değil; stres, sıkıntı, kimyasal saç bakım ürünleri ve şampuanları da saçlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Olumsuz yönde etkilenen saçlarınız için doktora gidip herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Eğer tedavi gerektiren bir hastalığınız yoksa saçınızda oluşan sorunu evde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemlerle iyileştirebilirsiniz. Saçlarınızı güçlendirecek ve sağlıkla uzamasını sağlayacak saç bakım yağlarını paylaşıyoruz. Sizde saç bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız sizin için saç bakım yağı önerilerimize bir göz atın.

saç bakım yağı

En çok tercih edilen saç bakım yağları;

Argan yağı ile saç bakımı

Argan yağı içerisinde bulunan B ve E vitamini ile saçın onarılması ve korunması sağlar. Saçın beslenmesi ve daha kolay şekil alması için önemlidir. Argan yağı, saç tellerini besleyip ve güçlendirdiği için saçların kırılıp yıpranmasını da önler. Ayrıca, saçın sahip olduğu doğal nemi kaybetmesini önler, saçın kabarmasını ve elektriklenmesini de engelleyerek saçın şekillendirilmesini sağlar.

Jojoba yağı ile saç bakımı

Saçları uzatan ve gürleşmesini sağlayan jojoba yağı, saç derisini yumuşatır ve saç tellerini güçlendirerek kırılmasına karşı dayanaklı hale getirir. Jojoba yağını saç kremlerinize ve şampuanlarınıza ekleyerek kullanabilirsiniz. Rafine edilmiş olarak aktarlarda satılan jojoba yağı; egzama, sedef ve saç biti gibi sorunlara karşı tedavi edici özelliğe sahiptir.

Jojoba saç bakımı

Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı

Hindistancevizi yağı zarar görmüş saçlarınızı onarmada oldukça etkili bir yağdır. Yalnızca hasarlı saçları onarmaya değil, aynı zamanda kepeğin azalmasına, saç kırıklarının önlenmesine ve saç gözeneklerine ürün birikmesinin engellenmesine de yardımcı olan yağlar bakımından çok zengindir. Hindistancevizi yağı, parlak ve kalın telli saçlar için önerilen bitkisel yağdır. Saçları besler ve sağlıkla uzamasını sağlar.

hindistan cevizi yağı ile saç bakımı

Avokado yağı ile saç bakımı

Avokado yağı, mineral, vitamin ve aminoasit bakımından oldukça zengindir. Saçları parlatır ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

avokado yağı ile saç bakımı

Lavanta yağı ile saç bakımı

Lavanta yağının en önemli faydası saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç diplerine giden oksijen miktarını arttırır. Böylece hem saçların uzamasını sağlar hem de saçları besleyerek dökülmesini ve saçlarda oluşan kırıkları engeller.

lavanta yağı ile saç bakımı

Çam terebentin yağı ile saç bakımı

Saç dökülmesini önlemek ve saçın hızlı uzamasını sağlamak amacıyla kullanılır. Çam terebentin yağı, saçların güçlü ve parlak görünmesini, saç tellerinin beslenip kalınlaşmasını sağlar. Ayrıca, saç derisindeki kepek, deri dökülmesi gibi sorunları da tedavi eder. Çam terebentin yağını şampuana ekleyerek, şampuanın içerisindeki kimyasalların saçlara ve saç derisine zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Çam terebentin yağı ile saç bakımı

Sarımsak yağı ile saç bakımı

Sarımsak yağı içerisindeki doğal antibiyotik oranı ve yararlı enzimler sayesinde saç uzamasına katkısı oldukça büyüktür. Menekşe ve lavanta yağı ile karıştırılarak uygulandığında sarımsak yağının kötü kokusunu engelleyebilirsiniz. Zeytinyağı ile karıştırılarak saç uygulanması halinde kırılan ve dökülen saçları hemen toparlar.

sarımsak yağı ile saç bakımı

Badem yağı ile saç bakımı

Saç bakımında kullanılan en önemli yağlarda biri kesinlikle badem yağıdır. Badem yağının içerisinde saçlar için gerekli olan E vitaminini vardır. İçerisinde bulunan bol miktarda mineral sayesinde saçları besler ve güçlendirir. Badem yağını kirpiklere de uygulayabilirsiniz. Böylece kirpiklerinizin uzamasını ve daha güçlü gözükmesini sağlamış olursunuz.

badem yağı ile saç bakımı

Fındık yağı ile saç bakımı

Fındık yağı, saçta oluşan kepeklenmeyi engeller. Saça parlaklık ce canlılık katar. B1, B2, B6 ve E vitamini açısından oldukça yüksek olan fındık yağı saçları beslemekte de oldukça etkilidir. Fındık yağını saçlarınızın yanı sıra cilt bakımınızda da kullanabilirsiniz. Böylece cildiniz ihtiyacı olan nemi ve parlaklığı almış olur.

fındık yağı ile saç bakımı

Ceviz yağı ile saç bakımı

Omega-3 asitleri, potasyum, magnezyum, bakır, protein ve E vitamini bakımından oldukça zengin olan ceviz yağı, saç derisinde oluşan bakterileri ve ölü hücreleri yok eder. Ceviz yağının besleyici ve nemlendirici etkisinden dolayı saç derisi ve telleri nemlenir, beslenir ve parlaklık kazanır. Ceviz yağı saç köklerini beslendiği için saçlar daha sağlıklı, gür ve hızlı uzar.

Haftada bir kez düzenli olarak saç diplerine ceviz yağı ile masaj yaparak tüm bu olumlu etkilerden faydalanabilirsiniz. Ceviz yağını saçlarınızda yarım saat beklettikten sonra yıkayınız.

ceviz yağı ile saç bakımı

Okaliptüs yağı ile saç bakımı

Okaliptüs yağı ile saç derideki kan dolaşımı hızlandırır. Böylece saç dipleri hava alır ve hücre yenilenmesi daha hızlı olur. Okaliptüs yağı cilt bakımında da etkin olarak kullanılan bir yağ olduğu için derideki mantar, egzama, cilt kuruluğu, kepek gibi sorunları giderir. Okaliptüs yağının zeytinyağı, badem yağı gibi taşıyıcı yağlarla birlikte kullanılması çok daha fayda sağlayacaktır.

Okaliptüs yağı ile saç bakımı

Menekşe yağı ile saç bakımı

Kuru saçları için mucizevi bir etkisi olan menekşe yağı, saçları nemlendirerek parlak ve canlı bir görünüm kazandırır. Ayrıca, saç dökülmelerini engeller.

menekşe yağı ile saç bakımı

Biberiye yağı ile saç bakımı

Kırıkları önlemede ve saç köklerini güçlendirmede etkili olan biberiye yağı, içerisinde bulunan  kafeik ve rozmarinik asit sayesinde saça hacim kazandırarak, saç derisini besler, saç derisinde oluşan kaşıntıyı ve kuruluğu da yok eder.

biberiye yağı ile saç bakımı

Yalancı safran ile saç bakımı

Yalancı safran ile saç gözeneklerini güçlendirebilir, saçın parlaklığı arttırabilir ve saçlarda oluşa hasarı azaltabilirsiniz.

yalancı safran ile saç bakımı

Aspir yağı ile saç bakımı

İşlem görmüş ve yıpranmış saçların önüne geçmek için saç diplerinize pamuk yardımıyla aspir yağını tampon hareketlerle uygulayın 20 dakika kadar bekleyip yıkayın. Saçlarınız kısa bir süre sonra eskisinden daha güçlü olacaktır.

aspir ile saç bakımı

Keten yağı ile saç bakımı

Keten yağını saç maskesi, yüz temizleyici, kırışıklık önleyici ve hatta kütikül iyileştirici olarak kullanabilirsiniz. Keten yağının içerisindeki Omega-3 yağlar, saçta oluşan hasarın onarılmasına, saçın güçlenmesine ve parlaklığın artmasına yardımcı eder.

keten yağı ile saç bakımı

Haşhaş yağı ile saç bakımı

Haşhaş yağı, saç derisinde oluşan kepek sorununun azalmasına ve saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.

haşhaş yağı ile saç bakımı

Ardıç yağı ile saç bakımı

Ardıç yağı, diterpenler, kateşin, taninler, flavonoidler, monosakkaritler, oligomerik proantosiyanidinler açısından çok zengindir. Saç dökülmesini önleyen, saç derisindeki egzama, kaşıntı, mantar, sedef gibi hastalıkları ve deformasyonları gideren bir bitkisel yağ olan ardıç yağı, saçları hem diplerden hem de tellerden besler. Ayrıca, ardıç yağını zeytinyağı, jojoba yağı ya da badem yağıyla birlikte kullanmak saçlarınız için çok daha faydalı olacaktır.

ardıç yağı ile saç bakımı

Hint yağı ile saç bakımı

Hint yağı cildi nemlendiren ve besleme açısından güçlü bir yağdır. Saç diplerine ve tellerine Hint yağı sürmek saçları besler, canlandırır ve nem kazanmasını sağlar. Ancak saç dökülmesi sorunlarda hint yağı kullanımı önerilmez. Çünkü hint yağı dökülen saçların yerine yeni saç çıkmasını sağlamaz. Ancak saçların cansızlaşması, güçsüzleşmesi ve özellikle de solgun görünmesi gibi bir sorununuz varda haftada bir saçınıza Hint yağı sürebilirsiniz.

hint yağı ile saç bakımı

Çörek otu yağı ile saç bakımı

Çörek otu yağı, kepek ve saç dökülme gibi problemlerin önüne geçerek saçlarınızın gürleşmesini sağlar. Çörek otu yağını bir pamuk yardımı ile saç diplerinize uygulayabilirsiniz.

çörek otu yağı ile saç bakımı

Kekik yağı ile saç bakımı

Kekik yağını saç derisine uygulayarak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Böylece saçlarınızın parlaklığı ve hacmi artacaktır.

kekik yağı ile saç bakımı

Saç bakımı zeytinyağı

Saç bakım ürünleri denilince akıllara ilk gelen doğal ürün zeytinyağı olur. Zeytinyağı her alanda fayda sağlayan bir besin üründür. Saçlarınıza düzenli zeytinyağı maskesi uygularsanız, yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Ayrıca, saçlarınıza nem kazandırıp saçların gürleşmesini de sağlamış olursunuz.

saç bakım maskesi

Zeytinyağı saç bakım maskesi

1 çay bardağı zeytinyağını saçınız için kullanmadan önce ısıtmanız gerekir. Zeytinyağını bir kabın içerisine alıp ocakta ılıyana kadar ısıtın. 10 dakika kadar kısık ateşte ısıttığınız zeytinyağının üzerine yarım limonun suyunu sıkın ve karıştırın. Bu karışımın içerisine 2 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırmaya devam edin. Karışıma eklediğiniz bal, limonun asidik etkisini yok ederek saçınızı kurutmasına engel olur. Bu karışımı saç derinize masaj yaparak yedirin. Saç diplerinizin nemlenmesini sağlayacak bu karışımı tüm saçınıza uyguladıktan sonra 15 dakika bekletin. Hemen ardından her zaman kullandığınız şampuandan az miktarda kullanarak rutin bakımınızı tamamlayın.

Bu zeytinyağı maskesini iki haftada bir kez yapabilirsiniz. Ayrıca, yapacağınız maskedeki malzemelerinin ölçülerini saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre değiştirebilirsiniz

saç bakım ürünleri

Saç bakım maskesi

Güçsüz ve yıpranmış saçlar kadın erkek fark etmeksizin herkesin ortak sorunudur. Cansız görünen saçları canlandırmak için saç bakım maskesi yapmak şarttır. Saç bakım maskeleri saçlara ihtiyacı olan nemi ve proteini verir, böylece saçlarınızın daha canlı görünmesine yardımcı olursunuz.

Yumurta maskesi

Yıpranmış saçlar için yumurta mucizevi bir etki gösterir. Yumurta maskesi ile saçlarınızı güçlendirir, onarır ve parlatabilirsiniz. Tek başına yumurta saçlarınızı kuruttuktan sonra sertleştirir, bu sorunu yaşamamak için içerisine bal ya da yoğurt ilave edebilirsiniz. 1 yumurta, 1 yemek kaşığı bal ya da yoğurt veya ikisini de ekleyerek iyice karıştırın. Saç diplerinize dairesel hareketler yaparak bu yumurta maskesini iyice yedirin. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla saçlarınızı yıkayın.

evde saç bakımı

Sirke maskesi ile saç bakımı

Sirke sağlık açısından birçok şeyde fayda sağlar. Bu faydalardan biri de saçlarımızdır. Özellikle sağlıklı görünmeyen ve parlaklığını yitirmiş saçlar için oldukça etkilidir. Duşta saçlarınızın son durulama suyuna 1 fincan kadar sirke ilave edin. Sirkenin keskin kokusundan rahatsız oluyorsanız merak etmeyin koku kesinlikle kalmıyor.

Avokado maskesi ile saç bakımı

Avokadonun besleyici ve nemlendirici özelliğinden saçlarınız için faydalanabilirsiniz. Avokado hacmini kaybetmiş ve cansız görünen saçları canlandırarak ihtiyacı olan nemi sağlayıcı özelliği vardır. Kuru saçlar için avokado maskesi çok idealdir. 1 adet avokadoyu iyice ezerek püre haline getirin sonra içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak karışımı uygulayın. Karışımı saçlarınızda yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Muz maskesi ile saç bakımı

Muz, potasyum, vitamin, antioksidanlar, doğal yağlar açısından oldukça zengin bir besindir. Nemlendirici özelliği sayesinde de saçlarınızı güçlendirmek için muz maskesini uygulayabilirsiniz. Böylece saç kökleriniz güçlenir ve kuru saçlarınız onarılır. 2 adet muzu püre haline gelinceye kadar ezin. Muzun içine bal, 1 çay kaşığı hindistan cevizi ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Maskeyi en az 5 dakika saçınıza masaj yaparak yedirin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.

Yoğurt maskesi ile saç bakımı

Yoğurt içerdiği antioksidanlar, vitaminler, kalsiyum ve protein ile dolu bir besindir. Yağlı saçların yağını kontrol altına almak için yoğurdu tercih edebilirsiniz. Yarım su bardağı yoğurt, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı balı karıştırın.

Saç derisinden başlayarak saç uçlarına doğru maskeyi uygulayın ve 15 dakika kadar maskeyi saçınızda bekletin. Daha sonra sıcak su ile yıkayın.

saç bakımı nasıl yapılır

Saç bakımı nasıl olmalı?

Saçlar, sıcak ve soğuk dengesizliği ile kolayca yıpranır. Yıpranan saçlar da fön, yapay ısı, sıcak su, kuru hava gibi etkenler ile nem dengelerini kaybeder. Saç bakım kremleri, saç bakım serumları ve saç bakım kürleri ile saçlarınıza gereken nemi sağlayabilirsiniz. Eğer siz de saç bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız evde saç bakımınızı doğal yollarla sağlamanın püf noktalarını açıklıyoruz.

  • Saçları uçlarından düzenli olarak kestirmek saçlarınızın sağlıkla uzamasını sağlar. Saçlarınızın uçları kuru ve kırık olursa uzaması o kadar yavaş olur. Uzman tavsiyelerine göre saçlarınızın uçlarını her altı ya da sekiz hafta da bir kestirmelisiniz.
  • Saçlarınızın da dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Saçlarınızı haftada bir gün en azından ısıdan ve fönden uzak tutun. Ayrıca saç düzleştirici ve saç maşalarınızı en düşük ısı ayarında kullanarak saçınıza vereceğiniz hasarı en aza indirmiş olursunuz.
  • Saçınızın nem kazanabilmesi için her hafta düzenli olarak maske yapmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Eğer saç deriniz sürekli kaşınıyor ya da kepekleniyorsa vücudunuzda protein eksikliği olabilir bunun için mutlaka bir uzman doktora görünmelisiniz.
  • Çok sıcak su saçın tüm parlaklığını alır, bunun yerine ılık duş almaya özen gösterin.
  • Güneşin tepeden vurduğu zamanlarda saç derinizi mutlaka korumalısınız. Geniş bir şapka yardımıyla sadece saç derinizi değil cildinizi de korumuş olursunuz.
  • Saçlarınızı mutlaka ucu toplu tarak ile taramalısınız.

Dikkatinizi Çekebilir: