Roaccutane İle Sivilce Tedavisi – Roaccutane Kullanıcı Yorumları

roaccutane yan etkileri

Roaccutane

Deri üzerinde yağ bezelerinin meydana gelmesi sonucunda oluşan ve birçok kişinin sıkıntılı dönemler yaşamasına neden olan sivilceler için sayısız tedavi yöntemi bulunuyor. Genetik ve çevresel faktörlerin meydana getirdiği sivilcelerden kurtulmak isteyenlerin birçoğu bu yöntemlerden biri olan Roaccutane ilaç tedavisini tercih ediyor. Yağ bezelerinin normal düzeninde fazla çalışması sonucunda sivilcelerin cilt üzerinde çoğalması hızlanıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sivilce sorunu çözümsüz değil. Mesele doğru tedavi yöntemlerini bulmak.

roaccutane kullananlar

Roaccutane sivilce ilacına başlamadan önce bir cilt doktoruna danışmanız çok daha doğru olabilir. Sıklıkla kadınların kullandığı Roaccutane sivilceler üzerine yoğunlaşarak aşırı yağ üretiminin önüne geçiyor. Hatta bezelerdeki yağ üretiminin tamamen durdurulmasını sağlıyor. Yağ üretimi duran bezelerin tekrar sivilce meydana getirme gibi bir durumları olmuyor. Karaciğerde sentezlenen bu ilaç içerisinde yüksek oranda A vitamini mevcut. Roaccutane tedavisi öncesinde mutlaka bir uzman görüşü almanız gerek. Karaciğeri biraz yoracak olan bu ilaca başladığınızda bol su içmeniz gerekiyor. 12 yaşından büyük ve ergenlik çağına girmiş, herhangi bir rahatsızlığı olmayan hemen hemen herkes bu ilacı kullanabilir. Dermatolog önerisi üzerine kullanmanızın daha faydalı olacağı Roaccutane özellikle estetik kaygıların son bulmasında önemli bir yere sahip. Yüzünüzde sıklıkla çıkan ve ağrı vermeye başlayan sivilcelere sahipseniz bu ilaç hakkında araştırmalara başlayabilirsiniz. Roaccutane kullananlar genellikle ilaç hakkında olumlu dönüşler sağlıyor ancak her bünyenin farklı olduğunu belirtmekte de fayda var.

roaccutane kullananlar

Roaccutane Kullanımı Hakkında

Bu ilacı yüzünüzde birkaç sivilce çıktıktan sonra kullanmanız pek önerilme. Eğer yoğun bir şekilde sivilce problemi yaşıyorsanız ve sivilcelerinizin önüne geçemiyorsanız bu ilacı kullanmayı düşünebilirsiniz. Roaccutane ilaç tedavisine başlamadan önce gerekli kan testleriniz yaptırmanız gerekiyor.
Ayrıca karaciğere baskısı olan bu ilacı kullanmaya başlamadan karaciğer enzimlerinizin kontrol edilmesi gerekli. Roaccutane kullanımı ilk başlarda küçük dozlarda olmalı. Vücuda biden yüksek dozlarla alınan ilacın sonrasında olumsuz sonuçlar doğurma riski çok yüksek.  Olası sorunların önüne geçmek için Roaccutane prospektüs içeriği de dikkatli bir şekilde okunmalı. İlaca başlayan kişilerin kullanmaları gereken dozu genellikle kiloları belirliyor. 70 kilo veya altında olan bireylerin Roaccutane ilacına ilk önce 30 mg dozla başlaması uygun. Roaccutane tedavisi süresinde ilaç kesinlikle tok karnına içilmelidir.

Aç karnına içilen ilacın mideye zarar verme riski bulunuyor. Bir ay düzenli kullanımın ardından tekrar tahlil sürecine girilmeli ve kan değerleri kontrol edilmeli. Roaccutane kullananlar kullanım öncesinde yaptırdıkları testleri bir ay sonra yapılan testlerle karşılaştırmalı ve bu sonuçlarda değişen değerler dikkatli bir şekilde gözlemlenmeli. Yapılan tahlil sonuçları eski sonuçlarla karşılaştırıldığında değerlerde eğer bir değişiklik yoksa ve akne sayısında azalma gözlemleniyorsa Roaccutane doz hesaplama konusunda herhangi bir girişimde bulunulmaz, kişi aynı doz üzerinde ilaca devam eder. Eğer akne sayısın azalma yoksa uzman kontrolü altında doz artışı yapılabilir. Roaccutane kullanımı süreci herkeste farklılık gösterebilir.

roaccutane kullananlar

Genellikle 6 aylık bir sürece yayılan ilaç kullanımında bu süre sonrasında ciltte gözle görülür bir değişiklik gözlemlenir. Roaccutane sivilce izleri tedavisinde de kullanılarak b izlerin hafifleyip kaybolmasına yardımcı olur. 6 aylık ilaç kullanımını kapsayan bu sürecin ilk 4 ayında ilaç kesinlikle aksatılmadan kullanılmalıdır. İlacı kullanmayı bıraksanız bile Roaccutane ilacının kandan atılması 2 aylık bir süreci bulabilir. Bu sayede ilacı bıraksanız bile 2 ay daha ilacın iyileştirici etkisinden faydalanmış olursunuz.

Eğer bu ilaca bir süre sonra tekrar başlamak isterseniz doktorunuza mutlaka danışmanız gerek. Hafife alınmaması gereken bir ilaç olan Roaccutane’da bilinçsiz kullanım sonrasında sağlığınızı riske atabilirsiniz. Roaccutane sonrası süreçte de etkisi devam eden bir ilaç olduğu için ilaç bitiminin ardından bir süre daha kontrollere devam etmekte fayda var.

roaccutane

Roaccutane Yan Etkileri

Roaccutane zararları ve bazı yan etkileri meydana getirebilecek bir ilaçtır. Özellikle yüksek A vitamini içermesinden dolayı karaciğer baskı yapması ilacın doktor gözetiminde kullanılmasını gerekli kılar. Roaccutane yan etkilerini önceden araştırıp, ilca kullanımı sırasında nelerle karşılaşacağınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 • Roaccutane kullanan bazı kişilerde aşırı karamsarlık ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilacı kullanmaya başladıktan sonra olumsuz duygulara kapılabilirsiniz.
 • Roaccutane sivilce ilacı kullanımı sırasında ruhsal değişimler yaşayabilirsiniz.
 • Özellikle el üstü, yüz ve dudak çevresi, ayak, bilek bölgelerinde yoğun bir kaşıntı ve deri dökülesi yaşayabilirsiniz.
 • Göz içerisinde ve cilt çevresinde kan oturmaları meydana gelebilir.
 • Göz çevresinde ve göz kapaklarında hafif şişlikler, iltihaplanma ve kuruluk yaşayabilirsiniz. Bu kuruluklar rahatsız edici boyutlara gelmediyse her gün bu çevreleri nemlendirerek sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
 • Meydana gelen ruhsal değişimler yüzünden intihar düşüncelerine kapılabilirsiniz.
 • Halüsinasyon görebilir, gördüklerinizin hayal mi gerçek mi olduğu konusunda şüphelere düşebilirsiniz.
 • Eskiye oranla enerjinizde düşme ve yoğun halsizlik yaşayabilirsiniz. Kendinizi bu süreçte daha yorgun hissedebilirsiniz.
 • Özellikle dudaklarda yoğun çatlama ve kuruluk yaşayabilirsiniz. Dudak ve ciltte bu kuruluklar soyulmalara neden olabilir.
 • İdrarınızı yaparken zorlanabilir, idrarınızda kan görebilirsiniz.
 • Karaciğer enzimleriniz artış gösterebilir.
 • Kanda bulunan yağ oranında değişimler gözlemlenebilir.
 • Burun içi ve diş eti kanamaları meydana gelebilir.
 • Kolesterol seviyesinde artış gözlemlenebilir.
 • Geçici olarak saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

Roaccutane zararları sayısız olan bir ilaç olduğu için herhangi bir yan etki gözlemlediğinizde bunu doktorunuz ile paylaşmanız oldukça önemli. Tedaviye başlamadan önce Roaccutane prospektüs içeriğinde yazan yan etkileri göz önünde bulundurun. Bu yan etkilerin gözlemlenmesi sonucunda Roaccutane 20 mg dozuna geçiş yapılabilir ya da ilaç kullanımı tamamen kesilebilir. Bu sürecin yönünü doktorunuza bırakabilirsiniz.

roaccutane kullananlar

Roaccutane Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Roaccutane krem ya da hap şeklinde kullanılan bilen bir ilaç. Yaklaşık 6 ay sürme ihtimali yüksek olan tedavi süreci boyunca dikkat etmeniz gereken birkaç küçük detay var. Roaccutane sonrası süreçte de bu detaylara dikkat ederek yeniden sivilce oluşumlarının önüne geçebilirsiniz. Roaccutane sivilce izleri konusunda da etkili. Roaccutane öncesi sonrası fotoğraflarınızı çekerek ilacın bitimindeki farkı daha net bir şekilde görebilirsiniz.

 • Bol Su için.
 • Yüzünüzü temizlerken tahriş edecek seçeneklerden kaçının.
 • Dudaklarınızı sık sık nemlendirin.
 • İlacı kış aylarında kullanmaya özen gösterin.
 • Eğer ilacı yazın kullanıyorsanız güneş koruyucu sürmeden evden çıkmayın.
 • Günlük uyku sürenizi arttırın. Eğer günde 6 saat uyuyorsanız bun süreye 1 saatlik bir ekleme yapın.
 • Bol bol dinlenin.
 • Yağlı yemeklerden kaçının.
 • Her ay Roaccutane öncesi sonra fotoğraflarınıza yenisini ekleyin.
 • Roaccutane krem kullanıyorsanız cildinize yedirirken çok fazla baskı uygulamamaya çalışın.
 • A vitamini yüksek olan besinler tüketmemeye çalışın.

Roaccutane Fiyat

Sivilce tedavisinde sıklıkla tercih edilen ilaçların başında gelen Roaccutane fiyat konusunda da oldukça makul bir seçenek sunuyor. Roaccutane 20 mg ve 30 mg olmak üzere iki ayrı dozda sunuluyor. Roaccutane doz hesaplama sürecinde de kişinin özelliklerine göre bu iki dozdan birisi tercih ediliyor. Roaccutane ne kadar sorusuna farklı seçenekler sunuyor. Bu seçenekler 35-40 lira arasında değişiklik gösteriyor. Roaccutane ne kadar sorusuna net bir yanıt almak isteseniz en yakın eczaneye giderek ilacın kesin fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz. Çünkü fiyatlar her eczanede farklılık gösterebiliyor.