Yara İzi Nasıl Geçer ? Yara İzi Kremi ve Bitkisel Yara İzi Tedavisi

yara izi

Yara İzi Nasıl Geçer?

Derinin veya bir organın doku bütünlüğünün bozulmasına ‘’yara’’ ismi verilir. Herhangi bir kaza sonucu oluşan yaralanmalardan sonra deri üstü özel bir dokuyla kendini kaplamaya başlar. Zamanla doku kurur ve kabuk attığında o bölgede izler oluşabilir. Bu yara izi, büyüklüğe veya bulunduğu yere göre kişilere bazen psikolojik rahatsızlıklar verebiliyor. Bu durumlarda ne gibi yöntemler izlenebilir, yara izi nasıl geçer veya yara izi tedavisi gibi konularda bilgi edinmek için derlemeyi okuyabilirsiniz.

Yara izi eldeki imkanlarla nasıl kapatılabilir?

Özellikle genç kişilerde takıntı haline gelebilen yara izleri, vücudun görülen kısımlarında yer alıyorsa yara izi kapatma için elinizdeki basit imkanlardan yararlanabilirsiniz. Kol, bacak gibi kolay saklanabilen bir bölgede yara izi bulunuyorsa, aksesuarlar veya kıyafetlerle o bölgeyi saklamanız mümkün. Fakat mevsimden kaynaklı olarak açık kıyafetler tercih ediyorsanız ya da kapatılamayacak kadar büyük bir iz taşıyorsanız; yara izi kapatma için uygun fiyatlara satılan kozmetik ürünlerini kullanabilirsiniz. Bilindiği üzere artık makyajla vücudun çoğu bölümünü değiştirme şansınız bulunuyor.

yara izi nasıl geçer

Yara izi için kremler bulunuyor mu?

Yara izi için krem kullanmak isteyenler kulaktan dolma bilgilerle bir ürün satın almamalılar. Doktor tavsiyesine uyarak kullanılan kremler, daha etkili sonuçlar verir. Zaten piyasada yara izi tedavisi için pek çok yara izi giderici krem bulabiliyorsunuz. Her bütçeye uyabilen kremler genellikle 15-600 TL değişik rakamlarla karşınıza çıkacak. Yara izi kapatma özelliği ise düzenli kullanımlarla oluşuyor ve yaklaşık 5-6 haftalık süreleri bulunabiliyor. Tabi ki bu durum yara izi geçiren krem etkisine ve izin durumuna bağlı. Derin ve büyük oluşan yara izlerini yok eden krem daha doğrusu %100 yok eden krem yok bu sebeple öyle durumlarda yara izi kapatıcı farklı yöntemlere yönelmeniz gerekebilir.

Yara izi dövme ile kapatılır mı?

Yara izi nasıl geçer veya yara izi kremi konusunda tereddüt yaşıyorsanız, farklı yara izi kapatıcı yöntemler arayabilirsiniz. Özellikle gençler arasında oldukça sevilen dövmeler bu konuda yardımınıza koşabilir. Evet, yara izi dövme ile kapatılabiliyor daha doğrusu o bölgenin üzerine farklı bir şekil işlenerek yaranın görünürlüğü azaltılıyor. Ancak her yara izi dövme ile kapanmayabilir. Yani yüzünüzde oluşan bir izi dövme ile kapatmanız hoş olmayabilir. Bu tarz durumlarda yani hassas olan ve dövme yaptırmak abes kaçan alanlarda ya yara izlerini yok eden krem kullanacaksınız ya da yara izi sildirme işlemleri için kolları sıvayacaksınız ya da yara izi kremi yerine makyaj hilelerine başvuracaksınız.

yara izi tedavisi

Yara izi sildirme ve yara izi estetiği nedir?

Yara izi sildirme genellikle yüz bölgesinde oluşan yaraların izlerine sık uygulanabilen bir yöntem. Estetik cerrahlarının kontrolünde yapılan bu işlemde lazer kullanılıyor. Sildirme işlemini yara izi giderici krem kullanıp da istediği sonucu alamayan yani izi çok derin olmayan kişiler tercih edebilir. Uygulanan lazer tedavisiyle deri soyulup o bölgeden arındırılır. Yara izi estetik yönteminde ise daha ciddi yaralanmalar baz alınır. Bu tarz yaralanmalarda yara izi geçiren krem veya makyaj teknikleri işe yaramadığı için hasta ameliyat olmaya karar verir ve oradaki doku doktorlar tarafından yapılır.

Bitkisel yöntemlerle yara izi geçer mi?

Yara izi nasıl geçer bitkisel çözüm arayanlar, yara izi estetik ihtiyacı olmayan yani aşırı bir ize sahip olmayan kişilerin merak ettiği yöntemlerden sayılabilir. Yara izi için krem kullanmayı sevmeyenlerin oldukça hoşuna gidecek bu bitkisel yöntemler için öncelikle yara izi nasıl geçer bitkisel çözüm işe yarayacak mı ona bakmak gerekir çünkü garantisi olan bir tedavi değil. Hindistan cevizi yağı, limon suyu, aloe vera, karbonat, gül suyu, salatalık gibi kolayca ulaşılabilen şeylerle yara için maskeler hazırlanabilir.