Huzursuz Bacak Sendromu Nedir ? Tedavisi Nasıl Yapılır

huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu toplumda oldukça yaygın bir şekilde görülüyor ancak bunun bir hastalık olduğunun bilinci ne yazık ki çok fazla yok. İnsanlar bu hastalıkla yıllarca yaşayabiliyor ve bunun sonucunda istenmeyen durumlar meydana gelebiliyor. Huzursuz bacak sendromu tedavi edilmezse ne olur, huzursuz bacak sendromu tedavisi hangi doktora gitmeli, huzursuz bacak sendromu sabun kullanımıyla geçer mi sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu kendini genellikle dinlenme dönemlerinde gösteriyor. Bu dönemde bacakta meydana gelen karıncalanma, iğnelenme, ağrı, yanma ve şiddetli bir şekilde bacağı hareket ettirme dürtüsü huzursuz bacak sendromu belirtileri arasında gösterilebilir. Nörolojik bir rahatsızlık olan huzursuz bacak sendromu genellikle akşam ve gece saatlerinde kendini gösterir. Gün içerisinde uzun süreli oturmalar bu sendromun ortaya çıkmasında önemli bir etken. Kişi bacağından yana sürekli bir huzursuzluk hissederken, hareket özgürlüğünü de kaybedebilir. Dinlenme döneminde meydana gelen yanmalar hareket edilmesi durumunda hafifleyebilir. Genellikle her iki bacağı etkisi altına alan huzursuz bacak sendromu nadiren de olsa kollara, ellere ve vücudun başka kısımlarına da sıçrayabilir. Huzursuz bacak sendromu yaşayanlar genellikle gece uykularından sıklıkla uyanır. Ayrıca bu kişilerde Periyodik Bacak Hareketleri (PBH) isimli hareketler de kendini gösterir. Genellikle yaşlılarda kendini gösteren huzursuz bacak sendromu, duruma göre daha genç bireylerde de görülebilir. Hastalığın görülme oranı kadınlarda erkeklere göre daha fazladır.

huzursuz bacak sendromu tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Görülme Sıklığı Nedir?

Her toplumda huzursuz bacak sendromunun görülme sıklığı farklıdır. Bunun en önemli nedeni yaşayış biçimleri olarak tanımlanabilir. Genel itibariyle huzursuz bacak sendromu görülme sıklığı %1-15 civarlarındadır. Ülkemizde huzursuz bacak sendromu olanlar için oransa %3-5 civarındadır. Bu oran oldukça ciddi bir oran olsa da henüz bu hastalığın ciddiyetine ülkemizde varılamamıştır. Bu nedenle huzursuz bacak sendromu olanları bu rahatsızlıklarından habersiz bir şekilde hayatlarına devam edebilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Huzursuz bacak sendromu neden olur sorusunun cevapları teşhis için oldukça önemlidir. Bu hastalık için yapılan herhangi bir test bulunmadığı için belirtilere kulak vermek gerekir. Daha sonrasında huzursuz bacak sendromu kesin çözüm önerileri olup olmadığı değerlendirilebilir.

 • Bacaklarda meydana gelen ve engellenemeyen aşırı hareket ettirme isteği
 • Kişide dinlenme zamanlarında meydana gelen ağrı, yanma ve kramplar
 • Bacakta meydana gelen ağrıların bacağı hareket ettirme sonrasında düzelmesi
 • Bacakta meydana gelen ağrı, yanma ve krampların kendini genellikle gece geç saatlerde ve uyku zamanlarında kendini göstermesi
 • Bazı kan tetkiklerinde meydana çıkan anormal değerler
 • Tüm gece uyku çalışmasında gözlemlenen anormal hareketler

huzursuz bacak sendromu neden olur

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Huzursuz bacak sendromu neden olur sorusuna tek bir cevap vermek zor. Bu hastalığın meydana gelmesinde birçok neden var. Ancak bazı hastalarda huzursuz bacak sendromunun tam olarak nedeni bulunamaz. Nedeni bilinmeyen huzursuz bacak sendromu hastalarına Primer Huzursuz Bacak Sendromu adı verilir. Bu hastalarda hastalığın genetik olup olmadığına ve diğer koşullara bakılır.

Günümüzdeyse huzursuz bacak sendromu beyinde Dopamin isimli maddenin bazı özel kısımlarda azalması sonucu meydana geldiği düşüncesi oldukça yaygındır. Diğer huzursuz bacak sendromu nedenleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Demir eksikliği (en önemli göstergesi (FERRİTİN) düşüklüğü)
 • İleri evre böbrek yetmezliği (üremi)
 • Şeker hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Sinirlerin değişik nedenlerle etkilenmesi (POLİNOROPATİ)
 • Hamilelik

Huzursuz bacak nedenlerinin yanı sıra kişinin yaşadığı başka rahatsızlıklar da bu sendromun ortaya çıkmasına neden olabilir ya da sendroma yakalanmayı hızlandırabilir. Huzursuz bacak sendromu belirtileri dikkate alınmalı ve hastalığın tedavisi kısa zamanda yapılmalıdır. Huzursuz bacak sendromu tedavi edilmezse ne olur sorusunun cevapları pek iç açısı olmayabilir.

huzursuz bacak sendromu belirtileri

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromu tedavisi mümkün olmayan bir hastalık değil. Kişilerin muayenesi sonrasında ilaç kullanımından önce rahatlatıcı hareketler önerilebilir. Eğer b hareketler yeterli gelmiyorsa ilaç tedavisine başlanabilir. Huzursuz bacak sendromu tedavisi takip edilmesi ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gereken bir tedavidir. Huzursuz bacak sendromu tedavisi için öncelikle kişilerin yatak odalarını düzene sokmaları ve bu hastalığın daha da kötüleşmesine neden olacak alkol, sigara, kafein gibi maddelerden uzak durması gerekir.

Huzursuz Bacak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir sorusunun cevaplarından ilk elbette egzersiz. Kişi günlük hayatını bir düzene sokmalı ve hareketsiz kalmamaya özen göstermelidir. Huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir sorusuna verilebilecek bir diğer cevapsa ilaçlarda saklı. Ancak ilaç alımları doktor yönlendirmesiyle yapılmalıdır.

Huzursuz Bacak Sendromu İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Huzursuz bacak sendromuna kesin çözüm bulmak için bir uzmana danışmak şart. Huzursuz bacak sendromu hangi doktora gitmeli sorusuna Nöroloji Beyin ve Sinir Hastalıkları) doktoru cevabı verilebilir. Huzursuz bacak sendromu tedavisi hangi doktora gitmeli sorusuna cevap aldıktan sonra yukarıda ifade edilen belirtilere sahipseniz eğer zaman kaybetmeden bir Nöroloji uzmanına danışabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromunda İlaç Kullanımı

Huzursuz bacak sendromu sabun kullanımıyla tam anlamıyla geçmeyebilir. Huzursuz bacak sendromu ilaç tedavisine cevap veren bir hastalık olduğu için endişe etmeye gerek yok. Dopaminerjik ilaçlar koşullara göre hastaya verilebilir. Bunların dışında benzodiazepinler, gabapentin ve karbamazepin gibi sara ilaçları da kullanılabilir. Huzursuz bacak sendromu ilaç pexolo ile de tedavi edilebilir. Ancak huzursuz bacak sendromu ilaç pexolo ile tedavi edilecekse bir doktor tarafından dozu ayarlanmalı.