Sol Kol Ağrısı Nedenleri Nelerdir ? Sol Kol Ağrısı Nasıl Geçer ?

sol kol ağrısı neden olur

Kol ağrısından şikâyetçi olan insanlar genellikle dirsek ve omuz arasındaki bir bölgeyi kastederler ancak sol kol ağrısı olduğunu söyleyen birisinde bu ağrı genellikle göğse, boyna ya da omurgaya yayılmış bir ağrı olarak seyreder. Sol kol ağrısının sebebi, bu bölgede bulunan yoğun sinir, kas dokuları ve büyük damarlardır. Sol kol ağrısına sahip insanlar endişeye kapılır ve panik yaparlar çünkü sol kol ağrısı genellikle kalp problemi ile bağdaştırılır. Fakat çoğu zaman, sol kol ağrılarının başlangıcında panik yapmanıza gerek yoktur. Çünkü birincil konu, sol kolda ağrıya eşlik eden diğer belirtileri de bulup onların altında yatan nedeni ortaya çıkarmaktır.

sol kol ağrısı

Sol kol ağrısı nedenleri nelerdir?

Sol kol ağrısının birçok sebebi vardır. Hastalıklar, duygusal durum, ilaçlar vs. gibi birçok neden sol kolda ağrı yaratabilir. Gelin hep birlikte sol kol ağrısı nedenleri nelermiş inceleyelim.

  1. Kalp Rahatsızlığı: Sol kol ağrısının en ciddi nedenlerinden birisi kalp rahatsızlığı olabilir. Anjina hastası olanlar genelde göğüslerinden omza ve sol kola yayılan bir ağrı hissederler ki bu da şüpheyi oldukça artırır. Eğer bir kalp krizi varsa bu durum sol kol ve göğüste ağrıya sebep olabilir. Kalp krizi ağrısı göğüste sıkışma ve daralma gibi, kolda da batma şeklinde kendini gösterebilir. Eğer bu ağrı aniden geldiyse ya da çok şiddetliyse mutlaka bu ağrıyı ciddiye almak ve doktora gitmek gerekir. Eğer kol ve göğsünüzdeki ağrıya baş dönmesi, mide bulantısı veya aniden gelen bir bitkinlik de eklenmişse zaman kaybetmeden yardım istenmelidir.
  2. Stres: Stres sol kolda ağrı uyuşma ve sıkışma sebeplerinden sayılmaktadır. Eğer son zamanlarda aşırı stres altındaysanız, stres kendisini fiziksel bir belirti olarak bu şekilde ortaya çıkarabilir. Ayrıca, panik atak da göğüste ve kolda sıkışmaya ve ağrıya sebebiyet verebileceğinden bu durumlarda da dikkatli olunmalıdır çünkü bu durum kalp krizi ile karıştırılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki panik atak ağrıya ek olarak hızlı nefes alıp vermeye ve tehlikeli derecede kalp atışının hızlanmasına neden olacaktır.
  3. Dolaşım Bozukluğu: Kan dolaşımının kötüleşmesi de kol ağrısının nedenlerinden birisi olabilir. Bu dolaşım bozukluklarından sol kol sağ kola göre daha fazla etkilenir. Bunun sebebi vücuttaki kan dolaşımının yönü olabilir ancak eğer dolaşım bozukluğu problemi varsa bütün vücudunuz bu durumdan etkilenecektir. Kan dolaşımınızın olması gereken seviyede olmadığını, parmaklarınızın çabuk uyuşmasından ve üşümesinden, uzun süre hareketsiz kaldığınızda kollarınızda oluşan uyuşma ve hafif ağrıdan anlayabilirsiniz.
  4. İlaçlar: Kullandığınız bazı ilaçlar kan dolaşımınızı kötü etkiler ve zamanla sol kolda ağrıya sebep olabilir. Eğer yeni bir ilaca başladıysanız ve yukarıda sayılan etkilerden birini hissediyorsanız, mutlaka ilacın prospektüsünü okumalısınız. Çünkü muhtemelen ilacın yan etkilerinden birini temsil ediyor olacaktır. Bunun için bir an önce doktorunuzla konuşmalı ve ilacın etkilerini anlatmalısınız.
  5. Fiziksel Zorlamalar: Fiziksel zorlamalar da bazı durumlarda kolda rahatsızlığa yol açabilirler. Son zamanlarda kolunuzu çok kullandıysanız ya da ağırlık kaldırma gibi bir antrenmanı iki veya daha fazla gün üst üste yaptıysanız kolunuzda ağrılar hissedebilirsiniz. Eğer ağrı yoğun ve ciddiyse bu durum, kas veya eklemlerinizi incitmiş olabileceğiniz anlamına gelebilir. Bu nedenle son zamanlardaki aktivitelerinizi gözden geçirerek, kol ağrınızın nedenini de bulabilirsiniz.
  6. Duruş Bozukluğu: Duruştaki bozukluk, zamanla sol kolda ağrı ve uyuşma nedeni olabilir. Farklı bir pozisyonda yatmak ya da vücudun bir bölgesini daha fazla kullanmak da kol ağrısı nedenlerinden olabilir.

sol kol ağrısı nedenleri

Sol kol ağrısı nasıl geçer?

Sol kol ağrısı neden olur sorusundan sonra en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de sol kol ağrısı nasıl geçer sorusudur. Sol kol ağrısının tedavisini yapabilmek için öncelikle altta yatan sebebi bilmek çok önemlidir. Tabi altta yatan sebebi bulabilmek için de öncelikle ağrının nerede olduğunu bilmek gerekir. Mesela sol kol damar ağrısı bambaşka sebeplerle ortaya çıkabileceği gibi sol kol dirsek ağrısı da yine çok başka sebeplerden ortaya çıkabilir. Ya da sol kol altı ağrısı çok farklı nedenlere bağlanabileceği gibi sol kol omuz ağrısı da bambaşka nedenlerle ortaya çıkabilir. Sol kol ağrısını çözmenize yardımcı olacak yöntemler şu şekildedir:

  1. Tıbbi Yardım: Kolunuzda meydana gelen rahatsızlıklarda doktorunuza danışmanız çok önemlidir.
  2. Spor Yapın: Eğer kolunuzdaki rahatsızlığın nedeni kötü dolaşımsa bir fiziksel aktiviteye başlamanın zamanı çoktan gelmiş demektir. Kardiyo egzersizleri bütün vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştireceği gibi şınav ya da küçük ağırlık antrenmanları da sol kolunuzdaki ağrı için faydalı olabilir.
  3. Evde Tedavi: Eğer kolunuzu çok fazla yaptığınız fiziksel aktiviteler yorduysa o zaman kolu biraz dinlendirmeli ve evde yapacağınız basit buz tedavileri ile bu durumu çözebilirsiniz.
  4. Masaj Yapmak: Ağrı olan bölgeye çok hafif şekilde masaj yaparak probleminizi çözebilirsiniz. Masaj yardımı ile kan akışını artırabilir, iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız, eğer masaj daha fazla ağrıya sebep oluyorsa derhal masajı bırakmalısınız.

Sol kol ağrısı için hangi bölüme gidilmeli?

İşte merak edilen sorulardan bir tanesi de sol kol ağrısı için hangi bölüme gidilmeli sorusu… Siz de sol kol ağrısı hangi bölüm bakar diye merak ediyor musunuz? Bu konuyu nöroloji ve fizik tedavi bölümleri ortaklaşa incelemektedir. Siz, ağrınızın daha çok fiziksel sebeplere dayandığını düşünüyorsanız fizik tedaviye gidebilirsiniz ya da tam tersini düşünüyorsanız mutlaka nöroloğa görünmelisiniz.