Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ? Saç Dökülmesine Karşı 10 Çözüm

saç dökülmesine ne iyi gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kadının da erkeğin de en önemli problemlerinden biri saç dökülmesi. Birden fazla nedene bağlı olan bu dökülmeler özellikle aşırı boyutlara ulaştığında can sıkıcı hale geliyor. Hatta birçok insanın sosyal hayatını bile bu dökülmeler şekillendiriyor denebilir. Durum böyle olunca da özellikle yoğun saç dökülmesi yaşayan bireyler saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesine çözüm nasıl bulunur sorularıyla dolaşıp duruyor.

Eğer günde 100 telden fazla saç dökülmesi yaşıyor ve her yeni günde bu dökülmeler canınızı sıkmaya başlıyorsa söylediklerimize kulak verebilirsiniz. Saç dökülmesine ne iyi gelir, nedenleri nelerdir ve nasıl bir çözüm yolu izlemeniz gerekir hepsini size tek tek anlatıyoruz.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Saç dökülmesi gibi bir problem ilk başlarda kendini keskin çizgilerle belli etmeyebilir. Bu nedenle saç dökülmesi yaşadığınızı anlamıyor ve meydana gelen dökülmelerin normal dökülme oranlarına sahip olduğunu da düşünebilirsiniz. Ancak eskiye oranla kıyaslama yaptığınızda saçlarınızdaki dökülmenin fazla olduğunu düşünüyorsanız kendinize belirli bir süre için takip görevi verin. Saç dökülmenizin her gün ne oranda olduğuna ve ilerleyen günlerde bu oranın artıp artmadığına bakın. Günde 100 tele kadar dökülme normal kabul ediliyor. Eğer dökülmeleriniz bir tutamı aşıyor ve dökülme olan yerlerde açıklıklar meydana gelmeye başlıyorsa saç dökülmesi sorunu yaşıyor olma ihtimaliniz çok yüksek. Ancak saçlarınız uzun ve çok gürse elbette ki dökülme oranınız normal saçlı birine göre daha fazla olabilir. bu aşamada endişe etmemek gerek.

saç dökülmesine çözüm

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesinin anlaşılmasına dair sorulan sorulardan sonra gelen ve sıkça gündemde olan bir soru saç dökülmesi nedeni. Saç dökülmesinin nedenleri elbette kişiden kişiye değişir. Tek bir nedeni herkes için tabi kılmak mümkün değil. herkesin farklı bir genetiği ve yaşam standardı olduğu düşünülürse saç dökülmesinin nedenleri de bu şekilde kategorilere ayrılabilir. Saç dökülmesine çözüm aramadan önce dökülmenin nedenini bulmak ve bundan sonra uygun çözüm yollarını denemek gerekir.

 • Vücutta meydana gelen demir eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasında ilk sırada yer alabilir.
 • Stres tüm sağlık sorunlarının olduğu gibi saç dökülmesinin de nedenleri arasında. Yoğun ve uzun süreli strese maruz kalan bir kişide saç dökülmesi 3-6 ay kadar devam ediyor. Bu süreç içerisinde stres veren koşuldan kurtulmak ve kişinin psikolojik destek alması şart.
 • Genetik faktörler saç dökülmesi nedenlerinin en sık karşılaşılanı. Bunun için kadın ya da erkek ayrımı da yapmaya gerek yok. Eğer ailede saç dökülmesi genetikse kişide saç dökülmesinin görülme olasılığı çok yüksek.
 • Demir eksikliği gibi protein eksikliği de saç dökülmesine neden olabiliyor. Vücudun en önemli ihtiyaçlarından biri olan protein, saçların beslenmesinden uzamasına kadar birçok konuda da etkili. Ancak siz proteinden eksik bir şekilde besleniyorsanız saç dökülmesi yaşama ihtimaliniz çok yüksek.
 • Yeterince çalışmayan tiroid bezleri ve yetersiz salgılanan hormon sonrasında saç dökülmesi yaşanabilir.
 • Vitaminler vücudumuz için önemli olsa da aşırı A vitamini alımı saç dökülmesine neden olabiliyor. Bu nedenle dengeli beslenmek ve sağlıklı diyerek vitamin alımını abartmamak gerek.
 • B vitamini eksikliği de saç dökülmesi nedenleri arasında yer alıyor.
 • Saça uygun olmayan bakım ürünlerinin kullanımı saçların koparak ya da kökten dökülmesine neden olabilir. buna kalitesiz olan ürünler de dahil.
 • Hava kirliliği, uzun süreli güneşe maruz kalma, saçı çok sıkı toplama ve kuru bir şekilde saç tarama alışkanlığına sahip olma da saçların dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesi Yaşayanlar Nasıl Beslenmeli?

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri yetersiz beslenme. Vücudun yeterli miktarda protein, vitamin ve mineral alamaması sonucunda saç beslenemediği için dökülmeye başlıyor. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin de yetersiz beslenme sonucunda zayıf olması saçların çok çabuk yıpranmasına ve dökülmesine neden oluyor. Bu nedenle saç dökülmesine iyi gelen şampuan arayışına girmeden önce beslenme düzeninize gözden geçirmenizde fayda var.

Ispanak, Pazı ve Roka Gibi Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin

Saç dökülmesi neden olur sorusunun cevaplarından biri olan demir eksikliğine yeşil sebzelerle savaş açabilirsiniz. Ispanak, roka ve pazı gibi demir oranı yüksek yeşil sebzeleri kesinlikle beslenme düzeninize ekleyin. Bunun yanında salatalarınıza nane, maydanoz gibi yeşilliklerde ekleyerek aynı zamanda beslenme düzeninize sağlıklı seçenekler ekleyebilirsiniz.

C Vitamini Alın

Saç dökülmesi nedenlerinin arasında yer alan C vitamini eksikliğini portakal, greyfurt, karpuz ve çilek gibi meyvelerle giderebilirsiniz. C vitaminin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi saçların daha güçlü olmasını sağlar. Bağışıklık sistemi güçlü olan bir kişi güneş, hava kirliliği ve una benzer dış faktörler nedeniyle saç dökülmesi sorunu yaşamaz.

Kuru Yemiş Tüketin

Ceviz, badem, fındık ve fıstık gibi kuru yemişler saç dökülmesi tedavisi sırasında olumlu etki sağlıyor. E vitamininin saçın uzamasında ve sağlıklı olmasında etkisi büyük. İsmi geçen kuruyemişler de E vitamini yönünden zengin olduğu için ara öğünlerinize ekleyerek saçlarınızın çok daha güçlü olmasını sağlayabilir, dökülmelere meydan okuyabilirsiniz. Saç dökülmesi neden olur sorusuna en çok verilen cevaplardan birinin vitamin eksikliği olduğu hatırlatmak isteriz.

Deniz Ürünleri Tüketin

Çinkonun saç köklerini güçlendiren bir etkisi var. Aynı zamanda hormonları da düzenleyerek saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlıyor. Bu nedenle çinko içeren besinleri tüketmeniz gerekiyor. balık, midye, karides ve benzeri deniz ürünlerinde çinko olduğu göz önüne alınırsa saç dökülmesi yaşayanların sofralarından bu ürünler eksik etmemesi şart.

Yoğurt

Yoğurt, saç dökülmesine iyi gelen şampuan seçeneğinden bile çok daha etkili bir çözüm yöntemi. Çünkü içerisinde kalsiyum ve protein bir arada bulunuyor. Bu da saç dökülmesine de saçın sağlıklı uzamasına da iyi geliyor.

Protein Kaynakları

Protein eksikliğinin saç dökülmesi nedenleri arasında yer aldığını artık biliyoruz. Bu nedeni ortadan kaldırmak için de protein oranı yüksek ve sağlıklı olan besinler tüketmek gerekir. Saç dökülmesi tedavisi için tavuk, hindi ve kırmızı et tüketebilirsiniz.

saç dökülmesine karşı

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin kimyasal yöntemlerden önce doğal yöntemlere başvurmasında fayda var. Eğer genetik ya da ciddi bir faktörden dolayı saç dökülmesi yaşanmıyorsa saç dökülmesini önlemek için doğal yöntemler kullanılabilir. Sonuç olarak saç dökülmesine karşı kimyasal maddeler olmadan savaş açabilir, dökülme oranlarınızı düşürebilirsiniz. Ancak saç dökülmesine karşı aşağıda bulunan yöntemlere başvurmadan önce bir doktora danışarak durumunuz hakkında bilgi almanız da ve uzman görüşüyle hareket etmenizde fayda var elbette.

Saç Dökülmesine Karşı Isırgan Otu Kürü

Saç dökülmesine beslenme kadar etkili olacak bir diğer çözümse doğal yöntemler. Bu yöntemler sayesinde hem saç dökülmesini durdurabilir hem de kimyasal maddelerden uzak kalabilirsiniz. Saç dökülmesine doğal çözüm seçeneklerinden biri olan ısırgan otu kürü aynı zamanda saça parlaklık da veriyor. Bir tutam ısırgan otunu 4 – 5 bardak su içerisinde kaynatarak suyunu süzün. Sonrasında süzdüğünüz suyla saçlarınızı durulayabilirsiniz. Bu durulama sonrasında suyun yaklaşık yarım saat saçlarınızda beklemesi gerekir. Ardından saçlarınızı ılık suyla nazikçe yıkayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Yoğurt Kürü

Saç dökülmesine doğal çözüm yollarından biri de yoğurtla hazırlanan bu kür. Saç dökülmesine ne iyi gelir bayan tarafından da sık sorulan bir soru olduğu için bu kürle cevap verilebilir. Saç dökülmesine ne iyi gelir bayan için kür nasıl olur diye merak ediyorsanız yoğurt kürüne göz atabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı sarımsak suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı Hint yağı

Sarımsakları rendeleyip sularını aldıktan sonra tüm malzemeleri karıştırın ve saçınızın tamamına sürün. 30 dakika sonrasında saçlarınızı ılık suyla durulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Yağlar

Saç dökülmesi yaşayanlar beslenme, şampuan ve kürlerin yanında saç dökülmesine karşı yağlar kullanarak da etkili sonuç alabilirler. Saç dökülmesine karşı kullanabileceğiniz yağlar aşağıdaki gibi sıralanabilir. Yağ kullanımını hafta 2 ya da 3 kez, 30 – 45 dakika bekleterek yapabilirsiniz. Ancak ara ara saç yağlama işlemine mola vererek saçlarınızı dinlendirmenizi de öneririz.

 • Zeytinyağı
 • Hindistancevizi yağı
 • Badem yağı
 • Lavanta yağı
 • Yılan yağı
 • Kekik yağı
 • Biberiye yağı

Saç Dökülmesi İçin Serum

Saç dökülmesi için serum kullanabilirsiniz. Saç dökülmesi serum sayesinde hafifletilebilir ancak kesin çözüm olur mu bir şey söylemek zor. Bu serumlar saçın ihtiyacı olan içeriğe sahip olurlar ve saçı kökten uca beslemeyi hedeflerler. Saç dökülmesi serum ile tedavi edilse dahi dökülme durduktan sonra da serumu kullanmak ve bırakmamak gerekir.

Saç Dökülmesi İçin İlaç

Saç dökülmesi ilaç ile de tedavi edilebilir. Ancak bu ilaçlar ancak doktor tarafından gerekli muayenelerin yapılmasından sonra verilir. Özellikle vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı saç dökülmesi yaşanıyorsa takviye ilaçlar alınabilir. Saç dökülmesi ilaç kullanımı sonrasında azalmaya, vücuttaki eksikliklerin giderilmesinden sonrada durmaya başlar.

saç dökülmesinin nedenleri

Saç Dökülmesine Maske

Saç dökülmesine karşı düzenli olarak maske de yapabilirsiniz. Kürlerden ve yağlardan farklı olan maske uygulanması çok daha kolay bir şekilde karşımıza çıkar. Saç dökülmesine maske ile çözüm bulmak istiyorsanız aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz. Saç dökülmesi için uygulanan maskeyi desteklemek amacıyla da saç dökülmesini önleyen şampuan kullanılabilir. Saç dökülmesini önleyen şampuan ve maske bir araya geldiğinde yüz güldüren sonuçlar elde etmenizi sağlayacak.

Saç Dökülmesine Karşı Yumurta Maskesi

Yumurta içerisinde bulunan protein saçların beslenmesini sağlar.

Malzemeler:

 • 1 yumurta
 • 1 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı limon
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yumurtayı çırpıp tüm malzemeleri ilave edip karıştırın. 20 dakika saçınızda beklettikten sonra saçınızı durulayın.

Saç Dökülmesine Karşı Muz Maskesi

Muzun içerisinde bulunan potasyum, doğal yağ ve vitaminler saç dökülmesini önler.

Malzemeler:

 • 2 adet muz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Muzları çatal yardımıyla ezip diğer malzemeleri de ekleyin ve karıştırın. Maskesi saç diplerinden uçlarına kadar sürün ve 15 dakika bekletin. Ardından ılık suyla saçınızı durulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Hangi Şampuan İyi Gelir?

Saç dökülmesine doğal yöntemlerle ve sağlıklı beslenmeyle son veremiyor ya da bunların yanında destekleyici bir ürün de kullanmak istiyorsanız saç dökülmesine en iyi gelen şampuan seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Saçta eksik olan maddelerin tamamlanmasını sağlayan saç dökülmesi şampuan ürünleri içeriğine de çok dikkat etmeniz gerekir. Saç dökülmesi şampuan içeriği eğer size uymuyorsa ve bitkisellikten çok uzaksa kesinlikle o ürünü tercih etmeyin. Bu nedenle saç dökülmesine hangi şampuan iyi gelir sorusunu kesinlikle bir uzmana yöneltin. Saç dökülmesine en iyi gelen şampuan uzman muayenesi sonrasında, sizin özelliklerinize en uygun olanı olarak seçilebilir.

Dikkatinizi Çekebilir: