En Güzel 50 Mutfak Dekorasyonu – Mutfak Dekorasyon Fikirleri

en güzel mutfak dekorasyonu

Kadınların ev seçerken belki de en çok dikkat ettikleri ve en çok özen gösterikleri yer mutfaktır. Gün içindeki vakitlerinin çoğunu neredeyse mutfakta geçiren kadınlar mutfağının geniş, derli toplu ve düzenli olmasına dikkat ederler. Özellikle mutfak dekorasyonu bir evi alırken en fazla dikkat edilen özelliklerden biridir. Günümüzde morden çağ ile birlikte mutfak dekorasyon modelleri de son derece farklılıklar gösterebilmektedir.

Her ne kadar geleneksel ve klasik mutfakları sevsek de, mutfak dekorasyonu 2018 senesiyle birlikte artık daha renkli ve eğlenceli bir hale gelmeye başladı bile. Eskiden ev bakarken özellikle mutfağın geniş olmasına ve mutfağa ait bir kapı olmasına dikkat edilirdi. Fakat günümüzde yavaş yavaş küçük ama derli toplu mutfaklar ya da amerikan mutfaklar büyük mutfaklara tercih edilmeye başlandı.

Mutfak dekorasyon eşyaları da özellikle son dönemlerde sıkça tercih edilenler arasında yer almaktadır. Eskiden mutfakta sadece günlük ihtiyacımızı karşılayacak malzemeleri bulundururken şimdi ise mutfak dekorasyon ürünleri ile mutfaklara farklı bir hava katıyoruz. Sade bir mutfak dekorasyonu resimli objeler veya renkli objelerle oldukça farklı bir görünüme kavuşabilir.

Mutfak dekorasyonu için büyük detaylardan çok, küçük detaylar önemlidir. Şık bir kavonozun içinde mutfak masanıza koyacağınız taze çiçekler bile mutfağınızın tüm havasının değişmesini sağlayacaktır. Mutfak dekorasyon fikirleri ile siz de mutfağınızda farklı, modern ve şık bir hava yaratabilirsiniz.

mutfak modelleri

Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır?

Aslında mutfak dekorasyonu için çok fazla düşünüldüğü kadar para harcamaya gerek yok. Yapacağınız bazı küçük değişiklikler çok şık ve tarz bir mutfağa sahip olabilirsiniz. İnternetten veya çevrenizden mutfak dekorasyon örnekleri ile ilgili yardım alarak, kendi istediğiniz ve zevkinize göre döşenmiş bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Son zamanlarda mutfak dekoratif raf ürünleri oldukça revaçta. Dilerseniz hazır kesim veya dilerseniz de bir marangoza istediğiniz ölçülerde hazırlatabileceğiniz raflarla mutfağınızın tüm görüntüsünü değiştirebilirsiniz. Özellikle tavana asılan demir raflar mutfağınızın tarzını bir an da değiştirecek ve etraftaki fazla tencere veya tavadan kurtulmanızı da sağlamış olacaktır. Mutfak dekorasyonu örnekleri fiyatları için internetten veya büyük mağazalardan fiyat alabilir ve kendiniz için en uygun tasarımı tercih edebilirsiniz.

mutfak dekorasyonu

Tavana monte edilen demir ızgaralar veya raflar etraftaki fazlalıktan kurtulmanızı ve mutfağınıza modern bir hava katmanızı sağlar. Eğer mutfağınız yüksek bir tavana sahip değilse, demir rafları duvara monte ederek etraftaki fazlalıkları yerleştirebilir ve modern bir mutfağa kavuşabilirsiniz. Tahta yerine demir rafları tercih ediyorsanız, mutfak renginizin koyu renk olması dekorunuzun daha şık görünmesini sağlayacaktır.

mutfak dekorasyonu

 Mutfak dolabı dekorasyon içinse yine farklı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Mutfak dolabınızın renginden sıkıldınız ve değiştirmek istiyorsanız ya da eskidi ve kötü bir görünüm sergiliyor. Bunun için tonlarda para harcamanıza hiç gerek yok. Dışarıda kolayca bulabileceğiniz ahşap boyaları ile artık mutfak dolaplarınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Hatta eşinizle birlikte boyayarak bu işi eğlenceli bir hale bile getirebilrisiniz. Mutfak dolabı boyamak hem çok eğlenceli hem de fiyat açısından son derece uygundur.

mutfak dekorasyonu

Eğer siz de bar tarzı mutfaklardan hoşlanıyorsanız ve mutfağınız Amerikan mutfaksa, masa etrafına atacağınız birkaç bar taburesi ile istediğiniz konfora kavuşabilirsiniz. Ayrıca yine, masa üzerine sarkan lambalar ise mutfağınıza ayrı bir hava katacaktır. Bu konsept, özellikle samimi ve rahat ortamları sevenler için son derece uygundur. Işıklandırmayı dilerseniz sarkıt, dilerseniz spot ışık olarak kullanabilirsiniz.

mutfak dekorasyonu

Eğer klasik mutfaklardan sıkıldıysanız, artık mutfağınızı renklendirme vakti gelmiş demektir. Mutfak halınızı veya mutfak dolaplarınızı farklı ve tezat renklerde seçerseniz ortaya son derece eğlenceli bir mutfak çıkacaktır. Koyu kahve, beyaz veya siyah mutfakların yerini artık cıvıl cıvıl renkli ve mutfaklar süslüyor. Bunun için mutfak dolaplarınızı renkli boyayabilir veya halı ya da elektronik eşyalarınızı renkli olarak tercih edebilirsiniz.

mutfak dekorasyon ürünleri

Yukarıda da belirtiğimiz gibi her mutfak büyük ve geniş olmak zorunda değil. Küçük ama tarz mutfaklar, geniş mutfaklara göre oldukça tercih edilmektedir. Mutfağın küçük olması hem kolay hem de hızlı toplanması demektir. Eğer, tercihini küçük mutfaklardan yana kullananlardansanız mutlaka dolaplarınızın rengini açık, duvar renginin ise enerjik renklerden olmasına dikkat edin.

mutfak dekorasyon modelleri

Mutfaklarda en çok dikkat edilen detaylardan biri de mutfak raflarıdır. Düz beyaz bir mutfağa yerleştireceğiniz beyaz veya renkli raflarla herkesin konuşacağı şık bir mutafağa sahip olabilirsiniz. Bunun için hazır kesilmiş veya mutfağınıza uygun özel kesim yaptırabileceğiniz açık raf ünitelerini tercih edebilirsiniz. Mutfak rafları hem etraftaki fazlalıkların bir düzene girmesine yardımcı olur hem de görünüm açısından oldukça modern bir çizgi sergiler.

mutfak dekorasyon örnekleri

Mutfak duvar dekorasyonu da oldukça önemlidir. Mutfağınızdaki raflara veya masa üzerine yerleştireceğiniz bazı küçük mutfak dekorasyon objeleri ile hayallerinizin mutfağına kavuşabilirsiniz. Örneğin; rafta yer alan renkli fincanlar, tabaklar veya eskitme bir çaydanlığı dekoratif olarak kullanabilirsiniz. Raf üzerinde yer alan mutfak objeleri evinize hem nostaljik hem de sıcak bir hava katacaktır.

mutfak dekorasyonu 2018

Peki, mutfaklarda ahşabın şıklığını unuttuk mu? Tabii ki hayır! Ahşap her dönemin vazgeçilmezi ve hemen hemen her alanda kullanılan bir maddedir. Özellikle büyük ve klasik mutfaklardan hoşlanıyorsanız, mutfak dolaplarınızı seçerken ahşap ürünlere de bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Açık veya kapalı dolap seçeneklerini değerlendirerek klasik çizgileri ve modernliği bir arada yaşatabilirsiniz.

mutfak dekorasyonu resimli

Peki, artık farklı çizgiler dışına çıkmaya hazır mısınız? Son derece enerjik ve havasıyla herkeste hayranlık uyandıran ve bütün gün çıkmak istemeyeceğiniz bir mutfağa ne dersiniz? Mutfak dolaplarınızı kırmızı veya farklı renklere boyayarak mutfağınızda ilk bahar esintisi yakalayabilirsiniz. Küçük veya büyük mutfak fark etmeksizin, mutfak yerlerine döşeyeceğiniz damalı parkeler ile artık en havalı mutfak sizin mutfağınız olacak.

mutfak dekorasyonu nasıl yapılır

Daha farklı ve endüstriyel mutfak tasarımlarını tercih ediyorsanız, mutfağınızda biraz daha metale ağırlık vermenizi tavsiye ediyoruz. Metal doku ile birlikte kullanabileceğiniz şık ve renkli mutfak dolaplarının yanı sıra mutfak aydınlatması da son derece önemlidir. Yine, dilerseniz sarkıt, dilerseniz de spot ışıkları tercih edebilirsiniz. Metalin yoğun olarak kullanıldığı endüstriyel mutfak dizaynları son 10 senedir sıkça tercih edilen tasarımlar arasında yer almaktadır.

mutfak dekorasyonları

Klasik çizgisinden sapmayanlar ise ahşap ve sıcak renk tonlarının harmanlandığı mutfakları tercih edebilirler. Yer ve mutfak dolaplarınızda kullanabileceğiniz ahşap görünüm hemen hemen her dönemde kadınların kalbini çalmayı başarmıştır. Özellikle ahşapta açık renklerin tercih edilmesi mutfağınızın olduğundan daha geniş görünmesine olanak sağlayacaktır.

mutfak dekorasyon objeleri

Devir rengarenk mutfakların devri diyorsanız işte tam da size göre fikirler… Eğer mutfağınız beyaz ise alacağınız birkaç renkli obje ile son derece sevimli bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Farklı renklerde kupalar, bardaklar ve tabaklarla bembeyaz mutfağınıza oldukça ilgiç bir hava verebilirsiniz. Özellikle sandalye seçinini renkliden yana kullanmanız tamamen klasik mutfak çizgisinden çıkmanızı sağlayacaktır.

mutfak dekorasyon eşyaları

Mutfağınız küçük diye hiç üzülmeyin, çünkü artık küçük mutfaklarda son derece şık bir görünüme kavuşabiliyor. Minimal bir anlayışla düzenlenmiş bir mutfak ve iki tane hasır tabure ile küçük alanlara farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Mutfakğınızda sade ve minimal bir dizaynı tercih ediyorsanız yapacağınız bir iki küçük değişiklikle hayallerinizin mutfağına kavuşmanız çok da uzak değil.

mutfak

Ben kendi mutfağımı kendim yaparım diyenlerdenseniz. Bunun için tek yapmanız gereken ahşap boyası ve bir fırça almak. Daha sonra mutfağınızı istediğiniz gibi en baştan yaratabilirsiniz. Mutfağınızı dilediğiniz renge boyayabilir hatta dekupaj kağıtlarıyla üzerine istediğiniz şekillerde resim yapabilirsiniz. Böylece kendi mutfağınızı hem en baştan yaratmış hem de kendi zevkinize göre boyamış olacaksınız.

en güzel mutfak dekorasyonu

Küçük mutfaklar için açık renkleri tercih etmek her zaman için mutfağınızın olduğundan daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Beyaz ve ahşap mutfak dolaplarını tercih etmeniz daha ferah bir görünüm sağlar. Eğer bu kadar beyaz sevmiyorum diyorsanız da, bunun için mutfak dolaplarınızın kulplarını farklı renklerde tercih edebilirsiniz. Böylelikle mutfağınıza hem sade hem de şık bir görünüm kazandırmış olursunuz.