Elma Sirkesi Zayıflatır mı ? Elma Sirkesi İle Hızlı Zayıflama Önerileri

elma sirkesi zayıflatırmı

Elma sirkesi elmanın fermantasyonu yani mayalanması ile elde edilen bir besindir. Hem mutfakta hem de şifa amaçlı birçok yerde kullanılan elma sirkesi son zamanlarda popülerliğini oldukça artırmıştır. Elma sirkesi özellikle mineral, vitamin, enzim ve pektin yönünden zengin olmasıyla sağlığınız için son derece faydalı olmakla birlikte beslenmenize etkisi de büyüktür.

Elma sirkesi zayıflatırmı?

Eğer siz de kilo vermek için bitkisel çözümlerden yararlanmayı seviyorsanız, elma sirkesi ile zayıflama önerisini çok seveceksiniz. Elma sirkesi diyeti uygulayarak kısa süre içerisinde sağlıkla zayıflamanız mümkün. Son zamanlarda elma sirkesi popülerliğini artırdığı için elma sirkesi diyeti yapanlar ve elma sirkesi ile zayıflayanlar çoğalıyor. Çünkü bu zayıflama yöntemi oldukça sağlıklı…

elma sirkesi diyeti

Elma sirkesi kilo verdirir mi?

Elma sirkesinin, sağlığımıza faydaları bilimsel araştırmalar ile de destekleniyor. Bunlardan en bilineni ve en çok dikkat çekeni de kilo vermeye yardımcı olması diyebiliriz. Elma sirkesi ile zayıflama mümkün çünkü içeriğindeki adsetik asit, metabolizma hızını yükseltmek ve yağ yakımını artırmak için fayda sağlayabilir.

Tokluk süresini uzatır

Sabahları aç karna, kahvaltıdan hemen önce içilen elma sirkesi hem zayıflamanıza yardımcı olur hem de uzun süre tokluk hissi vererek uzun süre bir şey yeme ihtiyacı hissetmemenizi sağlar. Yemek öncesinde ve yemek sırasında tüketilen elma sirkesinin tokluk hissini uzattığı da araştırmalar neticesinde belirlenmiş bir bilgidir. Bu araştırmalara göre, yemekle birlikte tüketilen sirke, ara öğün tüketimini de azaltıyor ve kişinin ara öğünlerde çok fazla atıştırmalık ürün yemesini engelliyor. Elma sirkesinin iştah üzerindeki dengeleyici özelliği sayesinde, kilonuzu sabit bir şekilde korumakla kalmayacak kilo da vereceksiniz.

Kan şekeri dengesini koruyor

Elma sirkesinin zayıflama üzerindeki bir diğer etkisi de kan şekerini düzenlemesidir. Yemek yedikten sonra hızla artan kan şekeri, bir süre sonra aynı hızla düşmeye başlar. Kan şekeri düştükçe de yemekten sonra yaşanan “ağırlık çökmesi” hissinden kurtulmak için genellikle metabolizmanız tatlı yeme isteği oluşur. Elma sirkesi, kan şekerinin aniden yükselip düşmesini engellediği için bu tatlı krizlerini kontrol altına almanızı sağlar ve tatlı krizlerinizi kontrollü bir şekilde atlatmanıza yardım eder. Bu da, diyetinizin sağlıklı bir şekilde devam etmesi konusunda oldukça önemlidir.

Hazmı kolaylaştırır

Hazım sorunu yaşıyorsanız basit bir su ve elma sirkesi kombinasyonu ile bu sorunu doğal yollarla çözebilirsiniz. Hazmı kolaylaştırmak için yalnızca bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suda seyreltmeniz ve bu karışımı her öğünden yarım saat önce tüketmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede hazmınız kolaylaşacak ve yiyecekleri daha kolay sindirebileceksiniz.

Mide asidiyle savaşır

Elma sirkesi mide yanmasına karşı da oldukça etkilidir. Elma sirkesi, pH seviyesini kontrol etmeye yardımcı olan alkali bir üründür ancak kronik mide yanması veya ülserden şikayetçi olanlar için güçlü asiditesi sebebiyle çok sert olabileceğinden dikkatli tüketilmelidir. Bu nedenle seyreltik haliyle kullanmak çok önemli bir ayrıntıdır. Organik elma sirkesi mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olacak ve kabızlık gibi problemlerinizi de giderecektir.

Bağırsak bakterisini ortadan kaldırır

Elma sirkesinde bulunan malik asit ve asetik asit bağırsak florası için son derece faydalı bir üründür. Bu ürün aynı zamanda antibakteriyel, antifungal ve antimikrobik olup bağırsak bakterisini ortamdan uzaklaştırabilir ve aynı zamanda genelde bağırsaklara saldıran kandida mantarı gibi enfeksiyonları da önlediği görülmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi grip ve soğuk algınlığı gibi durumlara ve enfeksiyon türlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Tansiyonu düşürür

Çeşitli çalışmalara göre organik elma sirkesi tüketiminin yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğunu görülmüştür.

Vücudu temizler ve toksinlerden arındırır

Elma sirkesi vücudun doğal yollarla toksinlerden arınmasına katkıda bulunan enzim, mineral ve vitaminler içerir. Bu faydadan yararlanmak için, bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içinde seyreltin her öğünden önce için.

Kilo vermeye yardımcı olur

Elma sirkesi, daha kolay bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Elma sirkesi ile zayıflayanlar sağlıklı bir yöntem seçmiş olacaktır. Elma sirkesi ile nasıl zayıflanır diye düşünüyorsanız yazımızın devamında verdiğimiz tarifler ile bunu mümkün kılabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesinde bulunan asetik asit vücutta fazla kilolarla savaşılmasına yardımcı olur.

Ağız kokusuna karşı savaşır

Elma sirkesi ağız kokusuyla savaşmak için de birebir bir üründür. Elma sirkesi ağızda üretilen bakteriyi öldürmek amacıyla doğal bir ağız yıkama suyu görevi görmektedir. Ağız kokusunu ortadan kaldıran ve nötr hale getiren antibakteriyel özellikleri bulunan elma sirkesi, ağız kokusundan kurtulmanızı sağlayacaktır. Ağzı kokusunu gidermek için tek yapmanız gereken ağzınızı elma sirkesiyle 20 saniye boyunca gargara yapmaktır.

Cilde iyi gelir

Aynı zamanda elma sirkesi cildin pH seviyesinin kontrol edilmesine yardımcı olacağı için akne gibi cilt sorunlarına karşı da oldukça etkilidir.

elma sirkesi ile zayıflayanlar

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Eğer siz de elma sirkesini evinizde yapmak istiyorsanız bunu denemizde hiçbir sıkıntı yok. Hem beslenme amaçlı hem de evde temizlik amaçlı çok yönlü bir ev yardımcısı olan elma sirkesini evde kendi uygulayacağınız yöntemlerle kendi zevkinize göre ve tamamen saf elma sirkesi olarak yapabilirsiniz. Sizin için birkaç elma sirkesi önerimiz olacak.

Elma Sirkesi Tarifi – 1

Malzemeler

  • 10 adet iyice yıkanmış elma
  • 2 litre içme suyu
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı iri turşu tuzu
  • 3 litrelik kavanoz veya bir kap

Hazırlanışı: Öncelikle elmalar sap ve çekirdeklerinden ayıklanır ve güzelce doğranır. Kesilen elmalar temiz bir kap içine alınır ve üzerini hafif geçecek kadar su eklenir. Daha sonra diğer malzemeler içerisine konur. Sonrasında kap üzerine bir tülbent konur ve mümkünse tülbent bağlanır ki böcek ve sinekler içine giremesin. İlk günler her gün, daha sonraki haftalarda ise haftada bir karıştırılır. İlk haftadan sonra kavanoz çevresinde küçük sirke sinekleri görmeye başlarsanız endişelenmeyin çünkü bu normal bir durumdur. Bu tür sirkenin oluşması için en az iki ay süre gerektiğini bilmelisiniz. Sirke hazır olduktan sonra içerisinde bir tabaka mantar küfü oluşabilir. Bu durumun da normal bir durum olduğunu ve bu tabakanın bir maya tabakası olduğunu belirtmekte fayda var. Daha sonra bu maya tabakasıyla bal kullanmadan diğer yapacağınız elma sirkesini de mayalayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Tarifi – 2

Malzemeler

  • 2 adet elmanın kabuğu
  • 750 ml temiz içme suyu (1 litreden biraz az)
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 lt’lik cam kavanoz

Hazırlanışı: Öncelikle elmaların kabukları biraz kalınca soyulur ve kavanozun içine koyulur. Daha sonra içerisine su, şeker ve tuz eklenerek kavanozun ağzı kapatılır. Şeker ve tuz eriyinceye kadar çalkalanır. Kavanozun ağzına bir tülbent geçirilir ve 10 gün boyunca ışık almayan karanlık bir yerde bekletilir ve ardından süzülür. 10 gün sonra elma sirkesi kullanılabilir ancak unutulmamalıdır ki sirke karşımı ne kadar çok bekletilirse o kadar tadı olgunlaşır.

Dikkatinizi Çekebilir: