Aloe Vera Bitkisi Nedir, Aloe Vera Faydaları ve İlgili Tüm Bilgiler

Son zamanların en gözde bitkisi olan aloe vera artık hemen hemen her evde karşımıza çıkıyor. Evinde süs olarak birçok kişinin tercih ettiği bu bitkinin bakımına ve faydalarına sıra geldiği zaman akıllarda soru işaretleri belirmeye başlıyor. Trend bitkiler arasında da adlandırılabilecek aloe vera cilt bakımının da vazgeçilmezleri arasında. Doğanın bize sunduğu şifalı bitkilerin sayısı her geçen gün artarken yeni yeni keşfedilmeye başlayan bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor. Aloe verayı keşfedenler hemen kolları sıvamaya başladı bile. Eğer siz hala bu mucizevi bitki hakkında fikri olmayanlardansanız onunla tanışmaya hazır olun.

aloe vera bitkisi faydaları

Aloe Vera Hakkında

Adından sıkça söz ettirmeye başlayan aloe veranın ana vatanı Afrika. Ülkemizde sarısabır diye adlandırılan aloe vera kozmetik ve güzellik sektörünün en gözde kaynakları arasında. Afrika’nın iklim koşullarında yetişen aloe vera aslında Zambakgiller familyasından geliyor. Bu ailenin bir ferdi olan bitkinin birden fazla türü bulunuyor. Bu tür aslında birkaç çeşitten öte yaklaşık 400 çeşit olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan aloe vera bu nedenle de adından sıkça söz ettiriyor. Uzun ve oldukça etli yaprakları sayesinde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran aloe vera bitkisi bu etli yapraklarının ucunda küçük dikenler barındırıyor. Uçlara doğru keskin bir hal almaya başlayan bitkinin yapraklarından türüne göre çiçekler de açabiliyor. Duru bir görüntü ile göze hitap eden aloe vera bitkisinin boyu 30 ve 60 cm arasında değişiklik gösteriyor. Göze hitap etmesinin yanında sunduğu sayısız fayda ile tıbbın da bazı zamanlarda aloe veradan faydalandığı oluyor.

aloe vera faydaları

Aloe Vera Bitkisinin Sağlık Alanında Kullanımı

Evlerde başköşeyi almayı başlayan aloe vera sunduğu faydalar sayesinde tıbbın da başköşesinde yer alıyor. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan aloe vera özü hastaların iyileşmelerine ve süreçlerine yardımcı oluyor. Yaklaşık 400 çeşit içeren bu bitkinin tıp alanında kullanılan çeşidi ise genellikle Aloe Barbadensis Miller. Sağlık amaçlı kullanılan bu türde en önemli noktayı yapraklar oluşturuyor. Aloe vera faydaları yaprağın en etli kısmında kendisini gösteriyor. Sağlık amaçlı kullanımda bitkinin yapraklarını hafifçe kırmak ve kırılan bölgeden çıkan jel kıvamındaki sıvıyı kullanmak gerekiyor. Aloe veradan bu şekilde fayda sağlamak mümkün. Bu faydalı öz yapraklarda korunuyor. İnsan sağlığına sayısız faydası bulunan bu jelin içerisinde 18 çeşide yakın aminoasit, 20 çeşit mineral ve 12 çeşit mevcut. Oldukça yüksek bir değere sahip olan bu jel aloe vera bitkisini vazgeçilmezlerin arasında sokmaya yetiyor. Yaprağın içinde çıkan bu jel oldukça değerli. Aynı zamanda bu yaprak jelden ayrı polissakkarid, mannoz – 6 – fosfat, alprogen ve asemannan gibi maddeleri bünyesinde barındırıyor. Aleo vera bitkisinin yaprağından çıkan jeli ve yaprağı ile sağlık sektöründe iyileştirici etkileri her geçen gün artıyor ve bu konuda bilimsel araştırmalar devam ediyor. Aloe vera bitkisi faydaları her gün yeni haberleriyle karşımıza çıkıyor.

aloe vera jeli

Aloe Vera Bakımı

Işıksız ve az su ile yetişebilen aloe vera bakımı uzaktan kolay gibi gözükse de sizi tahmin ettiğinizden fazla zorlayabilir. Önemli püf noktalara dikkat ettiğiniz taktirde oldukça sağlıklı bir aloe vera çiçeği yetiştirmeniz mümkün. Her bitkide olduğu gibi önemli noktaları ve sırları olan bu bitkinin biraz da sizin sevginize ihtiyacı var. Bitki yetiştirmeye aşık olanların mutlaka edinmesi gereken türden olan aloe vera verdiğiniz emeklerin karşılığını sayısız faydalarını içerisinde barındıran yaprakları ile veriyor. Her türlü ortama uyum sağlaması ile biline aloe verayı isterseniz ofisinizde isterseniz evinizin bir köşesinde yetiştirebilirsiniz. Küçük noktalara dikkat ettiğiniz sürece size uzun bir zaman eşlik edecek bu uzun ömürlü bitki dayanıklılığıyla sizi şaşırtabilir. Eğer sizde son zamanların trend bitkisine evinizde bir köşe ayırmak istiyorsanız aloe vera nasıl bakılır, ne ister ve hangi ortamlarda daha canlı olur sırlarını size sunuyoruz. Genellikle ışıksız ortamlarda daha verimli bir yetişme dönemi gerçekleştiren bu bitkinin kaktüs türünde bu durum biraz değişiyor. Aloe vera bitkisi bakımı kaktüs türüne geldiğinde değişen bu durumda bitkinizin güne yaklaşık bir saat güneşe ihtiyacı var.

 • Aloe Vera Sulaması

Aloe vera bitkisi bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli noktaların başında sulama geliyor. Suyu çok fazla sevmeyen bu bitki çok kuru ortamlardan da pek hoşlanmıyor. Dengeli bir sulama isteyen aloe vera toprağının ne çok nemli ne de çok kuru olmamasına özen gösterin. Toprağın kıvamı çamurumsu bir şekilde olursa fazla su veriyorsunuz demektir. Sulama aralıklarına ve miktarına toprağın size verdiği sinyaller ile karar verebilirsiniz.

 • Aloe Veranın Yetişme Ortamı

Aloe vera bitkisi rüzgarlı ortamlardan uzak tutulmalı. Rüzgar ve esintiyi çok fazlaya sevmeyen bu bitki çok sıcak ve çok soğuk ortamları da pek sevmiyor. Kapı girişleri ve pencere önleri aloe vera için en yanlış yerler. Bu nedenle evde önünden fazla geçilmeyen ve çok fazla rüzgar almayan bir yere bitkinizi koymanız gerekiyor. Oda sıcaklığının 14 derecenin altına düşmemesine de özen göstermenizde fayda var.

 • Aloe Veranın Toprak Bakımı

Çok fazla toprak değişimi istemeyen aloe vera bitkisinin nasıl bakılması konusunda söz konusu olan toprak değişimi ve koşulları oldukça önemli. Yılda bir kere toprak değişimi aloe vera için yeterli. Yapılan bu değişim havaların ısınmaya başlaması ile yapılmalı. Kış dönemini ardından nisan ve mayıs ayları toprak değişimi için en uygun zaman. Bitkinin daha sağlıklı gelişmesini sağlamak için humuslu ve lifli toprakları tercih etmenizde fayda var. Toprakla birlikte saksı değişimi yapmanız da şart. Bitkinizi önceki saksısından daha büyük bir saksıya almanız gerekiyor. Bu sayede kökleri daha fazla tutunarak daha sağlıklı beslenmesini sağlıyor.

aloe vera bitkisi

Aloe Vera Bakımında Önemli Noktalar

 • Güneş ışınları aloe vera çiçeği için en öneli nokta. Direkt bitkinize gelen güneş ışınları zamanlar yapraklarda sararma soldurmaya neden olabilir. Bu nedenle bitkinizi güneş alan yerlerde bekletmemeniz gerekiyor. Kaktüs türünde ise günde bir saati aşmamak şart.
 • Toprak seçiminde kalite ve vitamin yönünden eksik bir seçenek tercih edilirse bitkinin beslenmesi zayıflayabilir. Zayıf beslenme de bitkinizin cansız e kısa ömürlü olmasına neden olur. Bu nedenle aloe vera yetiştirirken en önemli noktaların arasında kaliteli toprak kullanımı yer alıyor.
 • Çok fazla sulama aloe veranın zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle gün aşırı sulamama yapılmamak ve sulama miktarına oldukça özen göstermek gerekiyor.
 • Aloe vera bitkisi hastalandığı zaman bunu yapraklarından açıkça belli ediyor. Yaprakların üzerinde sinek, solucan gibi türleri uzak tutmanızda fayda var. Bu türler bitkinizin hastalanmasına ve yapraklarında pamuksu yapışkan sıvılar bırakmasına neden oluyor.

aloe vera jel

Aloe Vera Faydaları

Sağlık alanında sayısız faydası olan aloe vera konu güzellik ve cilt bakımlarına geldiği zamanda sayısız fayda sunuyor. Bağışıklık sisteminin en yakın dostu olan aloe veranın yaprağın kırılması ile meydana çıkan jelin içerisinde yüksek oranda A ve C vitamini bulunuyor. Jel olarak birçok yerde kullanılan bu bitkinin aktarlarda ve çeşitli yerlerde çayına rastlamak mümkün. Aloe vera içecek olarak tüketildiğinde vücuda sayısız fayda sağlıyor. Hem cildinize hem de vücudunuza fayda sağlayan aloe vera içeceklerine sevdiğiniz eklemeler yapabilirsiniz. İyileştirici ve yenileyici özeliğe sahip olan bu jel sayesinde cilt bakımlarında daha güzel ve hızlı sonuçlar almak mümkün. Her alanda aloe vera bitkisi faydalarını sunuyor.

 • Cildi Nemlendiriyor

Soğuk kış aylarında kuruyan ciltlerin yardımına koşan aloe vera içeriği sayesinde doğal bir nemlendirici olarak karşımıza çıkıyor. Doğanın bize sunduğu faydalı bitkilerin arasında yer alan bu bitki kuruyan ve soğuktan çatlayan yerlerin tedavisinde oldukça etkili. Nemlendirici krem kullanmak istemeyenlerin mutlaka denemsi gereken bu jel cilde işleyerek derinlemesine nemlendiriyor. Cildin PH dengesini koruyan ve dengeleyen bu jel sayesinde kurumaların ve aşırı yağlanmaların önüne geçmek mümkün.

 • Yaşlanmayı Önlüyor

Her kadının belli bir süreden sonra telaşlanmasına neden olan yaşlanma belirtilerine aloe vera savaş açıyor. İçerisinde bulunan vitamin, mineral ve proteinler sayesinde cildi derinlemesine besleyen bu bitki cildin yaşlanmasını geciktiren kollajen üretimini arttırıyor.

 • Sivilceleri Önlüyor

Aloe vera jeli içerisinde bulundurduğu özler sayesinde sivilce oluşumunu önlüyor ve sivilceleri ciltleri tedavi etmeye yardımcı oluyor. Sivilce ve akne tedavisinde önemli bir yere sahip olan bu jel düzenli kullanım sağlandığında gözle görülür bir sonuç sağlıyor.

 • Hastalıklardan Koruyor

Bağışıklık sistemini güçlendiren aloe vera çay olarak tüketildiğinde kalp ve damar rahatsızlıklarından önleyici bir etki sunuyor. Her gün bir fincan aloe vera çayı tüketerek kalp ve damar rahatsızlıklarından korunabilirsiniz.

 • Cilt Rengini Eşitliyor

Ciltte PH dengesini eşitleyen aloe vera jeli zamanla oluşan cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda cilt renginde iyileşme ve eşitleme görevi görüyor.

 • Saçları Yatıştırıyor

Her derde deva olan aloe vera jel kıvamında nemli saçlara uygulanabiliyor. Duştan sonra nemli saçlara bu jeli uygulayarak saçlarda oluşan elektriklenmelerin önüne geçmeniz mümkün.

 • Böcek Isırıklarına İyi Geliyor

Anti bakteriyel özelliğe sahip olan aloe vera jeli böcek ve sinek ısırıkları yüzünden meydana gelen kaşıntı ve kızarmalara iyi geliyor. Isırılan bölgede daha fazla bakteri ürümesinin de önüne geçerek iyileşme sürecini hızlandırıyor.

 • Kepeği Önlüyor

Saçta oluşan ölü deri birikintilerini ve kepeği önleyen aloe vera jelini saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Saç köklerini rahatlatıcı etkisi ile yatıştıran bu öz kepek problemi yaşayanların bu sorunu atlatmasın ayardım ediyor.

 • Uykusuzluğa İyi Geliyor

Aşırı sinir problemi ve stres yaşayanlardan eksik olmayan uykusuzluk problemine aloe vera çayları yatıştırıcı etkisi ile yardımcı oluyor. Aloe vera çayını temin ederken güvenli yerlerden almaya dikkat etmenizde fayda var. Antioksidan özelliği sayesinde bu çay daha derin ve rahat bir uykunun kapılarını açıyor.

 • Alerjiye İyi Geliyor

Aloe vera özünden yapılan sabunlar ciltte oluşan ve alerjik reaksiyonlar gösteren kaşıntıların yatışmasını sağlıyor. Bunun yanında bitkinin yapraklarını ezerek çıkartabileceğiniz aloe vera suyunu alerji gösteren yere nazikçe uygulayabilirsiniz.

 • Ciltte Yağlanmayı Önlüyor

Nemlendirici özelliği yanında aloe vera cildin nem dengesini koruyor. Nem dengesi korunan ve düzene giren ciltte aşırı yağlanmanın getirdiği parlamalar son bulunuyor. Aşırı yağlanma sorununun üstesinden gelmek için aloe vera ürünleri size yardımcı oluyor.

aloe vera bitkisi bakımı

Aleo Vera Özlü Krem

Ciltte sayısız fayda sağlayan aloe vera ürünleri çeşitli alternatiflerle karşımıza çıkıyor. Özellikle tercih edilen ürünlerin arasında bulunan aloe vera krem hem kullanım rahatlığı hem de kolay ulaşılabilirliği sayesinde en çok tercih edilenlerin başında geliyor. Temiz bir cilde uygulandığında etkisini arttıran bu kremin kullanımında aşırıya kaçmamakta fayda var. Sabah ve akşam olmak üzere cildinize günde iki defa uygulayabilirsiniz. Ürün seçerken kremin kalitesine ve markasına dikkat etmenizi ve güvendiğiniz kaynaklardan temin etmenizi öneriyoruz.

Aloe Vera Özlü Kremin Faydaları

 • Cilde tazelik veriyor.
 • PH düzenleyici özelliği sayesinde cildin nem dengesini koruyor ve nemlendiriyor.
 • Gece yatmadan önce kullanacağınız aloe vera kremi gece boyu cildinizin dinlenmesini ve yenilenmesini sağlıyor.
 • Yaz aylarında sıkça maruz kalınan güneşin etkilerini ve yanıklarını iyileştiriyor.
 • Rahatlatıcı formülü sayesinde ciltte kan akışının hızlanmasına yardımcı oluyor.
 • İçerisinde bulunan özler cildin tazelenmesine yardımcı olurken ferahlatıcı bir etki sunuyor.
 • Ciltte oluşan tahrişlerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Sivilceleri önlüyor.
 • Küçük yara ve kesiklerin daha hızlı kapanmasını sağlıyor.
 • Kırışıkları önlüyor.

aloe vera krem

Aloe Vera Maskesi

Maske olarak cilde uygulanabilen aloe vera cilt bakımlarının vazgeçilmez özleri arasında. Tüm ciltlerine hitap eden bu özle maske yaparken ekleyeceğiniz ürünleri cilt yapınıza uygun olarak seçmeniz gerekiyor. Yağlı ve kuru ciltlere özel aloe vera maskesinin seçenekleri mevcut

 • Yağlı Ciltler İçin

Yüzde sürekli parlama ve sivilce problemleri yağlı ciltlerde daha sık yaşanıyor. Bunun önüne geçebilmek için aloe vera jeline bir yumurta, bir tatlı kaşığı bal ve arpa ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeleri bir kaba koyarak karıştırın ve ardından temizlediğiniz yüzünüze uygulayın. Cildiniz maskeyi çekene kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

 • Kuru Ciltler İçin

Kuru ciltlerin en büyük problemi olan kaşıntı ve döküntülerin önüne bu maske ve düzenli nemlendirme ile geçmek mümkün. aloe vera jeline ekleyeceğiniz bir kaşık Hindistan cevizi yağı ile yüzünüze dengeli bir nemlendirme sağlayabilirsiniz. aloe vera yaprağından çıkardığınız jele eklediğiniz Hindistan cevizi yağını bir kapta karıştırıp yüzünüze uygulayın. 20 – 25 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Aloe Vera Diş Macunu

Anti bakteriyel özelliği sayesinde aloe vera diş temizliğinde de sıklıkla tercih ediliyor. Ağızda oluşan bakterilerin yok olmasını sağlayan aloe vera özlü diş macunları yeni bakteri üremelerinin de önüne geçiyor. Ferahlatıcı etkisi ile daha temiz bir ağız sunun aloe vera diş macunu aynı zamanda ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı oluyor.

Aloe Vere Özlü Şampuan

Cilt bakımında sıkça tercih edilen aloe vera özlü ürünler saç bakımında da sağladığı faydalarla her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Özellikle kepek önleyici bir etki sağlayan bu özle daha sağlıklı bir saç derisine kavuşmanız mümkün. Aloe vera şampuan olarak kullanıldığında hem saçların daha canlı olmasını sağlıyor hem de saç köklerini rahatlatarak hızlı uzamaya yardımcı oluyor. Dilerseniz aloe vera şampuanını evde kendiniz de elde edebilirsiniz. Bitkinin yapraklarından çıkan jeli bir kaba aldıktan sonra belirli bir miktarda şampuanınızın içine ekleyerek daha doğal bir yol bulmanız mümkün. Şampuanla birlikte destekleyici olarak bitkinin yapraklarını ezerek elde edebileceğiniz aloe vera suyu ile saçlarınıza serum uygulaması yapmanız mümkün.

Aloe Vera Yağı

Her çeşitte karşımıza çıkan aloe vera özel olarak yağ kıvamında da karşımıza çıkıyor. Saç ve cilt bakımında sıkça kullanılan bu yağı kozmetik ürünleri satan yerlerden temin etmeniz mümkün. Aloe vera yağı saçları derinlemesine besliyor, ciltte oluşan problemlerin iyileşmesine yardımcı oluyor. Sürekli aloe vera bitkisi bulamayanlar için en kolay seçenek olan bu yağ uzun soluklu kullanım sağlıyor. Aloe vera sprey olarak da bu yağ sayesinde kullanılabiliyor. Dilerseniz bir sprey kutusuna koyarak her zaman yanınızda taşıyabilir, bu şişe sayesinde daha kolay bir uygulama ile tanışabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir

Cevapla

İzmir escort bayanlar Bursa escort bayanlar Ankara escort bayanlar Antalya escort bayanlar Eskişehir escort bayanlar Konya escort bayanlar Kayseri escort bayanlar İzmit escort bayanlarescort Alanya escort bayanlar Kocaeli escort bayanlar Kuşadası escort bayanlar Gaziantep escort bayanlar Malatya escort bayanlar Diyarbakır escort bayanlar Denizli escort bayanlar Samsun escort bayanlar Adana escort bayanlar Bodrum escort bayanlar Dubai escort privatmodelle berlin porn seks hikayeleri sex hikayesi porno paply.org