Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için En Sağlıklı 20 Öneri

bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemine neden dikkat etmemiz gereklidir? Bağışıklık sisteminin önemi nedir? Bağışıklık sistemi canlılar için neden önemlidir?

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi tüm canlıların vücudunu koruyan, tümör hücreleri veya bunun gibi  zararlı maddeleri vücuttan uzak tutan ya da yok eden savunma sistemine denir.  Bağışıklık sistemi hastalıkları aynı zamanda imnun yetmezliği olarak da bilinir.

Bağışıklık çeşitleri nelerdir?

Bağışıklık sistemi doğal bağışıklık sistemi ve sonradan kazanılan bağışıklık sistemi olmak üzere iki ana başlık altında toplanır. Doğal bağışıklık sitemi, insanların anne karnındayken kazandığı bağışıklık sistemine denir. Doğal bağışıklık sisteminde, kandaki alyuvarlar vücuda giren virüslere ve mikroplara karşı koruma sağlar. Sonradan kazanılan bağışıklık sistemiyse bağışıklığı güçlendirmek için alınan takviyelerle sağlanır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilaçlardan veya doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Bir de aktif ve pasif bağışıklık var. Aktif bağışıklık, bir insanın hastalığa karşı zamanla kazandığı bağışıklığa denir. Pasif baışıklık ise serum veya ilaçlarla kazanılır.

bağışıklık sistemini güçlendirmek

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklık sistemi hastalıklara karşı bizi korumasına rağmen, aynı zamanda kolayca bozulabilen bir yapıya da sahiptir. Bağışıklık sisteminiz zayıflamaya başladığı zaman kendinizi iyi hissetmeniz zorlaşabilir. Kendinizi sürekli yorgun ve hasta olarak gözlemleyebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasının veya çökmesinin başında gelen sebepler arasında sağlıklı beslenmeme, uyku düzenine dikkat etmeme, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı bulunur. Doğru beslenme, spor ve sağlıklı yaşamlar birlikte bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz. Bunun yanı sıra bağışıklık güçlendirici meyve ve sebzeleri sıkça tüketmeniz gereklidir. Bağışıklığı güçlendirmek için yapabileceğiniz en önemli şey ise sağlıklı bir hayat yaşamaktan geçer.

bağışıklık sistemi nasıl güçlenir

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapılmalı?

Bağışıklık sistemini korumak veya güçlendirmek için içinde vitamin bulunan ve vücut açısından faydalı meyve ve sebzeleri tüketmeniz gereklidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar en az bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar kadar etkilidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için illa ki ilaç takviyesi almanıza gerek yoktur. İşte, isze bağışıklık sistemini güçlendiren bazı öneriler.

  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için sıvı alımınıza dikkat etmeniz gerekli. Gün içerisinde bol bol su tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Vitamin deposu olan ve bağışıklık sistemine son derece faydası bulunan meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Yaz aylarında yaz meyve ve sebzeleri, kış aylarında ise kış meyve ve sebzeleri almaya özen gösterin. Tükettiğiniz meyve ve sebzeler en az kullandığınız ilaçlar kadar etkilidir.
  • Alkol ve özellikle uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalısınız. Uyuşturucu ve alkol vücut direncini kırarak zamanla bağışıklık sisteminizin çökmesine sebep olur.
  • Güneş ve D vitamini de bağışıklık sistemine iyi gelenler arasında yer almaktadır. Özellikle yazın 15 ila 20 dakikalık güneş banyosu hem D vitamini ihtiyacınıza iyi gelecektir. Hem de bağışıklığınızın güçlenmesini sağlayacaktır.

bağışıklık güçlendirici

Bağışıklığı güçlendiren besinler içinde en faydalı olanları çiğ olarak tüketilen meyvelerdir. Hem meyve hem de sebzelerde bulunan doğal antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Yine, bağışıklık sistemi güçlendirici vitaminler arasında A, C, B6, E, çinko ve selenyum mineralleri önemli bir rol oynar.  Bu vitaminlerin en çok bulunduğu meyve ve sebzeler arasında; lahana, brokoli, portakal, kırmızılahana, pancar, marul, yeşil biber, roka, soğan ve sarımsak bulunur.  Özellikle kışın tüketilenler arasında vitamin yönünden zengin kuru fasulye, nohut ve yeşil mercimek bulunur.

Vücudunuz eğer doğal yollardan vitaminleri, mineralleri ve amino asitleri alamıyorsa bunun için bağışıklık güçlendirici şurup veya bağışıklık güçlendirici ilaçlar kullanabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ya da çökmesine stres ve ileri yaşta sebep olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığının habercisi olan en önemli öncüleri sık sık hastalanma ve hastalığın uzun sürmesidir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için suya damlatılan veya oral yollar alınan ilaçlardan da faydalanabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı ile birlikte bağışıklık sisteminizde güçlenmeye başlayacaktır. Bağışıklık sisteminizin çökmesi veya zayıflaması vücudunuzu hastalıklara karşı korunmasız bırakır. Tip 1 diyabet, çölyak ve lupus hastalığı bağışıklık sistemini en fazla etkileyen hastalıklar arasında yer alır. Ayrıca vücudun herhangi bir yerinde yer alan uçuk veya yaralarda bağışıklık sisteminizin zamanla çökmesine sebep olabilir. Bu yüzden bu tarz durumlarla karşılaşırsanız mutlaka en kısa süre içerisinde konusunda uzman bir doktora danışınız.

bağışıklık sistemi nedir

Tek tip beslenme gibi sağlıksız beslenme yollarından uzak durun. Özellikle uyku kalitesine dikkat edin. Vücudun uyku esnasında salgıladığı melatonin hormonu, bağışıklık sistemi açısından son derece önemlidir. Bağışıklık sisteminiz açısından ne kadar uyku uyuduğunuzdan çok, ne kadar kaliteli bir uyku uyuduğunuz önemlidir. Kaliteli bir uyku olması açısından ışıkların kapalı tutulması, bilgisayar, cep telefonu veya tablet gibi elektronik aletlerin yatağa uzak olması ve odanın çok sıcak olmaması gereklidir.

Özellikle bazı temizlik ürünleri fazla tüketilerek ciltte aşınmalara sebep olabilir ve bu durum zamanla bağışıklık sisteminin yavaşlamasına sebep olabilir. Bu yüzden temizlik maddelerini kullanmadan önce ciltle temasından uzak tutmak için mutlaka eldiven takınız.