Ihlamur – Ihlamurun Faydaları Nelerdir & Ihlamur Nasıl Yapılır

Kış aylarının en dinlendirici içeceği ıhlamur soğuk akşamları sıcacık yapıyor. Hem kokusu hem de sayısız faydasıyla her evin tatlı misafiri olan bu çay demlenmeye başladığı andan itibaren huzur veriyor. Ihlamurgillerin ailesinden kopup gelen ıhlamur bitkisi özellikle haziran ve ağustos ayları civarlarında beyaz ve sarıya çalan renklere sahip, koklayana hoş kokular sunan ve oldukça uzun boylu bir ağaçtan geliyor. Asıl doğal ortamı ormanlar olan bu ağaca park ve bahçelerde rastlamakta mümkün. Aklınıza ıhlamur nedir sorusu takıldığında başınızı kaldırıp ağaçlara bakmanız yeterli. Her görenin başka bir şekle benzettiği yaprakları, ucu sivri dalları beyazların üzerinde yeşil çiçekleri olan ıhlamur görüntüsüne hoş kokusunu eklemeyi ihmal etmiyor.

Ihlamurun Anlamı

Ihlamurgiller familyasının örnek bitkisi olarak anlamlandırılan ıhlamur bazen sözlükte söylenenlerden çok daha fazlasını ifade edebiliyor. Ihlamurun anlamı kimisi için kış aylarında sıcak bir dost olurken kimisi için gölgesinde dinlendiği bir ağacı ifade ediyor. Şifalı bitkilerin belki en birinci sırada olanı ıhlamur içimizi ısıtan sıcaklığı ve kendine hayran bıraktığı kokusuyla özellikler kış aylarının daha güzel geçmesini sağlıyor. Ihlamur çiçek açtığı zaman ise daha da anlam kazanıyor. Çiçeklerinden yayılan kokular bütün böceklere çağrı niteliğinde gökyüzünde yayılıyor. Yıllardır evlerden eksik olmayan bu eşsiz bitki doğanın bize sunduğu en güzel nimetlerin başında geliyor. Demlemesi ayrı güzel içmesi ayrı güzel olan ıhlamur her damakta ayrı bir lezzet bırakıyor.

ıhlamur çayının faydaları

Ihlamur Ağacı Hakkında Bilgi

Fazla soğuk ve fazla sıcak havayı sevmeyen ıhlamur ağacı ılık iklimlerde yaşamayı seviyor. Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında sıkça yetişen bu ağacın birden fazla çeşidi bulunuyor. Uzamaya başladığında bir hayli yol kat eden ıhlamur ağacı sahip olduğu yaprakları sayesinde birçok kişiye gölgelik de oluyor. Bu nedenle bahçe ve parklarda sıkça dikilen ıhlamur ağaçları güneşli yaz günlerinde gövdesinde birçok kişiyi dinlendiriyor. Yaz aylarında ıhlamur çiçek açtığı zaman etrafına enfes kokular yayıyor. Bu enfes kokulara dayanamayan arılar özellikle çiçek açtığı dönemlerde ağaçtan aldıkları şekerli özsuyu ballarına ekliyor. Kokusu ve gölgesiyle eşsiz bir dinlenme deneyimi sunan bu ağaç marangozlarında ilk tercihleri arasında. Yumuşak bir kerestesi olan bu ağaç cilalanma işleminde de kolaylık sağlıyor.

Ihlamurun Faydaları

Kış aylarının en büyük dostunun ıhlamur olduğunu artık bilmeyen yok. Boğazlar ağrımaya hapşırmalar artmaya başladığı an dolaplardan çıkan ıhlamur sağladığı sayısız fayda ile bizleri hastalıklardan koruyor. Gelenekselleşen ve her evde sıkça tüketilen ıhlamurun faydaları saymakla bitmiyor.

 • Astım Ve Bronşit Hastalıklarına İyi Geliyor

Ihlamurun faydaları arasında yer alan solunum yollarını rahatlatma ve tedavi etme etkisi astım ve bronşiti olanlara ayrı bir güzellik sunuyor. Solunum yollarına iyi gelen bu etkisi sayesinde kronik astım rahatsızlığı yaşayanların düzenli olarak tüketmesinde fayda var. Nefes açma özelliği sayesinde ıhlamur bronşlar daha rahat ve daha çok açılmasını sağlıyor. Rahat bir nefes almanın kapıları ıhlamur çayı ile açılıyor.

 • Soğuk Algınlığına Karşı Savaş Açıyor

Soğuk hava demek soğuk algınlığı demekle aynı anlama geliyor artık.  Havalar soğudukça üşütmeler başlıyor. En dikkatli insanın bile mutlaka bir yerlerden aldığı bu soğuk algınlığında ıhlamur Hızır gibi yetişiyor. Doğal bir ilaç görevi gören bu çay bir içerisine bal eklendiğinde görevini iki katına çıkarıyor. Vücut direncinin artmasına yardımcı olan ıhlamur grip ve nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu etki sağlıyor, yakalanılan hastalığın daha hızlı geçmesine yardımcı oluyor.

 • Cildinizi Pürüzsüzleştiriyor

Ihlamur çayının faydaları yüz için de bir hayli fazla. Ciltte sivilce ve siyah noktaların bıraktığı izlerin azalmasına yardımcı olan bu çayı düzenli olarak yüzünüze tonik olarak kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımda cilt rengini eşitleyen ıhlamur yaşlanma belirtilerine de meydan okuyor.

 • Öksürüğü Kesiyor

Soğuk algınlığının beraberinde getirdiği öksürükle gene ıhlamur başa çıkıyor. Solunum yollarının rahatlamasını sağlayarak öksürükte ciddi azalma ve kesilmeler sağlayan bir çay ıhlamur. Öksürüğe neden olan bakterilerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlarken solunum yollarında sık yaşanan öksürüklerin yol açtığı tahrişleri de tedavi ediyor.

 • Saçları Güçlendiriyor

Ihlamur çayı her türden derde deva. İçtiğinizde sizi hastalıklardan koruyan bu çay demleyip soğuttuktan sonra da size yardımcı olmaya devam ediyor. Saçlarınızı gönül rahatlığı ile ıhlamur ile yıkayabilir, duşa girmeden önce saçınıza bu çay ile bakım yapabilirsiniz. Saçların güçlenmesini sağlayan ıhlamur saç derisinde oluşan bakteri ve mikropları da deriye zarar vermeden en doğal yoldan temizliyor. Rahatlayan saç derisinde saç köklerinde iyileşmeler ve canlanmalar gözleniyor.

ıhlamur çayı

 • Terlemeyi Sağlıyor

Saymakla bitmeyen ıhlamur çayının faydaları arasında özellikle soğuk algınlığında sıkça başvurulan terleme de bulunuyor. Terleme yöntemiyle vücutta bulunan mikropları atmak kolaylaşıyor ve hastalıklardan arınma süresi hızlanıyor. İyileşme sürecinin vazgeçilmezi olan terlemede ıhlamur bir hayli etkili. Ihlamurun etkisini arttırmak isteyenler çayın içerisine karabiber de ekliyor.

 • Sakinleştiriyor

Çok stresli bir gün geçirdiyseniz eve gittiğinizde koca bir demlik ıhlamur ile sakinleşebilirsiniz. Sinir sisteminizin iyileşmesini ve yatışmasını sağlayan ıhlamura biraz karanfil eklemeye ne dersiniz? Ihlamurun sakinleştirici etkisini arttıran karanfil daha lezzetli bir içim seçeneği de sunuyor. En stresli olduğunuz anlarda bir fincan ıhlamur içmek sakinleşmenize yardımcı oluyor.

 • Sindirime Yardım Ediyor

Soğuk algınlığı ile adı sıkça anılan ıhlamurun faydası konu sindirime geldiğinde de bitmiyor. Hazmı kolaylaştıran bu çay bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına da yardım ediyor. Kabızlık problemi ile sıkça karşılaşan kişilerin gönül rahatlığıyla tüketebileceği ıhlamur bu sorunun çözülmesinde etkili bir rol oynuyor. Mideyi güçlendirmesiyle yenilen yemeklerin daha kolay sindirilmesine fayda sağlıyor.

 • Gözleri Dinlendiriyor

Mikroplara savaş açan yapısı sayesinde ıhlamur gözlerin dinlenmesini sağlarken göz çevresinde oluşan çapaklanma ve bakterileri de temizliyor. Annelerin özellikle bebeklerinin gözlerini temizlerken kullandığı ıhlamuru bir pamuk ile göz çevrenize sürebilirsiniz. Kokusuyla sizi kendine hayran bırakan bu çay yoğun bir günün ardından huzurla dinlenmenizi sağlıyor.

 • Vücut Direncini Arttırıyor

Her hastalığın başı aslında dirençsiz bir metabolizma. Hastalıkla karşı dirençli olmayan vücut en küçük mikropta sarsılmaya başlıyor. Bunun önüne geçmenin yolu ise gene ıhlamurdan geçiyor. Metabolizmayı güçlendiren ıhlamur vücudun direncini de aynı doğrultu da arttırıyor. Aynı zamanda kan akışını hızlandırma da önemli bir etkisi olması özellikle kış aylarında çok üşüyen insanların yardımına koşuyor. Ihlamur faydaları size sayısız seçenek sunuyor.

ıhlamurun faydası

Ihlamurun Cilde Faydaları

Her derde deva ıhlamur kadınların cilt bakımlarında da dertlere derman olmaya devam ediyor. Ihlamur çayı nasıl yapılırsa yapılsın fayda sağlıyor, canlandırıyor ve yüzleri güldürüyor. Ihlamur neye iyi gelir diye fazla düşünmeye gerek yok. Aklınıza gelebilecek her sorunda ıhlamur o güzel kokusunu saça saça çıkıp geliyor. İçtiğinizde vücudunuza sayısız güzellik katan ıhlamuru yüzünüze sürdüğünüzde ortaya çıkan durum değişmiyor. Ihlamur nedir derseniz cildinizin en yakın dostudur cevabını almanız mümkün.

 • Çevre kirliği, soğuk hava, makyaj, sigara dumanı ve aklınıza gelebilecek her dış faktör yüzünüzde ki gözeneklerin kapanmasına neden oluyor. Kapalı gözenekler ise siyah noktalarla sinyal veriyor. Bu gibi durumlardan kurtulmak cildinizi derinlemesine temizlemek için demlenmiş ıhlamur çayına batıracağınız bir örtüyü 15 dakika yüzünüzde bekletin. Bunun ardından yüzünüzü ılık su ile durulayabilirsiniz.
 • Gece yatmadan önce demlemiş olduğunuz ıhlamuru pamuk yardımıyla temizlediğiniz yüzünüze uygulayın. Tüm gece boyunca yüzünüze bakım yapacak olan ıhlamur gözeneklerin açılmasını sağlarken düzenli kullanımda daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmanızı sağlıyor. Ayrıca ıhlamur cilt lekelerini tedavi edici özelliği de bulunuyor.
 • Özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan kaşıntı ve kuruluklardan ıhlamur yardımıyla kurtulabilirsiniz. Kaşınmaktan tahriş olan bölgeye demlediğiniz ıhlamuru yumuşak hareketlerle yedirin. Düzenli kullanımda iyileşme ve kaşıntı da azalma görebilirsiniz.
 • Gün içerisinde cildinizi şımartmak isterseniz ıhlamur sizinle. Daha önceden demlediğiniz ıhlamuru soğuduktan sonra bir sprey şişesine aktarın. Her an yanınızda taşıyabileceğiniz bu şişe ile yüzünüze sürebilirsiniz. Daraldığınız ve kendinizi ağır hissettiğiniz anlarda yapacağınız bu işlem hafiflemenizi ve daha canlı hissetmenizi sağlıyor.

Ihlamur Zayıflatır mı?

Sayısız faydası olan ıhlamur için birçok kişinin aklına takılan soruların başında ıhlamurun zayıfla üzerinde bir etkisi olup olmadığı geliyor. Düzenli yapılan diyetlerin yanında ıhlamurun zayıflamaya desteği mevcut. Detoks etkisi sayesinde vücudu yenileyen ve canlandıran ıhlamur aynı zamanda terleme sağladığı için bu süreçte birçok kişi tarafından sıkça tüketiliyor. Tek başına ıhlamur zayıflatır mı diye soracak olursanız eğer bu soruya evet demek pek mümkün değil. Ihlamurun zayıflama üzerinde etkileri ise şu şekilde gözleniyor;

 • Serbest radikallerin ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan ıhlamurun antioksidan özelliği var. Bu sayede vücudu olumsuz etkileyecek yapıların sökülüp atılmasını sağlıyor. Antioksidan özelliği zayıflama süresinde vücuttan gitmesi istenen fazlalıkların daha kolay atılmasını sağlıyor.
 • Detoks etkisi sayesinde vücudun yenilenmesini ve vücutta kilo yapan maddelerin atılmasına yardımcı oluyor. Bir nevi temizleyici bir görev gören ıhlamurun faydası terlemenin gerçekleşmesi ile başlıyor. Kumarik asit içeren ıhlamur bu bileşen sayesinde terleme sağlıyor. Bu terleme sayesinde ise ter yoluyla vücuttan fazla yağ, su ve tuz atılıp temizleniyor. Zararlı toksinler ıhlamur vücuttan bu şekilde uzaklaştırıyor.
 • Aç karnına içilen ıhlamurun zayıflamaya etkisi bulunuyor. Aç karnına tüketilen ıhlamurda dikkat edilmesi gereken nokta ise bir fincanın aşılmaması. Bu durumda fazla tüketilen ıhlamur mide bulantısı yapabilir.
 • Zayıflama döneminde iştahınızı ıhlamur ile kontrol altına alabilirsiniz. İştah kapatıcı ve dengeleyici özelliği ile ıhlamur diyetinize yardımcı oluyor, gereksiz kalori alımlarının önüne geçiyor. Ara öğünlerde bir avuç beyaz leblebi ile tüketilen ıhlamurla iştahınızı kontrol altında tutabilirsiniz.
 • Zayıflama süresince açlık krizleri ile mücadelenizde ıhlamur önemli bir noktada yer alıyor. Günde iki fincan ıhlamur tüketerek tokluk hissi sağlamanız mümkün.
 • Yağ yakıcı özelliği sayesinde ıhlamuru ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandırması özelliği sayesinde vücudun daha fazla yağ yakmasına ve yakılan bu yağların terleme yolu ile dışarı atılmasına yardımcı oluyor.

ıhlamurlar çiçek açtığı zaman

Ihlamur Demleme

Her çayın kendine has bir demleme yöntemi olduğu gibi ıhlamur demleme konusunun da kendine has incelikleri var. Bir tutam ıhlamurun üzerine ekleyeceğiniz suyun kaynar derecede olmaması önemli. Ihlamura sıcak su ekledikten sonra kaynatmamanız gerekiyor. Eğer ıhlamura kaynatma işlemi uygularsanız ıhlamur rengi hem koyulaşıyor hem de tadı acılaşıyor. Bu nedenle ıhlamuru gereğinden fazla demlememeli ve kaynatmamalısınız. Yoksa ıhlamur rengini değiştirerek size bunun sinyallerini veriyor. Sıcak su eklediğiniz ıhlamuru özünü suya bırakması için 10 dakika yeterli. Eğer ıhlamurunuza değişik tatlar eklemek isterseniz demleme sırasında içerisine limon ekleyebilirsiniz. Tarçın sevenlerdenseniz bir adet kabuk tarçın da ekleyebilirsiniz. Bu eklemeler hem ıhlamurun etkisini arttırıyor hem de size daha keyifli bir içim sunuyor.

Ihlamur Zararları

Sayısız faydası olan ıhlamurun zararları çok fazla bulunmasa da yanlış tüketim ve miktarında yaptığınız çoğaltmalar ıhlamur zararları olarak size geri dönüş yapabiliyor. Her şifalı bitki de olduğu gibi aşırı ıhlamur tüketiminde de ortaya çıkan bazı yan etkiler mevcut. Vücudun gereğinden fazla terlemesine yol açabilecek aşırı tüketim sonucunda fazla su kaybı yaşayabilirsiniz. Bunun yanında ıhlamurun tüketildiği saatlerde önemli. Geç saatlerde tüketilen ıhlamur size uykusuzluk olarak geri dönüş yapabilir. Ihlamur yapımı sırasında ıhlamuru kaynatmak ve aynı demliği sonrasında tekrar kaynatarak içmek size yarardan çok zarar getiriyor. Ihlamurun içerisinde bulunan yararlı etkileri bu yöntem ile ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Bu nedenle ıhlamur sadece bir kez demlenmeli ve taze bir şekilde tüketilmeli. Bunun yanında ıhlamurun tüketilme sıcaklığı önemli bir unsur. Aşırı sıcak içilen ıhlamurun terlemeye olan etkisinin fazla olduğuna inanılsa da bu durumda yapılan tüketimler ağız ve yemek borusuna zarar veriyor. Bu nedenle ıhlamuru demledikten sonra biraz dinlenmeye bırakmakta fayda var. Aşırı sıcak bir şekilde tüketilmese de ıhlamurun terlemeyi elbette etkisi bulunuyor. Burada terlemeyi sağlaya çayın sıcaklığı değil içerisinde bulunan maddeler. Ihlamur yapımında ve tüketiminde bu gibi önemli noktalar dikkat ederek oluşabilecek zararlardan korunabilirsiniz.

ıhlamur nasıl yapılır

Ihlamur Tarifi

Kış aylarının en büyük dostu olan ıhlamur için çeşitli tarifler mevcut. Tek başına sayısız faydası olan ıhlamur diğer doğal bitki ve besinlerle birleştiğinde aynı anda birden çok derde deva oluyor. Ihlamurun kokusuna yeni kokular eklemek, farklı ıhlamur tarifleri denemek için küçük dokunuşlar yeterli. Değişik tariflerde ıhlamur çayı nasıl yapılır diye çok fazla düşünmeye de gerek yok. Her evde olan ve kolayca bulunan bu küçük dokunuşlar çay saatlerinizi keyiflendiriyor.

 • Limonlu Ihlamur

Belki de herkesin en sevdiği tarif limonlu ıhlamur. Limonun sayısız faydası ıhlamurla birleştiğinde şifa dolu bir bardak ortaya çıkıyor. Birçok kişinin ıhlamura en çok yakıştırdığı limon içerdiği C vitamini sayesinde soğuk algınlığında da etkili. Limonlu ıhlamur nasıl yapılır hemen hemen herkes biliyor. Dilerseniz demlenirken limon dilimlerini ıhlamurun içerisine atabilir dilerseniz demledikten sonra fincanınıza birkaç damla limon damlatabilirsiniz.

 • Ballı Ihlamur

Çayında biraz da tatlılık arayanlar için ıhlamura eklenecek bir çay kaşığı bal harikalar yaratıyor. Balın faydalarına ıhlamurun faydaları eklenerek size geri dönüş yapıyor. Normal şeker gibi vücudu yormayan bal sindirilmeye gerek kalmadan kana karışıyor. Sindirim sistemini yormadan direkt vücut tarafından emilen balın hızlı bir iyileştirici etkisi bulunuyor. Şeker yerine ıhlamurunuza bal koyarak hem tatlı hem de masum bir sonuç elde edebilirsiniz.

 • Elma Kabuklu Ihlamur

Kış aylarında soğuk havaların neden olduğu grip ve nezle gibi hastalıklarla savaşmanın yolu bu karışımdan geçiyor. Elma kabuklu ıhlamur neye iyi gelir diye soracak olursanız vücudunuzun kış aylarında mikroplardan korunmasına diye cevap verebiliriz. Metabolizma ve sağlığın en büyük dostlarından olan elma kabukları ıhlamurla demlendiğinde hem mis gibi kokular yayıyor hem de sayısız fayda sağlıyor.

 • Tarçınlı Ihlamur

Ihlamuru birde tarçınla deneyebilirsiniz. Tarçınlı ıhlamur nasıl yapılır bilemeyen yoktur. Toz tarçını önermediğimiz bu tarifte kabuk tarçın kullanabilirsiniz. Özellikle diyet yapıyorsanız ıhlamur ve tarçın birleştiğinde diyetinizin en yakın dostu oluyor. Ihlamur tok tutma özelliği ile boş kalori almanızı engellerken tarçın kan şekerinizi dengeleyerek tatlı krizlerinin önüne geçiyor. İkisi bir araya geldiğinde açlık ve tatlı krizleri size uğramıyor. Sağlık içinde sayısız fayda sağlayan bu karışımın soğuk kış günlerinde mutfağınızdan mis gibi kokuların yükselmesini sağlıyor.

Dikkatinizi Çekebilir;

 

Cevapla

İzmir escort bayanlar Bursa escort bayanlar Ankara escort bayanlar Antalya escort bayanlar Eskişehir escort bayanlar Konya escort bayanlar Kayseri escort bayanlar İzmit escort bayanlarescort Alanya escort bayanlar Kocaeli escort bayanlar Kuşadası escort bayanlar Gaziantep escort bayanlar Malatya escort bayanlar Diyarbakır escort bayanlar Denizli escort bayanlar Samsun escort bayanlar Adana escort bayanlar Bodrum escort bayanlar Dubai escort privatmodelle berlin porn seks hikayeleri sex hikayesi porno paply.org