Ginkgo Biloba Nedir ? Ginkgo Biloba Faydaları ve Kullanımı

ginkgo biloba

Adından sıkça söz ettiren takviye gıdalar arasında yer alan Ginkgo biloba dünyanın birçok yerinde kullanılıyor. 5000 yıl öncesinde Çin’in kullandığı alternatif tıpta ortaya çıkan ve yavaş yavaş dünyaya yayılan Ginkgo biloba hafıza üzerinde olumlu etkileriyle biliniyor. Ginkgo biloba ağacının yapraklarında şifa dolu bir seçenek var. Bu şifa yalnızca hafızayı güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda damar tıkanıklığından pek çok sağlık sorunun çözümünde de kullanılıyor. Ginkgo biloba bitkisi çok fazla bilinmese de bitki hakkında yapılan bilimsel araştırmalar hız kesmeden devam ediyor.

ginkgo biloba faydaları

Ginkgo Biloba Nedir?

Bir diğer adı mabet ağacı olan Ginkgo biloba şimdiye dek bilinen en eski ağaç türleri arasında yer alıyor. Ginkgo biloba nedir sorusuna tam bir şifa kaynağı diyerek cevap vermek mümkün. Çin’de yetişen bu bitkinin tıbbı amaçlı kullanımı hayli fazla. Ginkgo biloba ilaç niyetine birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Ancak kullanım öncesi bir doktora danışmakta fayda var. Gün geçtikçe adından daha fazla söz ettirmeyi başaran Ginkgo biloba aslında Çin’de çok uzun zamandır kullanılıyor. Beyin üzerin olumlu etkilere sahip olan Ginkgo biloba bitkisi aynı zamanda beyin ağacı olarak da anılıyor. 1000 yıldan fazla yaşayabilen ve 40 metre boylarına kadar ulaşabilen Ginkgo biloba ağacı türünün tek örneği. Ağacın bu kadar uzun hayatta kalabilmesinin en önemli nedeniyse güçlü bir yapıya sahip olması.

ginkgo biloba nedir

Ginkgo Biloba Faydaları

Genellikle çay olarak tüketilen Ginkgo biloba bitkisinin birçok faydası var. Ginkgo biloba faydaları kanıtlanmış içeriklere de sahip. Düzenli olarak Ginkgo biloba çayı tüketerek ileride meydana gelecek sorunların önüne geçmeniz de mümkün. Ginkgo biloba faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri okumanız yeterli.

 • Ginkgo biloba içerisinde anti-enflamatuvar bir etki bulunuyor. Bu etki sayesinde stres seviyesinde düşme ve beyin fonksiyonlarının işleyişinde iyileşme meydana geliyor. Bu özelliklerin artması konsantrasyonun artmasında oldukça önemli.
 • Düzenli olarak Ginkgo biloba çayı tüketerek unutkanlığın ve Alzheimer hastalığının önüne geçebilirsiniz. Beyin fonksiyonlarını destekleyen Ginkgo biloba hafızanın güçlenmesini sağlıyor ve ilerleyen yaşlarda meydana gelecek unutma sorunlarının yaşanmasına engel oluyor.
 • Ginkgo biloba faydaları arasında kaygı ve depresyon gibi durumların azalması da var. Vücutta bulunan stres hormonlarının olumlu etkilenmesini sağlıyor.
 • Ginkgo biloba bitkisi adet döneminde meydana gelen semptomların ortadan kalmasına yardımcı oluyor. Değişen ruhsal durumlar bu bitki sayesinde kontrol altına alınabiliyor ve strese bağlı sancılar hafifliyor.
 • Göz rahatsızlıklarında genellikle Ginkgo biloba içeren özel vitaminlerin kullanılması öneriliyor. Gözlere giden ve gözleri besleyen damarların Ginkgo biloba bitkisi sayesinde daha sağlıklı olması mümkün. Ginkgo biloba faydaları nelerdir sorusunun en önemli cevapları arasında göz sağlığı yer alıyor.
 • Özellikle küçük çocuklarda görülen hiperaktivite sorunu Ginkgo bilobanın tedaviye eklenmesiyle giderilebilir. Bu sayede çocukta konsantrasyon oranı da artırılır.
 • Ginkgo biloba faydaları arasında kan akışının hızlanması ve damarların rahatlaması da var. Bu sayede genital bölgeye giden damarlarda rahatlama sağlayarak libidonun artmasını ve sağlıklı üremenin gerçekleşmesini sağlar.
 • Beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışması üzerinde önemli bir yere sahip olan Ginkgo biloba baş ağrısının ve migrenin hafiflemesini sağlıyor. Ginkgo biloba beyne giden damarların rahatlamasını sağlayarak kafa içerisinde meydana gelen basıncın azalmasına yardımcı oluyor.

ginkgo biloba çayı

Ginkgo Biloba Çayı Nasıl Yapılır?

Oldukça basit bir şekilde demlenen Ginkgo biloba çayını dilediğiniz şekilde tercih edip tüketebilirsiniz. Ginkgo biloba çayı nasıl demlenir sorusunun cevabı hayli kolay. Dilerseniz marketlerde satılan Ginkgo biloba poşet çaylarını dilerseniz de aktarlarda satılan Ginkgo biloba açık çaylarını alabilirsiniz. Demleme kısmında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çayın 5 dakikadan uzun süre demde kalmaması. Aksi takdirde acı bir tat elde edebilirsiniz.

Ginkgo Biloba Zararları

Ginkgo biloba tablet ya da çay şeklinde tüketilebilir. Bilinen büyük zararları olmasa da özel durumlarınız var doktorunuza danışarak meydana gelebilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. Ginkgo biloba zararları genellikle aşırı tüketim sonucunda kendini gösterir. Bu nedenle tavsiye edilen günlük tüketimin üzerine çıkmamanızda fayda var.

 • Eğer aşırı miktarda Ginkgo biloba tüketirseniz kalp çarpıntısı, inme ve hızlı kalp atışıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Hamilelik döneminde Ginkgo biloba tüketiminden kaçınmalısınız.
 • İlerleyen zamanlarda bir ameliyatınız olacaksa bu ameliyattan 2 hafta öncesinde Ginkgo biloba kullanımını kesmeniz gerekir.
 • Aşırı oranda Ginkgo biloba tüketmek kısırlık problemlerine yol açabilir.
 • Ginkgo biloba zararları arasında aşırıya kaçınılması durumunda nefes darlığı, halsizlik, uyku hali ve duyu kayıpları meydana gelebilir.
 • Hassas bir cildiniz varsa eğer alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Aşırı Ginkgo biloba tüketimi kabızlık, ishal ve karın kramplarına yol açabilir.

Ginkgo Biloba Kapsül

Ginkgo biloba çayı tüketmeyi tercih etmeseniz eğer daha kolay bir kullanım sunan Ginkgo biloba kapsülü tercih edebilirsiniz. İnternet üzerinden alabileceğiniz gibi eczanelerden de Ginkgo biloba kapsül formuna kolayca ulaşabilirsiniz. Yoğun bir hayatınız varsa ve çay demlemeye vaktiniz yoksa Ginkgo biloba kapsül sizin yanınızda. Ginkgo biloba solgar olarak karşınıza çıkan kapsül içerisinde yaklaşık 60 tablet bulunduruyor. Ginkgo biloba solgar kullanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Ginkgo Biloba Çayı Fiyatı

Ginkgo biloba tablet değil de çay olarak tüketmek isterseniz birçok yerden Ginkgo biloba çayını bulabilirsiniz. Ginkgo biloba çayı fiyatı 10 TL’den başlayıp 30 TL’ye kadar uzanıyor. Ginkgo biloba fiyat konusunda geniş bir yelpazeye sahip. Tercih ettiğiniz marka Ginkgo biloba fiyatı üzerindeki en büyük etmen.

Dikkatinizi Çekebilir: mental health benefits of ginkgo biloba