Diyetisyen Listesi İle Etkili Kilo Verme, En iyi 10 Diyet Listesi

diyet listesi kolay

Diyet yaparken nelere dikkat etmeli? Kilo vermek için etkili yöntemler nelerdir? Hızlı kilo vermek ne kadar sağlıklı? 

Kadınların sıklıkla yaşadığı kilo problemlerinin önüne sağlıklı beslenme ile geçilebilir. Fakat hızlı kilo vermek için yapılan şok diyetler genellikle kısa süreli sonuçlar vermekte ve çoğu zaman kişinin sağlığının bozulmasına sebep olmaktadır.

Kilo sorunu olan kişiler sağlıklı ve dengeli beslenme yöntemlerinin yanı sıra basit egzersiz hareketleriyle de istedikleri ideal kiloya kısa süre içerisinde kavuşabilirler.

Diyet Nedir?

Diyet, kilo sorunu yaşayan kişilerin ideal kilolarına ulaşmak için uyguladığı beslenme şekline denir. Dengeli ve sağlıklı beslenme yöntemleriyle kişinin yeme alışkanlığı zamanla değişir. Kişi kilo verirken aynı zamanda düzenli ve dengeli beslenme ile sağlığını da kontrol altına almış olur.

Sağlıklı ve dengeli beslenme kilo vermenin haricinde vücudu dinç ve hastalıklara karşı dirençli tutmaya yarar.

Uzmanlar özellikle sağlıksız ve hızlı kilo vermeye yönelik diyetlerden uzak durmanızı öneriyor. Hızlı ve şok yöntemi ile yapılan bilinçsiz diyetler zamanla vücudun bağışıklık sisteminin düşmesine sebep oluyor.

Hem kilo korumak hem de sağlıklı yaşamak için yapılan diyetler kişinin, aynı zamanda hayattan daha da keyif almasını sağlar.

diyetisyen listesi

Diyete başlamadan önce bir uzmana danışmalı mı?

Eğer aşırı kilolu değilseniz ve kilonuzu korumaya yönelik diyet yapmak istiyorsanız, bunun için günlük hayatınızda birkaç değişiklik yapmanız gerekecek. Öncelikle kendinize kolaylıkla uygulayabileceğiniz basit bir diyet listesi hazırlayabilirsiniz.

Bu liste sizi zorlamadan aynı zamanda yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenizde yardımcı olacak gıdalardan oluşmalıdır. Diyet listesi kolay tarifler ve sağlıklı yiyeceklerle sizi zorlamadan adım adım bu değişim sürecine hazırlayabilir.

İnsanların yeme alışkanlıklarını değiştirmesi hemen kabul gören bir durum değildir. Bu yüzden diyet listesi hazırlama işlemi yapılırken,  kişinin öncelikle en zararlı gıdaları ne sıklıkla tükettiğini bir kenara not etmesi gerekir. Böylece gün içerisinde ne sıklıkla hangi gıdayı tükettiğini daha net görebilir.

Diyet listesi zayıflamak için olduğu kadar aynı zamanda form korumak içinde oldukça etkili bir yöntemdir.  Kişi, ideal kilosuna erişmek veya olduğu kiloyu korumak için basit değişiklikler yapabilir.  Örneğin gün içerisinde tükettiğiniz ekmek miktarını sadece bir dilimle sınırlı tutabilirsiniz. Yine gün içerisinde fazla abur cubur tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Eğer kişinin ideal kilosu olması gerekenin çok üzerindeyse ve kendi çabalarıyla kilo veremiyorsa mutlaka konusunda bir uzmana danışılarak diyetisyen diyet listesi ile kilo verme aşamalarında destek alınabilir.

Diyetisyen listesi, genellikle kişilerden alınan kan örnekleri ve diğer tahliller sonucunda uzman hekimler tarafından hazırlanmaktadır. Diyetisyenin de uygun görmesi durumunda vücudunuzun tepkisini ölçmek amacıyla 1 haftalık diyet listesi veya bünyenize göre 1 aylık diyet listesi şeklinde bir liste hazırlayabilir.

Diyetisyenler liste hazırlamadan önce yapacakları bazı tahlillerin sonucunda, hangi gıdaların vücutta yağ veya su tuttuğunu, metabolizmanın hızlı çalışması açısından neleri yemeli ya da neleri yememeli şeklinde karar verebilirler.

diyet listesi zayıflamak için

Diyet listeleri hızlı kilo verme

İnternette veya çevreden duyulup uygulanan diyet listeleri ile kısa bir zamanda hızlı kilo verilse de, bu kilolar yine aynı şekilde hızlıca geri alınmaktadır. Ayrıca hızlı kilo verip, aynı şekilde hızla kilo alınması vücudu da olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu ve bunun gibi hızlı kilo verme yöntemlerinin aksine saglikli diyet listesi ile uzun vadede kalıcı olarak kilolardan kurtulmak mümkündür.

Diyet listesi bayan ve erkeklere göre değişiklik gösterebilir. Erkek ve kadının metabolizması da göz önünde bulundurularak kişiye uygun bir liste tercih edilmelidir.

Sağlıklı beslenmek için;

Birçok kadının hayali kilo vererek incecik bir fiziğe sahip olmak olsa da, burada önemli olan kilo verirken aynı zamanda vücudun sağlıklı beslenmesi ve gerekli olan enerji ve besin kaynağını doğru bir şekilde almasıdır.

Sağlıklı beslenmek için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz;

 • Dengeli beslenmek için günlük olarak alınması gereken kalori hesabına göre hafif gıdalar tercih edilmelidir.
 • Porsiyonlarınızı küçülterek yediğiniz yemeğin miktarını azaltın.
 • Bilgisayar veya televizyon karşısında atıştırmalıklar yerine meyve tercih edilmelidir.
 • Mideyi çok fazla doldurmak yerine yavaş ve bol bol çiğneyerek yiyin.
 • Tatlı yerine şeker ihtiyacınızı meyvelerden karşılamaya özen gösterin
 • Özellikle posalı ve D vitamini açısından zengin gıdalar tercih edin.
 • Et yemekleri ile birlikte salata tüketimini artırın.
 • Beyaz ekmek yerine kepek ekmeği veya tam tahıllı ekmek yemeyi deneyin.
 • Hazır gıdalar alırken doymuş yağ oranının düşük olmasına dikkat edin.
 • Vücutta su tutarak ödem oluşmasına sebep olan tuzun tüketimini azaltın.
 • Gün içerisinde 2 LT ye yakın su içmeye çalışın.
 • Alkol kullanıyorsanız, daha az tüketmeye özen gösterin.
 • Şeker ve çikolata tarzı gıdaların tüketimini azaltın.

diyet listesi bayan

İnternette kolayca bulabileceğiniz diyet listesi örnekleri kilo vermenize veya kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Yine de kendi başınıza sağlıksız bir diyet yapmaktansa mutlaka bir uzman kontrolü altında vücut tipinize uygun diyet listeleri ile ilerlemenizde fayda olacaktır.

Kilonuzu kontrol altına alabilmek için kalori hesabı tutmakta fayda var. Yediğiniz tüm gıdaların kalorilerine bakarak sebzeden, meyveden veya et ve türevleri gıdalardan kaç kalori aldığınızı kolayca hesaplayabilirsiniz. Böylece günlük kalori ihtiyacınızın üstüne çıkmamış ve kilonuzu kontrolde tutmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Unutmamalı ki, diyet kişinin yaşı, boyu cinsiyeti ve alerjik durumlarına göre son derece farklılık gösterebilir. Örneğin bir arkadaşınız uyguladığı diyet listesi sonucu bir ayda 5 kilo verirken, belki bu liste sizin kilo almanıza sebep olabilir.  Bir başkasının metabolizmasının hızlı çalışmasını sağlayan gıdalar, sizin metabolizmanızda işe yaramayabilir.

Her diyet listesini uygulamak yerine hayatınızdan çıkaracağınız bazı gıdalarla daha sağlıklı bir beslenme planı çizebilirsiniz. Diyet yaparken tüketimine dikkat edilmesi gereken gıdalar aşağıdaki gibidir.

 • Şeker, tuz, un
 • Yağ
 • Kızartma ve türevleri
 • Pilav ve makarna
 • Fast – food tarzı gıdalar

Kadınlara özel diyet tavsiyeleri;

 • Sabahları mutlaka kahvaltı edilmeli.
 • Her diyet listesinin olumlu sonuç vermeyeceği gibi sağlık sorunlarına da yol açabileceğini göz önünde bulundurmalı.
 • Çay ve kahve tüketiminin aza indirilmesi.
 • Diyetinize ek olarak spor yapmaya dikkat edilmeli.
 • Ara öğünler atlanmadan vaktinde tüketilmesi

diyet listesi

Erkeklere özel diyet tavsiyeleri;

 • Erkeğin metabolizması kadına göre daha hızlı olduğu için günlük olarak 4 veya 5 porsiyon meyve veya kuruyemiş gerekli enerji ihtiyacını karşılar.
 • Ara öğünlerin zamanında tüketimine dikkat edilmesi.
 • Şekerli yiyeceklerin en aza indirilmesi ve tüm şeker ihtiyacının meyveden karşılanması.
 • Posalı gıdaların tercih edilmesi gibi.

Diyet yapan kişilerin en büyük yanılgı paylarından biri de hızlı kilo vermeye çalışılmasıdır. Doğru kilo vermek için öğünler atlanmadan gün içerisinde önerilen miktarda tüketilmelidir. Diyet ile birlikte metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamak için spor yapmaya özen gösterilmesi gereklidir.

Günümüzde birçok insan sağlıksız beslenme sonucunda obezite hastası olmaya adaydır.  Sağlıklı ve dengeli beslenme ile ideal kilonuza kavuşabilir ve alacağınız bazı önlemlerle sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir