Miyop Nedir ? Miyop Testi Nasıl Yapılır, Evde Miyop Tedavisi

miyop nedir

Miyop Nedir?

Miyop göz kusuru olarak kabul edilen bir hastalık olup, gözün belli bir uzaklıktaki cisimleri tam olarak görememesi olarak tanımlanır. Miyop dereceleri farklı olduğu için de genellikle farklı göz hastalıklarıyla karıştırılabilen miyopluk hakkında merak edilen tüm detayları yazımızın devamından inceleyebilirsiniz.

Miyop nasıl meydana gelir ve hangi belirtileri taşır?

Miyop diğer göz hastalıkları gibi göz boyunda ve korneada meydana gelen bozulmalar sonucu ortaya çıkar. Bu bozukluklar sebebiyle ışık kırılması yaşanır ve göz kusurları kendini belli etmeye başlar. Genellikle okul çağındaki dönemlerde kendini belli etmeye başlayan miyop doğru tedavi ile iyileştirilebilir. Pek çok kişinin “miyoplar nasıl görür” sorusuna odaklanarak miyop ne demek, miyop dereceleri neye göre şekilleniyor sorularına cevap bulmaya çalışalım. Öncelikle miyopluk sanılanın aksine yakını değil uzağı bulanık görme olarak tanımlanır. Görme problemi yaşayan kişilerin aklına ilk gelen miyop nedir, yaşadığım görememe sorunu miyopluk mu sorularına en doğru yanıtı verecek bir göz doktoru olduğunu hatırlatarak devam etmek gerekirse bu kişiler yakını gayet net görürken miyobun derecesine göre bazı uzaklıkları bulanık görmeye başlarlar. Miyop göz kusuru olarak tanımlandığı için her göz sorununu miyoba bağlamamak için hangi belirtileri taşıdığından bahsedelim.

Miyop belirtileri için ilk bilinmesi gereken şey, okul çağlarında başladığı. Çocukların farkına varamadığı ya da rahatsızlık olarak tanımlayamadığı miyop belirtileri tahtayı göremiyorum şikayetiyle ortaya çıkar. Özellikle arka sıralarda oturan ve sürekli şikayetçi olan çocukların aileleriyle bu durumu paylaşmak gerekir çünkü çoğu zaman aile bu durumu fark edemiyor. Eğer çevrenizde uzak mesafedeki nesneler için “bulanık görüyorum” cümlesini duyuyorsanız ve baş ağrıları artıyorsa hemen konuyu miyoplar nasıl görür sorusuyla bağdaştırıp bir göz doktoruna başvurulması gerektiğini bilmelisiniz.

miyop testi

Miyop neden olur?

Miyop neden olur, herhangi bir risk grubu var mı?” sorularıyla yola çıkarak söylenmesi gereken ilk şey, eğer ailede miyopluk varsa, çocuklar için miyop testi yaptırılmalıdır ki en riskli grup, genetik koşulları müsait olan kişiler olarak görülür. Aynı zamanda doğuştan da oluşabilen miyop çevresel etkenlerle de oluşabilir. Sadece okul çağında oluşan bir rahatsızlık olarak düşünülmemesi gereken miyop ne demek diye bakıldığında gözün ön kısmının arkasına göre daha uzun olması, korneada ışığın kırılmasının farklı olmasıyla ortaya çıktığı belirtilir. Kısacası farklı bir hastalık, şeker hastalığı veya katarak gibi rahatsızlıklar da bozulmaları tetikleyip kişinin sonradan miyop olmasına neden olabilir. Özetle genetik koşullar, çevresel etkiler, farklı hastalıklar miyop neden olur sorusuna yanıt oluşturur.

Miyop dereceleri nelerdir ve neyi etkiler?

Basit olarak “uzağı görememe” olarak tanımlanan miyop nedir sorusundan sonra akıllara ne kadar bir uzaklıktan bahsedildiği gelebilir. İşte burada ortaya miyop dereceleri çıkıyor ve hastalığın ortaya çıktığı süreden sonra tedavi uygulanmazsa bahsedilen derece artarak ilerliyor. Miyop testi aracılığıyla kişinin göz derecesi ortaya çıkartılır.

 • Başlangıç aşamasında olan miyop; 0,75-1,00 aralığında
 • İlerleyen aşamalarda; 2,00-3,00 aralığında
 • Bazı özel aşamalarda; 7,00-9,00 aralığında

Miyop tedavisi de derecesiyle bağlantılı olup, derece ilerledikçe ameliyata kadar uzanan bir tedavi süreci izlenir.

miyop

Miyopla karıştırılan diğer göz hastalıkları nelerdir?

Birbiriyle sürekli karıştırılan miyop astigmat ve hipermetrop hakkında bilgi vermek gerekirse;

 • Miyop; uzağı görememe
 • Astigmat; net görememe, şekilleri eğik görme
 • Hipermetrop; yakını görememe şeklinde basitçe tanımlanabilir.

Miyop astigmat rahatsızlığı gözün yumurta şekline benzemesi sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle miyop ve miyop astigmat nedir sorusuna yanıt bulmak için gerekli testler yaptırılmalı ve doktor teşhisine göre tedavi uygulanmalı.

Miyop ve diğer göz hastalıkları ne şekilde tedavi edilir?

Farklı tanımlamaları bulunuyor olsa da gözde meydana gelen kusurlar belli teknikler ile düzeltilebilir.

 • Excimer Lazer Tedavisi; ilk olarak miyop tedavisi, hipermetrop ve astigmat için uygulanabilen bu lazer yöntemi ile göz kusurları yok edilmeye çalışılır. Kornea üzerinde bulunan leke ve izleri yok eden bu yöntemin uygulanabilmesi için, göz bozukluğunun durmuş olması gerekiyor. Sürekli ilerleyen bir durum varsa maalesef bu yöntem uygulanmaz. Bu durum dışında hamilelik, 18 yaşından küçük olmak, ince korneası bulunanlar, katarak, diyabet, retina yırtıkları ve bazı romatizmal rahatsızlıklarda miyop lazer tedavisi uygulanamıyor.
 • Intacts Tedavisi; miyop lazer tedavisi gibi düşünülebilir fakat burada herhangi bir leke temizleme olayı yapılmıyor. Orta ve düşük dereceli miyop gözlük ve lens kullanımı ortadan kaldırmak için korneaya ıntacts denilen halkalar yerleştirilir. Lens ile aynı maddeden yapılan bu ıntacts halkaları miyop gözlük kullanımını ortadan kaldırıyor. Eğer herhangi bir sorun oluşursa da anında çıkartılıyor.

Miyop astigmat nedir ve miyop hipermetrop diğer göz hastalıklarından farklı mı tedavi edilir konusunda detaylı ve doğru bilgiyi uzman doktorların uyguladığı testler belirler. Gözlük ve lens kullanımı diğer göz rahatsızlıkları gibi miyop hipermetrop hastalıklarında da kullanılır. İlerleyen durumlar için genellikle ameliyata başvurulur fakat kesin tedavisi mevcut değil.

miyop ne demek

Miyop bitkisel tedavi uygulanabilen bir hastalık mıdır?

Göz hastalıkları için birebir bitkisel yöntemlerle tedavi sağlanabilir demek oldukça yanlış bir söylem olur. Ancak uzun yıllar yapılan pek çok araştırmaya dayanarak miyop bitkisel tedavi için önerilen birkaç yöntemden bahsedebiliriz.

 • Üzüm Çekirdeği: Düzenli bir şekilde tüketilen üzüm çekirdeğinin gece körlüğü, göz kamaşması, saman nezlesi, alerjen ve burun kanalarına iyi geldiği tespit edilmiş. Damar duvarlarını güçlendirdiği söylenilen üzüm çekirdeği gözde meydana gelebilecek kusurları engellediği düşünülüyor ve tüketiminde herhangi bir tehlike olmayan üzüm çekirdeğini miyop için deneyebilirsiniz.
 • Havuç: Miyop bitkisel tedavi için akıllara hemen havucun gelmesi bir tesadüf değil. Gözleri koruma konusunda havucun içeriğinde bulunan özel şeker, A vitamini ve diğer vitaminler birleşir. Karaciğeri de korumaya alan havuç sofralardan eksik edilmemesi gereken bir sebze olarak akıllarda tutulmalı.
 • Yabanmersini; Katarak, gece körlüğü, miyop, göz yorgunluğu, göz tansiyonu, şeker hastalığının sebep olduğu göz rahatsızlıklarına iyi geldiği deneylerle onaylanan yabanmersini, gün içerisinde tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alıyor.

Meyve veya sebzelerle göz hastalıklarında tamamen iyileşme sağlanmasa da iyileşme sürecinin hızını beslenme düzeniniz de etkiliyor. Bu nedenle tükettiğiniz gıdaları ne işe yaradıklarını bilerek tüketmelisiniz.

Miyop egzersizi nedir, ne işe yarar?

Evde kendi yöntemlerinizle yapabildiğiniz göz çalışma egzersizlerine miyop egzersizleri denir. Düzenli olarak yapıldığında iyileşme sağlayabilen başlıca miyop egzersizlerinden bahsetmek gerekirse;

 • Görüş alanı derinliği; uzaktaki ve yakındaki nesnelere odaklanmak ilk temel şart kabul edilir. Uzakta net olmayan görüntüye odaklanmak göz kaslarını zorlayarak çalışmasını sağlar.
 • Parmak testi; baş parmak burun hizasına 15 cm uzaklıkta tutulur ve parmak ucuna 8 saniye odaklanılır. Daha sonra bu odak noktasından 8 metre uzaklıktaki bir nesneye odaklanılıp görüntü netleştirilmeye çalışılır.
 • Avuç içi masajı; oldukça ilginç kabul edilebilecek bu yöntemde avuç içine yapılan masaj göz kaslarını dinlendiriyor. Hareket etmeden bir noktaya oturup dirsekleri yastık yardmıyla destekleyin. Avuç içiyle gözlerinizi kapatın ve sert darbeler uygulamadan gözlere avuç içiyle masaj yapmaya devam edin. Bir süre sonra rahatlama hissinin oluştuğunu göreceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken gözlere kapatılan avuç içinde baskı uygulamamak ve güneş ışığını içeriye sokmamak olmalı.
 • Okuma egzersizi; göremeyeceğiniz uzaklıktaki bir alana harfler yapıştırıp uzak mesafeden tek tek onlara odaklanmayı deneyin. Her denemede bir tık daha iyi olacak görüşü elde ettikten sonra yorulan gözleri avuç içi masajı ile dinlendirin.