Vazelin Nedir – Vazelinin Bilinmeyen 20 Faydası – Vaseline Krem

vazelin faydaları

Vazelinin Faydaları

Yumuşak ciltlerin, önemli güzellik sırlarının olmazsa olmazı vazelin. Her evde bulunması gereken vazelinin hem büyüklere hem de küçüklere sayısız faydası var. Nem dendiğinde akla gelen, özellikle ayak topuklarındaki sertleşmeleri önleyen vazelin tam bir mucize. Eskilerin ellerinden düşürmediği bu mucizevi krem son dönemlerde oldukça popüler olmaya başladı. Kremlerin en faydalısıyla tanışmak, vazelin nedir, faydaları nelerdir bilgi almak ve güzelliğinize güzellik katmak için yazının devamına göz atabilirsiniz.

Vazelin Nedir?

Vazelin içerisinde bulunan etken maddeleri sayesinde vücudu nemlendiren ve bundan ayrı birçok işleve sahip olan bu krem. Vazelin nedir sorusuna bu etken maddelerle cevap vermek gerekirse eğer bal mumu ve mineral yağlarından söz edilebilir. Yağlı bir krem olan vazelin aslında kozmetik dünyasının bir parçası. Ancak bu parça hem çok faydalı hem de çok kullanışlı. İnsan vücudunun hemen hemen her bölgesine kolaylıkla uygulanan krem aynı zamanda günlük hayatı kolaylaştırıp, inanılmaz etkiler sunuyor.

Vazelin İçeriği

Vazelin kullanım alanının yaygın olmasından dolayı merak edilen bir içeriğe sahip. Vazelin içeriği 15-20 karbonlu hidrokarbonlar, petrol türevi maddeler ve bal mumu ile açıklanabilir. Ayrıca vazelin içeriğinde suda çözülmeyen eter, alkol ve kloroform isimli maddelerin birleşimi de yer alır. Vazelinin erime noktasına bakıldığı zamansa rakamlar 54’e kadar uzanır.

vaseline

Vazelin Neden Yapılır?

Bal mumunun etken maddesi olduğu vazelin içerisinde başka birleşenleri de barındırır. Eğer evde kendi vazelininizi yapmak isterseniz Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve bal mumuyla kısa sürede doğal bir karışım elde edebilirsiniz. Bu maddeler vazelin neden yapılır sorusuna cevap olabilir ancak dışarıdan alınan vazelinler içerisinde daha farklı birleşenlerin ve koruyucuların olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

Vazelin bilindiği üzere yağlı bir krem. Birçok kadının vazgeçilmezi olan vazelin faydaları ile de oldukça ünlü. Tepeden tırnağa bir insanın vücuduna uygulanabilen ve sonunda yüz güldüren sonuçlar veren vazelinin faydaları nelerdir öğrenmek isterseniz aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

  • Vazelin faydaları arasında en çok bilineni ve en ihtiyaç duyulanı elbette i sağladığı yüksek nem oranı. Topuk çatlaklarından dirsek sertleşmelerine el kurumalarından dudak çatlamalarına kadar birçok alanda kullanabilirsiniz.
  • Eğer kaşlarınızı bir arada tutmakta güçlü çekiyor ve düzenli görüntüye hasret duyuyorsanız vazelin kullanabilirsiniz. Vazelin dağınık kaşları toparlayarak kaşların bir arada durmasını sağlar. Kaşınıza biraz vazelin sürüp ardından kaş kalemiyle düzenlemelerinizi yaparak kısa sürede hoş bir görünüme kavuşabilirsiniz.
  • Nohut tanesi kadar vazelinle saçlarınızdaki elektriklenmelerden kurtulacağınızı biliyor muydunuz? Ancak bunu yaparken çok fazla vazelin kullanmadığınızdan emin olun çünkü aşırı vazelin kullanımı yağlı bir görüntüye neden olabilir.
  • Vazelinin faydaları arasında tırnaklardaki kırılmalarında giderilmesi de yer alıyor. Düzenli kullanım sonrasında tırnaklarınızdaki kırılmaların önüne vazelinle geçebilirsiniz.
  • Parfümünüzün daha kalıcı olması ve saatlerce sizinle kalması için vazelinden yardım alabilirsiniz. Parfüm sıktığınız bölgeye vazelin sürmeniz bunun için yeterli.
  • Dudaklarınızda meydana gelen ve can yakan çatlaklara vazelinle çözüm bulabilirsiniz. Vazelinin faydalarından biri olan nemlendirme özelliği sayesinde eskisinden çok daha yumuşak dudaklara sahip olabilirsiniz.
  • En büyük sorunlardan biri de temizlik sırasında kullanılan kimyasallardan ellerinin aşınması. Vazelinin cilde faydaları arasında eller de var. Ellerinizde kimyasal nedenlerle ya da soğuktan meydana gelen çatlaklara vazelinle çözüm bulabilirsiniz.

Vazelin Kirpik Uzatır Mı?

Kadınların olmazsa olmazı, bir türlü vazgeçemediği ve hayranı olduğu uzun kirpikler popülerliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Yoğun, hacimli ve uzun kirpiklere ulaşmak içinse birçok yol deneniyor. Denenen bu yollardan biri de vazelin. Vazelin kirpik uzatır mı sorusu kadınlar arasında sıkça soruluyor bu nedenle. Vazelin kirpik uzatır mı sorusuna evet cevabını vermek de mümkün. Kolay uygulanan bir krem olan vazelini düzenli olarak kirpik uçlarınıza uygulayarak daha sağlıklı ve canlı kirpiklere kavuşabilirsiniz.

vazelin nedir

Vazelin Göğüs Büyütür Mü?

Kadınların en takıntılı oldukları konulardan biri de küçük göğüsler olsa gerek. Küçük göğüslü birçok kadın, göğüs büyütme yöntemleri arıyor ve sorun olarak gördüğü bu durumdan kurtulmak istiyor. Her ne kadar bu bir sorun olmasa da herkesin hissettiği ve düşündüğü ayrı tabi. Vazelinle göğüs büyütme konusunda olumlu gelişmeler var. Ancak bu aşamada düzenli kullanım çok önemli. Bu nedenle vazelin göğüs büyütür mü sorusuna evet cevabını verebiliriz ancak sonuç kişiden kişiye değişebilir. Vazelin göğüs büyütme işleminde besleyici yağları ve etken maddeleriyle etki gösterir. Bunun için her gece yatmadan önce göğüslerinize vazelinle masaj yapmanız yeterli. Süre kişiden kişiye değişse de yaklaşık 30 gün sonra vazelin göğüs büyütme üzerindeki etkisini ufak ufak göstermeye başlar.

Vazelin Kaş Gürleştirir Mi?

Kadınların önem verdikleri ve şekle sokmak için bin bir zahmete girdikleri kaşları vazelinle gürleştirmek mümkün mü? Vazelinin besleyici içeriği sayesinde evet, mümkün. Vazelin kaş gürleştirir mi sorusuna olumlu bir cevap verebiliriz. Ancak tek başına yeterli gelmeyeceğini de belirtmek isteriz. Kaşlarınızın daha sağlıklı uzaması ve gürleşmesi için her gün düzenli bir şekilde vazelin uygulaması yapabilirsiniz.

Vazelin Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi?

Güneş ya da yaşlanma gibi durumlar nedeniyle meydana gelen cilt lekeleriyle savaşmak oldukça zor. Vazelin bu gibi cilt lekelerini iyileştirmede de önemli bir yerde. Cep yakan kozmetik ürünlerindense vazelini tercih ederek hem çok yumuşak hem de pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz. Vazelinin cilde faydaları sayesinde kendinizi yenilenmiş gibi hissedebilirsiniz. Vazelin cilt lekelerine iyi gelir mi sorusuna cevabımız her ne kadar evet olsa da eğer hassas bir cilde sahipseniz kullanım öncesinde bir uzmana danışmanız faydalı olabilir.

Vazelin Çeşitleri

Hayatına vazelini dahil etmek isteyenlerin akıllarında soru işaretine neden olan bir diğer konuysa vazelin çeşitleri. Birçok markanın birçok vazelin çeşidini var. Burada seçiminizi güvendiğiniz markalardan yana kullanarak yapabilirsiniz. Vazelin çeşitleri arasında az parfümlü ya da parfümsüz seçeneklerini de bulabilirsiniz. Bunun yanında vazelin sprey ya da losyon formlarına da kolayca ulaşabilirsiniz. Vazelin çeşitleri her e kadar fazla olsa da sizin için hangisi kullanım kolaylığı sağlayacaksa onu tercih edebilirsiniz.

Vazelin Kullanım Alanları Nerelerdir ?

Vazelin krem birçok kullanım alanına sahip. Saçlardan kirpiklere kaşlardan ellere kadar sayısız kullanım alanı sunan vazelin aynı zamanda ayakkabı cilası olarak da kullanılabiliyor. Ayrıca vazelinle yapacağınız küçük karışımları makyaj rutininize ekleyerek daha kalıcı ve canlı makyaj da elde edebilirsiniz. Vazelin neye iyi gelir sorusunun cevabı olan çatlaklar vazelininin nemlendirme konusundaki farkını ortaya koyarak vazelin kullanım alanları hakkında da bilgi veriyor. Vazelin neye iyi gelir sorusunun diğer cevaplarından birisi de saçlar. Vazelin saç yatıştırmada ve parlatmada oldukça etkili. Az miktarda vazelin saç uçlarına sürülerek kırıkların giderilmesi de sağlanabilir.

Vazelin Fiyatı Nedir ?

Vazelin krem her bütçeye uygun bir fiyat aralığı sunuyor. Vazelin fiyat aralığının uygun olması nedeniyle hemen hemen herkes hiç düşünmeden vazelin alabilir. Bütçenize dost bir ürün olan vazelin sayesinde bakımlarını geciktirmeden yapabilirsiniz. Evinizden eksik etmek istemeyeceğiniz vazelin fiyat konusunda sunduğu avantajı sayesinde kozmetik dünyasının enleri arasında yer alıyor. Markaya göre değişse de vazelin fiyatlarının bütçenizi sarsmayacağından emin olabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: